Morze Czerwone – dowiedz się więcej o wczasach na tym wybrzeżu

Morze Czerwone o krystalicznej czystej wodzie o turkusowym zabarwieniu i bogatym ekosystemie jest częstym wakacyjnym wyborem. Dlaczego?

morze czerwone

Morze Czerwone, czyli tzw. Riwiera Morza Czerwonego, to miejsce wielu różnorodnych atrakcji. Z jednej strony słynie z tanich zorganizowanych wakacji – nadmierny rozwój głęboko zakorzenił linię brzegową, pozostawiając po sobie ślad megaresortów i niedokończonych hoteli. Obok nich znajdują się wyjątkowe ekskluzywne kurorty z dala od zgiełku. Trzeba poszukać, a można znaleźć naprawdę ciekawe miejsca tego regionu.

Morze Czerwone w Egipcie

Niektóre z najważniejszych miejsc wczesnej ewolucji chrześcijaństwa znajdują się w jałowych górach północnego wybrzeża Morza Czerwonego. Udaj się na południe od hałaśliwej i dumnej Hurghady, a znajdziesz nie tylko jedne z najlepszych miejsc do nurkowania w Egipcie, ale także epicką, dziką przestrzeń Pustyni Wschodniej. Poprzecinany szlakami handlowymi sięgającymi odległych zakątków prehistorii, usiany starożytnymi dziełami sztuki naskalnej i samotnymi ruinami, ten mało odwiedzany obszar jest marzeniem pustynnego poszukiwacza przygód.

Zobacz też:
Bezpieczny Egipt – rekiny a turystyka. Jak zadbać o bezpieczeństwo?

Morze Czerwone – podstawowe informacje

Morze Czerwone to morze śródlądowe międzykontynentalne położone między Afryką a Półwyspem Arabskim. Stanowi część Oceanu Indyjskiego. Obejmuje takie państwa, jak:

 • Arabia Saudyjska;
 • Dżibuti;
 • Egipt;
 • Erytrea;
 • Izrael;
 • Jemen;
 • Jordania;
 • Sudan.

Najważniejsze informacje:

 • długość Morza Czerwonego to ok. 2250 km;
 • maksymalna głębokość wynosi 2850 metrów;
 • średnia szerokość to 300 km;
 • powierzchnia zajmuje około 460 tys. km²;
 • zasolenie wynosi od 37 do 42‰;
 • temperatura wody w lecie to 25–32 °C, a w zimie 18–27 °C.

Morze Czerwone – nurkowanie

Morze Czerwone jest jednym z najpopularniejszych miejsc nurkowych na świecie i słusznie. Znajdują się tam niesamowite wraki statków, mnóstwo rekinów, piękne koralowce i ławice kolorowych ryb. Ponadto można spotkać delfiny, a nurkując w odpowiednich miejscach, istnieje duże prawdopodobieństwo, że zanurkujesz z kilkoma Diugonami (Manatee).

Najlepsze miejsca do nurkowania nad Morzem Czerwonym

Sharm el-Sheikh – wakacje z nurkowaniem i plażą

Chociaż dzisiaj Sharm el-Sheikh na południowym Synaju w Egipcie jest równie dobrze znane jako kurort plażowy, nadal stanowi główną bazę wypadową do nurkowania zarówno w miejscach Parku Narodowego Ras Mohammed, jak i Cieśniny Tiran. Ras Mohammed i Cieśnina Tiran to dwa z najbardziej znanych miejsc nurkowych Morza Czerwonego, a niektóre z nich zaliczają się do najlepszych miejsc nurkowych na świecie. Jedną z najpopularniejszych krótszych opcji liveaboard jest całonocna wycieczka nurkowa do wraku Thistlegorm w Cieśninie Gubal, u zachodniego wybrzeża Półwyspu Synaj.

Zobacz też:
Kair – wciągająca stolica Egiptu. Co zobaczyć w tym mieście? Poznaj atrakcje: Muzeum Egipskie, Meczet Al-Azhar i Cytadelę

Dahab – dla początkujących nurków i nie tylko

Dahab to mały nadmorski kurort, który został poświęcony nurkowaniu. Jest to ekonomiczne centrum podróżnicze Synaju, w większości unikające olśniewającego stylu kurortu Sharm el-Sheikh. Zamiast tego skupia się na aktywnej i wyluzowanej turystyce. Słynie z niedrogich pakietów nurkowych, a także jest przystanią dla społeczności freediverów w Egipcie.

Dahab to także jedno z najlepszych miejsc do nauki nurkowania w Morzu Czerwonym. Wynika to zarówno z faktu, że do wielu miejsc nurkowych Dahabu można dostać się z brzegu. Także niższa cena zakwaterowania tutaj sprawia, że ​​koszt dłuższych pobytów w celu ukończenia różnych kwalifikacji PADI jest korzystniejszy.

Hurghada i El Gouna: do nurkowania w pobliżu Luksoru

Wybrzeże wokół Hurghady było pierwotnym miejscem nurkowania w Egipcie na Morzu Czerwonym, a jego popularność i ciągły rozwój spowodowały wiele zniszczeń w miejscach nurkowych na przestrzeni dziesięcioleci. Ta okolica znana jest z luksusowych hoteli i kurortów all inclusive. Nie oznacza to, jednak że nurkowie powinni całkowicie omijać to miejsce, bowiem jest to najlepiej zlokalizowana baza wypadkowa do wielu miejsc w Cieśninie Gubal nad Morzem Czerwonym.

Zobacz też:
Kraj piramid i faraonów. Ile trwa lot do Egiptu?

Jednak doświadczonym nurkom lepiej jest zarezerwować wakacje na pokładzie łodzi, zaczynając od tego miejsca, niż przebywać w kurorcie i wybierać się na wycieczki nurkowe do bliższych raf koralowych, które zwykle są zniszczone i bardzo zatłoczone.

Marsa Alam: do nurkowania na głębokim południu

Miejscowość Marsa Alam jest od dawna znana wśród doświadczonych nurków jako jedna z najlepszych baz nurkowych na Morzu Czerwonym. Wynika to z geografii, bowiem jest położona najbliżej miejsc nurkowych „głębokiego południa” Egiptu, takich jak Fury Shoals.

W ciągu ostatniej dekady wybrzeże wokół Marsa Alam zostało przekształcone w kurort nadmorski, a obecnie znajduje się tam wiele pięciogwiazdkowych kurortów, a także prostszych obozów plażowych zorientowanych na nurkowanie.

Morze Czerwone – główne ośrodki turystyczne

Duże ośrodki wypoczynkowo-turystyczne rozwinęły się głównie na wybrzeżu egipskim, są to m.in.:

 • Szarm el-Szejk;
 • Hurghada;
 • Taba;
 • Al-Dżuna;
 • Nuwajba;
 • Marsa Alam.

Morze Czerwone ma ogromne znaczenie turystyczne, ekonomiczne, handlowe, historyczne, a także kulturowe. Będąc na wakacjach w tej części świata, trzeba o tym pamiętać. To pozwoli lepiej zrozumieć specyfikę regionu Morza Czerwonego.

 

Zobacz też:
Dahab – raj dla miłośników aktywnego wypoczynku w Egipcie

Zobacz też:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *