Zwiedziłeś już największe europejskie stolice, a Europa ma ci niewiele do zaoferowania? Prawdopodobnie szukasz nowych atrakcji – niewykluczone, że księstwo Andory do tej pory nie pojawiło się na liście wakacyjnych celów. Jeśli chcesz odwiedzić górzysty kraj bez dostępu do morza, ale z ciekawą historią i kulturą, to Andora jest właśnie dla ciebie! Sprawdź, co jeszcze warto o niej wiedzieć, zanim wybierzesz się w podróż.

Historia Andory

Andora jest małym krajem położonym w górach Pirenejach pomiędzy Francją a Hiszpanią. Chociaż nie jest członkiem Unii Europejskiej, używa euro jako swojej waluty i jest uważana za dobrze prosperujący raj podatkowy. Andora ma również jeden z najniższych wskaźników przestępczości na świecie.
Historia kraju sięga IX wieku, kiedy to po raz pierwszy została zasiedlona przez Maurów. W 1278 roku Andora została podarowana biskupowi Urgel w nagrodę za jego wsparcie w sporze między francuskim i hiszpańskim monarchą. Przez wiele wieków Andora była rządzona wspólnie przez królów francuskich i hiszpańskich.
W 1993 roku Andora stała się suwerennym państwem, a w 1994 roku została członkiem Organizacji Narodów Zjednoczonych. Jak widać, mimo stosunkowo niewielkich rozmiarów Andora ma długą i ciekawą historię.

Jak rządzona jest Andora?

Andora jest pryncypium parlamentarnym rządzonym na mocy konstytucji ustanowionej w 1993 roku. Konstytucja powierza władzę wykonawczą Radzie Generalnej Dolin, w skład której wchodzi od czterech do siedmiu współksięży (biskup Urgell, prezydent Francji i współksiążę Andory) oraz od siedmiu do jedenastu wybieranych deputowanych.
Rada Generalna sprawuje najwyższą władzę ustawodawczą i zatwierdza budżet, podczas gdy władza wykonawcza – Rada Wykonawcza – jest kierowana przez premiera i jest odpowiedzialna za bieżące zarządzanie księstwem. Andora posiada również władzę sądowniczą, na czele której stoi Najwyższy Trybunał Sprawiedliwości.
Andora jest członkiem kilku organizacji międzynarodowych, w tym Organizacji Narodów Zjednoczonych, Światowej Organizacji Handlu oraz Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie. Kraj utrzymuje bliskie więzi z Francją i Hiszpanią i jest aktywny w promowaniu turystyki i zachęt podatkowych w celu przyciągnięcia inwestycji zagranicznych.

Gospodarka Andory – jak wygląda?

Gospodarka Andory opiera się w dużej mierze na turystyce i zakupach bezcłowych. Nie ma żadnych taryf ani ceł na towary importowane do kraju, co czyni go popularnym miejscem dla kupujących z Francji i Hiszpanii. Andora ma również jedną z najniższych stawek podatku od osób prawnych w Europie, co pomogło przyciągnąć zagraniczne inwestycje.
Rząd nakłada jednak szereg podatków pośrednich, w tym podatek od wartości dodanej (VAT) na większość towarów i usług. Turystyka jest podstawą gospodarki Andory, stanowiąc prawie 80% PKB. Każdego roku miliony turystów odwiedzają ośrodki narciarskie i szlaki turystyczne tego kraju. Bezcłowy status sklepów w Andorze również przyczynia się do jej popularności jako miejsca turystycznego.
W ostatnich latach rząd pracuje nad dywersyfikacją gospodarki i zmniejszeniem jej zależności od turystyki. Podjęto wysiłki w celu przyciągnięcia nowych firm. Ponadto Andora promuje się jako centrum zrównoważonej turystyki. Inicjatywy te przyczyniły się do dywersyfikacji gospodarki i zmniejszenia jej zależności od dochodów z turystyki.

Położenie i ukształtowanie Andory

Andora jest małym krajem położonym w południowo-zachodniej Europie. Od południa graniczy z Hiszpanią, a od północy z Francją. Andora składa się z dwóch odrębnych części: wschodnich gór Pirenejów i zachodniej części kraju, w której znajduje się stolica, Andorra la Vella. Najwyższym punktem w kraju jest Coma Pedrosa, która osiąga wysokość 2942 m n.p.m.
Andora ma umiarkowany klimat, z zimnymi zimami i ciepłymi latami. Krajobraz jest malowniczy i zróżnicowany, z lasami, rzekami i górami. Andora jest popularnym miejscem turystycznym ze względu na ośrodki narciarskie, szlaki turystyczne i wspaniałe krajobrazy. Istnieje również kilka zabytków w kraju, w tym XII-wieczny romański kościół Santa Maria de Meritxell i XV-wieczny budynek parlamentu Casa de la Vall.

Co warto wiedzieć o mieszkańcach Andory?

Andorczycy to przyjazni i gościnni ludzie. Odwiedzający Andorę przekonają się, że miejscowi chętnie się uśmiechają i pomagają. Kultura Andory jest pod silnym wpływem jej hiszpańskich i francuskich sąsiadów, a mieszkańcy Andory mają reputację pasjonatów jedzenia, wina i muzyki.
Oprócz gościnności Andorczycy są również znani z zamiłowania do aktywności na świeżym powietrzu. Ze swoimi strzelistymi górami i dziewiczymi lasami, Andora jest mekką dla miłośników wędrówek, jazdy na rowerze i narciarstwa. Mieszkańcy Andory są dumni ze swojego kraju i jego naturalnego piękna i chętnie dzielą się swoją miłością do przyrody z odwiedzającymi. Niezależnie od tego, czy szukasz przyjaznej pogawędki, czy przygody na świeżym powietrzu, na pewno znajdziesz ją w Andorze.

Kilka słów o andorskiej kulturze

Kultura Andory jest w dużej mierze kształtowana przez położenie kraju pomiędzy Francją a Hiszpanią. W rezultacie Andorczycy przyjęli wiele zwyczajów i tradycji swoich sąsiadów. Na przykład walki byków są popularnym sportem w Andorze, a coroczne święto Sant Joan jest obchodzone z fajerwerkami i ogniskami.
Jednak Andora ma również swoje własne, unikalne dziedzictwo kulturowe. Flaga kraju jest oparta na herbie domu panującego w Katalonii, a hymn narodowy jest inspirowany starą pieśnią ludową. Ponadto tradycyjna muzyka Andory zawiera wiele instrumentów, w tym dudy i bębny. W rezultacie kultura andorska jest fascynującą mieszanką wpływów francuskich, hiszpańskich i katalońskich.

Jakie są atrakcje turystyczne w Andorze?

W zimie Andora jest znana z narciarstwa i snowboardu, z kilkoma ośrodkami oferującymi szereg tras dla wszystkich poziomów. W lecie miłośnicy pieszych wędrówek i rowerów górskich mogą odkrywać liczne szlaki, a łagodne temperatury sprawiają, że jest to popularne miejsce do biwakowania.

Stolica Andorra la Vella jest również warta odwiedzenia, z jej uroczymi uliczkami i sklepami. Niezależnie od tego, czy szukasz aktywnego wypoczynku, czy szansy na relaks w pięknym otoczeniu, Andora ma coś do zaoferowania każdemu.

Andora to ciekawy i niecodzienny wybór na spędzenie wakacji – w Polsce jest to dość mało znany kraj, który warto jednak umieścić na liście wakacyjnych kierunków. Jeśli jesteś miłośnikiem nart, z pewnością powinieneś w czasie zimy wybrać się do jednego z tamtejszych kurortów, by świetnie bawić się na stokach!

Archiwum: sierpień 2022

Zaplanuj swoją podróż!

Znajdź nocleg i zarezerwuj pobyt!

W serwisie Booking.com masz do wyboru niezliczone hotele, apartamenty, pensjonaty, hostele i wiele innych obiektów turystycznych. Komfortowe noclegi, atrakcyjne ceny na każdą kieszeń!

Tanie loty – bilety na samolot

Skyscanner to najpopularniejsze wyszukiwarki połączeń lotniczych na świecie. Znajdziesz tu oferty najważniejszych linii i przewoźników. Wybierz terminy, lokalizacje, poszukaj promocji i kup bilet na tani lot samolotem!

Jeżeli nie wiesz jak dostać się z lotniska do centrum miasta skorzystaj z możliwości rezerwacji biletów autobusowych na transfer. Dzięki temu bez problemu dostaniesz się do swojej miejscowości docelowej.

Jeżeli na lotnisko w Polsce dojeżdżasz własnym samochodem, zarezerwuj również online parking przy lotnisku w atrakcyjnej cenie.

Zabezpiecz swoją podróż

Niezależnie od celu podróży, warto wykupić ubezpieczenie, które ochroni Ciebie na wypadek niespodziewanych zdarzeń (np. zdrowotnych, OC czy związanych z kradzieżą bagażu). Skorzystaj z wygodnej porównywarki, ceny zaczynają się już od 2,63 zł dziennie.

Zwiedzanie. Ciekawe miejsca, wejściówki, kupony rabatowe

GetYourGuide to świetny internetowy przewodnik turystyczny. Zamówisz oprowadzanie przez cicerone, zapiszesz na zorganizowaną wycieczkę, kupisz bilety ze zniżkami do zabytków, muzeów, teatrów, galerii sztuki i wielu innych miejsc! Na GoCity.com wykupisz kartę miejską, dzięki której na miejscu zapłacisz mniej za wiele rzeczy!

Zobacz atrakcje i zarezerwuj bilety


Zobacz także: