Setenil de las Bodegas – miasto słynące z wina i białych domów

Setenil de las Bodegas jest jednym z najsłynniejszych białych miast, z których tak dumna jest Hiszpania. Co koniecznie musisz tutaj zobaczyć? Podpowiadamy, co warto zwiedzić i gdzie pójść, aby poznać Andaluzję.

setenil de las bodegas i zabytkowa zabudowa na wzgórzu
Ocena

Andaluzyjskie pueblos blancos zachwycają przede wszystkim tradycyjnymi domami o bielonych ścianach. Taka zabudowa dominuje również w miasteczku Setenil, choć równie wielkie wrażenie robią skały, pod którymi owe domy zbudowano. Ta niewielka miejscowość może cię zaskoczyć niejedną ciekawostką. Jaką? Sprawdź!

Setenil de las Bodegas – najważniejsze informacje na temat miasteczka

Miasteczko Setenil przyciąga niezwykłą atmosferą oraz piękną okolicą. Co musisz wiedzieć na jego temat przed rozpoczęciem podróży?

Położenie Setenil de las Bodegas

Miejscowość ta leży na terenie Andaluzji, w odległości 17 km od słynnego miasta Ronda. Wielkim walorem miasteczka jest położenie nad brzegiem rzeki Rio Trejo, a właściwie w kanionie rzeki, co przekłada się na charakter miejscowej zabudowy. Skalisty krajobraz robi wrażenie, pięknie kontrastują z nim pobliskie gaje oliwne. Dla aktywnych ważną zaletą jest położenie Setenil na terenie gór Sierra de Grazalema, których spora część objęta jest ochroną jako park narodowy.

Kliknij tutaj, aby kupić bilety na całodniową wycieczkę do Setenil de las Bodegas!

Rozwojowi turystki sprzyja też fakt, iż ukryta w głębokim wąwozie miejscowość została wpisana na Ruta de los Pueblos Blancos. To popularny szlak turystyczny, który łączy ze sobą najpiękniejsze białe miasta Andaluzji.

Jak dostać się do Setenil de las Bodegas?

Możliwości jest sporo. W ciągu 1,5 godziny możesz tu dojechać samochodem z Malagi (to najbliższe miasto, do którego z Polski dotrzesz samolotem), nieco więcej czasu zajmuje podróż autobusem lub pociągiem. Jeśli chcesz spędzić wczasy w rejonie skalnego miasteczka i tu masz zarezerwowany hotel, będzie to najlepsze rozwiązanie.

A może spędzasz wakacje na terenie Costa del Sol? Jeśli tak, możesz skorzystać z ofert miejscowych organizatorów turystyki, którzy często organizują zwiedzanie Andaluzji. Jeśli zatem chcesz zwiedzić słynne białe miasteczka, zarezerwuj w porę wycieczkę z licencjonowanym przewodnikiem.

Z kart historii – dzieje białego miasteczka

Zanim wyruszysz na spacer uliczkami Setenil de las Bodegas, poznaj zarys dziejów tej miejscowości. To historia miała istotny wpływ na jego powstanie w takim miejscu. Pamiętaj, że o Andaluzję walczyli Maurowie i chrześcijańscy władcy, a ukryte w skalnym wąwozie miasto dawało cenne poczucie bezpieczeństwa. Do tamtych czasów nawiązuje zresztą nazwa miejscowości. Według legendy pochodzi od sentencji „Roman Septem nihil” („Siedem razy nic”). Przypomina to, że chrześcijanie zdobyli tę miejscowość dopiero przy siódmym ataku.

Jak wyglądało życie w tym miasteczku? Do XIX wieku ważnym zajęciem mieszkańców była uprawa winorośli. Dziś coraz większą rolę odgrywa tu turystyka. Co przyciąga na teren Setenil gości z odległych zakątków świata? Jednych możliwość skosztowania lokalnego wina Principe Alfonso, innych domy budowane w skalnych niszach.

kup bilety

Setenil de las Bodegas i jego turystyczny potencjał

Podczas pobytu w Setenil de las Bodegas warto zobaczyć domy zbudowane pod skalnymi nawisami. Warte uwagi są zabytki, które w ciekawy sposób przypominają o długich dziejach tego andaluzyjskiego miasteczka. Pięknie prezentuje się Plaza de Andalucía, od którego odchodzi główna ulica Setenil, znana jako Calle Villa. Czekają przy niej liczne bary, w których skosztujesz miejscowych specjałów.

Miłośników sztuki sakralnej oczaruje Iglesia Señora de la Encarnación – gotycki kościół, który jako jedyna budowla w mieście nie jest biały. Torre del Homenaje (Wieża Hołdu) i ruiny zamku z XII wieku to kolejne obiekty, którym warto poświęcić swój czas. Co jeszcze możesz zobaczyć? Ciekawą kaplicę św. Benedykta oraz budynek starego ratusza.

Jeśli masz zamiar spędzić więcej czasu w tej części Hiszpanii, możesz zaplanować kilka ciekawych tras w pobliskie góry oraz zwiedzić pobliskie jaskinie. W gronie tych najciekawszych znajduje się Cuevas del Moro. Odwiedź też tak ważne punkty widokowe, jak Mirador El Lizón czy Mirador na Calle San Sebastian.

Wizyta w najsłynniejszym skalnym mieście w Hiszpanii zrobi na tobie ogromne wrażenie. To miasteczko ma ogromny potencjał, a spacery po jego wąskich uliczkach na długo zapiszą się w pamięci każdego zaglądającego tu turysty.


Zobacz też:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *