Kapsztad – zwiedzanie najpiękniejszego afrykańskiego miasta. Które atrakcje wybrać? Co koniecznie trzeba zobaczyć?

Kapsztad. Miasto, w którym nie sposób się nudzić. Druga pod względem wielkości miejscowość w RPA położona tuż u wybrzeża oceanu. Piękne plaże, zabytki, a do tego zniewalająca kuchnia i wyborne wino zachęcają do odwiedzenia tego zakątka choć raz w życiu.

kapsztad zwiedzanie
Ocena

Kapsztad jest miastem, w którym turystyka kwitnie. Nic w tym dziwnego, położony między Oceanem Indyjskim a Atlantykiem, otoczony górskimi szczytami jest prawdziwą afrykańską perłą. Miasto zajmuje powierzchnię 400 km2 i skrywa wiele niezwykłych zakątków, które sprawiają, że jest wyjątkowo atrakcyjne dla turystów. Stolica kraju to swoista mieszanka kultur, tradycji i smaków. Co zobaczyć w Kapsztadzie? Podpowiadamy, na jakie atrakcje koniecznie musisz kupić bilet!

Kapsztad – krótka historia miasta

Kapsztad, czyli Cape Town został założony w roku 1652 przez Holenderską Kompanię Wschodnioindyjską. To najstarsze miasto w Afryce Południowej, a jednocześnie ważny ośrodek przemysłowy i handlowy. W XVII wieku wybudowano tu Zamek Dobrej Nadziei, który dziś jest jedną z atrakcji turystycznych – to najstarszy zachowany budynek kolonialny w RPA. Miasto przez długi czas pełniło funkcję stacji zaopatrzenia okrętów, punktu tranzytowego, a także bazy wojskowej. Od 1961 roku jest stolicą Republiki Południowej Afryki.

kup bilety

Kapsztad – zwiedzanie. Od czego zacząć?

Kapsztad to główna atrakcja turystyczna kraju i aby poznać go dobrze, nie wystarczy kilka dni. Co zatem zobaczyć w pierwszej kolejności? Jak zaplanować krótki pobyt, by nie pominąć tego, co najważniejsze? Wędrówkę po Kapsztadzie warto rozpocząć od wspinaczki na Górę Stołową, która została uznana za jeden z siedmiu nowych cudów świata i znalazła się na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO. Najwyższy punkt wznosi się na wysokość 1087 m n.p.m., a turyści mogą się na niego dostać na dwa sposoby – pokonując trasę pieszo lub wjeżdżając górską kolejką. 

Widok ze szczytu wynagradza każdy wysiłek – możesz podziwiać panoramę miasta, ale także sięgnąć wzrokiem nieco dalej do Wyspy Robben, Zatoki Stołowej aż po Atlantyk. Kolejka zabierająca turystów w podróż na szczyt i z powrotem dostarcza niezwykłych wrażeń. Jej obrotowa podłoga okręca się wokół własnej osi, dzięki czemu pasażerowie mogą zachwycać się niepowtarzalnymi widokami z czterech stron świata. Nie wahaj się i kup bilet na kolejkę linową Aerial Cableway!

Kapsztad i Kirstenbosch, czyli najpiękniejszy na świecie ogród botaniczny

Będąc w Kapsztadzie nie możesz pominąć tamtejszego ogrodu botanicznego. Dlaczego? Ponieważ to jeden z największych i najpiękniejszych ogrodów na świecie. 528 hektarów to miejsce do życia dla wielu gatunków zwierząt i doskonałe warunki do rozwoju ponad 7 tys. gatunków roślin! Ogród Botaniczny Kirstenbosch jest jedynym miejscem, w którym zobaczysz wszystkie rośliny występujące w RPA, a przede wszystkim te rzadkie lub zagrożone. W ogrodzie znajduje się amfiteatr cykladowy, który jest atrakcją dla najmłodszych. Ustawiono tu figury dinozaurów i rzeźby ogrodowe. Aby zwiedzić ogród, musisz kupić bilet wstępu.

Alternatywny punkt widokowy, czyli Lion’s Head

Wokół szczytu Lion’s Head biegnie trasa, dzięki której będziesz podziwiać widoki na Kapsztad z różnych stron. Możesz także wybrać się na wycieczkę jednym z przygotowanych szlaków prowadzących wprost pod górę. Jeśli masz chęć na dodatkowe atrakcje, wykup wycieczkę z przewodnikiem górskim. To opcja z transportem po mieście, a także ciepłą przekąską w trakcie wyprawy.

kup bilety

Wyprawa na wyspę Robben

Kolejną atrakcją, o której warto pamiętać, jest wycieczka na wyspę Robben. Dawniej znajdowało się tu więzienie, w którym odsiadywał wyrok Nelson Mandela. Wycieczka na wyspę trwa około 3 godzin – to wystarczy, aby zwiedzić więzienne muzeum, Cmentarz Trędowatych, a nade wszystko Rezerwat Pingwinów. Nie rezygnuj z atrakcji i wykup bilet na wyspę Robben!

Bourder’s Beach, czyli plażowanie wśród pingwinów

Sporą atrakcją, zwłaszcza dla najmłodszych jest plażowanie na Bourder’s Beach. To jedno z nielicznych takich miejsc na świecie – szacuje się, że przebywa tam 2-3 tys. pingwinów afrykańskich. Aby dostać się na plażę, również należy wykupić bilet wstępu.

Kapsztad – zwiedzanie plaż afrykańskich

Kapsztad to miasto słynące z pięknych, piaszczystych plaż. Nic dziwnego, że przybywa tu wielu miłośników plażowania, kąpieli, nurkowania czy surfingu. Wśród najbardziej znanych plaż wymienia się Camps Bay z pasmem górskim Dwunastu Apostołów, Clifton Beaches złożone z czterech kameralnych plaż, Muizenberg Beach z kolorowymi domkami, a także Fish Hoek Beach i wspomniana Boulder’s Beach z pingwinami.

Kapsztad z innej perspektywy 

Dobrym pomysłem na poznanie Kapsztadu jest rejs po kanałach. To niespełna półgodzinna wyprawa rozpoczynająca się w V&A Waterfront. Ta podróż pozwoli ci poznać luksusowe oblicze miasta. Zobaczysz drogie apartamentowce, piękne ogrody i prywatne łodzie. Wycieczkę zakończysz w okolicy międzynarodowego centrum kongresowego. Ta wyprawa na długo pozostanie w pamięci, dlatego skorzystaj z okazji i kup bilet na rejs!

V&A Waterfront, czyli Wybrzeże Victorii i Alfreda

Zanim wyruszysz w rejs kanałami, rozejrzyj się po okolicy –  V&A Waterfront to miejsce, gdzie dobrze zjesz i zrobisz pamiątkowe zakupy. Mnóstwo tu atrakcji dla starszych i najmłodszych turystów – targowiska, restauracje, Akwarium Dwóch Oceanów, muzeum Zeitz ze zbiorami afrykańskiej sztuki współczesnej, Diabelskie Koło. 

Kapsztad i jego dwa przylądki

Czym byłaby wizyta w Kapsztadzie bez wyprawy na Przylądek Cape Point oraz Przylądek Dobrej Nadziei? Nie rezygnuj z tych atrakcji, ponieważ pozbawisz się prawdziwie nieziemskich widoków. Kamieniste klify, ocean i jego piękne zatoczki, plaża Dias to cechy charakterystyczne Przylądka Cape Point. Na samym szczycie znajdziesz dwie latarnie morskie, a w drodze do nich napotkasz ciekawskie pawiany. Dla odmiany Przylądek Dobrej Nadziei to skalisty cypel stanowiący część Parku Narodowego Góry Stołowej. 

Kapsztad – zwiedzanie miasta dla miłośników wina

Sprzyjający klimat i urodzajne gleby sprawiają, że Kapsztad nazywany spichlerzem RPA. Już w 1655 roku powstały tu pierwsze winnice, dziś produkuje się trunek o niepowtarzalnym smaku. RPA ma także własny, narodowy szczep, Pinotage powstały w 1925 roku. Jeśli należysz do grona miłośników wina, koniecznie odwiedź jedną z tamtejszych winnic, by degustować te wysokiej jakości produkty. Win posmakujesz w najstarszej winnicy RPA, Groot Constantia lub w nowocześnie urządzonej Beau Constantia. 

Kapsztad – miasto kontrastów

Kapsztad to miasto kontrastów – z jednej strony luksus, z drugiej rozpadające się rudery. Jeśli chcesz poznać, czym naprawdę jest to zdumiewające miasto, musisz wybrać się na wycieczkę z przewodnikiem po Imiazmo Yethu Township. Cóż to takiego? To jedna z najbiedniejszych dzielnic, w których często nie ma ani elektryczności, ani wody. Ludzie żyją w rozpadających się szopach zbitych z desek i blachy falistej. Nie wybieraj się sam w podróż po tym niebezpiecznym miejscu, lepiej kup bilet na wycieczkę z przewodnikiem! Zobaczysz, jak wygląda wnętrze domu i dowiesz się, jak żyje aż 40% ludności RPA. 

 

Koniecznie zajrzyj też do niezwykle kolorowej muzułmańskiej dzielnicy, Bo-Kaap, leżącej u podnóża Signal Hill. Gdy już zachwycisz się mnogością barw, udaj się na wzgórze, by stamtąd obejrzeć zachód słońca i zrobić kilka fantastycznych zdjęć.

Kapsztad – zwiedzanie historycznego centrum

Będąc w Kapsztadzie musisz przeznaczyć też nieco czasu na zwiedzenie ścisłego centrum miasta. Jednym z obowiązkowych punktów na trasie jest Zamek Dobrej Nadziei z mieszczącym się w nim muzeum i dowództwem okręgu wojskowego. Kolejne to ratusz, budynek parlamentu, pałac prezydencji i uwielbiany przez sympatyczne wiewiórki Park Company’s Garden. 

Kapsztad zwiedzanie – cena

3-godzinna wycieczka z przewodnikiem na Górę Stołową ok. 330 zł/osobę
8-godzinna wyprawa z przewodnikiem na Górę Stołową i Przylądek Dobrej Nadziei ok. 470 zł/osobę
wjazd obrotową kolejką na Górę Stołową R110-R390 (około 30-100 zł)
Ogród Botaniczny Kirstenbosch bilet dla dorosłych: R210;

studenci/uczniowie: R50

dzieci i młodzież 6-17 lat: R30;

dzieci do lat 6: bezpłatnie

5-godzinna wycieczka promem na wyspę Robben, zwiedzanie więzienia ok. 230 zł/osobę
Muzeum na Zamku Dobrej Nadziei ok. 14 zł/osobę
godzinny rejs po Zatoce Kapsztadzkiej  ok. 70 zł/osobę
całodniowa wycieczka po winnicach z degustacją win i posiłkiem ok. 360 zł/osoby
rejs na wyspę fok dorośli: R90;

dzieci: R50

Kapsztad zwiedzanie – bilety

Kapsztad zwiedzanie – najważniejsze informacje

  • Każdego dnia, w godzinach 9.00-15.00 dostępne są bezpłatne wycieczki z przewodnikiem na Górę Stołową (wycieczka trwa 30 min.);
  • praca kolejki linowej na Górę Stołową uzależniona jest od pogody; warto śledzić informacje na bieżąco na oficjalnej stronie kolejki;
  • najpopularniejszą metodą przemieszczania się po mieście są taksówki oraz wynajmowane samochody; opłaty są niewielkie;
  • turyści korzystają również z busów — to drogi środek transportu, ale bezpieczny; wcześniej należy dokonać rezerwacji i umówić się z kierowcą;
  • autobusy rejsowe są wygodne, jednak niezbyt bezpieczne dla turystów, dlatego korzystanie z nich należy ograniczyć do niezbędnego minimum;
  • promy na wyspę Robben odpływają o 9.00, 11.00 i 13.00;
  • turyści o mocnych nerwach mogą wziąć udział w rejsie, którego główną atrakcją jest nurkowanie z rekinami;
  • turyści powinni zachować szczególną ostrożność podczas zwiedzania mniej popularnych miejsc i unikać nocnych spacerów.

Zobacz też:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *