Edfu to prowincjonalne miasto, które przyciąga miłośników historii starożytnej. Jest to spowodowane świetnie zachowaną świątynią, wzniesioną w czasach Egiptu ptolemejskiego.

Świątynia w Edfu – opis

Według mitologii egipskiej, świątynia w Edfu została wzniesiona w miejscu, gdzie niegdyś Horus stoczył walkę o władzę nad światem z Setem – bogiem ciemności i chaosu. Ta starożytna budowla należy do najlepiej zachowanych staroegipskich obiektów. Długość świątyni wynosi 137 m, a szerokość 79 m. Dwie wieże (pylony), znajdujące się po obu stronach bramy, rozciągają się na wysokość 35 m. Horus to bóg nieba oraz opiekun monarchii egipskiej. Utożsamiali się z nim panujący faraonowie, dlatego często przyjmowali jego imię. Był synem Izydy i Ozyrysa. Przedstawiany był jako sokół lub człowiek z głową sokoła.

Położenie Edfu i świątyni Horusa

Edfu Położenie świątyni jest wyjątkowe, bowiem została postawiona w kierunku północ-południe, co zdarza się niezwykle rzadko, jeśli chodzi o orientacje innych egipskich budowli. Takie ustawienie miało podkreślać związek świątyni w Edfu ze świątynią w Denderze, która w starożytności była ośrodkiem kultu bogini nieba – Hathor.

Świątynia w Edfu – historia

Świątynia powstała w 237 r. p.n.e. na życzenie Ptolemeusza III. Około 180 lat później rozbudował ją kolejny władca – Ptolemeusz XII. Budowla sakralna została ukończona dopiero w 57r. p.n.e., w czasach Aleksandra Macedońskiego. Przez wieki świątynia była niemalże w całości pokryta piachem, do tego stopnia, że w nowej erze stworzono w tym miejscu osadę. Jednak dzięki sporej pracy znakomitych archeologów, świątynia została w pełni odkryta i możemy ją podziwiać do dziś w pełnej okazałości. Obecnie jest poświęcona nie tylko Horusowi, lecz również Hathor z Dendery oraz jej synowi.

Atrakcje w okolicy Edfu

Niedaleko Edfu znajduje się inne miasto – Kom Ombo, które również słynie ze znajdującej się tam świątyni. Budynek sakralny został wzniesiony przez Totmesa III, a rozbudowali go w późniejszym czasie Ptolemeusze. Wyróżnia go ciekawa architektura – podwójny projekt sanktuariów, hal i pomieszczeń. Wszystko zostało powielone ze względu na to, że powstał ku czci dwóch bogów: Sobka i Haroerisa. Niedaleko świątyni Kom Ombo znajduje się Muzeum Krokodyli, w którym można zobaczyć 22 mumie tychże zwierząt.

Edfu – podsumowanie

Wycieczka do Edfu na pewno sprawi wiele radości wszystkim fanom pozostałości po starożytnych kulturach. Główną atrakcją miasteczka jest świątynia Horusa, która jest zachowana w świetnym stanie. Dodatkowo, wyjazd można wzbogacić o krótkie wycieczki, zwiedzając inne atrakcje w okolicy, takie jak świątynię Komb Ombo lub Muzeum Krokodyli. Nie jest to typowo turystyczne miasto, dlatego warto zatrzymać się gdzieś w okolicy i wykupić jednodniową wycieczkę fakultatywną.

Archiwum: sierpień 2022

Zaplanuj swoją podróż!

Znajdź nocleg i zarezerwuj pobyt!

W serwisie Booking.com masz do wyboru niezliczone hotele, apartamenty, pensjonaty, hostele i wiele innych obiektów turystycznych. Komfortowe noclegi, atrakcyjne ceny na każdą kieszeń!

Tanie loty – bilety na samolot

Skyscanner to najpopularniejsze wyszukiwarki połączeń lotniczych na świecie. Znajdziesz tu oferty najważniejszych linii i przewoźników. Wybierz terminy, lokalizacje, poszukaj promocji i kup bilet na tani lot samolotem!

Jeżeli nie wiesz jak dostać się z lotniska do centrum miasta skorzystaj z możliwości rezerwacji biletów autobusowych na transfer. Dzięki temu bez problemu dostaniesz się do swojej miejscowości docelowej.

Jeżeli na lotnisko w Polsce dojeżdżasz własnym samochodem, zarezerwuj również online parking przy lotnisku w atrakcyjnej cenie.

Zabezpiecz swoją podróż

Niezależnie od celu podróży, warto wykupić ubezpieczenie, które ochroni Ciebie na wypadek niespodziewanych zdarzeń (np. zdrowotnych, OC czy związanych z kradzieżą bagażu). Skorzystaj z wygodnej porównywarki, ceny zaczynają się już od 2,63 zł dziennie.

Zwiedzanie. Ciekawe miejsca, wejściówki, kupony rabatowe

GetYourGuide to świetny internetowy przewodnik turystyczny. Zamówisz oprowadzanie przez cicerone, zapiszesz na zorganizowaną wycieczkę, kupisz bilety ze zniżkami do zabytków, muzeów, teatrów, galerii sztuki i wielu innych miejsc! Na GoCity.com wykupisz kartę miejską, dzięki której na miejscu zapłacisz mniej za wiele rzeczy!

Zobacz atrakcje i zarezerwuj bilety


Zobacz także: