Senegal to państwo położone w najbardziej wysuniętym na zachód punkcie kontynentu afrykańskiego. Od zachodu graniczy z Oceanem Atlantyckim, od północy z Mauretanią, od wschodu z Mali, a od południa z Gwineą Bissau. Językiem urzędowym kraju jest język francuski. Stolicą Senegalu jest miasto Dakar. Kraj ten słynie z naturalnego piękna, plaż, muzyki i kuchni. Czytaj dalej!

Jaka jest historia Senegalu?

Pierwsze wzmianki o Senegalu pochodzą z XIV wieku. Nazwa kraju pochodzi od rzeki Senegal, która stanowi jego zachodnią granicę. Francuski odkrywca, Pierre de Brévedent de Saujon, założył pierwszą europejską osadę w 1659 roku. Wkrótce po nim pojawiły się kolejne, a na początku XVIII wieku Senegal był głównym ośrodkiem handlu niewolnikami, złotem i kością słoniową. Senegal stał się kolonią francuską w połowie XIX wieku.
W latach 60. Senegal był główną siłą w walce o niepodległość Afryki. W 1960 roku Senegal połączył się z Gambią, tworząc krótkotrwałą Federację Mali. Dwa lata później ogłosił niepodległość samodzielnie. Od momentu uzyskania niepodległości Senegal jest rządzony przez demokratyczną republikę. W 1970 roku Partia Socjalistyczna prezydenta Léopolda Sédara Senghora odniosła zdecydowane zwycięstwo w wyborach parlamentarnych. Senghor pełnił funkcję prezydenta do 1980 roku, kiedy to jego następcą został Abdou Diouf z Partii Socjalistycznej.
W latach 80. i na początku lat 90. Senegal skorzystał na turystyce i inwestycjach zagranicznych. W 2000 roku zatwierdzono nową konstytucję, która stworzyła silną prezydenturę i przekazała władzę zgromadzeniom regionalnym. W lutym 2001 roku w Senegalu odbyły się pierwsze od 40 lat wybory lokalne.
W styczniu 2007 roku prezydent Abdoulaye Wade został ponownie wybrany na drugą siedmioletnią kadencję. Zwycięstwu Wade’a towarzyszyły zarzuty o naruszenie konstytucji i fałszowanie głosów. W odpowiedzi na protesty Wade zmienił konstytucję w marcu 2007 roku, ograniczając władzę prezydenta do dwóch kadencji.
W kwietniu 2009 roku syn Wade’a, Karim, został mianowany ambasadorem Senegalu w Stanach Zjednoczonych. W czerwcu 2011 roku masowe protesty zmusiły Wade’a do rezygnacji z planów ubiegania się o trzecią kadencję. W marcu 2012 roku Macky Sall został wybrany na prezydenta w wyniku głosowania w drugiej turze. Sall przyrzekł ograniczyć korupcję i poprawić gospodarkę Senegalu.

Jaka jest geografia Senegalu?

Geografia kraju jest w dużej mierze określona przez rzekę Senegal, która przebiega przez zachodnią część kraju i uchodzi do Oceanu Atlantyckiego. Rzeka stanowi naturalną granicę z Mauretanią na północy, a także oddziela stolicę Senegalu, Dakar, od wnętrza kraju. Za rzeką Senegal krajobraz jest na ogół płaski, z falistymi równinami na wschodzie i południowym wschodzie.
Na dalekiej północy, w dolinie rzeki Senegal, znajduje się Pustynia Ferlo, półpustynny region, w którym występuje bardzo mało opadów. Senegal posiada również niewielką linię brzegową na Oceanie Atlantyckim, gdzie znajduje się miasto Dakar.

Jaki jest klimat w Senegalu?

Senegal to państwo położone w Afryce Zachodniej. Klimat panujący w Senegalu jest tropikalny. Średnia temperatura wynosi 27 stopni Celsjusza. Opady deszczu wynoszą około 1500 mm rocznie. W kraju występuje pora sucha i pora deszczowa. Pora sucha trwa od listopada do lutego. Pora deszczowa trwa od czerwca do października. Harmattan to wiatr, który wieje od pustyni Sahara od grudnia do lutego. Wiatr ten przynosi kurz i piasek z pustyni.
Senegal Goree bilety

Kup bilet na wycieczkę na wyspę Gorée!

Jacy są mieszkańcy Senegalu?

Mieszkańcy Senegalu są jednymi z najbardziej gościnnych i przyjaznych ludzi w Afryce. Pomimo trudnych warunków, w jakich żyje wielu Senegalczyków, pozostają oni optymistyczni i przyjaźni. Większość Senegalczyków to muzułmanie, a ich kultura jest pod silnym wpływem islamu.
Jednak Senegal jest również bardzo tolerancyjnym i pokojowym krajem, z silnym naciskiem na demokrację i prawa człowieka. To sprawia, że jest to przyjemne miejsce do odwiedzenia dla podróżników ze wszystkich środowisk.
Podczas gdy większość ludności mieszka na obszarach wiejskich, stolica kraju jest tętniącą życiem i kosmopolityczną metropolią. Można tu znaleźć wszystko, od tradycyjnej kuchni senegalskiej po międzynarodowe restauracje i kluby. W Dakarze zawsze coś się dzieje i jest to doskonałe miejsce, aby doświadczyć senegalskiego stylu życia.

Jak wygląda gospodarka Senegalu?

Gospodarka Senegalu jest napędzana głównie przez rolnictwo, rybołówstwo, leśnictwo i górnictwo. Głównymi uprawami są orzeszki ziemne, proso, sorgo, ryż i bawełna. Bydło, drób i świnie to główne zwierzęta gospodarskie. Kraj posiada również złoża fosforanów, rud żelaza, wapienia i uranu.
Rybołówstwo jest ważną częścią gospodarki i zatrudnia około 10% siły roboczej. Połowy obejmują tuńczyka, sardynki, krewetki i homary. Górnictwo jest również ważne, a Senegal produkuje fosforany, rudy żelaza i złoto.
Gospodarka Senegalu rozwija się powoli, ale systematycznie. Stopa wzrostu PKB wyniosła 4,5% w 2019 roku, a stopa bezrobocia wyniosła 8,7%. Gospodarka senegalska jest w dużej mierze zależna od rolnictwa i rybołówstwa, ale górnictwo, leśnictwo i produkcja są również ważne.
Senegal Goree bilety

Kup bilet na wycieczkę na wyspę Gorée!

Atrakcje turystyczne – co warto zobaczyć?

Senegal jest popularnym miejscem turystycznym w Afryce Zachodniej, znanym z piaszczystych plaż, kolorowych rynków i unikalnej kultury. W stolicy kraju znajduje się wiele najpopularniejszych atrakcji Senegalu, w tym senegalskie zoo i Wielki Meczet. Kraj jest również domem dla kilku miejsc światowego dziedzictwa. Należą do nich Wyspa Goree, Kamienne Kręgi Senegambii, Park Narodowy Niokolo-Koba, Ogrody Botaniczne Lambarene i Narodowe Sanktuarium Ptaków Djoudj. Inne popularne miejsca w Senegalu to Różowe Jezioro, region Casamance i Delta Sine-Saloum.
Senegal jest również domem dla wielu różnych zwierząt, w tym lwów, słoni i goryli. Jest także popularnym miejscem do uprawiania surfingu i wędkarstwa.
 

Senegal to państwo położone w Afryce Zachodniej nad Oceanem Atlantyckim. Na świecie słynie ze swej stolicy, Dakaru, która kiedyś była ostatnim punktem na trasie rajdu Paryż–Dakar. Językiem urzędowym Senegalu jest język francuski. Gospodarka Senegalu opiera się głównie na rolnictwie, ale górnictwo i rybołówstwo też mają w niej duży udział. Senegal jest członkiem Organizacji Narodów Zjednoczonych i Unii Afrykańskiej.

Archiwum: luty 2023

Zaplanuj swoją podróż!

Znajdź nocleg i zarezerwuj pobyt!

W serwisie Booking.com masz do wyboru niezliczone hotele, apartamenty, pensjonaty, hostele i wiele innych obiektów turystycznych. Komfortowe noclegi, atrakcyjne ceny na każdą kieszeń!

Tanie loty – bilety na samolot

Skyscanner to najpopularniejsze wyszukiwarki połączeń lotniczych na świecie. Znajdziesz tu oferty najważniejszych linii i przewoźników. Wybierz terminy, lokalizacje, poszukaj promocji i kup bilet na tani lot samolotem!

Jeżeli nie wiesz jak dostać się z lotniska do centrum miasta skorzystaj z możliwości rezerwacji biletów autobusowych na transfer. Dzięki temu bez problemu dostaniesz się do swojej miejscowości docelowej.

Jeżeli na lotnisko w Polsce dojeżdżasz własnym samochodem, zarezerwuj również online parking przy lotnisku w atrakcyjnej cenie.

Zabezpiecz swoją podróż

Niezależnie od celu podróży, warto wykupić ubezpieczenie, które ochroni Ciebie na wypadek niespodziewanych zdarzeń (np. zdrowotnych, OC czy związanych z kradzieżą bagażu). Skorzystaj z wygodnej porównywarki, ceny zaczynają się już od 2,63 zł dziennie.

Zwiedzanie. Ciekawe miejsca, wejściówki, kupony rabatowe

GetYourGuide to świetny internetowy przewodnik turystyczny. Zamówisz oprowadzanie przez cicerone, zapiszesz na zorganizowaną wycieczkę, kupisz bilety ze zniżkami do zabytków, muzeów, teatrów, galerii sztuki i wielu innych miejsc! Na GoCity.com wykupisz kartę miejską, dzięki której na miejscu zapłacisz mniej za wiele rzeczy!

Zobacz atrakcje i zarezerwuj bilety


Zobacz także: