Pamukkale słynie z naturalnie występujących źródeł termalnych o zdrowotnych właściwościach. Podobno korzystała z nich już sama Kleopatra! Nieopodal wapiennych formacji znajdują się ruiny starożytnego miasta Hierapolis z dobrze zachowanym amfiteatrem. Kompleks został wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturalnego i Przyrodniczego UNESCO. Wycieczka do Pamukkale to idealny wybór dla osób, które szukają relaksu i pięknych widoków. Wyjazd najczęściej organizowany jest jako wycieczka fakultatywna z hotelu lub punkt podczas objazdu zachodniej Turcji.

Pamukkale – Bawełniany Zamek

W języku tureckim Pamukkale oznacza Bawełniany Zamek. Nazwa bardzo trafnie oddaje wygląd krajobrazu. Białe, wapienne tarasy i skały mają miękkie i obłe kształty. Rozległe plantacje bawełny, której krzaczki pokrywają się w sezonie puszystymi kłębuszkami dopełniają wrażenia. Unikatowe białe tarasy powstały z osadów wapiennych, wytrącających się w miejscu, w którym woda wypływa na powierzchnię skały, przeobrażając ją w trawertyn. Biała skała już w starożytności wykorzystywana była w budownictwie oraz do wyrobu posągów i naczyń.

W Pamukkale znajduje się 17 źródeł termalnych z wodą o temperaturze od 35 do niemal 100 stopni Celsjusza. Gorąca woda spływa w dół zbocza góry Cökelez, pozostawiając na skale wapienne osady i wypełniając powstające w nich niecki basenowe. Szacuje się, że ten proces trwa nieprzerwanie od ponad 14 tys. lat. Wysoki na 160 metrów Bawełniany Zamek ma długość 2 700 m i szerokość 600 m.

Hierapolis

Naturalne kąpielisko przyciągało spragnionych kąpieli już w czasach antycznych. Popularność miejsca przyczyniła się do rozwoju miasta-uzdrowiska Hierapolis. Na terenie miasta znajdowały się liczne łaźnie publiczne oraz baseny, w których leczono choroby reumatyczne oraz schorzenia oczu. W Hierapolis znajdowały się także świątynie oraz imponujących rozmiarów Teatr Rzymski. Zachowane obecnie ruiny pozwalają wyobrazić sobie przepych i rozmach uzdrowiska. Warto odwiedzić także ulicę Frontiusa, która niegdyś stanowiło najbardziej reprezentacyjną aleję antycznego uzdrowiska.

Basen Kleopatry

Z termalnych wód można skorzystać także znajdującym się na terenie miasta Basenie Kleopatry. Jak głosi legenda, również egipska królowa przyjeżdżała tu aby zażywać zdrowotnych kąpieli. W latach późniejszych akwen miał być prezentem dla Marka Antoniusza. W czasach antycznych basen otoczony był kolumnami w porządku jońskim, których fragmenty nadal zanurzone są w wodzie. To niepowtarzalna okazja, aby zanurkować wśród zabytków o światowej randze.

Ochrona Pamukkale

Na terenie Pamukkale został utworzony park narodowy, a sam kompleks został wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturalnego i Przyrodniczego UNESCO. Jeszcze do końca lat 80-tych w górnych partiach tarasów działały hotele, które obecnie zostały rozebrane, a odzyskane skały poddane rewitalizacji. Turyści mogą poruszać się tylko specjalnie przygotowaną trasą, wzdłuż sztucznego kanału, do którego spływa mineralna woda. Wstęp do naturalnych tarasów jest surowo zakazany.

Wycieczka do Pamukkale – kiedy najlepiej?

Wycieczkę, której głównym celem ma być opalanie i korzystanie z basenów termalnych, najlepiej odbyć w miesiącach ciepłych, czyli od później wiosny do wczesnej jesieni. Jeśli jednak chcesz po prostu zobaczyć Bawełniany Zamek, zwiedzić Hierapolis i pospacerować wśród skał, spokojnie możesz się tu wybrać nawet późną jesienią. Plusem takiego terminu będzie mniejsza ilość innych turystów oraz niższe ceny transportu.

Jak dojechać do Pamukkale?

Pamukkale leży w zachodniej części Turcji. Do kompleksu najłatwiej wybrać się wykupując jednodniową wycieczkę fakultatywną z Antalyi. Taka opcja możliwa jest w większości hoteli oraz punktów turystycznych w nadmorskich kurortach. Do kompleksu możesz także dotrzeć na własną rękę, wynajmując samochód lub korzystając z transportu publicznego. Większość autobusów, z innych dużych miast, dociera do pobliskiej Denizii, gdzie trzeba się przesiąść do busa kursującego bezpośrednio do Pamukkkale. W mieście znajduje się także lotnisko.

Pamukkale – klejnot zachodniej Turcji

Pamukkale to niezwykłe miejsce na turystycznej mapie Turcji. Miejscowość daję możliwość korzystania z gorących źródeł, a równocześnie pozwala podziwiać piękno natury i ciekawą historię. Do kompleksu Pamukkale-Hierapolis obowiązuje jeden bilet wstępu, dzięki czemu można swobodnie spacerować po całym kompleksie. To dobry wybór na jednodniową wycieczkę z terenów Antalyi.

Archiwum: październik 2022

Zaplanuj swoją podróż!

Znajdź nocleg i zarezerwuj pobyt!

W serwisie Booking.com masz do wyboru niezliczone hotele, apartamenty, pensjonaty, hostele i wiele innych obiektów turystycznych. Komfortowe noclegi, atrakcyjne ceny na każdą kieszeń!

Tanie loty – bilety na samolot

Skyscanner to najpopularniejsze wyszukiwarki połączeń lotniczych na świecie. Znajdziesz tu oferty najważniejszych linii i przewoźników. Wybierz terminy, lokalizacje, poszukaj promocji i kup bilet na tani lot samolotem!

Jeżeli nie wiesz jak dostać się z lotniska do centrum miasta skorzystaj z możliwości rezerwacji biletów autobusowych na transfer. Dzięki temu bez problemu dostaniesz się do swojej miejscowości docelowej.

Jeżeli na lotnisko w Polsce dojeżdżasz własnym samochodem, zarezerwuj również online parking przy lotnisku w atrakcyjnej cenie.

Zabezpiecz swoją podróż

Niezależnie od celu podróży, warto wykupić ubezpieczenie, które ochroni Ciebie na wypadek niespodziewanych zdarzeń (np. zdrowotnych, OC czy związanych z kradzieżą bagażu). Skorzystaj z wygodnej porównywarki, ceny zaczynają się już od 2,63 zł dziennie.

Zwiedzanie. Ciekawe miejsca, wejściówki, kupony rabatowe

GetYourGuide to świetny internetowy przewodnik turystyczny. Zamówisz oprowadzanie przez cicerone, zapiszesz na zorganizowaną wycieczkę, kupisz bilety ze zniżkami do zabytków, muzeów, teatrów, galerii sztuki i wielu innych miejsc! Na GoCity.com wykupisz kartę miejską, dzięki której na miejscu zapłacisz mniej za wiele rzeczy!

Zobacz atrakcje i zarezerwuj bilety


Zobacz także: