Pamukkale – największa atrakcja zachodniej Turcji

Pamukkale dla wielu turystów stanowi obowiązkowy punkt podczas wycieczki do Turcji. Bawełniana Twierdza to niezwykłe miejsce, w którym spływająca po zboczach wapienna woda uformowała wspaniałe wodospady oraz naturalne baseny kąpielowe. Jak i kiedy najlepiej tam dojechać oraz co zobaczyć podczas wizyty?

Pamukkale

Pamukkale słynie z naturalnie występujących źródeł termalnych o zdrowotnych właściwościach. Podobno korzystała z nich już sama Kleopatra! Nieopodal wapiennych formacji znajdują się ruiny starożytnego miasta Hierapolis z dobrze zachowanym amfiteatrem. Kompleks został wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturalnego i Przyrodniczego UNESCO. Wycieczka do Pamukkale to idealny wybór dla osób, które szukają relaksu i pięknych widoków. Wyjazd najczęściej organizowany jest jako wycieczka fakultatywna z hotelu lub punkt podczas objazdu zachodniej Turcji.

Pamukkale – Bawełniany Zamek

W języku tureckim Pamukkale oznacza Bawełniany Zamek. Nazwa bardzo trafnie oddaje wygląd krajobrazu. Białe, wapienne tarasy i skały mają miękkie i obłe kształty. Rozległe plantacje bawełny, której krzaczki pokrywają się w sezonie puszystymi kłębuszkami dopełniają wrażenia. Unikatowe białe tarasy powstały z osadów wapiennych, wytrącających się w miejscu, w którym woda wypływa na powierzchnię skały, przeobrażając ją w trawertyn. Biała skała już w starożytności wykorzystywana była w budownictwie oraz do wyrobu posągów i naczyń.

Zobacz też:
Turcja i plaże, czyli gdzie najlepiej odpocząć i wygrzać się w słońcu?

W Pamukkale znajduje się 17 źródeł termalnych z wodą o temperaturze od 35 do niemal 100 stopni Celsjusza. Gorąca woda spływa w dół zbocza góry Cökelez, pozostawiając na skale wapienne osady i wypełniając powstające w nich niecki basenowe. Szacuje się, że ten proces trwa nieprzerwanie od ponad 14 tys. lat. Wysoki na 160 metrów Bawełniany Zamek ma długość 2 700 m i szerokość 600 m.

Hierapolis

Naturalne kąpielisko przyciągało spragnionych kąpieli już w czasach antycznych. Popularność miejsca przyczyniła się do rozwoju miasta-uzdrowiska Hierapolis. Na terenie miasta znajdowały się liczne łaźnie publiczne oraz baseny, w których leczono choroby reumatyczne oraz schorzenia oczu. W Hierapolis znajdowały się także świątynie oraz imponujących rozmiarów Teatr Rzymski. Zachowane obecnie ruiny pozwalają wyobrazić sobie przepych i rozmach uzdrowiska. Warto odwiedzić także ulicę Frontiusa, która niegdyś stanowiło najbardziej reprezentacyjną aleję antycznego uzdrowiska.

Basen Kleopatry

Z termalnych wód można skorzystać także znajdującym się na terenie miasta Basenie Kleopatry. Jak głosi legenda, również egipska królowa przyjeżdżała tu aby zażywać zdrowotnych kąpieli. W latach późniejszych akwen miał być prezentem dla Marka Antoniusza. W czasach antycznych basen otoczony był kolumnami w porządku jońskim, których fragmenty nadal zanurzone są w wodzie. To niepowtarzalna okazja, aby zanurkować wśród zabytków o światowej randze.

Zobacz też:
Riwiera Egejska – 10 najpiękniejszych miejsc, które warto zwiedzić podczas wypoczynku na wybrzeżu Morza Egejskiego

Ochrona Pamukkale

Na terenie Pamukkale został utworzony park narodowy, a sam kompleks został wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturalnego i Przyrodniczego UNESCO. Jeszcze do końca lat 80-tych w górnych partiach tarasów działały hotele, które obecnie zostały rozebrane, a odzyskane skały poddane rewitalizacji. Turyści mogą poruszać się tylko specjalnie przygotowaną trasą, wzdłuż sztucznego kanału, do którego spływa mineralna woda. Wstęp do naturalnych tarasów jest surowo zakazany.

Wycieczka do Pamukkale – kiedy najlepiej?

Wycieczkę, której głównym celem ma być opalanie i korzystanie z basenów termalnych, najlepiej odbyć w miesiącach ciepłych, czyli od później wiosny do wczesnej jesieni. Jeśli jednak chcesz po prostu zobaczyć Bawełniany Zamek, zwiedzić Hierapolis i pospacerować wśród skał, spokojnie możesz się tu wybrać nawet późną jesienią. Plusem takiego terminu będzie mniejsza ilość innych turystów oraz niższe ceny transportu.

Jak dojechać do Pamukkale?

Pamukkale leży w zachodniej części Turcji. Do kompleksu najłatwiej wybrać się wykupując jednodniową wycieczkę fakultatywną z Antalyi. Taka opcja możliwa jest w większości hoteli oraz punktów turystycznych w nadmorskich kurortach. Do kompleksu możesz także dotrzeć na własną rękę, wynajmując samochód lub korzystając z transportu publicznego. Większość autobusów, z innych dużych miast, dociera do pobliskiej Denizii, gdzie trzeba się przesiąść do busa kursującego bezpośrednio do Pamukkkale. W mieście znajduje się także lotnisko.

Zobacz też:
Stambuł w Turcji – dawny Konstantynopol. Co warto o nim wiedzieć?

Pamukkale – klejnot zachodniej Turcji

Pamukkale to niezwykłe miejsce na turystycznej mapie Turcji. Miejscowość daję możliwość korzystania z gorących źródeł, a równocześnie pozwala podziwiać piękno natury i ciekawą historię. Do kompleksu Pamukkale-Hierapolis obowiązuje jeden bilet wstępu, dzięki czemu można swobodnie spacerować po całym kompleksie. To dobry wybór na jednodniową wycieczkę z terenów Antalyi.


Zobacz też:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *