Kilimandżaro to jedna z tych gór, o których słyszał każdy. Charakterystyczny wierzchołek stanowi popularny cel wypraw trekkingowych dla turystów z całego świata. Ze względu na swoją wysokość nazywany jest Dachem Czarnej Ziemi. Co warto o nim wiedzieć i jak przygotować się do zdobycia najwyższego szczytu Afryki?

Kilimandżaro – najwyższy szczyt Afryki

Kilimandżaro znajduje się w Tanzanii, tuż obok granicy z Kenią. Potężny masyw górski składa się w rzeczywistości z trzech szczytów. Najwyższy szczyt Afryki nazywa się Uhuru i mierzy 5895 m n.p.m. Wierzchołek znajduje się na wulkanie Kibo. Niższym szczytem jest Mawenzi o wysokości 5150 m n.p.m., najniższy stanowi Shira mierząca „zaledwie” 3940 m n.p.m. Kilimandżaro jest samotnym szczytem, który nie stanowi część żadnego łańcucha górskiego.

Ze względu na swoją wysokość, wybitność i charakterystyczny spłaszczony wierzchołek, Kilimandżaro nazywane jest Dachem Afryki. Góra wliczana jest także do Korony Ziemi, w skład której wchodzą Mount Everest w Azji, Aconcagua w Ameryce Południowej, McKinley w Ameryce Północnej, Elbrus lub Mount Blanc w Europie (w zależności od uznania granicy geograficznej Europy), Góra Kościuszki w Australii i Masyw Vinsona na Antarktydzie.

Kilimandżaro – skąd Dach Afryki wziął swoją nazwę?

Pochodzenia nazwy Kilimandżaro nie jest znane. Wszelkie próby dopasowania jej do historii lub języka lokalnych plemion należy traktować raczej jako hipotezy. Według jednej z teorii etymologia Kilimandżaro pochodzi od słów kilima (góra) i nijaro (karawana). Do takiego wniosku składnia fakt, że góra od wieków była przedmiotem fascynacji okolicznych plemion, które uważały ją za miejsce święte. Być może odbywały się tam również pielgrzymki. Inne uważały ją jednak za miejsce przeklęte i pełne złych duchów.

Pierwsze zdobycie i Polacy na Kilimandżaro

Najwyższy szczyt Afryki stosunkowo szybko stał się przedmiotem zainteresowania Europejczyków. Pierwsze poświadczone zdobycie szczytu odbyło się w 1889 roku. Uczestniczyli w nim  Niemiec Hans Meyer, Austriak Ludwig Purtsheller oraz miejscowy przewodnik Johannes Kinyala Lauwo. W 1936 roku górę spopularyzował Ernest Hemingway, publikując opowiadanie o tytule „Śniegi Kilimandżaro”.

W 1910 roku na Dach Afryki wszedł pierwszy Polak – Antoni Jakubski, zoolog i oficer Wojska Polskiego, dając tym samym początek wielu innym wyprawom. Z górą związane jest także tragiczne wydarzenie. W 2021 roku zginął na niej himalaista Aleksander Doba.

Wyprawa na najwyższy szczyt Afryki

Osoby, które planują zdobyć Kilimandżaro najczęściej korzystają z usług przewodników z Tanzanii lub Kenii. Na terenie obu krajów znajduje się wiele firm turystycznych specjalizujących się w usługach przewodnickich w tym rejonie. Większość z nich zlokalizowana jest w przygranicznych miejscowościach jak Tarakea, Kikelelwa czy kenijski Laset. Na najwyższy szczyt Afryki można także wyruszyć z agencją z Polski. Często taka wyprawa łączona jest z innymi atrakcjami, jak oglądanie safari czy wypoczynek na plażach Zanzibaru. Koszt całej ekspedycji zamyka się w kwocie kilkunastu tysięcy złotych.

Kilimandżaro mimo swojej wysokości, nie jest górą niedostępną i trudną do zdobycia. Ważne jest jednak odpowiednie przygotowanie. Turyści planujący zdobyć najwyższy szczyt Afryki, muszą mieć świadomość występowania niskich temperatur w najwyższych partiach masywu. Niezbędny jest więc właściwy ubiór i obuwie, a także dobra kondycja i właściwa aklimatyzacja przed atakiem szczytowym. W zależności od wybranej oferty można skorzystać z usług tragarza, który pomoże wnieść na górę prowiant i plecak.

Wyprawa na Kilimandżaro trwa zazwyczaj od 5 do 8 dniu. Trasa podzielona jest na odcinki na około 5-7 godzin. Spokojne tempo marszu pozwala zdobyć aklimatyzację niezbędną na dużych wysokościach. Noclegi odbywają się namiotach lub schroniskach rozmieszczonych w rożnych częściach masywu. Atak szczytowy nie wymaga użycia butli z tlenem. Trzeba być jednak przygotowanym na niskie temperatury i silne porywy wiatru.

Kilimandżaro – fauna i flora

Znaczna wysokość masywu ma ogromny wpływ na różnorodność mijanych krajobrazów. U podnóża góry rozciąga się sawanna. Następnie przechodzi ona w gęsty las, który wraz z wysokością staje się coraz rzadszy i bardziej suchy, ustępując miejsca niskim krzewom i łąkom. Od wysokości 4000 m n.p.m. zaczynają się skały i piargi, aż w końcu wkraczamy w najwyższe partie, pokryte śniegiem.

Na szczycie Kilimandżaro nie ma zbyt wielu zwierząt. Częste są jedynie gryzonie i ptaki. W dolnych partiach masywu można spotkać faunę typową dla Afryki, jak lamparty, słonie i małpy naczelne.

Najwyższy szczyt Afryki – dach kontynentu

Liczące 5895 m n.p.m. Kilimandżaro to najwyższy szczyt Afryki. Osamotniony masyw o płaskim wierzchołku nazywany jest dachem Czarnego Kontynentu. Góra od końca XIX wieku stanowi popularny cel trekkingów i wycieczek organizowanych przez lokalne i zagraniczne agencje turystyczne. Zdobycie wierzchołka wymaga odpowiedniej klimatyzacji, kondycji oraz ubioru i obuwia dostosowanego do niskich temperatur. Kilimandżaro zaliczane jest do grona gór stanowiących Koronę Ziemi.

 

Archiwum: luty 2023

Zaplanuj swoją podróż!

Znajdź nocleg i zarezerwuj pobyt!

W serwisie Booking.com masz do wyboru niezliczone hotele, apartamenty, pensjonaty, hostele i wiele innych obiektów turystycznych. Komfortowe noclegi, atrakcyjne ceny na każdą kieszeń!

Tanie loty – bilety na samolot

Skyscanner to najpopularniejsze wyszukiwarki połączeń lotniczych na świecie. Znajdziesz tu oferty najważniejszych linii i przewoźników. Wybierz terminy, lokalizacje, poszukaj promocji i kup bilet na tani lot samolotem!

Jeżeli nie wiesz jak dostać się z lotniska do centrum miasta skorzystaj z możliwości rezerwacji biletów autobusowych na transfer. Dzięki temu bez problemu dostaniesz się do swojej miejscowości docelowej.

Jeżeli na lotnisko w Polsce dojeżdżasz własnym samochodem, zarezerwuj również online parking przy lotnisku w atrakcyjnej cenie.

Zabezpiecz swoją podróż

Niezależnie od celu podróży, warto wykupić ubezpieczenie, które ochroni Ciebie na wypadek niespodziewanych zdarzeń (np. zdrowotnych, OC czy związanych z kradzieżą bagażu). Skorzystaj z wygodnej porównywarki, ceny zaczynają się już od 2,63 zł dziennie.

Zwiedzanie. Ciekawe miejsca, wejściówki, kupony rabatowe

GetYourGuide to świetny internetowy przewodnik turystyczny. Zamówisz oprowadzanie przez cicerone, zapiszesz na zorganizowaną wycieczkę, kupisz bilety ze zniżkami do zabytków, muzeów, teatrów, galerii sztuki i wielu innych miejsc! Na GoCity.com wykupisz kartę miejską, dzięki której na miejscu zapłacisz mniej za wiele rzeczy!

Zobacz atrakcje i zarezerwuj bilety


Zobacz także: