Stambuł – atrakcje znajdziesz na każdym kroku. To najludniejsze i największe miasto w Turcji. Jest ważnym ośrodkiem kultury, handlu i finansów. Przeczytaj nasz artykuł, by dowiedzieć się, co warto zobaczyć w tej części Turcji!

Dzięki licznym atrakcjom w Stambule, każdy znajdzie coś dla siebie. Miasto jest pełne zabytkowych świątyń i muzeów, lecz także pięknych miejsc na łonie natury, takich jak np. cieśnina Bosfor. Mimo swoich rozmiarów, najważniejsze atrakcje dasz radę zwiedzić podczas weekendowej wycieczki!

Atrakcje Stambułu i krótka historia miasta

Stambuł to miasto z bogatą historią. Archeolodzy odkryli, że pierwsze ślady osadnictwa pochodzą już z epoki kamienia. W epoce brązu istniała już zorganizowana osada, a około 680r. p.n.e. do Azjatyckiej części przybyli pierwsi uciekinierzy, zakładając kolonię. Korzystne położenie geograficzne sprawiło, że miasto prężnie się rozwijało, jednak szybki rozwój sprawiał, że kolejne ludy chciały je podbijać. W swej historii należało do persów, spartan, galów, rzymian, a w późniejszym czasie do imperium osmańskiego.

Pochodzenie nazwy

Nazwa Stambułu przez wieki zmieniała się wielokrotnie. Początkowo było to Bizancjum, na cześć założyciela miasta Byzasa. Następnie: Augusta Antonina, Nowy Rzym, Wschodni Rzym, Drugi Rzym, aż do formy, która utrzymała się przez cały okres Bizancjum i Imperium Osmańskiego – Konstantynopol. W tłumaczeniu oznaczało „miasto Konstantyna”. Dopiero w 1930r. rząd postanowił zaprzestać używania tej formy, na rzecz nowej nazwy – Istanbul.

Najciekawsze atrakcje Stambułu

Zastanawiasz się co zwiedzać będąc w Stambule? Poza sztandarowymi zabytkami metropolii polecamy odwiedzić różne meczety, by chłonąć tamtejszą kulturę. Pamiętaj jednak by stosować się do zasad: zdjąć buty, a jeśli jesteś kobietą – zasłonić ramiona i głowę chustą. W naszym artykule znajdziesz najważniejsze zabytki i atrakcje miasta, które z pewnością dasz radę zwiedzić podczas weekendowego pobytu!

Hagia Sophia

Hagia Sophia jest uważana za najważniejszy budynek architektury bizantyjskiej i robi ogromne wrażenie! Powstała w IV wieku jako chrześcijański kościół Mądrości Bożej (ówcześnie zwany również Wielkim Kościołem). Od czasów budowy pierwszej świątyni była wielokrotnie burzona, głównie przez występujące na tych terenach silne trzęsienia ziemi. Za każdym razem ją odbudowywano. Hagia Sophia przez wieki była nie tylko kościołem, lecz również meczetem, cerkwią i muzeum. Wstęp do świątyni wymaga zakupu biletów i sporej dawki cierpliwości, gdyż kolejka do wejścia ma kilkadziesiąt metrów długości.

Błękitny meczet

Oficjalna nazwa Błękitnego Meczetu to Meczet Sułtana Ahmeda. Należy do kompleksu zawierającego również szkołę, szpital, mauzoleum, fontannę oraz jadłodajnię dla ubogich. Powstał w 1616r., na zlecenie sułtana Ahmeda, którego celem było przyćmienie znanej na całym świecie Hagii Sophii. Z tego powodu meczet wybudowano po przeciwnej stronie parku, w którym mieści się świątynia. Niestety cel nie został osiągnięty, a Błękitnemu meczetowi (choć jest piękny i warto go zobaczyć) dużo brakuje do Hagia Sophii. Swą nazwę zawdzięcza 21 tysiącom błękitnych płytek, które zdobią jego wnętrze.

Wielki Bazar

Przez mieszkańców zwany również Krytym Bazarem, jest jednym z największych budynków tego typu w Turcji. Posiada 61 uliczek, na których znajduje się około 3500 sklepików, restauracje, kawiarnie, fontanny i dwa meczety. Można tam dostać wszystko: od biżuterii, pamiątek, przez przyprawy i garnki, aż do dywanów. Dawniej Kryty Bazar był miejscem, gdzie zawierano umowy bankowe, a do XIX wieku odbywał się tu handel niewolnikami.

Podziemna Cysterna

Zwana również Cysterną Bazyliki lub Pałacem Jerebatan. To największy starożytny zbiornik na wodę, przypominający podziemną komnatę. Została wybudowana, by dostarczać świeżą wodę do pałacu, na wypadek zniszczenia akweduktów. Znajdziemy w niej aż 336 kolumn ustawionych w 12 rzędach. Cysterna została pokazana zachodniemu światu dopiero po I wojnie światowej, a obecnie można ją zwiedzić za niewielką kwotę – 20 lir (około 16zł).

Wycieczka statkiem po cieśninie Bosfor

Cieśnina Bosfor łączy morze Czarne z morzem Marmara, oddzielając Europę od Azji. Wycieczka statkiem jest polecaną atrakcją Stambułu, gdyż podczas rejsu po Bosforze można zobaczyć panoramę miasta oraz wiele zabytków, m.in: Pałac Topkapi, meczety Dolmabahce i Ortakoy, a także wieżę Leandra. Ciekawym miejscem jest również Złoty Róg. To zatoka Bosforu, przecinająca Stambuł. Europejską część Stambułu spaja XIX wieczny most Galata. Podczas pieszej wędrówki w tę stronę możesz wejść na szczyt wieży Galata, zobaczyć słynny plac Taksim Meydani czy przejechać się zabytkowym, stambulskim tramwajem w Istiklal.

Park Gülhane

Podczas pobytu w Stambule warto wybrać się do najstarszego i najpopularniejszego zielonego miejsca Parku Gülhane. Znajduje się on pomiędzy pałacem Topkapi i przylądkiem Sarayburnu, niedaleko Hagii Sophii. Tłumacząc na polski, jego nazwa oznacza „dom kwiatów”. W czasach Imperium Osmańskiego należał on wyłącznie do pałacu Topkapi i sadzono w nim głównie róże. Obecnie jest świetnym miejscem na piknik dla osób, chcących na chwilę odpocząć od metropolii.

Hipodrom

To nieistniejący już tor wyścigów konnych i rydwanów. Został zbudowany w II wieku n.e. W późniejszym okresie swojego funkcjonowania dobudowano widownię, która mieściła około 100 tysięcy widzów. Obecnie możemy tam podziwiać świetnie zachowaną kolumnę wężową, obelisk Konstantyna oraz Totmesa III oraz niemiecką fontannę upamiętniającą odwiedziny niemieckiego. cesarza Wilhelma II w Stambule. Warto spędzić tutaj trochę czasu, spacerując pomiędzy zabytkami.

Tureckie przysmaki

Myśląc o rzeczach, które warto zrobić w Stambule, nie możesz zapomnieć o napiciu się tradycyjnej, tureckiej herbaty. To czarna herbata o bardzo intensywnym smaku, podawana zazwyczaj z dodatkiem cukru. Kolejnym rarytasem są świeżo wyciskane soki z lokalnych owoców. Wybór jest ogromny, a w niemalże każdej części miasta znajdzie się sklepik, gdzie przygotowuje się sok za pomocą tradycyjnej, żeliwnej wyciskarki. Do popołudniowej kawy koniecznie skosztuj typowych, tureckich wyrobów cukierniczych! Na koniec polecamy spróbować tureckiego napoju jogurtowego o lekko słonym smaku zwanego Ayran.

Zwiedzanie muzeów

W Stambule znajduje się Muzeum Mozaik, gdzie można podziwiać aż 200 metrów kwadratowych mozaik, pochodzących z VI wieku. Niegdyś zdobiły dziedziniec Wielkiego Pałacu. Niespełna 80 lat temu udało się je odnaleźć, odrestaurować i przenieść do bezpiecznego miejsca. Kolejnym ciekawym miejscem jest Muzeum Archeologiczne, w którym można znaleźć takie eksponaty jak sarkofag Aleksandra z IV wieku p.n.e., antyczną biżuterię i ceramikę, a także Traktat z Kadesz, czyli najstarszy układ pokojowy na świecie.

Atrakcje Stambułu – podsumowanie

Będąc w Turcji zdecydowanie warto odwiedzić Stambuł. Mimo jego dużej powierzchni, która może nieco przytłaczać, najważniejsze atrakcje turystyczne można zwiedzić podczas weekendowego pobytu. Stambuł robi ogromne wrażenie zarówno pod względem pięknej architektury, jak i ilości zabytków. Jest to świetne miejsce do zwiedzania poza sezonem, ponieważ wtedy nie będą przeszkadzać aż tak liczne tłumy turystów.

Archiwum: czerwiec 2022

Zaplanuj swoją podróż!

Znajdź nocleg i zarezerwuj pobyt!

W serwisie Booking.com masz do wyboru niezliczone hotele, apartamenty, pensjonaty, hostele i wiele innych obiektów turystycznych. Komfortowe noclegi, atrakcyjne ceny na każdą kieszeń!

Tanie loty – bilety na samolot

Skyscanner to najpopularniejsze wyszukiwarki połączeń lotniczych na świecie. Znajdziesz tu oferty najważniejszych linii i przewoźników. Wybierz terminy, lokalizacje, poszukaj promocji i kup bilet na tani lot samolotem!

Jeżeli nie wiesz jak dostać się z lotniska do centrum miasta skorzystaj z możliwości rezerwacji biletów autobusowych na transfer. Dzięki temu bez problemu dostaniesz się do swojej miejscowości docelowej.

Jeżeli na lotnisko w Polsce dojeżdżasz własnym samochodem, zarezerwuj również online parking przy lotnisku w atrakcyjnej cenie.

Zabezpiecz swoją podróż

Niezależnie od celu podróży, warto wykupić ubezpieczenie, które ochroni Ciebie na wypadek niespodziewanych zdarzeń (np. zdrowotnych, OC czy związanych z kradzieżą bagażu). Skorzystaj z wygodnej porównywarki, ceny zaczynają się już od 2,63 zł dziennie.

Zwiedzanie. Ciekawe miejsca, wejściówki, kupony rabatowe

GetYourGuide to świetny internetowy przewodnik turystyczny. Zamówisz oprowadzanie przez cicerone, zapiszesz na zorganizowaną wycieczkę, kupisz bilety ze zniżkami do zabytków, muzeów, teatrów, galerii sztuki i wielu innych miejsc! Na GoCity.com wykupisz kartę miejską, dzięki której na miejscu zapłacisz mniej za wiele rzeczy!

Zobacz atrakcje i zarezerwuj bilety


Zobacz także: