Burundi to państwo śródlądowe we wschodniej Afryce, które zajmuje powierzchnię 27 834 km². Burundi graniczy z Rwandą od północy, Tanzanią od południa i wschodu oraz Demokratyczną Republiką Konga od zachodu. Stolicą Burundi jest miasto Bujumbura. Językami urzędowymi są kirundi i francuski. Liczba ludności Burundi wynosi ponad 11 mln osób. Kraj ten jest członkiem Organizacji Narodów Zjednoczonych, Unii Afrykańskiej oraz Wspólnoty Wschodnioafrykańskiej. Głównymi produktami eksportowymi Burundi są kawa i herbata. Czytaj dalej!

Jaka jest historia Burundi?

Burundi to państwo położone w Afryce Wschodniej. Od północy kraj ten graniczy z Rwandą, od wschodu i południa z Tanzanią, a od zachodu z Demokratyczną Republiką Konga. Stolicą Burundi jest miasto Bujumbura. Językami urzędowymi Burundi są kirundi i francuski. Liczba ludności tego miejsca wynosi ponad 11 milionów osób.
Burundi było niezależnym królestwem do końca XIX wieku, kiedy to zostało skolonizowane przez Niemcy. Po I wojnie światowej Burundi stało się terytorium Mandatu Belgii. Niepodległość od Belgii uzyskało w 1962 roku. W 1965 roku doszło do wojskowego zamachu stanu, a dyktatorem Burundi został Michel Micombero. Rządził on do 1976 roku, kiedy to został obalony w kolejnym wojskowym zamachu stanu.
Przemoc etniczna jest problemem w Burundi od wielu lat. W 1993 roku Melchior Ndadaye, pierwszy demokratycznie wybrany prezydent Burundi, został zamordowany. Wywołało to wojnę domową, która trwała 12 lat i pochłonęła życie ponad 300 tys. osób. W 2005 roku osiągnięto porozumienie pokojowe, a w 2006 roku odbyły się wybory. Pierre Nkurunziza został prezydentem Burundi w 2005 roku i został ponownie wybrany w 2010 i 2015 roku.
W 2017 roku ogłosił, że będzie ubiegał się o czwartą kadencję, co doprowadziło do protestów i przemocy. Podczas zamieszek zginęło ponad 1200 osób, a 400 tys. zostało przesiedlonych. W 2018 roku Nkurunziza został wybrany na czwartą kadencję z ponad 60% głosów.
Burundi jest członkiem Organizacji Narodów Zjednoczonych, Unii Afrykańskiej i wielu innych organizacji międzynarodowych.

Co warto zobaczyć w Burundi?

Burundi to mały kraj w Afryce Wschodniej, który często jest pomijany przez turystów. Jednak ci, którzy poświęcą czas na zwiedzanie Burundi, zostaną nagrodzeni bogatą kulturą tego miejsca i naturalnym pięknem. W stolicy kraju, Bujumburze, znajdują się liczne zabytki i muzea, w tym Muzeum Życia i Muzeum Historii Burundi. Turyści mogą również odkrywać tętniące życiem rynki i cieszyć się lokalną kuchnią.
Poza miastem, krajobraz Burundi jest pełen bujnych, zielonych wzgórz, rzek i dziewiczych jezior. Szczególnie jezioro Tanganika jest popularnym miejscem do wędkowania i pływania. Ze swoim bogactwem zabytków i aktywności, Burundi oferuje coś dla każdego.

Kiedy najlepiej odwiedzić Burundi?

Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie, ponieważ zależy to od wielu czynników. Na przykład, jeśli jesteś zainteresowany oglądaniem dzikiej przyrody, to najlepszym czasem na wizytę w Burundi jest pora sucha (od czerwca do września).
Jeśli jednak bardziej interesuje cię naturalne piękno kraju, to lepszym rozwiązaniem może być pora mokra (od października do maja). Należy pamiętać, że wizyta w porze mokrej może być również droższa, ponieważ koszty zakwaterowania i transportu mogą być wyższe. Ostatecznie najlepszym czasem na odwiedzenie Burundi jest ten, który najlepiej pasuje do twojego harmonogramu i budżetu.

Jaka jest lokalna kuchnia w Burundi?

Burundi to mały kraj położony we wschodniej Afryce. Lokalna kuchnia jest odzwierciedleniem historii kraju i różnorodnych kultur. Jednym z najpopularniejszych dań jest brochette, które składa się z grillowanego mięsa podawanego na szpadce. Popularne są także ryż i fasola, które często podaje się z dodatkiem zieleniny.
Przygotowuje się tutaj również rodzaj płaskiego chleba o nazwie ubugali, który jest wykonany z mąki z manioku. Dieta w Burundi jest zazwyczaj bardzo odżywcza, ponieważ zawiera wiele owoców, warzyw i białek. Jednak ze względu na poziom ubóstwa w kraju, wielu ludzi nie może sobie pozwolić na zrównoważoną dietę. W rezultacie niedożywienie jest poważnym problemem w Burundi.

Jaki jest klimat w Burundi?

Klimat w Burundi jest tropikalny. Średnia temperatura wynosi 26 stopni Celsjusza. Istnieje jednak znaczne zróżnicowanie w zależności od wysokości, a na większych wysokościach temperatury spadają o kilka stopni. W kraju występują obfite opady deszczu, których średnia roczna wartość wynosi 1500 mm.
Również w tym przypadku opady zależą od wysokości, a obszary położone bliżej wybrzeża otrzymują więcej deszczu niż obszary położone w głębi lądu.
Wszystkie te opady powodują wysoki poziom wilgotności, zwłaszcza w porze deszczowej. Ogólnie rzecz biorąc, klimat w Burundi jest tropikalny i wilgotny, ze znacznymi różnicami w zależności od wysokości.

Geografia Burundi

Burundi to państwo położone w Afryce Wschodniej. Od północy kraj ten graniczy z Rwandą, od wschodu i południa z Tanzanią, a od zachodu z Demokratyczną Republiką Konga. Burundi ma klimat tropikalny, a jego teren składa się głównie z płaskowyżów, równin i wzgórz. Stolicą kraju jest Bujumbura. Ludność Burundi to w większości Hutu, ze znaczną mniejszością Tutsi. Językami urzędowymi w Burundi są francuski i kirundi. Walutą kraju jest frank burundyjski.

Atrakcje turystyczne w Burundi – mini przewodnik turystyczny

Burundi to kraj śródlądowy w regionie Wielkich Jezior w Afryce. Mimo że kraj jest stosunkowo niewielki, znajduje się w nim wiele interesujących atrakcji turystycznych, z których najważniejsze to Jezioro Tanganika, Park Narodowy Kibira i Park Narodowy Ruvubu.
Jezioro Tanganika jest jednym z największych słodkowodnych jezior na świecie i jest popularnym miejscem do wędkowania i pływania łodzią. Park Narodowy Kibira obejmuje prawie jedną czwartą terytorium Burundi i jest domem dla wielu zwierząt, w tym szympansów, lwów i lampartów. Park Narodowy Ruvubu jest obszarem podmokłym, który jest popularny wśród obserwatorów ptaków.
Oprócz tych atrakcji przyrodniczych Burundi mieści również wiele ciekawych miejsc historycznych takich jak stolica Bujumbura i XVI-wieczne królestwo Nkore.

Jaka jest obecna sytuacja polityczna w Burundi?

Burundi jest krajem śródlądowym położonym w Afryce Wschodniej. Obecna sytuacja polityczna w Burundi jest niestabilna, a rząd boryka się ze znaczną opozycją ze strony grup rebelianckich. W 2015 roku prezydent Pierre Nkurunziza ubiegał się o trzecią kadencję i wygrał ją, pomimo protestów opozycji i międzynarodowej krytyki. Doprowadziło to do przemocy i rozprawienia się z dysydentami, a rząd został oskarżony o łamanie praw człowieka.
W 2017 roku Organizacja Narodów Zjednoczonych opublikowała raport szczegółowo opisujący te nadużycia, które obejmowały tortury, pozasądowe zabójstwa i wymuszone zaginięcia. Raport oskarżył również rząd o retorykę, która podżegała do nienawiści i przemocy. Obecna sytuacja polityczna w Burundi pozostaje napięta, a końca przemocy nie widać.

Jakie są główne grupy etniczne w Burundi?

Burundi to mały kraj w Afryce. Liczy ponad 11 mln mieszkańców, a większość populacji stanowią etniczni Hutu (84%). Inne główne grupy etniczne to Tutsi (15%) i Twa (1%). Jest też niewielka mniejszość Europejczyków i Azjatów.
Burundi od wielu lat nękane jest konfliktem etnicznym. Grupy Hutu i Tutsi mają długą historię konfliktu, sięgającą czasów sprzed uzyskania przez Burundi niepodległości od Belgii w 1962 roku. Konflikt ten przybrał na sile w 1993 roku, gdy zamordowano pierwszego demokratycznie wybranego prezydenta Burundi. Wywołało to wojnę domową, która trwała ponad 10 lat i w której zginęły setki tysięcy ludzi.
Wojna zakończyła się ostatecznie w 2005 roku porozumieniem o podziale władzy między frakcją Hutu i Tutsi. Jednak napięcia nadal utrzymują się pod powierzchnią, a w ostatnich latach dochodziło do sporadycznych wybuchów przemocy.
Wszystkie trzy grupy łączy wiele podobieństw kulturowych i językowych, ale są też pewne istotne różnice. Na przykład, Tutsi tradycyjnie byli pasterzami, podczas gdy Hutu byli głównie rolnikami. Z kolei Twa to myśliwi-zbieracze. Obecnie jednak wszystkie trzy grupy wykonują wiele różnych zawodów. Język francuski jest używany przede wszystkim w szkolnictwie i administracji, natomiast kirundi jest używany raczej w życiu codziennym. Niektórzy wykształceni członkowie społeczeństwa posługują się również językiem angielskim.

Jaka jest gospodarka Burundi?

Gospodarka Burundi jest w dużej mierze rolnicza, a głównymi uprawami są kawa i herbata. Kraj jest również bogaty w minerały, w tym cynę, wolfram, fosforan i koltan (używany do produkcji sprzętu elektronicznego). Niestety Burundi pozostaje jednym z najbiedniejszych krajów świata, z PKB na mieszkańca wynoszącym zaledwie 200 dolarów.
Infrastruktura kraju jest również bardzo słaba, co utrudnia transport towarów na rynki. Ponadto niestabilność polityczna doprowadziła do częstych aktów przemocy, co dodatkowo utrudnia rozwój gospodarczy. Rząd pracuje jednak nad przyciągnięciem inwestycji zagranicznych i poprawą warunków prowadzenia działalności gospodarczej. W rezultacie pojawiają się oznaki, że gospodarka powoli zaczyna się poprawiać.

Burundi to państwo śródlądowe położone w regionie Wielkich Jezior w Afryce. Od północy graniczy z Rwandą, od południa i wschodu z Tanzanią, a od zachodu z Demokratyczną Republiką Konga. Burundi zamieszkuje ponad 11 milionów ludzi, a stolicą jest Bujumbura. Językami urzędowymi w Burundi są francuski i kirundi, a walutą jest frank burundyjski. Burundi jest również domem dla wielu dzikich zwierząt, w tym lwów, słoni i szympansów.

Archiwum: styczeń 2023

Zaplanuj swoją podróż!

Znajdź nocleg i zarezerwuj pobyt!

W serwisie Booking.com masz do wyboru niezliczone hotele, apartamenty, pensjonaty, hostele i wiele innych obiektów turystycznych. Komfortowe noclegi, atrakcyjne ceny na każdą kieszeń!

Tanie loty – bilety na samolot

Skyscanner to najpopularniejsze wyszukiwarki połączeń lotniczych na świecie. Znajdziesz tu oferty najważniejszych linii i przewoźników. Wybierz terminy, lokalizacje, poszukaj promocji i kup bilet na tani lot samolotem!

Jeżeli nie wiesz jak dostać się z lotniska do centrum miasta skorzystaj z możliwości rezerwacji biletów autobusowych na transfer. Dzięki temu bez problemu dostaniesz się do swojej miejscowości docelowej.

Jeżeli na lotnisko w Polsce dojeżdżasz własnym samochodem, zarezerwuj również online parking przy lotnisku w atrakcyjnej cenie.

Zabezpiecz swoją podróż

Niezależnie od celu podróży, warto wykupić ubezpieczenie, które ochroni Ciebie na wypadek niespodziewanych zdarzeń (np. zdrowotnych, OC czy związanych z kradzieżą bagażu). Skorzystaj z wygodnej porównywarki, ceny zaczynają się już od 2,63 zł dziennie.

Zwiedzanie. Ciekawe miejsca, wejściówki, kupony rabatowe

GetYourGuide to świetny internetowy przewodnik turystyczny. Zamówisz oprowadzanie przez cicerone, zapiszesz na zorganizowaną wycieczkę, kupisz bilety ze zniżkami do zabytków, muzeów, teatrów, galerii sztuki i wielu innych miejsc! Na GoCity.com wykupisz kartę miejską, dzięki której na miejscu zapłacisz mniej za wiele rzeczy!

Zobacz atrakcje i zarezerwuj bilety


Zobacz także: