Roque Nublo – święta skała na Gran Canaria. Wspinaczka na drugą co do wysokości skałę Gran Canarii Wysp Kanaryjskich

W samym centrum wyspy Gran Canaria znajduje się wyjątkowy pomnik przyrody o nazwie Roque Nublo. Jest to święta skała tutejszej ludności, a dla turystów stanowi bardzo ciekawą atrakcję. Dowiedz się więcej na temat tego fascynującego elementu natury Wysp Kanaryjskich.

roque nublo

Roque Nublo to doskonały przykład na to, że erupcje wulkanów mogą nie tylko niszczyć, ale też tworzyć – i to prawdziwe cuda natury. Jej nazwę można przetłumaczyć na dość tajemnicze określenie „skała mgieł”. To aborygeńskie miejsce kultu zostało objęte ochroną w 1987 roku. Siedem lat później teren, na którym się znajduje, został ogłoszony parkiem wiejskim (Parque Rural del Nublo). Dziś stanowi cel pieszych wycieczek, z którego rozpościera się przepiękny widok na okolicę.

El Monumento Natural Roque Nublo – pomnik przyrody Gran Canarii

Czy wiesz, że skała Roque Nublo to nie tylko drugi pod względem wysokości szczyt Gran Canarii, ale też jedna z najwyższych skał wulkanicznych na całym świecie? Została ona uformowana podczas erupcji wulkanu ponad 4,5 mln lat temu. Święta skała Gran Canarii to monolit o wysokości 80 m, który góruje nad okolicznym krajobrazem z wysokości 1813 m n.p.m. Ustępuje swoim majestatem jedynie wznoszącej się na 1949 m n.p.m. Pico de Las Nieves.

Zobacz też:
La Graciosa – czym zachwyca ta Wyspa Kanaryjska? Jak zaplanować pobyt na jej terenie?

Na górze w sercu wyspy wznoszą się jeszcze dwie inne skały – La Rana („żaba”) oraz El Fraile („mnich”). Ich rozpoznanie jest dość łatwe, ponieważ przypominają te sylwetki swoim kształtem.

Park wiejski, którego częścią jest Roque Nublo, to największy obszar naturalny na wyspie znajdujący się w niedużej odległości od miejscowości Tejeda. Liczy sobie łącznie 26 tys. hektarów. Został uznany za Rezerwat Biosfery przez UNESCO, dzięki czemu nawet mimo dużego zainteresowania turystycznego wciąż zachowuje swoje naturalne piękno.

Święta skała Roque Nublo

Tutejsi Aborygeni uważali ten szczyt za świętą skałę. Do dziś jest to niezwykle ważne miejsce. Zarówno wśród mieszkańców wyspy, jak i odwiedzających ją turystów krążą pogłoski, że dotknięcie lub pocałowanie masywu przynosi szczęście.

Święta skała na Gran Canaria okazuje się mieć jednak większą wartość niż tylko stanowienie punktu widokowego i turystycznej atrakcji. Propozycja z 2010 roku o wybudowaniu kolejki elektrycznej wożącej ludzi z miasteczka Tejeda na szczyt spotkała się z głośnymi protestami. Podobne rozwiązanie sprawdziło się przy wulkanie Teide na Teneryfie. Jednakże w przypadku Roque Nublo nie ma obecnie takiej możliwości.

Zobacz też:
Na krańcach Fuerteventury. Morro Jable i turystyczny potencjał portowego miasteczka

Trekking na drugi najwyższy szczyt Gran Canarii

Jeżeli pragniesz stanąć twarzą w twarz z mityczną skałą Aborygenów, musisz zdać się na siłę i wytrwałość własnego ciała. Samochodem możesz dojechać tylko na parking przed wejściem na szlak. Trasa na górę wcale nie jest trudna – ciągnie się przez około 5 km. Jeśli pogoda dopisze oraz pamiętasz o odpowiednim obuwiu, bez problemu przejdziesz całą trasę w 3–4 godziny. Na ten szlak możesz wybrać się samodzielnie lub w towarzystwie przewodnika, który wzbogaci twoje doświadczenie o historię i ciekawostki.

Już sama droga na szczyt Roque Nublo zapewnia niezwykłe widoki i wrażenia. Warto zatrzymać się chociażby na punkcie widokowym Mirador de la Goleta lub Caldera de los Marteles. Z trasy zobaczysz też inne góry, rozpościerające się lasy, a także zapory wodne i pobliskie miejscowości, jak np. Artenara. Przy dobrej pogodzie i przejrzystym niebie można stąd dojrzeć nawet pobliską Teneryfę (największą wyspę Kanar) i jej najwyższy szczyt Pico del Teide.

Zostało ci jeszcze nieco czasu i sił po zdobyciu Roque Nublo? Możesz więc wydłużyć swoją wędrówkę o trekking w stronę wąwozu Barranco de Tejeda lub jeszcze dalej – do Roque Bentaya. Cała wyspa wręcz pęka w szwach od możliwości pieszych wędrówek po przepięknym terenie pochodzenia wulkanicznego, jego krętych drogach i stromych, skalnych wzniesień.

Zobacz też:
Caleta de Fuste – popularny kurort na Fuerteventurze i jego turystyczny potencjał

Pragniesz podziwiać dziką Gran Canarię i nietknięte przez człowieka obszary wyspy? Warto odwiedzić świętą skałę Aborygenów – Roque Nublo. Jest to jedna z większych tego typu skał na świecie. Ze szczytu rozpościerają się piękne widoki na całą wyspę, a nawet dalej. Przy dobrej pogodzie można zobaczyć nawet Teneryfę i jej wulkan. Trekking na skalistą górę wbrew pozorom nie jest zbyt trudny ani długi, dlatego polecamy go każdemu. Widoki i wrażenia z takiej wędrówki są naprawdę niezapomniane!


Zobacz też:

Zobacz też:
Smocze Drzewo – Teneryfa i jej przyrodnicze skarby

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.