Luksor i najlepsze zabytki starożytnego Egipt. Poznaj atrakcje Luksoru: Dolina Królów, Świątynie i grobowiec Tutenchamona

luksor
Ocena

Luksor często jest nazywany największym na świecie skansenem, ale to za mało by opisać to niezwykłe miejsce. Nic na świecie nie może się równać ze rangą i wielkością zachowanych zabytków starożytnych Teb.

Luksor cechuje piękna, zapierająca dech w piersiach okolica. Nil płynie między nowoczesnym miastem a nekropolią na zachodnim brzegu, wspartym tajemniczą skarpą tebańską. Rozrzucone po całym krajobrazie bogactwa zawstydzają: od świątyń Karnaku i Luksoru na wschodnim brzegu po liczne grobowce i świątynie na zachodnim brzegu. Legendarne bogactwo i potęga Teb, zaczęły przyciągać podróżników z zachodu od końca XVIII wieku i wciąż zachwycają turystów z całego świata. Poznaj największe atrakcje tego miejsca.

Zwiedzanie Luksoru – co zobaczyć?

Karnak to niezwykły kompleks sanktuariów, kiosków, pylonów i obelisków poświęconych triadzie tebańskiej, ale także większej chwale faraonów. Teren zajmuje ponad 2 km2 i jest wystarczająco duży, aby pomieścić około 10 katedr. W jego sercu znajduje się Świątynia Amona, ziemski „dom” lokalnego boga. Zbudowany, dobudowany, rozebrany, odrestaurowany, powiększony i zdobiony. Przez prawie 1500 lat, Karnak był najważniejszym miejscem kultu w Egipcie w okresie Nowego Państwa.

Nad kompleksem dominuje wielka Świątynia Amona-Ra – jeden z największych na świecie kompleksów religijnych – ze słynną salą hipostylową, spektakularnym lasem gigantycznych kolumn w kształcie papirusu. Ta główna konstrukcja jest otoczona przez domy żony Amona Mut i ich syna Chonsu, dwa inne ogromne kompleksy świątynne na tym miejscu. Zabudowa Świątyni Mut była kiedyś połączona z główną świątynią aleją sfinksów z głowami barana. Na północy znajduje się Zabudowa Świątyni Montu , która uhonorowała miejscowego tebańskiego boga wojny.

Trzykilometrowa brukowana aleja ludzkich sfinksów, która niegdyś łączyła wielką Świątynię Amona w Karnaku ze Świątynią Luksorską, jest teraz ponownie oczyszczana. Większość z tego, co można zobaczyć, została zbudowana przez potężnych faraonów z XVIII do XX dynastii (1570–1090 pne), którzy wydali fortuny na zaznaczenie swojego piętna w tym najświętszym miejscu, zwanym wówczas Ipet-Sut, co oznacza „Najbardziej Poważane Miejsce”. Później faraonowie rozbudowali i przebudowali kompleks, podobnie jak Ptolemeusze i pierwsi chrześcijanie. Im głębiej zapuszczasz się w kompleks, tym starsze struktury.

Atrakcje turystyczne Luksoru – Dolina Królów

Zachodni brzeg Luksoru był miejscem pochówków królewskich od około 2100 r. p.n.e., ale to faraonowie okresu Nowego Państwa (1550–1069 p.n.e.) wybrali tę odosobnioną dolinę zdominowaną przez szczyt Al Qurn. Kiedyś nazywana Wielką Nekropolią Milionów Lat Faraona lub Miejscem Prawdy, Dolina Królów ma 63 wspaniałe grobowce królewskie.

Grobowce bardzo ucierpiały z powodu poszukiwaczy skarbów, powodzi, a w ostatnich latach masowej turystyki: dwutlenek węgla, tarcia i wilgoć wytwarzana przez średnio 2,8 g potu pozostawionego przez każdego odwiedzającego wpłynęły na płaskorzeźby i stabilność wykonanych obrazów na tynku położonym na wapieniu. Z tego powodu zainstalowano osuszacze i szklane ekrany w najbardziej dotkniętych zniszczeniami grobowcach. Wprowadzono również system rotacji: ograniczona liczba grobowców jest otwarta dla odwiedzających. Bilet wstępu daje dostęp do trzech grobowców: Ay, Tutanchamona, Seti I i Ramzesa VI.

Droga do Doliny Królów to sucha, gorąca wspinaczka. Tuf-tuf (mała kolejka elektryczna) przewozi odwiedzających między centrum dla zwiedzających a grobowcami. Najlepsze źródło informacji o grobowcach, w tym szczegółowe opisy ich zdobień i historii, można znaleźć na stronie Theban Mapping Project. Najważniejsze obiekty to:

  • Grób Ay,
  • Grób Horemheba,
  • Grób Ramzesa III,
  • Grób Ramzesa,
  • Grób Seti I.

Zwiedzanie Luksoru – Świątynia Amun–Ra

Amun-Ra był lokalnym bogiem Karnaku (Luksor). W trakcie trwania Nowego Państwa, kiedy książęta Teb rządzili Egiptem, stał się wybitnym bogiem państwowym, ze świątynią, która odzwierciedlała jego status. W szczytowym okresie swojej potęgi świątynia posiadała 421 000 sztuk bydła, 65 miast, 83 statki i 276 400 hektarów gruntów rolnych i zatrudniała 81 000 osób. Skorupa, która pozostała, splądrowana przez Asyryjczyków i Persów, nadal jest jednym z największych stanowisk archeologicznych na świecie, wspaniałym, pięknym i inspirującym. To najbardziej okazała ze świątyń w Karnaku.

Nabrzeże Amona było przystanią, w której podczas świąt cumowały duże łodzie przewożące posągi bogów. Z malowideł w grobowcu Nachta i innych miejscach wiemy, że na północ od nabrzeża znajdowały się pałace, które były otoczone bujnymi ogrodami. Po wschodniej stronie rampa schodzi w dół do procesyjnej alei sfinksów z głowami baranów. Prowadzi to do masywnego, niedokończonego pierwszego pylonu, ostatniego, który został zbudowany za panowania Nektanebo I.

Najpiękniejsze światło jest wczesnym rankiem lub późnym popołudniem, świątynia jest wtedy cichsza. Opłaca się odwiedzić więcej niż raz, aby zrozumieć przytłaczającą plątaninę starożytnych pozostałości.

Największe atrakcje Luksoru – Muzeum Luksorskie

To wspaniałe muzeum ma dobrze dobraną i znakomicie wyeksponowaną i wyjaśnioną kolekcję antyków od końca Starego Państwa aż po okres mameluków, zgromadzonych głównie ze świątyń i nekropolii tebańskich. To jeden z najbardziej satysfakcjonujących zabytków w Luksorze i jedno z najlepszych muzeów w Egipcie.

W galerii na parterze znajduje się kilka arcydzieł, w tym dobrze zachowana wapienna płaskorzeźba Totmesa III

i jeden z nielicznych przykładów sztuki Starego Państwa znalezionych w Tebach, płaskorzeźba Unas-ankha, znaleziona w jego grobowcu na zachodnim brzegu.

Nowe skrzydło jest, poświęcone chwale Teb w okresie Nowego Królestwa. Punktem kulminacyjnym są dwie mumie królewskie, Ahmose I i mumia, którą niektórzy uważają za Ramzesa I, pięknie wystawiane w ciemnych pokojach. Inne dobrze oznakowane ekspozycje ilustrują militarną potęgę Teb w okresie Nowego Państwa, epoki budowania imperium przez Egipcjan, w tym rydwany i broń. Na piętrze motyw militarny jest rozrzedzony scenami z życia codziennego w Nowym Królestwie.

Luksor to nie tylko rejs po Nilu i Świątynia Hatszepsut, to przede wszystkim egipskie ruiny, które stanowią dziedzictwo tego kraju.

 


Zobacz też:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *