Sprawa z Amazonką i spory na ten temat toczą się już od wielu lat, długość Amazonki podaje się, jako 7025 km, natomiast Nil – rzeka to 6650 km. Długość Amazonki jest jednak sprawą kontrowersyjną, ponieważ najczęściej podawana jest 6400 km. Problemem jest głównie jej długość po powodziach, bo wtedy dochodzi do zmian w jej długości. Tym razem jednak warto będzie skupić się na rzece Nil, sprawdź ciekawostki o niej oraz gdzie posiada swoje źródło.

Nil – rzeka najdłuższa w Afryce i na świecie

Powierzchnia dorzecza Nilu wynosi 3400 tysięcy km2, natomiast maksymalna szerokość rzeki to aż 2,8 km, a jej głębokość dochodzi do 11 metrów. Nil – rzeka rozciąga się na całej długości Czarnego Lądu, zahaczając o wszystkie strefy klimatyczne, przechodząc przez dwie różne półkule. Jest głównym dostarczycielem wody oraz ratunkiem dla obszarów najmniej korzystnych dla flory i fauny.

Jej przepustowość to 3 tysiące metrów wody na sekundę przy długości 6650 oraz przy prawie 3 milionach powierzchni musi na każdym zrobić wrażenie. Nil posiada wiele zagospodarowanych odcinków, gdzie znajdują się porty, atrakcje turystyczne, na przykład rejsy po najdłuższej rzece Afryki. Płynie przez doliny, bagna, góry, sawanny, pustynie i rozlewiska. Przecina takie państwa jak:

 • Burundi;
 • Tanzania;
 • Rwanda;
 • Etiopia;
 • Uganda;
 • Sudan;
 • Sudan Południowy;
 • oraz Egipt.

Najdłuższa rzeka Afryki – gdzie posiada źródło i jak płynie?

Przyjmuje się aktualnie, że źródłem Nilu jest licząca 420 km rzeka Kagera, wpływająca do Jeziora Wiktorii, znajdującego się na terenie Burundi. Rzeka Kagera posiada swój początek w Rwandzie (państwie w środkowej Afryce) oraz i Ruvuvu (rzece Burundi i Tanzanii). Kagera, płynąc po podłożu głównie wulkanicznym, napotyka na liczne progi skalne, dzięki temu tworzy wodospady. Kiedy pokona 400 km, uchodzi do Jeziora Wiktorii (największe jezioro Afryki, natomiast pod względem objętości zajmuje ósme miejsce na świecie), z którego na północy wypływa, jako Nil Wiktorii. Rozpoczynając swój bieg w północnej części cieśniny Rosebery, oddziela wyspę Buvuma od ugandyjskiego jeziora i dalej płynie na północny zachód tworząc przepiękne kaskady wodne. Dwie z kaskad są tak imponujące, że otrzymały nazwy:

 • Ripon;
 • Owena.

200 km dalej Nil wpływa do jeziora Kioga (Kyoga), płynąc następnie do Jeziora Alberta (siódme pod względem powierzchni na kontynencie afrykańskim) tworząc przed nim Wodospad Murchisona o wysokości 120 metrów. Wypływając z Jeziora Alberta, posiada już nazwę Nilu Alberta, dalej opuszcza obszar wyżyny afrykańskiej kierując się na północ w wąską dolinę Nimulę, płynie na północ już pod nazwą Nil Górski (Bahr al-Dżabal). Na tym odcinku jest możliwa żegluga większych statków. Dalej wpływa na teren Kotliny Sudanu Wschodniego, następnie wpadając do kompleksu bagien, rozgałęzia się na liczne odnogi. Traci w tym miejscu około 2/3 zasobów wody.

W Sudanie Południowym łączy się z lewym dopływem Bahr al-Ghazal i od tego momentu jest potężną rzeką o nazwie Nil Biały, początkowo płynąc na wschód, ostatecznie jednak wybiera kierunek północny, podążając przez wyschniętą równinę wschodniej części Sahary i docierając do Chartumu w Sudanie, gdzie łączy się z Nilem Błękitnym, a poniżej ujścia Nilu Błękitnego płynie już jako Nil, wkraczając w obszar wyżyny Bajuda, gdzie tworzy 6 katarakt.

Atbara to rzeka, która jest ostatnim większym dopływem Nilu. Dalej Nil pokonuje pustynną część Sahary, rozszerzając się w dolnym biegu i przy ujściu do Morza Śródziemnego tworząc olbrzymią deltę o powierzchni 22 tysięcy km2, zaczynającą się na przedmieściach Kairu. W tym miejscu od morza oddziela ją 175 km utworzonego lądu, a delta ma szerokość 220 km.

Główne i starożytne atrakcje rzeki Nil

Warto dodać, że rzeka Nil wymieniona została w Starym Testamencie, w wyjaśnieniu snów faraona, ocalenia rodaków Mojżesza oraz serii 10 plag egipskich. Skorzystaj z rejsu statkiem po Nilu, ponieważ można dzięki temu zobaczyć główne atrakcje oraz obejrzenie miejscowości z najwspanialszymi pozostałościami świata starożytnego, jak:

Co warto w nich zobaczyć?

Ilość atrakcji Egiptu, bo na tym odcinku Nilu najlepiej jest zwiedzać, jest doprawdy imponująca. Znaczna ich część znajduje się nad brzegiem Nilu, bo to ona w czasach starożytnych pozwalała na przetrwanie, była życiodajną rzeką. Niektóre z miejsc, które można odwiedzić to:

 • Abu Simbel – ze świątynią poleconą Re–Chorachte i Hathor, znajdującą się w odległości kilkunastu do kilkudziesięciu kilometrów od linii brzegowej Nilu;
 • Świątynia Amona w Karnaku, 2,5 km w kierunku północnym od Luksoru. Znajduje się tu zespół świątyń poświęcony bogom tebańskim, w centralnym punkcie znajduje się świątynia Amona–Re, od północy przylega do niej świątynia boga wojny – Montu, a w kierunku południowym świątynia żony Amona, wszystkie świątynie połączone są z sobą alejami procesyjnymi;
 • Dolina Królów – część nekropolii położona na terenie Teb Zachodnich, gdzie pochowano niemal wszystkich władców Nowego Państwa Tebańskiego, którzy panowali w latach 1550 do 1070 r. p.n.e. To właśnie w tym miejscu znajduje się grobowiec Tutanchamona, faraona z XVIII dynastii (grobowiec został odkryty przez Howarda Cartera i George’a Carnavona). Kolejna pozycja warta zobaczenia to grobowiec królowej Hatszepsut oraz Kolosy Memnona.
 • Edfu z kompleksem świątynnym poświęconym Horusowi;
 • Kom Ombo ze świątynią poświęconą dwóm triadom boskim, w kaplicy Hathor przechowywane są tu mumie krokodyli;
 • wyspa File z ośrodkiem kultu Izydy – to wyspa na wysokości I katarakty. W starożytnym Egipcie wierzyli, że pierwszym kawałkiem lądu, który wynurzył się z wód Chaosu (w mitologii greckiej uosobienie próżni pierwotnej) była właśnie wyspa File. Najstarsze na wyspie ruiny datuje się na IV w. p.n.e.

Nil po dziś dzień daje glebie życie, dzięki niemu są one żyzne i przynoszące plony. Turystyka dzięki niemu i zabytkom, które się wokół znajdują, kwitnie. Głównie Egipt jest bardzo licznie odwiedzany.

Zaplanuj swoją podróż!

Znajdź nocleg i zarezerwuj pobyt!

W serwisie Booking.com masz do wyboru niezliczone hotele, apartamenty, pensjonaty, hostele i wiele innych obiektów turystycznych. Komfortowe noclegi, atrakcyjne ceny na każdą kieszeń!

Tanie loty – bilety na samolot

Skyscanner to najpopularniejsze wyszukiwarki połączeń lotniczych na świecie. Znajdziesz tu oferty najważniejszych linii i przewoźników. Wybierz terminy, lokalizacje, poszukaj promocji i kup bilet na tani lot samolotem!

Jeżeli nie wiesz jak dostać się z lotniska do centrum miasta skorzystaj z możliwości rezerwacji biletów autobusowych na transfer. Dzięki temu bez problemu dostaniesz się do swojej miejscowości docelowej.

Jeżeli na lotnisko w Polsce dojeżdżasz własnym samochodem, zarezerwuj również online parking przy lotnisku w atrakcyjnej cenie.

Zabezpiecz swoją podróż

Niezależnie od celu podróży, warto wykupić ubezpieczenie, które ochroni Ciebie na wypadek niespodziewanych zdarzeń (np. zdrowotnych, OC czy związanych z kradzieżą bagażu). Skorzystaj z wygodnej porównywarki, ceny zaczynają się już od 2,63 zł dziennie.

Zwiedzanie. Ciekawe miejsca, wejściówki, kupony rabatowe

GetYourGuide to świetny internetowy przewodnik turystyczny. Zamówisz oprowadzanie przez cicerone, zapiszesz na zorganizowaną wycieczkę, kupisz bilety ze zniżkami do zabytków, muzeów, teatrów, galerii sztuki i wielu innych miejsc! Na GoCity.com wykupisz kartę miejską, dzięki której na miejscu zapłacisz mniej za wiele rzeczy!

Zobacz atrakcje i zarezerwuj bilety


Zobacz także: