Taniec wirujących derwiszy – duchowe przeżycie, czy artystyczny pokaz? Turecki taniec jako dziedzictwo ludzkości

Taniec wirujących derwiszy to przede wszystkim mistyczna ceremonia, która pozwala zbliżyć się do Boga. I choć ma on wymiar duchowy jest jedną z atrakcji turystycznych Turcji. W czym tkwi jego wyjątkowość?

taniec wirujących derwiszy
Ocena

Taniec wirujących derwiszy, inaczej taniec sufi to jeden z bardziej intrygujących elementów tureckiej tradycji i kultury. Pierwszy zakon skupiających wirujących derwiszy został założony przez mistyka i poetę Rumiego w XIII wieku. Mewlewici praktykują medytację w ruchu, dzięki której mogą silniej poczuć obecność Boga, wyzwolić w sobie więcej miłości. Ten niezwykły rytuał został uznany przez UNESCO za arcydzieło ustnego i niematerialnego dziedzictwa ludzkości (2005). Turyści przybywający do Turcji mogą wziąć udział w ceremonii Sema, by osobiście przekonać się o sile przekazu mnichów.

Taniec wirujących derwiszy – historia niezwykłej ceremonii

Bractwo Wirujący Derwisze to wędrowni mnisi szukający zjednoczenia z Bogiem w tańcu. Inspiracją do powstania zakonu stała się poezja Mevlany Jalaladdina Rumiego, filozofa sufickiego, mistyka, mistrza słowa. Legenda głosi, iż Rumi podczas spaceru usłyszał rytmiczne dźwięki dobiegające z pobliskiej pracowni i zaczął wirować z rozpostartymi ramionami. To sprawiło, że doznał niezwykłego uczucia zbliżenia z Bogiem. Od tamtej pory mnisi modlą się poprzez taniec. Jeśli chcesz poczuć siłę tej modlitwy, kup bilet na pokaz wirującego tańca derwiszy.

Taniec wirujących derwiszy – jak wygląda rytuał?

Tańczący mnisi naśladują ruchy ciał niebieskich – najzdolniejsi są w stanie wykonać nawet czterdzieści obrotów na minutę! Podczas rytuału derwiszom towarzyszą muzycy przygrywający na tradycyjnych tureckich instrumentach. Mnisi ubrani są w długie białe szaty, czarne peleryny i charakterystyczne stożkowate nakrycia głowy. Każda ceremonia Sema rozpoczyna się recytacją wersetów z Koranu, niekiedy modlitwy odmawiane są także na zakończenie rytuału.

Przed rozpoczęciem wirowania derwisze zrzucają z siebie peleryny. Taniec rozpoczyna się od wolnych obrotów, po czym nabiera tempa. Prawe ręce mnichów skierowane są w górę, lewe w dół. Derwisze kręcą się zawsze w lewą stronę, czyli w kierunku przeciwnym do ruchu wskazówek zegara. Jak tłumaczą, wykonują obroty w stronę jedynej prawdy. Właśnie taki taniec pomaga im zjednoczyć ciało, umysł i duszę, osiągnąć harmonię, odciąć od świata i skupić na modlitwie. Koniec tańca to gwałtowne zatrzymanie się w miejscu ze skrzyżowanymi rękoma i nogami.

Taniec wirujących derwiszy – czy tylko modlitwa?

Wirujący taniec to nadal mistyczne przeżycie i sposób na dotarcie do Absolutu. Jednak z uwagi na swój niezwykły charakter stał się także atrakcją dla turystów przybywających do Turcji i swego rodzaju teatralnym przedstawieniem. W pewnym sensie uległ komercjalizacji, wchodząc nawet do lokalnych restauracji. Jeśli jednak masz ochotę na prawdziwie porywający spektakl, weź udział w ceremonii Sema. Najpierw jednak kup bilet! Wydarzenie jest często płatne.

Ceremonia Wirujących Derwiszy w Stambule

Jednym z miejsc, w którym możesz wziąć udział w ceremonii Sema jest zabytkowy gmach dworca kolejowego Sirkeci (Sirkeci Garו) w Stambule, w dzielnicy Fatih. Cały spektakl trwa około 60 minut, a widzowie mogą nie tylko podziwiać wirujących tancerzy, ale również wysłuchać koncertu. Pokazy odbywają się w każdą środę, piątek oraz niedzielę o 19.30. Bilety można nabyć bezpośrednio w budynku dworca. 

kup bilety

Pokaz tańczących derwiszy można również obejrzeć w Centrum Kultury Hocapaşa, które utworzono w miejscu zabytkowej tureckiej łaźni powstałej ponad 550 lat temu. 

Festiwal derwiszy w Konya

Jeśli swoją wyprawę do Turcji zaplanowałeś na miesiące zimowe, koniecznie wybierz się do miejscowości Konya na Festiwal Derwiszów odbywający się w grudniu (10-17.12). To doskonała okazja do podziwiania niezwykłych tancerzy, którzy poruszają się do rytmu bębnów i fletów trzcinowych. Nie bez przyczyny to właśnie w miejscowości położonej w południowej Turcji odbywa się festiwal – Konya jest ośrodkiem zakonu Derwiszów i miejscem, gdzie znajduje się mauzoleum Mevlany. Na uroczystość zjeżdżają derwisze i pielgrzymi z całego świata. 

Taniec wirujących derwiszy – cena

Bilety na pokaz tańca wirujących derwiszy w Centrum Kultury Hocapaşa można zakupić na stronie internetowej. Koszt to około $30.00. Istnieje możliwość rezerwacji na polskich stronach internetowych oferujących wycieczki i zwiedzanie atrakcji. Cena biletu to 143,37 zł. Na pokaz odbywający się w budynku dworcowym bilety zakupisz na miejscu. 

Taniec wirujących derwiszy – bilety

Taniec wirujących derwiszy – przydatne informacje

Centrum Kultury Hocapaşa Stambuł – adres: Hoca Pasa Mh. Hocapasa Hamami Sokak No. 3/B Fatih

34410 Stambuł

Centrum Kultury Hocapaşa – kontakt: tel.: +90 212 511 46 26

https://www.hodjapasha.com/en/

Centrum Kultury Hocapaşa – bilety: do nabycia na stronie internetowej
Centrum Kultury Hocapaşa – godziny otwarcia: poniedziałek — niedziela: 9.00-23.00
Centrum Kultury Hocapaşa – dojazd: 10 min spacerem od Eminonu IETT Terminal, Havalimani Transfer, Havataş Transfer;

100 metrów od przystanku tramwajowego Sirkeci

czas trwania pokazu: ok. 60 min.
ważne informacje:
  • nie zaleca się uczestnictwa osób niepełnosprawnych oraz dzieci do lat 7;
  • zabronione są brawa, robienie zdjęć, zakłócanie występu
dworzec kolejowy Sirkeci: bilety na pokaz do nabycia w kiosku mieszczącym się po prawej stronie od wejścia do budynku
Centrum Kultury Mevlana w Konya: ceremonia Sema odbywa się w każdą sobotę i jest bezpłatna (o 20.00 latem; 19.00 zimą).

 


Zobacz też:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *