Wzgórze i klasztor Montserrat – Barcelona i wycieczki wokół niej

Jedną z atrakcji, która przyciąga turystów, jest góra Montserrat. Barcelona jako stolica Katalonii jest świetną bazą wypadową w to miejsce. Sprawdź, co warto tam zobaczyć i jak dotrzeć do stacji kolejki, prowadzącej na szczyt.

montserrat barcelona
Ocena

Niedaleko stolicy Katalonii znajduje się Montserrat. Barcelona jest miejscem, z którego w tę okolicę często organizowane są wycieczki. Montserrat to potężna góra, na której szczycie wznosi się jeden z najsłynniejszych klasztorów w Hiszpanii. Chcesz go zwiedzić? Zobacz, jak przygotować się do takiej wizyty.

 

Góra Montserrat – Barcelona i okoliczne atrakcje

Wzgórze Montserrat zapewnia piękne widoki i ma ciekawą historię. Nazwa oznacza postrzępioną górę (hiszp. mont góra, serrar piłować). Najwyższy szczyt masywu Montserrat to Sant Jeroni, który wznosi się na wysokość 1237 m n.p.m. Masyw zachwyca swoją formą oraz bogatą szatą roślinną, a wędrówki po jego terenie są popularne wśród piechurów i przyrodników. To jedno z ważniejszych miejsc na terenie gminy Monistrol de Montserrat w prowincji Barcelona.

Czym jeszcze zachwyca ten Montserrat? Pod jego szczytem znajduje się klasztor, który dla mieszkańców Kastylii jest symbolem patriotyzmu.

 

 

Opactwo Montserrat – kult Czarnej Madonny to nie wszystko

Klasztor na górze Montserrat to miejsce, które zna każdy Katalończyk. Jest ono popularne wśród pielgrzymów, choć i turyści szukający mocnych wrażeń bardzo chętnie poświęcają mu swój czas. Co decyduje o jego wyjątkowości? Przede wszystkim lokalizacja. Sanktuarium stoi na zboczu góry, na wysokości około 1000 m n.p.m, i robi wrażenie już z daleka.

Kup bilet online i zwiedzaj Montserrat z przewodnikiem!

Dzieje kultu Matki Boskiej z Montserrat

Historia tego miejsca zaczyna się w 880 roku, gdy w Świętej Grocie odnaleziono figurę Matki Bożej z Dzieciątkiem, wyrzeźbioną przez św. Łukasza. W X wieku powstał tu pierwszy klasztor benedyktynów, a do Czarnej Madonny zaczęły przybywać masowe pielgrzymki. Obecne zabudowania klasztorne pochodzą z lat 70. XIX wieku, jednak na terenie opactwa zobaczysz wiele cennych pamiątek z dawnych czasów.

Dziś bazylika i klasztor benedyktynów są ważnymi obiektami pielgrzymkowymi. Głównym obiektem kultu jest tu cudowna figura Czarnej Madonny z Montserrat, znana jako La Moreneta (Czarnulka). Jest to również ważny cel wycieczek. Dlaczego?

Zwiedzanie Montserrat z Barcelony. Jakie atrakcje czekają tu na turystów?

Słynne Monasterio de Santa Maria de Montserrat ma się czym pochwalić. Podczas zwiedzania sanktuarium zobaczysz m.in.:

  • Muzeum Montserrat, kuszące bogatą kolekcją hiszpańskiego malarstwa oraz cennymi zbiorami archeologicznymi;
  • dwupoziomowy dziedziniec z gotyckimi krużgankami;
  • secesyjne stacje Drogi Krzyżowej, stworzone m.in. Antonio Gaudiego, Josepha Puiga i Cadafalchiego.kup bilety

Najważniejsza jest tu jednak bazylika, w której umieszczono drewnianą rzeźbę św. Madonny patronki Katalonii. Możesz ją zobaczyć w niszy nad ołtarzem głównym. Zgodnie z legendą w grocie w Montserrat ukrył ją sam apostoł Piotr. Zdaniem historyków schowano ją tu przed Maurami we wczesnym średniowieczu. Jedno jest pewne – wokół niej wytworzył się duży kult.

Jak zaplanować wycieczkę do Montserrat z Barcelony?

Chcesz na cieszyć się Montserrat? Barcelona leży tylko 40 km dalej! Zobacz, jak zaplanować wizytę w klasztorze. Oto informacje praktyczne, dzięki którym odpowiednio przygotujesz się do takiej wyprawy.

Kup bilet online już teraz i zwiedzaji spędź dzień z lunchem w Montserrat!

Jak dotrzeć do Montserrat?

Najprościej dotrzeć do Monserrat z Barcelony. Dojazd jest stosunkowo prosty. Pociąg do Montserrat kursuje codziennie od samego rana, a bilet stanowi niewielki wydatek. Do Montserrat dojedziesz pociągiem kolei Ferrocarrils de la Generalitat de Catalunya, który rusza ze stacji Barcelona plaza Espanya, lub linią R5 (Barcelona-Manresa).

Aeri de Montserrat, czyli kolejka linowa dla śmiałków

 

 

Jak dostaniesz się na teren klasztoru? Najszybszym i najwygodniejszym rozwiązaniem jest kolejka linowa w Montserrat. Działa ona od 1930 roku, a trwająca 5 minut podróż dostarczy ci niezapomnianych wrażeń. Kolejka pokonuje trasę o długości 1350 metrów i przemieszcza się pod kątem 45 stopni w średnim tempie 5 m/s. Aby z niej skorzystać, musisz kupić bilet. W przypadku biletu dwustronnego to wydatek około 11 euro.

Drugą atrakcją jest Funicular de la Santa Cova. To kolej linowo-terenowa, której trasa prowadzi od klasztoru w rejon groty – miejsca znalezienia figury Matki Bożej. Podobna kolejka szynowa prowadzi do pustelni Sant Joan, która słynie jako doskonały punkt widokowy.kup bilety

Cennik i godziny zwiedzania

Klasztor Montserrat jest udostępniany posiadającym bilet turystom. Sama bazylika otwarta jest od 7:30 do 20:00, a do wejścia na jej teren nie są potrzebne bilety wstępu. Musisz jednak pamiętać o mszach, które uniemożliwiają zwiedzanie pomiędzy 10:30 a 12:00.

 

 

A może wycieczka zorganizowana?

Chcesz lepiej poznać to miejsce, a przy okazji aktywnie spędzić czas w pięknym otoczeniu? Wybierz się na konną wycieczkę z przewodnikiem. To jedna z ciekawszych propozycji dla tych, którzy chcą maksymalnie wykorzystać czas spędzany w rejonie Barcelony i cieszyć się pięknem tej części Europy.

Montserrat – Barcelona i jej okolice w ciekawostkach

Oto garść ciekawostek na temat Montserrat. Z Barcelony to miejsce jest chętnie odwiedzane. Sprawdź dlaczego:

  • dumą klasztoru jest Escolania de Montserrat – chór chłopięcy, który często występuje z mnichami Chóru Kaplicy Ministerstwa;
  • każdego roku klasztor odwiedza około 2 milionów osób;
  • od XV wieku działa tu drukarnia – jedna z najstarszych na świecie;
  • w 1522 roku pielgrzymkę do Montserrat odbył Ignacy Loyola, założyciel zakonu jezuitów;
  • benedyktyński klasztor jest jednym z najważniejszych ośrodków kultury w całej Katalonii. W czasach wojny domowej i rządów generała Franca był miejscem schronienia dla działaczy ruchu oporu i katalońskich artystów.

Wycieczka do klasztoru Montserrat z Barcelony może się okazać rewelacyjną przygodą. To miejsce zachwyca nie tylko klimatem i historią, ale i pięknymi widokami, które na długo zapiszą się w twojej pamięci. Dojazd z Barcelony jest tak łatwy, że dotrzesz tutaj bez większych trudności.


Zobacz też:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *