Kair najbardziej znane i największe miasto całego Egiptu. Dlaczego to dobre miejsce na wczasy?

Kair jest wspaniały, piękny, a czasem irytujący. Rozbrzmiewają w nim echa modlitwy z minaretów, nie bez powodów jest nazywany miastem tysiąca minaretów. Słychać klaksony samochodów rozbrzmiewających bezdźwięcznymi symfoniami pośród alei o wyblakłej XIX-wiecznej okazałości, podczas gdy wozy z osłami toczą się po zakurzonych alejkach z kolosalnymi pomnikami Fatymidów i Mameluków.

Nieustanny gwar i hałas tego megamiasta jest efektem tego, że około 22 miliony mieszkańców jednocześnie miażdży pod swoim wspólnym ciężarem infrastrukturę Kairu i podnosi na duchu swoim wyjątkowym humorem. Wizyta może obcokrajowcowi poszarpać nerwy, ale to niewielka cena za czerpanie energii z miejsca, które Egipcjanie nazywają Umm Ad Dunya – Matką Świata.

Kair – Muzeum Egipskie

Jedna z najważniejszych na świecie kolekcji starożytnych artefaktów. Muzeum Egipskie zajmuje honorowe miejsce w centrum Kairu, po północnej stronie Midan Tahrir. Wewnątrz wielkiej kopuły, dziwnie różowawego budynku, błyszczące skarby Tutanchamona i innych wielkich faraonów leżą obok grobów, mumii, biżuterii, misek do jedzenia i zabawek Egipcjan, których imiona zaginęły w historii.

Spacer po Muzeum Egipskim to podróż w czasie

Niektóre znaleziska stały się przestarzałe, ponieważ nowe odkrycia obaliły stare teorie. A kolekcja szybko przerosła swój rozsądny układ, jak na przykład ogromny skarb Tutanchamona i zawartość grobowca Tanisa zostały wykopane po otwarciu muzeum, a następnie musiały zostać wkomponowane w ekspozycję. Obecnie ponad 100 000 obiektów jest wciśniętych na około 15 000 metrów kwadratowych.

Podobnie jak sam kraj, kairskie muzeum jest w ciągłym ruchu. Większość obiektów jest nadal na wystawie, chociaż niektóre są przeniesione do Wielkiego Muzeum Egipskiego. Podczas gdy niektóre pokoje są odnawiane, przedmioty są zdeponowane w innym miejscu muzeum. To muzeum to główny zabytek w Egipcie.

Obecne muzeum ma swoje korzenie w kilku wcześniejszych wysiłkach zmierzających do zarządzania starożytnym dziedzictwem Egiptu, poczynając od 1835 roku, kiedy egipski władca Muhammad Ali zakazał eksportu antyków. Rosnąca kolekcja francuskiego architekta Mariette, z 35 wykopalisk, odbijała się wokół różnych domów w Kairze aż do 1902 roku, kiedy obecny budynek został wzniesiony na odpowiednio eksponowanym miejscu w mieście. Stał tam, w swoim pierwotnym układzie, to perełka dawnego muzealnictwa.

Kair bilety

Kup bilet na zwiedzanie Kairu!

Do 1996 roku ochrona muzeum polegała na zamykaniu drzwi na noc. Gdy przedsiębiorczy złodziej schował się na noc i uraczył skarbami, władze muzeum zainstalowały alarmy i detektory, poprawiając jednocześnie oświetlenie wielu eksponatów. Podczas rewolucji w 2011 roku włamano się do muzeum i zaginęło kilka cennych artefaktów. Aby zapobiec dalszemu plądrowaniu, aktywiści utworzyli wokół budynku ludzki łańcuch, aby strzec jego zawartości. Według większości raportów były one skuteczne.

Meczet Al-Azhar – Najlepszy Meczet w Kairze

Założony w 970 r. jako centralny punkt nowo utworzonego miasta Fatymidów. Al-Azhar jest jednym z najwcześniejszych meczetów w Kairze, a jego szejk jest uważany za najwyższy autorytet teologiczny wśród egipskich muzułmanów. Budynek jest harmonijną mieszanką stylów architektonicznych, będącą wynikiem licznych modernizacji na przestrzeni ponad 1000 lat. Komnata grobowa, znajdująca się za drzwiami po lewej stronie tuż przy wejściu, ma piękny mihrab (niszę wskazującą kierunek do Mekki) – nie można jej przegapić.

Najstarszą częścią jest centralny dziedziniec, natomiast trzy minarety pochodzą z XIV, XV i XVI wieku (ostatni, z podwójnym zwieńczeniem, dodał sułtan Al Ghouri, którego meczet i mauzoleum stoją nieopodal).

W 988 r. powstała tu medresa, czyli szkoła koraniczna, która wyrosła na uniwersytet, który jest drugą najstarszą instytucją edukacyjną na świecie (po Uniwersytecie Al Kairaouine w Fezie w Maroku). Niegdyś uniwersytet był jednym z najznakomitszych na świecie ośrodków nauki, przyciągającym studentów z Europy i całego imperium islamskiego. Duży nowoczesny kampus jest nadal najbardziej prestiżowym miejscem do studiowania teologii sunnickiej.

Muzeum sztuki islamskiej w Kairze

To muzeum, na skraju islamskiego Kairu, posiada jedną z najlepszych na świecie kolekcji sztuki islamskiej i jest wybrane jako najpiękniejsze muzeum Egiptu (i z całego Bliskiego Wschodu). To, co jest na wystawie, to tylko wycinek z 80 000 obiektów znajdujących się w kolekcji, ale wybrane przedmioty są olśniewające. Muzeum zostało poważnie uszkodzone w wyniku zamachu bombowego na pobliską komendę policji w styczniu 2014 r., ale po gruntownym remoncie zostało ponownie otwarte na początku 2017 r.

Po prawej stronie, przy wejściu, znajdują się detale architektoniczne – freski, rzeźbiony tynk tak delikatny, że wygląda jak koronka, misterny intarsjowany (rodzaj zdobienia drewna) sufit z drewna – i ceramika pogrupowana według dynastii. Pojawia się zaskakująca ilość prac figuratywnych, i to nie tylko ściśle islamskich – fragment misy ajjubidów przedstawia Maryję trzymającą ukrzyżowanego Chrystusa. Po lewej stronie elementy są pogrupowane według funkcji i medium: narzędzia medyczne, astrolabia, zapierające dech w piersiach dywany, oświetlone Korany, a nawet nagrobki.

Meczet-Madrasa Sułtana Hassana w Kairze

Masywna, ale elegancka i niezwykle okazała konstrukcja jest uważana za najwspanialszy element wczesnej architektury mameluków w egipskiej stolicy. Został zbudowany w latach 1356-1363 przez sułtana Hassana, wnuka sułtana Qalauna. Za uderzającym, zagłębionym wejściem ciemne przejście prowadzi do spokojnego kwadratowego dziedzińca otoczonego czterema strzelistymi iwanami (salami ze sklepieniem).

Kair bilety

Kup bilet na zwiedzanie Kairu!

Cytadela – twierdza w Kairze

Rozciągnięta we wschodniej części Kairu Cytadela, założona przez Saladyna w 1176 roku jako fortyfikacja przeciwko krzyżowcom, była domem dla władców Egiptu przez 700 lat. Ich spuścizna to zbiór trzech bardzo różnych meczetów, kilku pałaców (mieszczących niektóre albo niedoceniane, albo prawie zawsze zamknięte muzea) i kilka tarasów ze wspaniałymi widokami na stolicę Egiptu – w pogodny dzień zobaczysz piramidy w Gizie wystające z daleka odległość.

Madrasa i Mauzoleum Qalaun – zabytkowy budynek w Kairze

Zbudowany w zaledwie 13 miesięcy, Madrasa i Mauzoleum Qalaun z 1279 roku jest zarówno najwcześniejszym, jak i najwspanialszym z rozległych kompleksów religijnych na tej ulicy. Mauzoleum po prawej stronie to szczególnie misterny zespół dekorowanych kamieni i stiuków, ozdobiony gwiazdami i motywami roślinnymi oraz oświetlony witrażami. W skład kompleksu wchodzi również maristan (szpital), który Qalaun kazał zbudować po tym, jak odwiedził jeden w Damaszku, gdzie został wyleczony z kolki.

Rynek namiotów w Kairze

Tak zwana „Ulica wytwórców namiotów” to jedna z pozostałych średniowiecznych dzielnic specjalistycznych w starej części miasta. Jej nazwa pochodzi od rzemieślników, którzy produkują jasne tkaniny używane do ceremonialnych namiotów na stypy, wesela oraz uczty. Wykonują również ręcznie misterne aplikacje ścienne, poszewki na poduszki i narzuty, a także drukują oryginalne wzory na obrusy. Największe skupisko rzemieślników wzdłuż drogi znajduje się bezpośrednio na południe za Bab Zuweila, na zadaszonym targu namiotowym. Miejsce cieszy się popularnością zarówno u Egipcjan jak i turystów.

– najlepsze noclegi:

Booking.com

Przedmieścia Kairu i delta Nilu

Jeśli chcesz zagłębić się w kulturę i historię Egiptu, okolice stolicy są domem dla kilku intrygujących i ważnych miejsc, rzadko umieszczanych na typowych egipskich trasach. Chociaż niewiele z tych atrakcji można umieścić w kategorii „obowiązkowe” – z wyjątkiem oczywiście majestatycznego starożytnego miejsca Sakkary, które leży w części starego Kairu – to ci, którzy będą mieli czas i ochotę z przyjemnością zagłębią się w ten mniej odwiedzany region.

Koptyjskie klasztory w Wadi Natrun mają korzenie sięgające 17 wieku, a poranek na targu wielbłądów Birqash zapewnia mnóstwo emocji. Prehistoryczne szkielety wielorybów z Wadi Al Hittan są jednym z najważniejszych ewolucyjnych miejsc na świecie, podczas gdy resztę rozrzuconych ruin i samotnych upadłych kolosów będziesz mógł zwiedzić bez charakterystycznego dla stolicy Egiptu tłumu ludzi.

Kair nie jest najpopularniejszym wyborem wśród turystów, bo nie stanowi wyłącznie turystycznego kurortu wczasowego, niemniej jednak będąc w Egipcie, nie można nie odwiedzić centrum administracyjnego kraju. Warto również wpaść z wizytą na przedmieścia, gdzie każde miejsce można odwiedzić jako łatwą jednodniową wycieczkę lub spokojną nocną eskapadę z Kairu.

Archiwum: czerwiec 2022

Zaplanuj swoją podróż!

Znajdź nocleg i zarezerwuj pobyt!

W serwisie Booking.com masz do wyboru niezliczone hotele, apartamenty, pensjonaty, hostele i wiele innych obiektów turystycznych. Komfortowe noclegi, atrakcyjne ceny na każdą kieszeń!

Tanie loty – bilety na samolot

Skyscanner to najpopularniejsze wyszukiwarki połączeń lotniczych na świecie. Znajdziesz tu oferty najważniejszych linii i przewoźników. Wybierz terminy, lokalizacje, poszukaj promocji i kup bilet na tani lot samolotem!

Jeżeli nie wiesz jak dostać się z lotniska do centrum miasta skorzystaj z możliwości rezerwacji biletów autobusowych na transfer. Dzięki temu bez problemu dostaniesz się do swojej miejscowości docelowej.

Jeżeli na lotnisko w Polsce dojeżdżasz własnym samochodem, zarezerwuj również online parking przy lotnisku w atrakcyjnej cenie.

Zabezpiecz swoją podróż

Niezależnie od celu podróży, warto wykupić ubezpieczenie, które ochroni Ciebie na wypadek niespodziewanych zdarzeń (np. zdrowotnych, OC czy związanych z kradzieżą bagażu). Skorzystaj z wygodnej porównywarki, ceny zaczynają się już od 2,63 zł dziennie.

Zwiedzanie. Ciekawe miejsca, wejściówki, kupony rabatowe

GetYourGuide to świetny internetowy przewodnik turystyczny. Zamówisz oprowadzanie przez cicerone, zapiszesz na zorganizowaną wycieczkę, kupisz bilety ze zniżkami do zabytków, muzeów, teatrów, galerii sztuki i wielu innych miejsc! Na GoCity.com wykupisz kartę miejską, dzięki której na miejscu zapłacisz mniej za wiele rzeczy!

Zobacz atrakcje i zarezerwuj bilety


Zobacz także: