Kolosy Memnona – starożytne pamiątki po jednym z faraonów Egiptu

Kolosy Memnona – tak nazywane są dwa monumentalne posągi, które możemy podziwiać do dziś w historycznych Tebach. Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się, dlaczego i kiedy powstały!

kolosy memnona
Ocena

Kolosy Memnona to jedne z najważniejszych i najbardziej znanych zabytków starożytnego Egiptu. Obecnie stanowią jedyną zachowaną część świątyni grobowej faraona Amenhotepa III.

Kolosy Memnona – położenie

Ogromne posągi znajdują się w dzisiejszym Egipcie. W czasie ich powstawania, ok. 1370r. p.n.e., tereny te należały do Teb Zachodnich. Kolosy zostały wykute z bloków kwarcu. Mają niecałe 18 metrów wysokości, a waga każdego z nich wynosi aż 800 ton! Kolosy Memnona przetrwały wiele katastrof naturalnych, takich jak trzęsienia ziemi czy wylewy Nilu. Mimo że obecnie są bardzo zniszczone, do dzisiaj widać, co przedstawiają – sylwetkę ówczesnego faraona Amenhotepa III z XVIII dynasti. Kolosy stanowią jedyną zachowaną część świątyni grobowej władcy.

Kolosy Memnona – opis

Posągi przedstawiają faraona zasiadającego na tronie. U jego boku znajdują się dwie, sporo mniejsze postaci: jego żona Teje oraz matka Mutemuja. Na bocznych ścianach możemy zobaczyć ozdobne reliefy, obrazujące bóstwa Nilu. Są ze sobą połączone symbolicznymi roślinami, tworząc znak sema taui, który oznaczał ponowne zjednoczenie Egiptu. Powyżej jest wypisane imię władcy. W czasie trzęsienia ziemi w 27r. p.n.e. zawaliła się górna część jednego z kamiennych posągów. Sprawiło to, że wyziębione nocą skały w czasie wschodów słońca wydawały charakterystyczne dźwięki. Antyczni Grecy wierzyli, że są to odgłosy pewnego mężczyzny.

Jęczące skały

Starożytni Grecy odwiedzający te tereny, nie znali historii dziejów starożytnego Egiptu. Nie potrafili również odczytać imienia faraona, zapisanego hieroglifami. Właśnie dlatego wierzyli, że kolosy przedstawiają Memnona, a wydobywające się dźwięki to płacz. Memnon był synem Eos, znanej w mitologii greckiej również jako Jutrzenka. Z kolei w mitologii rzymskiej jej odpowiednikiem była Aurorą. Jutrzenka straciła swego ukochanego syna, który został zabity przez Achillesa podczas bitwy pod Troją. Długo go opłakiwała, a jej łzy spadały na ziemię w postaci porannej rosy.

Kolosy Memnona – okoliczne atrakcje

W niedalekiej odległości znajdziemy Dolinę Królów (po egipsku sechet-aat, co oznacza „wielka łąka”), czyli miejsce pochówków władców starożytnego Egiptu. Są to dwie sąsiadujące doliny, otoczone skalistymi wzgórzami. Do tej pory odkryto 62 grobowce, m.in. Tutanchamona, Setnego I, Amenhotepa II czy Ramzesa I. Po przeciwnej stronie Nilu znajduje się Dolina Królowych (po egipsku ta set neferu, czyli „miejsce wielkiego spełnienia”), gdzie spoczywają głównie księżne i żony władców oraz inni członkowie ich rodzin. W tej dolinie znaleziono aż 98 grobowców, jednak większość z nich jest zniszczona.

Kolosy Memnona – podsumowanie

Zdaniem zarówno historyków, jak i podróżników, Kolosy Memnona to kolejny ważny zabytek na mapie starożytnego Egiptu, zaraz obok Wielkiego Sfinksa czy piramid w Gizie. Nie sposób się z tym kłócić! Monumentalne posągi robią ogromne wrażenie na turystach, mimo tego, że przez tysiąclecia zostały dosyć zniszczone. Wraz z Dolinami Królów i Królowych, miejsce to prawdziwa gratka dla miłośników starożytnych kultur. Bowiem to tutaj splatają się dzieje starożytnego Egiptu z mitologią Grecką i Rzymską.


Zobacz też:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *