Izmir to jedno z najważniejszych miast na mapie Turcji. Współcześnie pełni rolę ważnego ośrodka handlowego z dużym portem. Historycznie uważane jest za źródło powstania kultury zachodniej, co poświadczają liczne zabytki oraz wykopaliska archeologiczne. Nic dziwnego, że turecka metropolia przyciąga turystów z całego świata. Wybierasz się do Izmiru? Sprawdź, co warto zobaczyć!

Izmir – ogólne informacje

Położony w północno-zachodniej części wybrzeża Turcji Izmir, jest trzecim pod względem wielkości miastem kraju. Miasto współcześnie zamieszkuje 4,2 miliony mieszkańców. Metropolia jest stolica prowincji o tej samej nazwie. Zatoka Izmirska jest rejonem o dużym znaczeniu strategicznym. Mieści się tu m.in. siedziba dowództwa południowo-wschodnich kontyngentów NATO.

Historia Izmiru

Historia Izmiru sięga czasów starożytności. Przyjmuje się, że pierwsze osady powstały tu już 3000 lat p.n.e., dając zalążek starożytnym cywilizacją świata zachodniego. Izmir nazywany w przeszłości Smyrną był jednym z najważniejszych miast Federacji Jońskiej. Urodził się tu i tworzył najstarszy znany z imienia europejski poeta, Homer. Szczyt rozkwitu miasta przypada na 650-545 r p.n.e., kiedy ówczesna Smyrna czerpała największe bogactwo z żyznych pól uprawnych oraz przepływu towarów ze Wschodu i Zachodu do innych części świata.

Miasto rozwinęło się znacznie pod rządami Aleksandra Macedońskiego, który postanowił je ufortyfikować. W kolejnych wiekach Izmir kilkukrotnie zmieniał swoich właścicieli. Miastem władali na przemian Grecy, Rzymianie, Bizantyjczycy i Turcy Seldżuccy. W 1620 roku Izmir stał się kluczowym portem handlowym Imperium Osmańskiego oraz miejscem kontaktów handlowych z Europą. Współcześnie Izmir jest nowoczesnym miastem oraz drugim najważniejszym portem Turcji.  Bogata historia, liczne zabytki i bliskość Efezu sprawiają, że miasto ma także duże znaczenie turystyczne. Jakie miejsca warto odwiedzić?

Izmir – największe atrakcje turystyczne

Izmir może się pochwalić niezwykłym dziedzictwem kulturowym i historycznym. Na terenie miasta znajdują się zabytki pochodzące z czasów hellenistycznych, rzymskich, bizantyński i ottomańskich. Prezentujemy krótki przegląd najciekawszych atrakcji turystycznych miasta Homera i Aleksandra Wielkiego.

Zamek Kadifekale – Aksamitna Twierdza

Twierdza Kadifekale to starożytny zamek na górze Pagos. Jak głosi legenda to właśnie w tym miejscu usnął niegdyś Aleksander Wielki, a we śnie odwiedziły go dwie nimfy, które poprosiły władcę, aby w tym miejscu wzniósł miasto. Mimo, że Smyrna istniała już wcześniej, to właśnie za czasów Króla Macedonii, zyskała splendor murowanego i ufortyfikowanego miasta.

Do naszych czasów zachowała się cześć murów oraz pięć baszt o imponującej wysokości 20-35 m. Wewnątrz twierdzy można podziwiać pozostałości islamskiego meczetu oraz cysternę na wodę deszczową z czasów bizantyjskich. Dodatkiem do zwiedzania jest przepiękna panorama na całe miasto i linię brzegową Zatoki Izmirskiej.

Wieża Zegarowa

Wieża Zegarowa (Saat Kulesi) to jeden z symboli miasta. Budowla została wzniesiona w 1901 roku z okazji 25. rocznicy panowania sułtana Imperium Osmańskiego – Abdülhamida II. Wieża ma 25 wysokości, Na jej szczycie znajduje się zegar będący prezentem od cesarza niemieckiego Wilhelma II, co jest pamiątkom stosunków dyplomatycznych z początku XX wieku. Wieża znajduje się na położonym w centrum miasta Placu Konak.

W środku budowli można podziwiać czerwone i zielone mozaiki przywiezione do Izmiru z Efezu. Reprezentacyjna budowla została zaprojektowana przez Raymonda Charlesa Pere, francuskiego architekta o izmirskim pochodzeniu. Obiekt stanowi żelazny punkt programu podczas zwiedzania Izmiru.

Angora

W starożytności angora była centrum handlowym i politycznym miasta. Znajdowały się tu również najważniejsze obiekty użyteczności publicznej. Pochodzący z IV wieku p.n.e. obiekt został zniszczony podczas trzęsienia ziemi w 178 roku. Wkrótce izmirska angora została odbudowana przez rzymskiego cesarza Marka Aureliusza. Podczas zwiedzania warto zwrócić uwagę na zrekonstruowaną kolumnadę koryncką i bramę Faustyny. Sklepione podziemne komnaty pozwalają wyobrazić sobie, jak kiedyś wyglądał ten wielopoziomowy rynek i platforma życia politycznego Izmiru.

Tureckie bazary

Izmir znany jest także jako miasto bazarów. Od 1931 odbywają się tu największe targi na Bliskim Wschodzie znane jako Międzynarodowe Targi Izmirskie, które co roku odwiedzane są przez ponad 1 milion osób. W mieście nie brakuje także tradycyjnych bazarów. Najsłynniejszym z nich jest bazar Kemeralti, położony w sercu dzielnicy starego miasta. Bazar stanowi żywe serce miasta i tureckiego handlu. Wśród towarów można znaleźć egzotyczne przysmaki, odzież, pamiątki oraz rękodzieło. Wycieczka na bazar to dobra okazja, żeby sprawdzić swoje zdolności w tradycyjnym targowaniu ceny.

Ciekawe miejsca w Izmirze

Zwiedzając Izmir, warto poświęcić także nieco czasu naturze i wybrzeżu oraz skorzystać rozrywkowej oferty miasta. Wśród ciekawych miejsc znajdują się m.in.:

  • Wybrzeże Kordon – izmirskie wybrzeże to idealne miejsce na wypoczynek po całym dniu zwiedzania. Turyści chętnie podziwiają tu zachody słońca nad Morzem Egejskim. Przy plaży znajduje się bogata infrastruktura gastronomiczna. Atmosfery dodają ruiny dawnych lewantyńskich rezydencji;
  • Wybrzeże Karşıyaka – zachodnie wybrzeże Izmiru, czyli Karşıyaka, to prawdziwa perełka Zatoki Izmirskiej. W tej części miasta znajdują liczne rezydencje oraz pałace najbogatszych mieszkańców. Na miejscu organizowane są także rejsy promem po Morzu Egejskim dla turystów. Na wybrzeżu znajdują się również piękne tereny spacerowe;
  • Inciralti –duży obszar rekreacyjno-rozrywkowy, który cieszy się dużą popularnością wśród mieszkańców regionu zwłaszcza w miesiącach letnich. Piękna, zielona enklawa tworzona jest przez bujne ogrody i egzotyczną roślinność. Na miejscu znajduje się także wiele kawiarni i restauracji, w których można skosztować lokalnej kuchni. Będąc w Inciralti, warto zajrzeć także do Muzeum Marynarki Wojennej.

Atrakcje turystyczne w okolicach Izmiru

Izmir jako wiodący ośrodek miejski jest świetnie skomunikowany z innymi częściami regionu. Będąc w mieście, warto przeznaczyć na jednodniowe wycieczki po okolicy. Wśród najciekawszych atrakcji znajdziemy m.in. malownicze wybrzeża i starożytne miasta.

Miasto Efez

Około 80 km od Izmiru znajduje się Efez. Starożytne miasto i perła turystyczna Turcji. Antyczna metropolia została w całości wpisana na Listę Światowego dziedzictwa UNESCO. Rozkwit miasta przypada na czasy Imperium Rzymskiego, kiedy to Efez pełnił funkcję stolicy całej Azji Mniejszej. Miasto ma także duże znaczenie dla chrześcijan. To właśnie tutaj św. Piotr napisał „List do Koryntian”. W Efezie powstała także Ewangelia s. Jana oraz, wedle niektórych źródeł, została pochowana Maryja.

Miasto Sardes

Inną propozycją zwiedzania starożytnych metropolii jest położone 90 km od Izmiru miasto Sardes. Pierwsze osadnictwo datuje się tu na czasy prehistoryczne. Największy rozwój miasta nastąpił za czasów rzymskich. W Sardes można podziwiać m.in. rzymski gimnazjon oraz ruiny największej powstałej w czasach antyku synagogi. Obok Sardes znajduje się także Menisa, miasto, w którym znajdują się liczne zabytki architektoniczne z okresu ottomańskiego i seldżuckiego. Wycieczki dobrze połączyć, co da nam szerszy obraz ciekawej i zróżnicowanej historii tego regionu.

Półwysep Çeşme

Położony na zachód od Izmiru Półwysep Çeşme uchodzi za jeden z najbardziej imponujących i malowniczych kurortów na świecie. Swoją sławę zawdzięcza malowniczym i piaszczystym plażom oraz doskonałej infrastrukturze turystycznej, w której królują luksusowe hotele, wykwintne restauracje oraz liczne dyskoteki. Półwysep jest także ulubionym miejscem miłośników windsurfingu, kitesurfingu oraz nurkowania. Wrażenia dopełniają liczne widoczne na morzu żaglówki.

Kiedy najlepiej wybrać się do Izmiru?

W północno-zachodniej części Turcji panuje przyjemny śródziemnomorski klimat, dzięki czemu pogoda zachęca do odwiedzin Izmiru niemal przez cały rok. Najlepsza pogoda trwa od marca do listopada, ale miesiące zimowe również świetnie nadają się do zwiedzania miasta. Unikniemy wtedy również dużych tłumów oraz wysokich cen.

Izmir – miasto historii i nowoczesności

Izmir to miasto, w którym historia przeplata się z nowoczesnością. Znajdziemy tu liczne zabytki z czasów antycznych oraz nowoczesne uniwersytety. Tygiel narodów charakterystyczny dla przeszłości regionu sprawia, że współczesny Izmir wyróżnia się jako najbardziej otwarte i tolerancyjne miasto w regionie. Miasto jest świetnie skomunikowane oraz stanowi fantastyczną bazę do odkrywania bogactwa wybrzeża północno-zachodniego Turcji.

 


Zobacz też:

Zaplanuj swoją podróż!

Znajdź nocleg i zarezerwuj pobyt!

W serwisie Booking.com masz do wyboru niezliczone hotele, apartamenty, pensjonaty, hostele i wiele innych obiektów turystycznych. Komfortowe noclegi, atrakcyjne ceny na każdą kieszeń!

Tanie loty – bilety na samolot

Skyscanner to najpopularniejsze wyszukiwarki połączeń lotniczych na świecie. Znajdziesz tu oferty najważniejszych linii i przewoźników. Wybierz terminy, lokalizacje, poszukaj promocji i kup bilet na tani lot samolotem!

Zabezpiecz swoją podróż

Niezależnie od celu podróży, warto wykupić ubezpieczenie, które ochroni Ciebie na wypadek niespodziewanych zdarzeń (np. zdrowotnych, OC czy związanych z kradzieżą bagażu). Skorzystaj z wygodnej porównywarki, ceny zaczynają się już od 2,63 zł dziennie.

Zwiedzanie. Ciekawe miejsca, wejściówki, kupony rabatowe

GetYourGuide to świetny internetowy przewodnik turystyczny. Zamówisz oprowadzanie przez cicerone, zapiszesz na zorganizowaną wycieczkę, kupisz bilety ze zniżkami do zabytków, muzeów, teatrów, galerii sztuki i wielu innych miejsc! Na GoCity.com wykupisz kartę miejską, dzięki której na miejscu zapłacisz mniej za wiele rzeczy!

Zobacz atrakcje i zarezerwuj bilety