Edfu to prowincjonalne miasto, które przyciąga miłośników historii starożytnej. Jest to spowodowane świetnie zachowaną świątynią, wzniesioną w czasach Egiptu ptolemejskiego.
Świątynia w Edfu – opis
Według mitologii egipskiej, świątynia w Edfu została wzniesiona w miejscu, gdzie niegdyś Horus stoczył walkę o władzę nad światem z Setem – bogiem ciemności i chaosu. Ta starożytna budowla należy do najlepiej zachowanych staroegipskich obiektów. Długość świątyni wynosi 137 m, a szerokość 79 m. Dwie wieże (pylony), znajdujące się po obu stronach bramy, rozciągają się na wysokość 35 m. Horus to bóg nieba oraz opiekun monarchii egipskiej. Utożsamiali się z nim panujący faraonowie, dlatego często przyjmowali jego imię. Był synem Izydy i Ozyrysa. Przedstawiany był jako sokół lub człowiek z głową sokoła.
Położenie Edfu i świątyni Horusa
Edfu Położenie świątyni jest wyjątkowe, bowiem została postawiona w kierunku północ-południe, co zdarza się niezwykle rzadko, jeśli chodzi o orientacje innych egipskich budowli. Takie ustawienie miało podkreślać związek świątyni w Edfu ze świątynią w Denderze, która w starożytności była ośrodkiem kultu bogini nieba – Hathor.
Świątynia w Edfu – historia
Świątynia powstała w 237 r. p.n.e. na życzenie Ptolemeusza III. Około 180 lat później rozbudował ją kolejny władca – Ptolemeusz XII. Budowla sakralna została ukończona dopiero w 57r. p.n.e., w czasach Aleksandra Macedońskiego. Przez wieki świątynia była niemalże w całości pokryta piachem, do tego stopnia, że w nowej erze stworzono w tym miejscu osadę. Jednak dzięki sporej pracy znakomitych archeologów, świątynia została w pełni odkryta i możemy ją podziwiać do dziś w pełnej okazałości. Obecnie jest poświęcona nie tylko Horusowi, lecz również Hathor z Dendery oraz jej synowi.
Atrakcje w okolicy Edfu
Niedaleko Edfu znajduje się inne miasto – Kom Ombo, które również słynie ze znajdującej się tam świątyni. Budynek sakralny został wzniesiony przez Totmesa III, a rozbudowali go w późniejszym czasie Ptolemeusze. Wyróżnia go ciekawa architektura – podwójny projekt sanktuariów, hal i pomieszczeń. Wszystko zostało powielone ze względu na to, że powstał ku czci dwóch bogów: Sobka i Haroerisa. Niedaleko świątyni Kom Ombo znajduje się Muzeum Krokodyli, w którym można zobaczyć 22 mumie tychże zwierząt.
Edfu – podsumowanie
Wycieczka do Edfu na pewno sprawi wiele radości wszystkim fanom pozostałości po starożytnych kulturach. Główną atrakcją miasteczka jest świątynia Horusa, która jest zachowana w świetnym stanie. Dodatkowo, wyjazd można wzbogacić o krótkie wycieczki, zwiedzając inne atrakcje w okolicy, takie jak świątynię Komb Ombo lub Muzeum Krokodyli. Nie jest to typowo turystyczne miasto, dlatego warto zatrzymać się gdzieś w okolicy i wykupić jednodniową wycieczkę fakultatywną.
Dodaj komentarz