Stolica Maroka jest politycznym i administracyjnym centrum kraju i siedzibą marokańskiego rządu oraz parlamentu. W mieście znajduje się medina, czyli stare, otoczone murami miasto, które jest wpisane na listę światowego dziedzictwa. W medinie znajduje się Wieża Hassana, XII-wieczny minaret oraz Mauzoleum Mohammeda V, byłego króla Maroka. Nowoczesna część Rabatu obejmuje Plac Narodów Zjednoczonych oraz budynek parlamentu. Czytaj dalej!

Stolica Maroka – podstawowe informacje

Stolica Maroka, Rabat, to nowoczesne miasto położone na atlantyckim wybrzeżu kraju. Chociaż Rabat jest stolicą, największym miastem Maroka jest Casablanca. Rabat liczy około 570 000 mieszkańców, podczas gdy Casablanca ma ponad 3 mln mieszkańców. Miasto Rabat jest siedzibą marokańskiego rządu i parlamentu, a także Pałacu Królewskiego. Jest to również miejsce, w którym znajduje się Mauzoleum Mohammeda V, które jest popularnym miejscem turystycznym.
W Rabacie znajduje się również wiele muzeów i galerii sztuki. Miasto jest popularnym celem turystycznym ze względu na swoją kulturę, historię i architekturę.

Rabat – jaka jest historia stolicy Maroka?

Historia stolicy Maroka, Rabatu, sięga XII wieku. Miasto zostało założone przez Almohadów, berberyjską dynastię, która kontrolowała Maroko od XII do XIII wieku. Rabat służył jako stolica dynastii Almohadów i był kluczowy w ekspansji imperium w Afryce Północnej.
Po upadku Almohadów Rabat nadal był ważnym miastem pod rządami dynastii Marinidów. W XV wieku Portugalczycy najechali Maroko i zdobyli Rabat. Miasto zostało zwrócone marokańskiej kontroli w XVIII wieku i od tego czasu jest stolicą kraju.

Jacy są ludzie w stolicy Maroka?

W stolicy Maroka mieszka około 570 000 osób. Miasto położone jest nad Oceanem Atlantyckim i ma klimat śródziemnomorski. Jest politycznym i gospodarczym centrum Maroka.
Mieszkańcy stolicy Maroka są gościnni i chętnie witają przyjezdnych. Są dumni ze swojej kultury i uwielbiają ją pokazywać podróżnikom z innych krajów. Miasto jest pełne życia, z żywą sceną muzyczną i artystyczną. Istnieje silne poczucie wspólnoty, a ludzie są ogólnie bardzo przyjaźni. Miasto jest również dość kosmopolityczne, z dużą liczbą ekspatów z całego świata.
stolica Maroka wycieczka do Casablanki bilety

Kup bilet na wycieczkę do Casablanki!

Jaki klimat panuje w stolicy Maroka?

Klimat stolicy Maroka, Rabatu, jest typowy dla klimatu śródziemnomorskiego. Miasto doświadcza gorącego, suchego lata i łagodnej, wilgotnej zimy. Średnia temperatura w Rabacie wynosi 21 stopni Celsjusza. Miasto doświadcza średnio 8 godzin światła słonecznego dziennie. Lipiec jest najgorętszym miesiącem, ze średnią temperaturą 28 stopni Celsjusza. Miasto doświadcza średnio 2 godzin opadów w miesiącu. Najbardziej mokre miesiące to grudzień i styczeń, kiedy miasto doświadcza średnio 4 godzin opadów na miesiąc.

Jak wygląda gospodarka w stolicy Maroka?

Gospodarka Maroka jest uważana za stosunkowo liberalną gospodarkę rządzącą się prawem podaży i popytu. Jednak od 2002 roku rząd realizuje politykę gospodarczą mającą na celu rozwój i dywersyfikację gospodarki, ze szczególnym uwzględnieniem przyciągania inwestycji zagranicznych i promocji turystyki.
Gospodarka stolicy kraju, Rabatu, jest w dużej mierze oparta na usługach, z dużym sektorem publicznym i znacznym udziałem turystyki. Rabat to również dobrze prosperująca gospodarka nieformalna, która nie jest ujmowana w oficjalnych statystykach. 
Rząd pracuje nad rozwojem infrastruktury kraju i zmniejszeniem zależności od towarów importowanych, skupiając się na energii odnawialnej, rolnictwie i przemyśle lekkim. Istnieją również plany przyciągnięcia większej ilości bezpośrednich inwestycji zagranicznych poprzez oferowanie zachęt podatkowych i poprawę klimatu biznesowego.

Wieża Hassana i inne atrakcje w stolicy Maroka

Maroko to kraj, który jest domem dla różnorodnych kultur, w tym wpływów arabskich, berberyjskich i europejskich. Jednym z najbardziej znanych zabytków w Maroku jest Wieża Hassana, która znajduje się w stolicy kraju. Wieża została zbudowana w XII wieku jako część kompleksu meczetowego. Jednak meczet nigdy nie został ukończony z powodu braku funduszy. Obecnie Wieża Hassana stoi jako symbol bogatej historii i kultury Maroka. Odwiedzający wieżę mogą podziwiać panoramiczne widoki Rabatu i okolicznych wsi.
Kolejnym godnym uwagi zabytkiem jest Mauzoleum Muhammada V. Zostało zbudowane przez syna Muhammada V, Hassana II. Jest ono imponującą strukturą wykonaną z marmuru i granitu. Posiada zielono-biały dach pokryty dachówką i jest ozdobione misternymi mozaikami. Wewnątrz znajduje się grobowiec, w którym pochowany jest Muhammad V. Opisywane mauzoleum jest popularnym miejscem turystycznym i stanowi jeden z najpiękniejszych przykładów marokańskiej architektury.
Niezależnie od tego, czy szukasz historii, kultury czy naturalnego piękna, stolica Maroka, Rabat, ma coś do zaoferowania każdemu.
stolica Maroka wycieczka do Casablanki bilety

Kup bilet na wycieczkę do Casablanki!

Stolica Maroka, Rabat, jest szóstym pod względem wielkości miastem w kraju. Głównymi atrakcjami Rabatu są jego meczety, medresy i minarety. Najbardziej godne uwagi z nich to Meczet Sułtana, Wieża Hassana i Mauzoleum Mohammeda V. Inne atrakcje to ruiny rzymskiego miasta Volubilis, Kasbah of the Udayas i Medyna Rabatu. Miłośnicy historii i zabytkowych miejsc koniecznie powinni odwiedzić to miejsce!

– najlepsze noclegi:

Booking.com
Archiwum: maj 2023

Zaplanuj swoją podróż!

Znajdź nocleg i zarezerwuj pobyt!

W serwisie Booking.com masz do wyboru niezliczone hotele, apartamenty, pensjonaty, hostele i wiele innych obiektów turystycznych. Komfortowe noclegi, atrakcyjne ceny na każdą kieszeń!

Tanie loty – bilety na samolot

Skyscanner to najpopularniejsze wyszukiwarki połączeń lotniczych na świecie. Znajdziesz tu oferty najważniejszych linii i przewoźników. Wybierz terminy, lokalizacje, poszukaj promocji i kup bilet na tani lot samolotem!

Jeżeli nie wiesz jak dostać się z lotniska do centrum miasta skorzystaj z możliwości rezerwacji biletów autobusowych na transfer. Dzięki temu bez problemu dostaniesz się do swojej miejscowości docelowej.

Jeżeli na lotnisko w Polsce dojeżdżasz własnym samochodem, zarezerwuj również online parking przy lotnisku w atrakcyjnej cenie.

Zabezpiecz swoją podróż

Niezależnie od celu podróży, warto wykupić ubezpieczenie, które ochroni Ciebie na wypadek niespodziewanych zdarzeń (np. zdrowotnych, OC czy związanych z kradzieżą bagażu). Skorzystaj z wygodnej porównywarki, ceny zaczynają się już od 2,63 zł dziennie.

Zwiedzanie. Ciekawe miejsca, wejściówki, kupony rabatowe

GetYourGuide to świetny internetowy przewodnik turystyczny. Zamówisz oprowadzanie przez cicerone, zapiszesz na zorganizowaną wycieczkę, kupisz bilety ze zniżkami do zabytków, muzeów, teatrów, galerii sztuki i wielu innych miejsc! Na GoCity.com wykupisz kartę miejską, dzięki której na miejscu zapłacisz mniej za wiele rzeczy!

Zobacz atrakcje i zarezerwuj bilety


Zobacz także: