Taniec wirujących derwiszy, inaczej taniec sufi to jeden z bardziej intrygujących elementów tureckiej tradycji i kultury. Pierwszy zakon skupiających wirujących derwiszy został założony przez mistyka i poetę Rumiego w XIII wieku. Mewlewici praktykują medytację w ruchu, dzięki której mogą silniej poczuć obecność Boga, wyzwolić w sobie więcej miłości. Ten niezwykły rytuał został uznany przez UNESCO za arcydzieło ustnego i niematerialnego dziedzictwa ludzkości (2005). Turyści przybywający do Turcji mogą wziąć udział w ceremonii Sema, by osobiście przekonać się o sile przekazu mnichów.

Taniec wirujących derwiszy – historia niezwykłej ceremonii

Bractwo Wirujący Derwisze to wędrowni mnisi szukający zjednoczenia z Bogiem w tańcu. Inspiracją do powstania zakonu stała się poezja Mevlany Jalaladdina Rumiego, filozofa sufickiego, mistyka, mistrza słowa. Legenda głosi, iż Rumi podczas spaceru usłyszał rytmiczne dźwięki dobiegające z pobliskiej pracowni i zaczął wirować z rozpostartymi ramionami. To sprawiło, że doznał niezwykłego uczucia zbliżenia z Bogiem. Od tamtej pory mnisi modlą się poprzez taniec. Jeśli chcesz poczuć siłę tej modlitwy, kup bilet na pokaz wirującego tańca derwiszy.

Taniec wirujących Derwiszy Turcja

Kup bilet na taniec wirujących Derwiszy!

Taniec wirujących derwiszy – jak wygląda rytuał?

Tańczący mnisi naśladują ruchy ciał niebieskich – najzdolniejsi są w stanie wykonać nawet czterdzieści obrotów na minutę! Podczas rytuału derwiszom towarzyszą muzycy przygrywający na tradycyjnych tureckich instrumentach. Mnisi ubrani są w długie białe szaty, czarne peleryny i charakterystyczne stożkowate nakrycia głowy. Każda ceremonia Sema rozpoczyna się recytacją wersetów z Koranu, niekiedy modlitwy odmawiane są także na zakończenie rytuału.

Przed rozpoczęciem wirowania derwisze zrzucają z siebie peleryny. Taniec rozpoczyna się od wolnych obrotów, po czym nabiera tempa. Prawe ręce mnichów skierowane są w górę, lewe w dół. Derwisze kręcą się zawsze w lewą stronę, czyli w kierunku przeciwnym do ruchu wskazówek zegara. Jak tłumaczą, wykonują obroty w stronę jedynej prawdy. Właśnie taki taniec pomaga im zjednoczyć ciało, umysł i duszę, osiągnąć harmonię, odciąć od świata i skupić na modlitwie. Koniec tańca to gwałtowne zatrzymanie się w miejscu ze skrzyżowanymi rękoma i nogami.

Taniec wirujących derwiszy – czy tylko modlitwa?

Wirujący taniec to nadal mistyczne przeżycie i sposób na dotarcie do Absolutu. Jednak z uwagi na swój niezwykły charakter stał się także atrakcją dla turystów przybywających do Turcji i swego rodzaju teatralnym przedstawieniem. W pewnym sensie uległ komercjalizacji, wchodząc nawet do lokalnych restauracji. Jeśli jednak masz ochotę na prawdziwie porywający spektakl, weź udział w ceremonii Sema. Najpierw jednak kup bilet! Wydarzenie jest często płatne.

Ceremonia Wirujących Derwiszy w Stambule

Jednym z miejsc, w którym możesz wziąć udział w ceremonii Sema jest zabytkowy gmach dworca kolejowego Sirkeci (Sirkeci Garו) w Stambule, w dzielnicy Fatih. Cały spektakl trwa około 60 minut, a widzowie mogą nie tylko podziwiać wirujących tancerzy, ale również wysłuchać koncertu. Pokazy odbywają się w każdą środę, piątek oraz niedzielę o 19.30. Bilety można nabyć bezpośrednio w budynku dworca. 

Pokaz tańczących derwiszy można również obejrzeć w Centrum Kultury Hocapaşa, które utworzono w miejscu zabytkowej tureckiej łaźni powstałej ponad 550 lat temu. 

Festiwal derwiszy w Konya

Jeśli swoją wyprawę do Turcji zaplanowałeś na miesiące zimowe, koniecznie wybierz się do miejscowości Konya na Festiwal Derwiszów odbywający się w grudniu (10-17.12). To doskonała okazja do podziwiania niezwykłych tancerzy, którzy poruszają się do rytmu bębnów i fletów trzcinowych. Nie bez przyczyny to właśnie w miejscowości położonej w południowej Turcji odbywa się festiwal – Konya jest ośrodkiem zakonu Derwiszów i miejscem, gdzie znajduje się mauzoleum Mevlany. Na uroczystość zjeżdżają derwisze i pielgrzymi z całego świata. 

Taniec wirujących derwiszy – cena

Bilety na pokaz tańca wirujących derwiszy w Centrum Kultury Hocapaşa można zakupić na stronie internetowej. Koszt to około $30.00. Istnieje możliwość rezerwacji na polskich stronach internetowych oferujących wycieczki i zwiedzanie atrakcji. Cena biletu to 143,37 zł. Na pokaz odbywający się w budynku dworcowym bilety zakupisz na miejscu. 

Taniec wirujących derwiszy – bilety

Taniec wirujących Derwiszy Turcja

Kup bilet na taniec wirujących Derwiszy!

Taniec wirujących derwiszy – przydatne informacje

Centrum Kultury Hocapaşa Stambuł – adres:Hoca Pasa Mh. Hocapasa Hamami Sokak No. 3/B Fatih

34410 Stambuł

Centrum Kultury Hocapaşa – kontakt:tel.: +90 212 511 46 26

https://www.hodjapasha.com/en/

Centrum Kultury Hocapaşa – bilety:do nabycia na stronie internetowej
Centrum Kultury Hocapaşa – godziny otwarcia:poniedziałek — niedziela: 9.00-23.00
Centrum Kultury Hocapaşa – dojazd:10 min spacerem od Eminonu IETT Terminal, Havalimani Transfer, Havataş Transfer;

100 metrów od przystanku tramwajowego Sirkeci

czas trwania pokazu:ok. 60 min.
ważne informacje:
  • nie zaleca się uczestnictwa osób niepełnosprawnych oraz dzieci do lat 7;
  • zabronione są brawa, robienie zdjęć, zakłócanie występu
dworzec kolejowy Sirkeci:bilety na pokaz do nabycia w kiosku mieszczącym się po prawej stronie od wejścia do budynku
Centrum Kultury Mevlana w Konya:ceremonia Sema odbywa się w każdą sobotę i jest bezpłatna (o 20.00 latem; 19.00 zimą).
Archiwum: sierpień 2022

Zaplanuj swoją podróż!

Znajdź nocleg i zarezerwuj pobyt!

W serwisie Booking.com masz do wyboru niezliczone hotele, apartamenty, pensjonaty, hostele i wiele innych obiektów turystycznych. Komfortowe noclegi, atrakcyjne ceny na każdą kieszeń!

Tanie loty – bilety na samolot

Skyscanner to najpopularniejsze wyszukiwarki połączeń lotniczych na świecie. Znajdziesz tu oferty najważniejszych linii i przewoźników. Wybierz terminy, lokalizacje, poszukaj promocji i kup bilet na tani lot samolotem!

Jeżeli nie wiesz jak dostać się z lotniska do centrum miasta skorzystaj z możliwości rezerwacji biletów autobusowych na transfer. Dzięki temu bez problemu dostaniesz się do swojej miejscowości docelowej.

Jeżeli na lotnisko w Polsce dojeżdżasz własnym samochodem, zarezerwuj również online parking przy lotnisku w atrakcyjnej cenie.

Zabezpiecz swoją podróż

Niezależnie od celu podróży, warto wykupić ubezpieczenie, które ochroni Ciebie na wypadek niespodziewanych zdarzeń (np. zdrowotnych, OC czy związanych z kradzieżą bagażu). Skorzystaj z wygodnej porównywarki, ceny zaczynają się już od 2,63 zł dziennie.

Zwiedzanie. Ciekawe miejsca, wejściówki, kupony rabatowe

GetYourGuide to świetny internetowy przewodnik turystyczny. Zamówisz oprowadzanie przez cicerone, zapiszesz na zorganizowaną wycieczkę, kupisz bilety ze zniżkami do zabytków, muzeów, teatrów, galerii sztuki i wielu innych miejsc! Na GoCity.com wykupisz kartę miejską, dzięki której na miejscu zapłacisz mniej za wiele rzeczy!

Zobacz atrakcje i zarezerwuj bilety


Zobacz także: