Za najpiękniejsze miasto Andaluzji uznawana jest Ronda. Hiszpania, choć słynie z ciepłych dni i pięknych krajobrazów, tutaj zachwyca najbardziej. Malownicze położenie skutecznie przyciąga turystów, a przecież unikalna sceneria to tylko jeden z walorów miasta. Jakimi atrakcjami oczaruje cię to miejsce? Zobacz, co koniecznie musisz zobaczyć podczas historycznego spaceru.

Costa del Sol w Andaluzji – turystyczny raj

Wybrzeże Słońca to jeden z najpopularniejszych kierunków wakacyjnych wypraw. Costa del Sol to obszar znany z hiszpańskich tradycji, m.in. walk byków i flamenco. To również kraina słynąca z wybornej kuchni oraz unikalnych atrakcji turystycznych. Są tu modne kurorty, dobre hotele oraz ośrodki miejskie, na których terenie zachowało się wiele zabytków. Kusi Malaga i Nerja. Miastem chętnie odwiedzanym przez turystów jest też Torremolinos.

Chcesz zobaczyć najpiękniejsze miasto w Andaluzji? Postaw na prywatną wycieczkę do Rondy. Hiszpanię poznasz tutaj od podszewki. Takie rozwiązanie to szansa na kilkugodzinny spacer wśród pięknych mostów i cennych perełek architektury. Po wycieczce historia regionu nie będzie miała przed tobą tajemnic! Odwiedzisz też ciekawe miejsca, w których bywał Ernest Hemingway, zachwycony jednym z najstarszych miast w tym regonie. A co warto zobaczyć w mieście przedzielonym przez głęboki wąwóz na dwie części?

Kup bilet i zwiedzaj Rondę!

Ronda – Hiszpania – i jej najważniejsze zabytki

ronda hiszpania miasteczko z góry

Miasto Ronda w Andaluzji to wiekowy gród, w którym może cię zaskoczyć imponująca kolekcja zabytków chrześcijańskich i arabskich, które najlepiej obrazują historię miasta. Dzięki nim spacer po mieście staje się wyjątkową podróżą w czasie i przygodą, która na długo zapisze się w twojej pamięci. Co koniecznie musisz zobaczyć?

Ronda Hiszpania widok z lotu ptaka na góry

Ronda: kup bilet na pieszą wycieczkę!

Ronda i jej dzielnice

Ronda podzielona jest na trzy dzielnice. Najmłodsza z nich to San Francisco, zwykle pomijana przez zwiedzających. Znacznie większym powodzeniem wśród turystów cieszy się El Mercadillo – chrześcijańska część miasta. Na jej terenie zobaczysz obiekty związane z corridą i poznasz dzieje walk z bykami.

Chcesz poznać kulturę arabską? Największe atrakcje i zabytki, jakie pozostawili po sobie Maurowie, skupiły się w jednej części miasta. To La Ciudad – dzielnica znana m.in. z kościoła Iglesia de Santa María la Mayor, zbudowanego w miejscu, w którym wcześniej stał mauretański meczet. Inne słynne miejsca to Plaza Duquesa de Parcent i pałac Casa del Rey Moro, znany jako Dom Mauretańskiego Króla.

 

Wąwóz El Tajo de Ronda i most Puente Nuevo (Nowy Most)

ronda hiszpania wiadukt nad przepaścią

Zanim zaczniesz odkrywać stare miasto, zatrzymaj się przy El Tajo. Ściany tego wąwozu mają ponad 100 m wysokości, a to oznacza zapierające dech w piersi widoki. Wąwóz ten bronił niegdyś dostępu do najstarszej, arabskiej części Rondy. Dziś jest atrakcją turystyczną, dzięki której miasto jest tak popularne. Uwagę turystów przyciąga tu m.in. potężny stary most, który zaprojektował Martin de Aldehuela. To mięrzący ponad 100 metrów wysokości Puente Nuevo, pochodzący z końca XVIII wieku.

Pod centralnym łukiem Puente Nuevo znajduje się dawna cela więzienna. Wiadomo, że w czasie wojny domowej w latach 30. XX wieku była ona wykorzystywana jako sala tortur. Wielu więźniów skazanych na śmierć wrzucono stąd do wąwozu. Dziś w dawnej celi mieści się niewielka wystawa, dzięki której poznasz wiele ciekawych informacji na temat tej budowli.

Ronda Hiszpania widok z lotu ptaka na góry

Ronda: kup bilet na pieszą wycieczkę!

Przy okazji możesz też zobaczyć Puente Viejo, most zbudowany w XVI wieku w miejscu, w którym podobna budowla istniała już w czasach rzymskich. To kolejna atrakcja, która zachwyca i miłośników architektury, i tych, którzy stawiają na piękne widoki.

Kup bilet i zwiedzaj Rondę!

Plaza de Toros

Ronda i Hiszpania kojarzą się m.in. z takimi rozrywkami jak corrida. Jednym z miejsc, które przypominają o tym krwawym widowisku, jest Muzeum Korridy oraz zabytkowa arena walk byków z końca XVIII wieku. Projektował ją José Martín de Aldehuela i jest ona największą budowlą tego rodzaju w całej Hiszpanii. Jednocześnie stanowi też najstarszą arenę zbudowaną w całości z kamienia.

Odwiedzając to miejsce, poznasz losy znanych matadorów, takich jak Pedro Romero. Dowiesz się też, jak wyglądają ich tradycyjne stroje. Poznasz też dzieje Real Maestranza de Caballería de Ronda – królewskiej szkoły kawalerii, która zaczęła funkcjonować w 1572 roku. Działa ona do dziś i jest najstarszą istniejącą szkołą jazdy konnej.

Palacio de Mondragón

W Rondzie znajdziesz wiele budowli o reprezentacyjnym charakterze. Jest wśród nich pałac Mondragon. Dziś w jego murach mieści się muzeum poświęcone dziejom Rondy, ze szczególnym uwzględnieniem czasów Maurów. Nic w tym dziwnego, gdyż ta perełka architektury z XVI wieku powstała jako siedziba arabskiego władcy. Potem nadano jej renesansową formę, którą zachwyca do dziś.

 

Casa del Rey Moro i kopania wody (La Mina de Aqua)

Casa de Rey Moro (Pałac Króla Maurów) to zabytkowy dom, który warto zwiedzić z kilku względów. Wiąże się z nią ściśle kolejna atrakcja, czyli Kopalnia Wody, wydrążona w czasach mauretańskich w twardej skale. Jeśli nie boisz się schodów – a jest ich ponad 300 w dół i 300 w górę – możesz zejść przez ten kamienny korytarz na dno wąwozu El Tajo.

Skąd nazwa obiektu? Powstała od jego funkcji. Pamiętaj, że dawniej największym problemem w obleganych miastach był dostęp do wody. Kto mógł dostać się do rzeki, ten mógł przeżyć dłużej. Sama kopalnia miała kilka udogodnień, dzięki którym można było czerpać wodę bez konieczności chodzenia po schodach.

Drugą atrakcją, która czeka w tym miejscu, są otaczające rezydencję ogrody w stylu mauretańsko-hiszpańskim. Stworzył je na początku XX wieku francuski architekt Jean Claude Nicolas Forestier. Jest on znany też jako twórca ogrodów na Polach Marsowych w Paryżu oraz ogrodów na wzgórzu Montjuïc w Barcelonie.

Inne atrakcje turystyczne Rondy

ronda hiszpania kościół cecylii

Wśród innych obiektów, którym warto się przyjrzeć podczas zwiedzania miasta Rondy w Hiszpanii, znajdują się:

  • dawny ratusz miejski, dziś służący za hotel Parador de Ronda;
  • Puerta de Felipe V – jedna z najważniejszych bram miejskich;
  • Mirador de Ronda – popularny punkt widokowy;
  • muzeum w Palacio de Salvatierra – dawnej siedzibie jednego z ważniejszych rodów z tego miasta;
  • casas colgadas, czyli wiszące domy;
  • Museo del Bandolero (Muzeum Bandytów);
  • Pustelnia Ermita Rupestre de la Virgen de la Cabeza – ciekawy obiekt sakralny, pochodzący z przełomu IX i X wieku;
  • Iglesia de Padre Jesus – kościół z XVI wieku, utrzymany w gotyckim stylu.

– najlepsze noclegi:

Booking.com
ronda hiszpania widok przez skałę na zachód słońca

Andaluzja. Jeśli chcesz zobaczyć Rondę, Hiszpania na zawsze skojarzy ci się z jej niesamowitymi widokami. To magiczne miasto położone nad wąwozem zdecydowanie zapada w pamięć.

Archiwum: styczeń 2022

Zaplanuj swoją podróż!

Znajdź nocleg i zarezerwuj pobyt!

W serwisie Booking.com masz do wyboru niezliczone hotele, apartamenty, pensjonaty, hostele i wiele innych obiektów turystycznych. Komfortowe noclegi, atrakcyjne ceny na każdą kieszeń!

Tanie loty – bilety na samolot

Skyscanner to najpopularniejsze wyszukiwarki połączeń lotniczych na świecie. Znajdziesz tu oferty najważniejszych linii i przewoźników. Wybierz terminy, lokalizacje, poszukaj promocji i kup bilet na tani lot samolotem!

Jeżeli nie wiesz jak dostać się z lotniska do centrum miasta skorzystaj z możliwości rezerwacji biletów autobusowych na transfer. Dzięki temu bez problemu dostaniesz się do swojej miejscowości docelowej.

Jeżeli na lotnisko w Polsce dojeżdżasz własnym samochodem, zarezerwuj również online parking przy lotnisku w atrakcyjnej cenie.

Zabezpiecz swoją podróż

Niezależnie od celu podróży, warto wykupić ubezpieczenie, które ochroni Ciebie na wypadek niespodziewanych zdarzeń (np. zdrowotnych, OC czy związanych z kradzieżą bagażu). Skorzystaj z wygodnej porównywarki, ceny zaczynają się już od 2,63 zł dziennie.

Zwiedzanie. Ciekawe miejsca, wejściówki, kupony rabatowe

GetYourGuide to świetny internetowy przewodnik turystyczny. Zamówisz oprowadzanie przez cicerone, zapiszesz na zorganizowaną wycieczkę, kupisz bilety ze zniżkami do zabytków, muzeów, teatrów, galerii sztuki i wielu innych miejsc! Na GoCity.com wykupisz kartę miejską, dzięki której na miejscu zapłacisz mniej za wiele rzeczy!

Zobacz atrakcje i zarezerwuj bilety


Zobacz także: