Asuan nad Nilem – największa turystyczna atrakcja Egiptu. Co zwiedzać i jak zaplanować wycieczkę po mieście i okolicach?

asuan
Ocena

Wypoczynek w Egipcie ciszy się niezmiennym zainteresowaniem turystów. Kraj jest wyjątkowo piękny, urzeka surową przyrodą, a także niesamowitymi zabytkami. Nie bez powodu Asuan stanowi jedno z miejscowych centrów turystycznych.

Każdego roku Egipt odwiedzany jest przez miliony turystów. Przyjezdni zwykle zwiedzają Kair, oglądają piramidy i sfinksa, a także starożytne grobowce w luksorskiej Dolinie Królów. Ważnym punktem na mapie egipskich atrakcji stanowi Asuan, miasto pod wieloma względami wyjątkowe.

Najważniejsze informacje – położenie Asuanu

Asuan to jedno z najważniejszych miast Egiptu, położone na wschodnim brzegu Nilu, liczące 150 tys. mieszkańców. To jednak za mało, by przyciągnąć turystów. W tym wypadku wabikiem może być lokalizacja Asuanu. Jest bowiem najdalej na południe wysuniętym egipskim miastem, a jego okolice są uznawane za najbardziej suche miejsce na świecie. To paradoks, skoro Asuan leży nad rzeką i do tego sąsiaduje ze sztucznie utworzonym Jeziorem Nasera. Ze względu na pustynny klimat przez cały rok jest tu bardzo gorąco – latem temperatury przekraczają 40 stopni Celsjusza.

Starożytne miasto Asuan

Historia Asuanu sięga starożytności. Za czasów faraonów miasto nazywało się Swan, strzegło południowej granicy państwa. Był to ważny ośrodek militarny, ale także handlowy. Zatrzymywali się tu kupcy, spławiający Nilem swoje towary. W okolicy wydobywano czerwony granit, z którego powstawały pomniki i obeliski. Pozostałości kamieniołomów można zwiedzać do tej pory. W kolejnych latach miasto przyjęło nazwę Syene, a Asuanem stało się, gdy opanowali je muzułmanie. Na przełomie XIX i XX wieku zostało modnym miejscem, które odwiedzali zamożni Europejczycy. Kolejnym przełomowym momentem było wybudowanie drugiej zapory asuańskiej, tzw. Wielkiej Tamy (budowa pierwszej miała miejsce w 1902 roku). Część kosztów pokryło ZSRR. Przemówiły za tym względy gospodarcze, ale trzeba było uratować bezcenne liczne starożytne zabytki, w czym pomogło UNESCO.

Co warto zobaczyć w Asuanie? Atrakcje i zabytki

W Asuanie rozwija się przemysł, ale jest też wiele ciekawych miejsc, które przyciągają tysiące przyjezdnych. Europejczycy chętnie zapuszczają się w plątaninę starych uliczek w pobliżu nabrzeża rzeki Nil. Obowiązkowym punktem jest suk, czyli miejscowy targ z egzotycznymi produktami. Należy także zwiedzić Muzeum Nubijskie, jedyną instytucję na świecie, prezentującą historię tego ludu. Zgromadzono tam 3 tys. wspaniałych eksponatów, w tym fragmenty rzeźb, freski i wiele innych przedmiotów. Kolejnym ważnym zabytkiem jest mauzoleum Agi Khana.

Wyspy Asuanu

W granicach miasta leżą dwie wyspy – dawna forteca Elefantyna oraz Wyspa Kitchenera. Na Elefantynie powstał luksusowy hotel, można też zobaczyć zrekonstruowane wioski nubijskie, grobowce kopułowe, a także pozostałości klasztoru św. Szymona. Natomiast na Wyspie Kitchenera znajduje się ogród botaniczny. Osoby, które chcą podziwiać tropikalną roślinność, mogą korzystać z przeprawy łodzią (feluką), bądź promem.

Wycieczka do pięknych miejsc w Egipcie – znajdziesz je blisko Asuanu

Koniecznie trzeba zwiedzić kompleks starożytnych świątyń Abu Simbel – są to budowle poświęcone Ramzesowi II i Nefertari. Ciekawostkę stanowi fakt, że zostały przeniesione z terenów zalanych wodną, na skutek budowy Wysokiej Tamy. Kolejny ważny punkt to wyspa File. Jej krajobraz zdominowały ruiny świątyni Izydy.

Spędzając wczasy w Egipcie, koniecznie trzeba zobaczyć Asuan oraz najpiękniejsze zabytki tego kraju. Zostały uratowane przed bezpowrotnym zniszczeniem i wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Samo miasto również jest niezwykle atrakcyjne. Otoczone piaskami pustyni, sąsiadujące z nilem, przywodzi na myśl niezwykłą oazę, w której tradycja miesza się z nowoczesnością.


Zobacz też:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *