Abu Simbel (arab. أبو سمبل, Abu Sumbul) – wielka świątynia egipska faraona Ramzesa II. Jak przygotować się na wakacje w Egipcie?

Jeśli zamierzasz wybrać się do Egiptu, spróbuj zaplanować wakacje tak, aby odwiedzić świątynię Abu Simbel. Miejsce to obejmuje dwie świątynie cieszące się ogromnym zainteresowaniem turystów z całego świata.

abu simbel
Ocena

Abu Simbel zostało wybudowane za czasów Ramzesa II. Dzięki piaskom pustyni, które świątynię zasypały doszczętnie, została odkryta dopiero w XIX wieku. Sprawdź, co ciekawego można zobaczyć w Abu Simbel oraz jak się przygotować do wakacji w Egipcie.

Asuan – Odkrycie Abu Simbel

Odkrycia świątyni Abu Simbel dokonał szwajcarski podróżnik Johann Ludwig Burckhardt w 1813 roku. Stanowisko archeologiczne znajduje się w Mufazie Asuan, w południowym Egipcie. Burckhardt wcześniej dotarł do wykutej w skale Petry, którą odkrył w 1812 roku. Następnie chciał znaleźć źródło Nilu, wybrał się więc do Kairu, podróżując w przebraniu syryjskiego kupca. Źródła Nilu nie znalazł, natomiast znalazł coś bardzo cennego – Abu Simbel.

W 1817 roku włoski siłacz cyrkowy, następnie podróżnik i egiptolog amator Giovanni Battista Belzoni, polecony przez Burckhardta odsłonił z piasków świątynię Abu Simbel. Belzoni spenetrował także Karnak, otworzył grobowiec Setiego I w Dolinie Królów oraz jako pierwszy europejczyk spenetrował piramidę Chefrena, jak i dotarł do Oazy Baharija.

Świątynia tysiące lat pod piaskami – zagrożenie zalaniem przez budowę Wielkiej Tamy Asuańskiej – przeniesienie świątyni

W latach 60. XX wieku całkowitym zalaniem świątyni zagroziła budowa Wielkiej Tamy Asuańskiej. Na przełomie lat 1964 do 1968 dzięki międzynarodowemu wysiłkowi pod auspicjami Unesco została przeprowadzona akcja przeniesienia świątyni Abu Simbel. Trzeba było ją przenieść ponad lustro wody powstałego podczas budowy wysokiej tamy Jeziora Nasera, gdzie do tej pory się znajduje. Wydarzenie to było powodem wydania w 1972 roku Konwencji w sprawie ochrony światowego dziedzictwa kulturalnego i naturalnego, na którą to listę trafiła świątynia Abu Simbel w 1979 roku. Świątynia przewędrowała kilkadziesiąt metrów w górę, a operacją dowodził polski profesor Kazimierz Michałowski, o którym trudno w przypadku Abu Simbel nie wspomnieć. Świątyni groziło zatopienie, w związku z tym trzeba było ją pociąć na kawałki, a następnie złożyć tę układankę. Znajduje się obecnie 65 metrów wyżej nad poprzednim miejscem. Koszt operacji wyniósł 36 mln dolarów. Aby zachować naturę świątyń, zbudowano sztuczne wzgórza i zbocza skalne otaczające świątynię. W związku z tym zaistniała potrzeba przesklepiania grot, w których znajdowały się świątynie, zastąpiono je kopułami z żelbetu. W innym razie stropy świątyń nie utrzymałyby przeniesionych zabytków.

Świątynia Słońca (świątynia Ramzesa II) i świątynia Nefertari

W skład kompleksu wchodzą dwie świątynie:

 • świątynia Słońca ku czci Ramzesa II;
 • świątynia poświęcona żonie Ramzesa II – Nefretari zbadana w 1817 roku.

Świątynia była dedykowana trójce bogów:

 • Ptahowi;
 • Amonowi;
 • Ra–Harakhte.

Nie jest tajemnicą, że tak naprawdę została zbudowana ku czci Faraona Ramzesa II, dla podkreślenia jego chwały. U samego wejścia zostały umieszczone cztery posągi siedzącego Ramzesa. Niestety do naszych czasów ostały się trzy posągi Ramzesa w całości, natomiast jeden jest bez głowy. U stóp 20-metrowych posągów znalazły swoje miejsce małe statuy żon i dzieci faraona. Po wejściu do świątyni widać obszerną salę, w której faraon Ramzes II przedstawiony jest pod postacią Ozyrysa. Posągi są 9-metrowe, ozdobione są wizerunkami sępów i sięgają do samego sufitu.

Ściany ozdobione są scenami największych sukcesów militarnych Ramzesa II, opisy bitwy pod Kadesh, czy potyczki z Hetytami. Dwa razy w ciągu roku, a dokładnie 22 lutego oraz 22 października poranne promienie słońca wpadają do świątyni, oświetlając najdalej położone w komnacie cztery wykute w skale posągi. Trzy z nich przedstawiają bogów:

 • Amona Ra;
 • Re–Horachte;
 • Ptaha.

W ich towarzystwie przebywa czwarty posąg faraona Ramzesa II. Jedynie wizerunek Ptaha nigdy nie jest oświetlony promieniami słońca.

Jak się przygotować do wyjazdu do Egiptu i z czego można tu korzystać?

Aby zapewnić sobie przyjemny i spokojny pobyt na wakacjach, musisz się odpowiednio przygotować. Egipt jest jednym z najczęściej wybieranych kierunków, nie tylko w związku z zabytkami z czasów faraonów, ale także pięknych plaż i luksusowych hoteli. Poza tym Egipt jest wysoko oceniany, ponieważ panuje w nim świetna pogoda gwarantowana przez cały rok. Można korzystać więc z kąpieli słonecznych zarówno latem, jak i jesienią. Rejsy po Nilu to kolejna z atrakcji, z której turyści często korzystają, tak jak i sporty wodne, w których możesz się wypróbować, korzystając z lekcji w szkole, na przykład windsurfingu lub nurkowania.

Odwiedzanie pozostałości dawnych cywilizacji to jednak najczęstsza forma wypoczynku w Egipcie, a jest co zwiedzać:

 • Piramidy w Gizie;
 • Sfinks;
 • Dolina Królów;
 • Świątynia Luksorska;
 • Muzeum Kairskie;
 • czy wspomniana Świątynia Słońca Ramzesa II to jedynie niewielka cząstka tego, co można obejrzeć.

Czy Egipt jest bezpieczny dla turystów?

W tym przypadku najlepiej odwiedzić stronę internetową Ministerstwa Spraw Zagranicznych, tam znajdziesz aktualne dane dotyczące bezpieczeństwa oraz sprawdzisz, jaka jest aktualna sytuacja w kraju. Na pewno warto pamiętać o najważniejszych zasadach bezpieczeństwa:

 • należy zachować ostrożność w popularnych miejscach turystycznych, takich jak obiekty kultu religijnego, większe atrakcje, ale także najlepiej unikać demonstracji i zgromadzeń. Nie powinno się schodzić z głównych tras turystycznych;
 • nie wolno robić zdjęć obiektom rządowym tak jak i portom oraz mostom;
 • lepiej nie zapuszczać się na Półwysep Synaj (z wyjątkiem Sharm el-Szejk), Pustynię Zachodnią. Należy unikać obszarów przy granicy z Sudanem lub Libią, a także trójkąta Halaib;
 • niestety regiony turystyczne są pełne drobnych przestępstw, dlatego też zaplanuj, gdzie najbezpieczniej będzie trzymać dokumenty i portfel. Jeśli masz zabrać z sobą większą gotówkę, lepiej zostaw ją w hotelowym sejfie.

Egipt to muzułmański kraj, pamiętaj więc o odpowiednim ubiorze, a jeśli trafisz tam w czas 30-dniowego Ramadanu, powstrzymaj się w miejscach publicznych od picia alkoholu lub palenia papierosów.


Zobacz też:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *