Ankara tętni życiem, młodzieńczym rytmem i bogatą historią. Stolica kraju dokonała niezwykłego postępu od zakurzonego zaścianka Anatolii do dzisiejszej wyrafinowanej areny spraw międzynarodowych. Gospodarczy sukces Turcji znajduje odzwierciedlenie w dynamicznie rozwijającej się scenie restauracyjnej wokół Kavaklıdere oraz w kafejkach na chodnikach Kızılay, odwiedzanych zarówno przez modnych studentów, staruszków, jak i biznesmenów. Dlaczego warto przyjechać do Ankary?
Ankara – Mauzoleum Anıt Kabir
Wysoko nad miastem wznosi się monumentalne, pełne marmuru i czci mauzoleum Mustafy Kemala Atatürka (1881–1938), założyciela nowoczesnej Turcji. Sam grób faktycznie stanowi jedynie niewielką część tego kompleksu, na który składają się muzea i uroczysty dziedziniec. Dla wielu Turków wizyta jest właściwie pielgrzymką, więc widok wyraźnie poruszonych odwiedzających nie jest niczym niezwykłym.
Główne wejście do kompleksu prowadzi przez Lion Road, czyli 262 metrowy chodnik ozdobiony 24 posągami lwów – hetyckimi symbolami władzy używanymi do reprezentowania siły narodu tureckiego. Ścieżka prowadzi na ogromny dziedziniec, otoczony kładkami z kolumnadami oraz ze schodami prowadzącymi do grobowca po lewej stronie.
Na prawo od grobowca rozległe muzeum wyświetla pamiątki po Atatürku, rzeczy osobiste, prezenty od słynnych wielbicieli, a także odtworzone przez niego dom i szkołę z dzieciństwa. Równie odkrywcze, jak wszystkie bogate artefakty, są jego prosta maszyna do wiosłowania i ogromna wielojęzyczna biblioteka, która zawiera tomy jego autorstwa.
Na dole można podziwiać obszerne eksponaty poświęcone wojnie o niepodległość i powstawaniu republiki. Od malowideł na polu bitwy z efektami dźwiękowymi do nad wyraz szczegółowych wyjaśnień reform po 1923 roku.
Zbliżając się do samego grobowca, warto zwrócić uwagę na pozłacane napisy, które są cytatami z przemówienia Atatürka z okazji 10-lecia republiki w 1932 roku. Będąc w środku, koniecznie przyjrzyj się marmurowemu sufitowi ze zdobionymi mozaikami osmańskimi z XV i XVI wieku. Na północnym krańcu stoi ogromny marmurowy cenotaf (symboliczny grobowiec), wykuty z jednego kawałka kamienia ważącego 40 ton. Właściwy grób znajduje się w komorze pod nim.
Ankara – Muzeum Cywilizacji Anatolijskich
Najlepsze miejsce w kraju, aby zmierzyć się ze skomplikowanym biegiem historii Turcji. Prezentowane w muzeum eksponaty zawierają artefakty wyselekcjonowane z niemal każdego znaczącego stanowiska archeologicznego w Anatolii. W głównej sali znajdują się płaskorzeźby i rzeźby, podczas gdy sąsiednie sale przedstawiają historię od neolitu i chalkolitu, przez epokę brązu, asyryjską i hetycką, po epokę frygijską i urartyjską w epoce żelaza. Zbiory ułożone są w porządku chronologicznym, zaczynając od zbiorów paleolitycznych i neolitycznych. Na dole znajdują się eksponaty rzymskich artefaktów wykopanych podczas wykopalisk w Ankarze i wokół niej.
Przedmioty odkryte w jednym z najważniejszych neolitycznych miejsc na świecie – Çatalhöyük, na południowym wschodzie od Konyi – są wystawione w pierwszej sali, w tym najsłynniejsze rzeźby bogini matki i fototapeta, którą niektórzy eksperci uważają za pierwszą na świecie mapę miasta. Niektóre z najciekawszych eksponatów znajdują się w sekcji dotyczącej wczesnej epoki brązu, gdzie prezentowane są fascynujące znaleziska odkryte podczas wykopalisk w asyryjskiej kolonii handlowej Kültepe (niedaleko Kayseri, w Kapadocji). Należą do nich tabliczki klinowe z początku II tysiąclecia p.n.e., bożki w kształcie dysków i przedmioty kultu.
Kolekcja hetycka zawierająca tabliczki z pismem klinowym Hattuşy (w tym słynny list przyjaźni wysłany przez Napterę, żonę faraona Ramzesa II, do Puduhepy, żony króla hetyckiego Hattusili III) oraz uderzające figurki byków i jeleni. Większość przedmiotów ze stolicy Frygii Gordion, w tym niesamowite rzeźbione drewniane meble, są wystawione w ostatniej sali. Wśród eksponatów znajdują się także bloki wapienne z wciąż nieczytelnymi inskrypcjami przypominającymi alfabet grecki oraz naczynia rytualne z głową lwa i barana, świadczące o wysokiej jakości frygijskiej metaloplastyki.
Artefakty Urartu są wystawione na końcu ostatniej sali. Zachęceni bogatymi złożami metali Urartianie byli czołowymi wytwórcami przedmiotów z metalu w Anatolii, o czym świadczą wystawione noże, wędzidła, talerze wotywne i tarcze. W tej ostatniej sali znajdują się również neohetyckie przedmioty i terakotowe postacie bogów w ludzkiej postaci, niektóre ujawniają swoje boskie moce przez wyhodowanie ogonów skorpionów. Centralna sala zawiera oszałamiającą ilość misternie rzeźbionych kamiennych płyt, pochodzących głównie z Arslantepe, niedaleko Malatyi, Alacahöyük, w pobliżu Hattuşa i Kargamış, na południe od Gaziantep.
Ankara – muzeum Vakıf Eserleri Müzesi
Tradycja ofiarowywania dywanów meczetom pomogła zachować wiele najlepszych tureckich okazów. Ta obszerna kolekcja – która niegdyś zdobiła podłogi meczetów w całym kraju – została zaprezentowana publiczności w 2007 roku. Obowiązkowa atrakcja w Ankarze dla każdego, kto interesuje się tureckimi tkaninami. Eksponaty obejmują również fascynującą kolekcję rękopisów osmańskich, kafelki, metaloplastykę i misterne rzeźbione panele drewniane. Wszystko to jest znakomicie wyeksponowane ze szczegółowymi panelami informacyjnymi w języku angielskim przybliżającymi historię tureckiego rzemiosła.
Ankara – Cytadela
Imponująca dzielnica Ankary hisar (cytadela) jest najciekawszą częścią tureckiej stolicy, w którą można się zagłębić. Ta dobrze zachowana dzielnica grubych murów i krętych uliczek przybrała swój obecny kształt w IX wieku naszej ery, kiedy to cesarz bizantyjski Michał II zbudował zewnętrzne wały. Natomiast wewnętrzne mury pochodzą z VII wieku.
Główną bramą jest Parmak Kapısı. Z niej najlepiej kierować się główną aleją do Alaettin Cami – meczetu z XII wieku. Przez lata była gruntownie przebudowywana, a w 2019 r. ponownie rozpoczęto całkowitą renowację. Nieopodal widać strome schody, które prowadzą do Şark Kulesi – punktu widokowego na panoramę Ankary. Jeśli spojrzysz na północ, dojrzysz Ak Kale (Biały Fort). Jest poza zasięgiem zwiedzających, chociaż więcej dobrych widoków rozciąga się z pobliskiego wzgórza, jeśli pójdziesz alejką prowadzącą do wieży.
Niektóre miejscowe rodziny nadal mieszkają w murach cytadeli, a domy często zawierają połamane tropy kolumnowe, kawałki marmuru i wyryte nadproża w swoich ścianach. Przez długi czas okolica była bardzo zaniedbana, ale w ciągu ostatnich kilku lat obszar ten uległ modernizacji, niemniej jednak po zejściu z głównej trasy nadal widać wiele wąskich, zrujnowanych uliczek.
Ankara – Muzeum Anıt Kabir
Budynki po jednej stronie placu Anıt Kabir (po prawej stronie grobowca) zawierają obszerne zbiory muzealne poświęcone zarówno życiu Atatürka, jak i wojnie o niepodległość Turcji. W salach na dole można znaleźć szczegółowe relacje z wczesnych lat powstania Republiki Tureckiej, ze starymi eksponatami bitewnymi i bardzo szczegółowymi sprawozdaniami z programu reform Atatürka. Piętro poświęcone jest Atatürkowi. Wystawiono jego bibliotekę i różne pamiątki, a także dioramy domu jego dzieciństwa.
Ankara – Muzeum Etnograficzne
Muzeum Etnograficzne mieszczące się wewnątrz budynku (zbudowanego w 1927 r.), który służył jako mauzoleum Atatürka do czasu wybudowania Anıt Kabir, ma małą, ale dobrze wyselekcjonowaną kolekcję, która prezentuje dziedzictwo artystyczne Turcji. W holu wejściowym zachowała się przestrzeń mauzoleum Atatürka, a na ścianach zaprezentowano zdjęcia z jego pogrzebu. Sala po lewej stronie od wejścia zawiera ceramikę seldżuków, anatolijską biżuterię i szczególnie piękną kolekcję stolarki osmańskiej, w tym misternie rzeźbione minbary (ambony w meczecie) i drzwi meczetu. W holu po prawej stronie znajdują się dioramy z manekinami prezentujące sceny z życia codziennego.
Ankara – Kolumna Juliana
Wzniesiona została na cześć cesarza rzymskiego Juliana Apostaty z okazji jego wizyty w Ankarze. Kolumna Juliana znajduje się na placu otoczonym budynkami rządowymi.
Ankara oferuje szereg atrakcji, które warto zobaczyć w mieście podczas pobytu. W artykule znajdują się zaledwie najpopularniejsze miejsca, jednak należy pamiętać, ze w każdej części Ankary znajdują się liczne atrakcje turystyczne:
- muzea,
- zabytkowe budowle;
- dzielnice.
Poza tym nowoczesne miasto ma wiele pubów i restauracji. I choć tętniący życiem miejski styl serca Turcji jest już wystarczającym powodem do odwiedzenia miasta, to Ankara szczyci się również niezwykłymi zabytkami kluczowymi dla tureckiej historii, między innymi pięknie zaprojektowanym Muzeum Cywilizacji Anatolijskiej i Anıt Kabir – kolosalnym hołdem dla Atatürka, założyciela współczesnej Turcji.
Zaplanuj swoją podróż!
Znajdź nocleg i zarezerwuj pobyt!
W serwisie Booking.com masz do wyboru niezliczone hotele, apartamenty, pensjonaty, hostele i wiele innych obiektów turystycznych. Komfortowe noclegi, atrakcyjne ceny na każdą kieszeń!
Tanie loty – bilety na samolot
Skyscanner to najpopularniejsze wyszukiwarki połączeń lotniczych na świecie. Znajdziesz tu oferty najważniejszych linii i przewoźników. Wybierz terminy, lokalizacje, poszukaj promocji i kup bilet na tani lot samolotem!
Jeżeli nie wiesz jak dostać się z lotniska do centrum miasta skorzystaj z możliwości rezerwacji biletów autobusowych na transfer. Dzięki temu bez problemu dostaniesz się do swojej miejscowości docelowej.
Jeżeli na lotnisko w Polsce dojeżdżasz własnym samochodem, zarezerwuj również online parking przy lotnisku w atrakcyjnej cenie.
Zabezpiecz swoją podróż
Niezależnie od celu podróży, warto wykupić ubezpieczenie, które ochroni Ciebie na wypadek niespodziewanych zdarzeń (np. zdrowotnych, OC czy związanych z kradzieżą bagażu). Skorzystaj z wygodnej porównywarki, ceny zaczynają się już od 2,63 zł dziennie.
Zwiedzanie. Ciekawe miejsca, wejściówki, kupony rabatowe
GetYourGuide to świetny internetowy przewodnik turystyczny. Zamówisz oprowadzanie przez cicerone, zapiszesz na zorganizowaną wycieczkę, kupisz bilety ze zniżkami do zabytków, muzeów, teatrów, galerii sztuki i wielu innych miejsc! Na GoCity.com wykupisz kartę miejską, dzięki której na miejscu zapłacisz mniej za wiele rzeczy!
Zobacz atrakcje i zarezerwuj bilety