Waluta Ghany – wszystko, co powinieneś wiedzieć o cedi ghańskim. Podstawowe informacje, wymiana, kurs

Wyjazd do Ghany wymaga wielu przygotowań. Jednym z ważnych aspektów są pieniądze. Dowiedz się, jaka jest waluta Ghany, gdzie i za ile ją kupić, a także, czy są jakieś porady dotyczące płatności w tym kraju. O tym i wielu innych sprawach w tekście!

waluta gruzji
Ocena

Ghana, państwo znajdujące się w zachodniej Afryce, nie należy do najczęstszych celów wizyt turystycznych. Są jednak tacy, którzy chcą poznać ten bez wątpienia interesujący kraj, który leży nad Oceanem Atlantyckim. Jeśli jesteś w tym gronie, koniecznie musisz dowiedzieć się o wielu aspektach dotyczących takiej podróży. Jednym z najważniejszych jest waluta Ghany. W poniższym tekście znajdziesz odpowiedzi na wszystkie pytania dotyczące tego zagadnienia.

Waluta Ghany – podstawowe informacje

Jednostka monetarna Ghany, cedi, wprowadzona została w 1965 roku. Obowiązuje nieprzerwanie od ponad pół wieku. Jej nazwa oznacza – w języku Akon – „muszle”. Wszystko dlatego, że w wiekach dawnych, to właśnie muszle używane były jako waluta na terenach obecnej Ghany. Wybór nazwy ma zatem uzasadnienie historyczne, a także znacznie symboliczne. Na przestrzeni ostatnich dekad system monetarny Ghany zmieniał się i ewoluował, ale nigdy nie zdecydowano się na zmianę wspomnianej nazwy.

Podział waluty

1 cedi (kod GHS) dzieli się na 100 pesewa. W obiegu znajdują się zarówno monety, jak i banknoty. Gdy pojedziesz do Ghany, spotkasz się z:

 • monetami: 1, 5, 10, 20, 50 pesewa oraz 1, 2 cedi;
 • banknotami: 1, 2, 5, 10, 20, 50, 100, 200 cedi.

Cedi ghańskie – aktualny kurs. Wymiana na złotówki, dolary i euro

Waluta Ghany od kilku lat regularnie traci na wartości. Wynika to z wielu czynników, a podstawowym są kłopoty gospodarcze tego afrykańskiego państwa. W połowie 2017 roku za 1 GHS trzeba było zapłacić 0,83 PLN. To jednak kurs dawno nieaktualny.

Na moment pisania tego tekstu waluta Ghany kosztuje:

 • 1 GHS = 0,57 PLN;
 • 1 GHS = 0,12 EUR;
 • 1 GHS = 0,12 USD.

Jaką walutę zabrać ze sobą do Ghany?

Najlepiej oczywiście miejscową, ale jej zdobycie w polskich kantorach nie jest zadaniem prostym. Większa na to szansa na przykład w internetowych punktach wymiany walut, ale oczywiście to wciąż nic pewnego. Jeśli nie uda ci się zdobyć waluty Ghany, powinieneś wybrać dolary amerykańskie. Są one akceptowane w wielu miejscach (szczególnie większych miastach), a także będziesz w stanie je wymienić już na miejscu.

Nie licz jednak, że uda ci się to zrobić w małych miejscowościach. Nie ma tam często banków, nie wspominając o kantorach. Działa natomiast czarny rynek, ale korzystanie z niego jest nie tylko nielegalne, ale zwyczajnie niekorzystne. Nie zabieraj do Ghany złotówek – nie będziesz w stanie ich wymienić. Dolary amerykańskie są rozwiązaniem optymalnym, euro również powinno udać się wymienić bez większych problemów.

Bankomaty i płatność kartą

Jeśli chodzi o bankomaty, to są one dostępne, w co większych ghańskich miastach. Zwykle karty VISA czy MasterCard są akceptowane, ale zwróć uwagę na prowizję. Ta może być naprawdę wysoka. Jeśli chodzi o płatność kartą, to również nie powinieneś spodziewać się zbyt wiele. W hotelach czy restauracjach w większych miastach na pewno zapłacisz, wykorzystując transakcje bezgotówkowe, ale w większości miejsc nie możesz na to liczyć. W tych okolicznościach rozwiązanie jest tylko jedno – najlepiej mieć ze sobą miejscową gotówkę.

Ceny w Ghanie

Ghana jest bardzo tanim, w porównaniu na przykład z Polską, krajem. Nie wszystkie produkty są jednak dostępne od ręki, a niektórych w ogóle nie da się w tym kraju kupić. Dostępność produktów pierwszej potrzeb może być niekiedy ograniczona. Na pewno jednak, jak już znajdziesz dobrze zaopatrzony sklep, nie przepłacisz. Ceny są niezwykle atrakcyjne.

Spędzając czas w Ghanie, szybko zauważysz, że tanie są nie tylko hotele czy restauracje, ale również jedzenie. Jak już zostało wspomniane, bywa problem z dostępnością, ale jeśli chodzi o ceny – jest zauważalnie taniej, niż w Europie. Poniżej prezentujemy kilka przykładów tego, jak tanio można kupić podstawowe produkty żywnościowe w afrykańskim kraju:

 • chleb – bochenek: 6,00 GHS;
 • masło – kostka: 4,00 GHS;
 • woda mineralna – 1,5 litra: 2,50 GHS;
 • Coca-cola – 2 litry: 8,00 GHS;
 • piwo – 0,5 litra: 3,50 GHS;
 • wódka – 0,5 litra: 10,00 GHS.

 

Ghana to bez wątpienia ciekawy kierunek wyjazdu turystycznego, ale skierowany raczej do odważnych. Kraj ten, choć piękny, wciąż na wielu polach nie jest tak rozwinięty, jak kraje europejskie. Mogą być problemy z wypłacaniem pieniędzy, korzystaniem z kart, a nawet zakupem podstawowych produktów żywnościowych. Na pewno, jeśli chcesz jechać do Ghany, musisz postawić na miejscową walutę. Cedi ghańskie pozwolą ci na załatwienie wszystkich spraw i zakup niezbędnych produktów oraz usług. Nie są jednak powszechne w polskich kantorach, więc konieczne może okazać się zabranie ze sobą dolarów amerykańskich.


Zobacz też:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *