Wodospady Wiktorii są zasilane przez rzekę Zambezi, która jest czwartą najdłuższą rzeką Afryki. W każdej minucie przez wodospady przepływa ponad 500 mln litrów wody. Wodospady Wiktorii są jednym z siedmiu naturalnych cudów świata i zostały wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Są bardzo popularnym miejscem turystycznym, przyciągającym gości z całego świata. Czytaj dalej!

Wodospady Wiktorii – podstawowe informacje

Wodospady Wiktorii, znane również jako Mosi-oa-Tunya, są jednymi z największych wodospadów na świecie. Znajdują się na rzece Zambezi między Zambią na północy i Zimbabwe na południu. Uważa się, że rzeka Zambezi powstała w Kotlinie Kongo i ostatecznie wpada do Oceanu Indyjskiego. Jest to czwarta najdłuższa rzeka w Afryce i największa wpływająca do Oceanu Indyjskiego. Wodospady mają około 1,7 km szerokości i 108 m wysokości.
Pierwszym Europejczykiem, który zobaczył wodospady, był David Livingstone w 1855 roku, który nazwał je na cześć królowej Wiktorii. Miejscowa ludność, Tonga, nazywa wodospad Mosi-oa-Tunya, co oznacza „grzmiący dym”. Wodospady są jedną z największych atrakcji turystycznych w Afryce i jednym z siedmiu naturalnych cudów świata.
Okolice wodospadów są domem dla wielu różnych zwierząt, w tym hipopotamów, krokodyli i wielu różnych rodzajów ryb.

Jak wysokie są Wodospady Wiktorii?

Wodospady Wiktorii to jedno z najbardziej znanych miejsc na świecie. Położone na rzece Zambezi, między Zambią na północy i Zimbabwe na południu, wodospady mają około 1,7 km szerokości i 108 m wysokości. Wodospady Wiktorii nie są ani najwyższymi, ani najszerszymi wodospadami na świecie, ale są uważane za największe pod względem łącznej szerokości i wysokości.
Rzeka Zambezi przepływa przez bazaltową półkę, dlatego wodospady mają szeroki i jednolity kształt. Średnia głębokość rzeki wynosi około 470 m. Gdy woda przepływa przez krawędź wodospadu, spada do wąskiego wąwozu poniżej.
Rzeka Zambezi jest czwartą co do wielkości rzeką Afryki i największą rzeką wpływającą do Oceanu Indyjskiego. Ma dwa główne dopływy, rzekę Chobe i rzekę Zambezi.
Wodospady Wiktorii są jednym z siedmiu naturalnych cudów świata. Są popularnym celem podróży wśród miłośników aktywności takich jak rafting, skoki na bungee i spływy kajakowe.

Jakie zwierzęta można znaleźć w pobliżu Wodospadów Wiktorii?

Wodospady Wiktorii są jednym z najbardziej spektakularnych cudów natury na świecie, a także są domem dla różnorodnych zwierząt. Wodospady znajdują się na rzece Zambezi, która stanowi granicę między Zambią a Zimbabwe. Rzeka jest pełna ryb i nierzadko można zobaczyć hipopotamy i krokodyle wygrzewające się na płyciznach. Wodospady Wiktorii są również domem dla wielu różnych gatunków ptaków, w tym orłów, bocianów i flamingów.
Ponadto obszar wokół wodospadów jest domem dla antylop, zebr i wielu innych rodzajów dzikich zwierząt. Wodospady Wiktorii to naprawdę wyjątkowe miejsce, gdzie można zobaczyć niektóre z najciekawszych zwierząt na świecie w ich naturalnym środowisku.

Czy istnieją jakieś niebezpieczeństwa związane z odwiedzaniem Wodospadów Wiktorii?

Wodospady Wiktorii są jednym z siedmiu naturalnych cudów świata i znajdują się na liście światowego dziedzictwa. Jednakże, mimo że jest to piękny i popularny cel turystyczny, istnieją pewne niebezpieczeństwa związane z odwiedzaniem Wodospadów Wiktorii.
Niebezpieczeństwa te obejmują powodzie i utonięcia. Powodzie błyskawiczne są częstym zjawiskiem i tak naprawdę mogą się zdarzyć w każdej chwili. Powodzie te mogą wystąpić o każdej porze roku, ale najczęściej występują w porze deszczowej (od listopada do marca). Bardzo łatwo wtedy o utonięcie, dlatego turyści powinni być zawsze świadomi możliwości wystąpienia powodzi.
Rozprysk wody może być również zagrożeniem dla turystów. Dzieje się tak, gdy woda z wodospadu uderza w skały na dnie wąwozu. Rozprysk może sięgać nawet 30 m i może być bardzo niebezpieczny dla osób stojących na krawędzi wąwozu. Najlepszym sposobem na uniknięcie zranienia jest stanie z dala od krawędzi wąwozu i noszenie płaszcza przeciwdeszczowego.

Wodospady Wiktorii są jednymi z najpiękniejszych wodospadów na świecie. Położone na rzece Zambezi pomiędzy Zambią a Zimbabwe, wodospady zostały nazwane na cześć królowej Wiktorii, która była monarchą Anglii w czasie ich odkrycia. Każdego roku tysiące turystów przybywają do Wodospadów Wiktorii, aby doświadczyć ich naturalnego piękna. Dla wielu osób są one widokiem, którego nigdy nie zapomną!

Archiwum: marzec 2023

Zaplanuj swoją podróż!

Znajdź nocleg i zarezerwuj pobyt!

W serwisie Booking.com masz do wyboru niezliczone hotele, apartamenty, pensjonaty, hostele i wiele innych obiektów turystycznych. Komfortowe noclegi, atrakcyjne ceny na każdą kieszeń!

Tanie loty – bilety na samolot

Skyscanner to najpopularniejsze wyszukiwarki połączeń lotniczych na świecie. Znajdziesz tu oferty najważniejszych linii i przewoźników. Wybierz terminy, lokalizacje, poszukaj promocji i kup bilet na tani lot samolotem!

Jeżeli nie wiesz jak dostać się z lotniska do centrum miasta skorzystaj z możliwości rezerwacji biletów autobusowych na transfer. Dzięki temu bez problemu dostaniesz się do swojej miejscowości docelowej.

Jeżeli na lotnisko w Polsce dojeżdżasz własnym samochodem, zarezerwuj również online parking przy lotnisku w atrakcyjnej cenie.

Zabezpiecz swoją podróż

Niezależnie od celu podróży, warto wykupić ubezpieczenie, które ochroni Ciebie na wypadek niespodziewanych zdarzeń (np. zdrowotnych, OC czy związanych z kradzieżą bagażu). Skorzystaj z wygodnej porównywarki, ceny zaczynają się już od 2,63 zł dziennie.

Zwiedzanie. Ciekawe miejsca, wejściówki, kupony rabatowe

GetYourGuide to świetny internetowy przewodnik turystyczny. Zamówisz oprowadzanie przez cicerone, zapiszesz na zorganizowaną wycieczkę, kupisz bilety ze zniżkami do zabytków, muzeów, teatrów, galerii sztuki i wielu innych miejsc! Na GoCity.com wykupisz kartę miejską, dzięki której na miejscu zapłacisz mniej za wiele rzeczy!

Zobacz atrakcje i zarezerwuj bilety


Zobacz także: