Ta cytadela uznawana jest za największą twierdzę arabską na terenie Hiszpanii. Jej budowę rozpoczęto w X wieku w czasach Emiratu Kordobańskiego za czasów panowania Abd ar-Rahmana III. W tym okresie region Almerii przeżywał lata swojej świetności pod względem rozwoju handlu. Najważniejszą funkcją murów twierdzy Alcazaba była obrona przed atakami lądowymi, a także ostrzeganie przed najazdem ze strony morza. Jakie atrakcje czekają tutaj na zwiedzających?
Alcazaba w Maladze – monumentalna fortyfikacja
Całość kompleksu zajmuje powierzchnię ok. 37 tysięcy kilometrów kwadratowych. Twierdza zbudowana została na podstawie trzech murów. Za pierwszym pierścieniem znajdował się obóz wojskowy, a także siedziby rzemieślników. Umieszczono tam infrastrukturę, która miała zaspokajać podstawowe potrzeby ludności podczas oblężenia. Zamek mógł tam pomieścić nawet 20 tysięcy osób!
Drugi pierścień
Drugi pierścień murów krył za sobą część pałacową. W najlepszych czasach mieściły się tam bogato zdobione komnaty, a także obiekty, takie jak meczet czy rzeźbione fontanny. Niewiele z tych obiektów zachowało się do dnia dzisiejszego. W tej części Alcazaby znajdowała się również słynna ściana Muro de la Vela z wieżą Torre de la Vela. Na jej szczycie Karol III kazał umieścić w XVIII wieku dzwon. Miał on ostrzegać tamtejszy lud przed niebezpieczeństwami, ale także sygnalizować chłopom cza rozpoczęcia plac polowych.
Trzecia część i jej wieże
Trzeci pierścień murów został wzniesiony za czasów panowania chrześcijan. Zajmuje on najwyżej położony punkt wzgórza. W wyniku trzęsienia ziemi w 1487 roku zamek uległ zniszczeniu. Niedługo po klęsce Maurów na skutek rekonkwisty królowie katoliccy nakazali stworzyć w miejscu ruin nową twierdzą, właśnie trzeci poziom pałacu Alcazaba. Dla tej części fortyfikacji znamienne są wieże, z których każda pełnić miała odmienną funkcję:
- Torre del Homenaje (największa, funkcjonująca jako stołp, z herbem Królów Katolickich w fasadzie);
- Torre de la Pólvora (prochownia, gdzie przechowywano materiały wybuchowe);
- Torre de la Noria.
Zwiedzanie arabskiej twierdzy Alcazaba
Castillo de Almeria można zwiedzać za okazaniem biletu wstępu.
- Za normalny bilet zapłacisz 2,2 euro.
- Możesz również zdecydować się na bilet łączony do twierdzy Alcazaba oraz zamku Gibralfaro, który kosztuje 3,5 euro.
- Mieszkańcy Malagi oraz dzieci przedziale wiekowym 6–16 lat mogą wejść do środka za okazaniem biletu ulgowego w cenie 0,6 euro.
Co ważne, w niedzielę po godzinie 16:00 twierdzę można zwiedzić całkowicie bezpłatnie.
Dojazd i godziny otwarcia
Można się tam dostać wejściem udostępnionym od strony ulicy C/Almanzor. Na odwiedziny w pałacu powinieneś przeznaczyć ok. 1,5 godziny. Warto wcześniej zapoznać się z informacjami turystycznymi dotyczącymi twierdzy, ponieważ godziny jej otwarcia są bardzo zróżnicowane:
- 16 września do 31 marca – 9:00–18:00 (od wtorku do soboty) i 9:00–15:00 (niedziele i święta);
- 1 kwietnia do 15 czerwca – 9:00–20:00 (od wtorku do soboty) i 9:00–15:00 (niedziele i święta);
- 16 czerwca do 15 września – 9:00–15:00 (od wtorku do niedzieli i w święta).
Poza urzędowymi świętami muzeum w Alcazabie nie jest dostępne do zwiedzania.
Co można zobaczyć w Alcazabie?
W trakcie wycieczki masz okazję, by zobaczyć pozostałości fortecy z okresu rządów Maurów, a także władców chrześcijańskich. Z pewnością zachwyci się kaplica w słynnym stylu mudéjar, a także urokliwe ogrody. Ze względu na fakt, że twierdza wznosi się na wzgórzu na wysokości 100 metrów, rozciągają się stamtąd wspaniałe panoramy na okolicę portu oraz zatoki.
Twierdza Alcazaba to prawdziwa wizytówka miasta Almeria. Stanowi naturalne muzeum archeologiczne, w którym możesz poczuć tchnienie dawnej arabskiej kultury. Warto odwiedzić to andaluzyjskie wybrzeże Morza Śródziemnego, by podziwiać również tamtejszą przyrodę i krajobrazy, a także zaczerpnąć nieco tamtejszej historii. Alcazaba mieści się w centrum Malagi, więc jeśli będziesz w tym miejscu, koniecznie tam się udaj.
Dodaj komentarz