El Caminito del Rey, czyli Andaluzja dla aktywnych. Jak przygotować się do spaceru Ścieżką Króla??

Lubisz wyzwania i zastrzyki adrenaliny? Chcesz relaks na plaży urozmaicić sobie górską wędrówką? Jeśli tak, Caminito del Rey będzie dla ciebie doskonałą propozycją. Sprawdź, gdzie biegnie najbardziej znana ścieżka regionu.

caminito del rey
Ocena

Ścieżka Króla to trasa trudna i wymagająca. Do jej pokonania musisz się odpowiednio przygotować. W jaki sposób? W tym artykule znajdziesz opis trasy, najważniejsze wiadomości na jej temat oraz garść informacji praktycznych, które ułatwią ci zaplanowanie takiej wyprawy.

Malaga dla aktywnych. Czym przyciąga miejscowość Caminito del Rey?

Málaga jest hiszpańską prowincją, kojarzoną przede wszystkim z pięknym wybrzeżem, modnymi kurortami i rewelacyjnymi warunkami do uprawiania sportów wodnych. Okolice mogą okazać się rajem i dla tych, których fascynują górskie wędrówki. Caminito del Rey w pobliżu miejscowości El Chorro jest na to najlepszym dowodem.kup bilety

Caminito del Rey – trasa dla śmiałków

Ścieżka Króla to zapierające dech w piersi widoki, ale też przestrzeń i głębokie przepaście. Jeśli zatem dokucza ci lęk wysokości, z wędrówki po tej trasie turystycznej musisz zrezygnować ze względów bezpieczeństwa. Trasa jest jednokierunkowa, zatem w razie pojawienia się problemów nie masz możliwości odwrotu.

 

 

Jakie czynniki decydują o wyjątkowości tej trasy turystycznej? Przede wszystkim majestatyczne ściany Desfiladero de los Gaitanes, płynąca dnem wąwozu rzeka Guadalhorce oraz wiszący most. Niektórych przyciąga tu potężna zapora, innych – elektrownia wodna. Każdy śmiałek, który zdecyduje się zmierzyć z tym szlakiem, może liczyć na niezapomniane widoki, którymi zachwycił się sam król Alfons XIII.

Kup bilet i wyrusz na przeprawę Ścieżką Króla!

Trasa w swej obecnej formie działa od 2015 roku. Wcześniej lokalne władze, ze względu na śmiertelne wypadki w 1999 i 2000 roku, nie dopuszczały tu ani turystów, ani amatorów wspinaczki. Ostatecznie zdecydowano się zamontować kładki, dzięki którym spacer na wysokości 100 metrów jest bezpieczny. Dziś każdy chodnik jest odpowiednio przygotowany, a ty możesz korzystać z takich środków bezpieczeństwa jak poręcz czy ochronny kask.

Jak powstała Ścieżka Króla?

Jedna z najbardziej niebezpiecznych tras pieszych w Hiszpanii może się pochwalić historią sięgającą początków XX wieku. Caminito del Rey został zbudowany w latach 1901-1905, co ma związek z powstaniem zapory wodnej. Była to trudna praca, zatem angażowano do niej więźniów skazanych na karę śmierci. Z inicjatywy firmy Hidroelectica del Chorro zbudowano wówczas drogę, która miała jeden cel – przyspieszyć transport materiałów i ludzi.kup bilety

W 1921 roku, gdy uroczyście otwierano zaporę Conde del Guadalhorce, na pokonanie Caminito del Rey zdecydował się Alfons XIII, ówczesny król Hiszpanii. Skalne ściany zrobiły na nim wrażenie, a niebezpieczną drogę na jego cześć nazwano Ścieżką Króla. Obecnie jest to jedna z turystycznych wizytówek prowincji Málaga. A że trasa przebiega przez tereny o wyjątkowych walorach krajobrazowych, śmiałków pragnących się z nią zmierzyć nie brakuje. Chcesz do nich dołączyć?

Chcesz wyjść na szlak Caminito del Rey? Sprawdź najważniejsze informacje

Jak przygotować się do wycieczki? Mamy dla ciebie garść informacji praktycznych, dzięki którym przejście nad rzeką Guadalhorce będzie nie tylko przyjemne, ale i bezpieczne.

Kup bilet i wspinaj sie z przewodnikiem!

Jak dotrzeć do ścieżki?

Droga Króla znajduje się w okolicach Malagi, z której można się tu dostać samochodem w godzinę. Auto możesz zostawić przy stacji El Chorro (tu czeka bezpłatny parking). Możesz też zaparkować w Ardales, w pobliżu miejsca, w którym zaczyna się Ścieżka Króla. Alternatywą jest skorzystanie z kolei łączącej El Chorro z dworcem Malaga Maria Zambrano.

Caminito del Rey i jej przebieg

Wędrówkę zaczniesz w Ardales, przy restauracji El Kiosko, gdzie zaczyna się ścieżka Gaitanejo. Stąd do oficjalnego początku trasy masz 1,5 km. Możesz wybrać też dłuższą jej wersję. Liczy ona 2,7 km długości i zaczyna się przy Sillón del Rey. Jest to zespół kamiennych ław, z których miał niegdyś korzystać sam król Alfonso XIII. Wędrówkę skończysz w El Chorro, skąd możesz wrócić do Malagi lub do Ardales.

Jak wygląda wycieczka piesza? W trakcie wędrówki możesz robić przerwy, gdyż trasa podzielona jest na kilka odcinków:

  • odcinek 1 – prowadzący od wejścia do tunelu aż do kasy biletowej;
  • odcinek 2 – biegnący wzdłuż zalewu Conde de Guadalhorce;
  • odcinek 3 – wzdłuż stromych ścian wapiennego wąwozu Desfiladero de los Gaitanes, którego wysokość w niektórych miejscach przekracza 100 m. Najważniejszym obiektem na tym etapie wędrówki jest most Puente del Colgante del Caminito del Rey, z którego roztaczają się niezapomniane widoki na przepaść;
  • odcinek 4 – prowadzi do stacji kolejowej El Chorro.

Długość trasy to 7,7 km, a czas przejścia Caminito del Rey to około 4 godziny. Musisz jeszcze uwzględnić czas przejazdu do miejsca rozpoczęcia wędrówki. Ułatwiają to autobusy wahadłowe, kursujące co pół godziny pomiędzy Ardales a El Chorro.kup bilety

Bilety i godziny udostępniania

Bilet wstępu do wąwozu to wydatek około 10 euro. Możesz go kupić na miejscu lub dokonać rezerwacji online. Przygotuj również 2 euro na autobus, który pozwoli ci wrócić do miejsca rozpoczęcia wędrówki.

Na trasę Caminito del Ray możesz wejść w godzinach:

  • od 1 kwietnia do 30 października – wejścia od godziny 9:30 do 17:00;
  • 1 listopada do 31 marca – wejścia od 9:30 do 14:00.

Trasa jest niedostępna w każdy poniedziałek, 24 i 25 grudnia oraz w Sylwestra i Nowy Rok.

Zanim wejdziesz na szlak, musisz kupić bilet i założyć kask. Pracownicy sprawdzą też twoje przygotowanie do pieszej wędrówki w dość wymagających warunkach, a przede wszystkim to, jakie masz obuwie. Trasa jest monitorowana, musisz zatem pamiętać o przestrzeganiu regulaminu obiektu i stosowania się do podstawowych zasad bezpieczeństwa.kup bilety

Pamiętaj też, że na trasę nie mogą wejść dzieci poniżej 8. roku życia. To ważna informacja, szczególnie dla tych, którzy odwiedzają to miejsce z rodziną. Na trasę nie mogą też wchodzić osoby z lękiem wysokości, na co wpływa charakter ścieżki.

A może wycieczka ze specjalistą?

Szlak el Caminito del Rey możesz pokonać w towarzystwie licencjonowanego przewodnika. Taka wycieczka z przewodnikiem to większe bezpieczeństwo na trasie oraz możliwość posłuchania ciekawych opowieści o historii tego miejsca i znanych wspinaczach, którzy doskonalili tu swoje umiejętności. Zamawiając taką opcję, nie musisz się już martwić o bilet ani o inne formalności związane z wędrówką nad kanionem.

 

 

Caminito del Rey to wyjątkowy szlak pieszy, a jego pokonanie wapiennego wąwozu dostarczy ci niezapomnianych wrażeń. To jedna z największych atrakcji prowincji Malaga, której pokonanie może się na długo zapisać w pamięci każdego miłośnika górskich wędrówek.


Zobacz też:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *