Góry Betyckie – drugie co do wysokości góry w Europie. Poznaj pasmo Sierra Nevada w Hiszpanii

Góry Betyckie położone są w południowo-wschodniej części Półwyspu Iberyjskiego. To drugie, zaraz po Alpach, góry na terenie Europy, jeśli chodzi o wysokość szczytów. Ich niezwykły klimat sprawia, że znacząco różnią się od pozostałych łańcuchów w tym obszarze.

góry betyckie
Ocena

Ten łańcuch górski zaliczany jest do Alpidów Zachodnich (razem z Pirenejami). Z kolei najbardziej znanym pasmem jest tutaj Sierra Nevada z najwyższym szczytem Mulhacén, który jednocześnie wznosi się najwyżej na całym Półwyspie. Które zakątki Gór Betyckich szczególnie warto odwiedzić? Poznaj tamtejszy klimat i przekonaj się, że to idealny cel egzotycznej, górskiej wyprawy.

Klimat i krajobraz Gór Betyckich

Góry Betyckie rozciągają się na długość 600 km w kierunku wschodnim od Gibraltaru i wzdłuż wybrzeża Morza Śródziemnego. Między nim a górami znajduje się Costa del Sol, czyli popularny cel wakacyjnych wyjazdów. W porze letniej wysokie partie łańcucha przywodzą na myśl kamieniste obszary pustynne. Zwykle panują tam bardzo wysokie temperatury. Między listopadem a majem, powyżej 2500 m n.p.m. znajduje się pokrywa śnieżna.

Roślinność w Górach Betyckich

Do granicy 600 metrów wysokości góry porastają zielone rośliny dębowe o twardych liściach z zaroślami typu makii. Powyżej, do 1500 m znajdują się typowe lasy dębowe. Kolejną warstwę stanowią lasy iglaste. Powyżej 2100 m wysokości znajduje się typowa roślinność wysokogórska. Granica wiecznego śniegu to 2500 metrów.

W obszarze Gór Betyckich wydobywa się rudy polimetaliczne oraz rudy żelaza. Z kolei w niższych partiach, w kotlinach, prowadzi się uprawę:

  • winorośli;
  • oliwek;
  • zbóż;
  • drzew cytrusowych.

Sierra Nevada

Osiowym pasmem Gór Betyckich jest obszar Sierra Nevada. Jego zewnętrzna strefa powstała ze skał osadowych, takich jak mezozoiczne wapienie, piaskowce i dolomity. Można tam natknąć się na liczne obniżenia oraz podłużne i poprzeczne uskoki. Przeważające wysokości w tym rejonie wynoszą 1500–2000 m n.p.m. Należy pamiętać, że panują tutaj naprawdę duże stromizny. Pasmo wzięło swoją nazwę od faktu, że przez połowę roku przykryte jest śniegiem.

Wycieczka na najwyższy szczyt – Mulhacen (3478 m n.p.m.)

Wzniesieniem o najwyższej wysokości w kontynentalnej Hiszpanii jest Mulhacen. Tworzą go zarówno skały amorficzne, jak i osadowe. Od południa zbocza są wyjątkowo łagodne, zaś ze strony północnej znajduje się przepaść o głębokości 500 metrów. Co ważne, wierzchołek góry Mulhacen jest zaliczany oficjalnie do tzw. Korony Gór Europy. W okolicy szczytu wytyczona najwyżej położoną w Europie drogę, która wiedzie właściwie na sam szczyt sąsiedniej góry, czyli Velety (3398 m n.p.m.). W paśmie Sierra Nevada nie ma zbyt wielu zbiorników wodnych, jednak w pobliżu Mulhacen wytworzyło się kilka jezior.

Góry Betyckie – Pico del Veleta i inne szlaki turystyczne

Trasy do trekkingu w Górach Betyckich nie należą do najłatwiejszych. Co więcej, są raczej słabo oznakowane, a baza noclegowa nie rozwinęła się tutaj dostatecznie. Te niedogodności rekompensuje jednak dzikość i urok tamtejszej przyrody. W 1999 roku utworzono w tamtych rejonach Park Narodowy Sierra Nevada, który rozciąga się na terenie dwóch prowincji – Almerii oraz Granady. Można pokusić się o zdobycie szczytu Pico del Veleta. Trasę rozpoczyna się wówczas w niewielkiej miejscowości o nazwie Pradollano. Szlak bywa skomplikowany, jednak widoki roztaczające się z tamtejszych wysokości zapierają dech w piersiach.

Gór Betyckie są raczej trudno dostępnym łańcuchem górskim, jeśli chodzi o trekking. Gdy jednak jesteś miłośnikiem pieszych wędrówek i zamierzasz aktywnie spędzić wakacje w Hiszpanii, nie rezygnuj i spróbuj zdobyć tamtejsze szczyty. Będzie to niezapomniana wyprawa na ponad 3000 m n.p.m.

Fot. ilustracyjne: ElPantera via wikipedia, CC BY-SA 4.0


Zobacz też:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *