Granada, Hiszpania – najpiękniejsze zabytki i najciekawsze atrakcje w Grenadzie

Granada w średniowieczu stanowiła centrum ostatniego państwa muzułmańskiego na Półwyspie Iberyjskim. Z tego powodu znajduje się tutaj wiele zabytków właśnie takiego pochodzenia. Dziś stanowi stolicę prowincji o takiej samej nazwie.

granada
Ocena

Granada to obowiązkowy punkt do odwiedzenia na mapie Hiszpanii. Wśród lokalnej ludności funkcjonuje nawet hiszpańskie przysłowie „Quien no ha visto Granada, no ha visto nada”, które w dokładnym tłumaczeniu brzmi: kto nie widział Granady, w ogóle nic nie widział. Jest to z pewnością bardzo wymowne i dość odważne stwierdzenie, jednak jest w nim nieco prawdy. Granada rozciąga się u podnóża gór Sierra Nevada i łączy w sobie arabską architekturę, kulturę flamenco, gorący klimat i niesamowite widoki.

Grenada – pozostałości po arabskiej świetności

Granada to jedno z najpopularniejszych miast turystycznych w Andaluzji i całej Hiszpanii. Jest usytuowane wzdłuż rzeki Genil, u stóp strzelistych gór Sierra Nevada, co niewątpliwie dodaje mu niesamowitego uroku. Za szczytami najwyższego pasma Półwyspu Iberyjskiego rozpościera się malownicze, sielskie wybrzeże słoneczne Costa del Sol nad Morzem Śródziemnym.

Średnia dobowa temperatura w Granadzie wynosi 15,7 °C – minimalnie 1 °C w miesiącach zimowych i maksymalnie 34 °C gorącym lecie. Dzięki tak wysokim temperaturom, w okolicy hodowane są różne egzotyczne owoce, takie jak papaja lub awokado. Przeciętne roczne opady wynoszą około 350 mm. Najwięcej deszczowych dni przypada na miesiące listopad, grudzień i styczeń.

Centrum Granady jest głośne, zatłoczone a powietrze zanieczyszczone. Jednak te negatywne aspekty zostają natychmiast wynagrodzone odwiedzającym zapierającymi dech w piersiach widokami. Praktycznie z każdego zakątka miasta można dostrzec ośnieżone szczyty Sierra Nevada. Nad krajobrazem góruje też perełka arabskiej architektury – niesamowita Alhambra.

Krótka historia Granady

Granada powstała w 711 roku, założona przez Arabów. Przez kolejne prawie 800 lat była pod władaniem muzułmańskim. Miasto to była niegdyś najbogatszym państwem Półwyspu Iberyjskiego, a w XIII-XV wieku stanowiła stolicę emiratu. W tych latach prężnie rozwijał się tu handel złotem i jedwabiem. Granada i jej okolice bogaciły się w islamską architekturę oraz przepiękne, misternie wykonywane rękodzieło i ornamenty.

W 1492 roku miasto zostało przejęte przez Królów Katolickich. Od XVI wieku w Granadzie stopniowo pojawiało się coraz więcej chrześcijańskich budowli – m.in. katedra, uniwersytet. Meczety przebudowywano na kościoły, a w potężnej Alhambrze dobudowano pałac Karola V.

Podczas wojny domowej Hiszpanii, Granada stanęła po stronie Republiki. W sierpniu 1936 roku została podbita przez wojska pod dowodzeniem generała Franco. W tym czasie doszło tutaj do wielu aresztowań i egzekucji. Jedną z licznych ofiar był znany poeta Federico García Lorca.

Jakie zabytki warto zobaczyć w Granadzie?

Granada od setek lat jest ceniona za swoje niesamowite piękno. Kolejne pokolenia tylko dokładały jej kolejnych wspaniałych warstw architektury, kultury i tradycji. Sprawdź, co warto zobaczyć w tej części Andaluzji:

  • Alhambra – to główna atrakcja miasta Granada i drugi najpopularniejszy zabytek w Hiszpanii. Liczba dopuszczalnych tu w ciągu roku turystów została zawężona do 3 milionów osób przez UNESCO. To sprawia, że niezwykle trudno kupić bilet wejściowy. Najlepiej zarezerwować go już na 2-3 miesiące przed planowanym wyjazdem. La Alhambra de Granada to kompleks pałacowo-zamkowy zbudowany w przepięknym, orientalnym stylu. Wewnątrz warto zwiedzić pałac Karola V, Alcazaba, Pałace Nasrydów, Patio de los Leones oraz ogrody Generalife – perełka islamskiej sztuki ogrodowej;
  • Albaicin – to dzielnica dawniej zamieszkiwana przez Arabów, która znajduje się dokładnie naprzeciwko kompleksu Alhambry, po drugiej stronie rzeki Darro. To prawdziwy labirynt urokliwych uliczek, pełny bielonych domów, mauretańskiej architektury ludowej i bujnej zieleni, położony na górzystym terenie. Znajdują się tu zabytkowe łaźnie arabskie, pałac Palacio Dar al-Horra, muzeum archeologiczne oraz Iglesia del Salvator – kościół Zbawiciela wzniesiony na ruinach dawnego meczetu. Z Albaicín rozciąga się przepiękny widoka na Alhambrę;
  • Barrio del Sacromonte – dzielnica cygańska o niezwykle ciekawej historii. Warto zwiedzić tutejsze jaskinie, które w czasach dyskryminacji Romów stanowiły dom dla licznych rodzin wyklętych ze swoich dotychczasowych miejsc zamieszkania. Znajduje się tu muzeum etnograficzne Museo Cuevas del Sacromonte, które pozwala zobaczyć na własne oczy, jak wyglądały takie jaskinie mieszkalne. W ich wnętrzu odbywają się też pokazy flamenco;
  • Katedra w Granadzie – została ona wybudowana na ruinach dawnego meczetu. Budowa Catedral de Santa María de la Encarnación trwała aż 200 lat, a jej znaczenie miało mieć wydźwięk symboliczny i podkreślać wygraną religii chrześcijańskiej. Jest to ważny zabytek pod względem historycznym, ponieważ budynek jest pierwszym renesansowym kościołem w Hiszpanii;
  • Kaplica Królewska – Capilla Real to miejsce pochówku Królów Katolickich. Przechowywany jest tutaj też bogaty zbiór malarstwa flamandzkiego oraz eksponaty sakralne. Władcy, których sarkofagi można tutaj podziwiać, przyczynili się do zakończenia muzułmańskiej dominacji na tym terenie oraz do odkrycia Ameryki przez Krzysztofa Kolumba;
  • barokowy klasztor kartuzów oraz klasztor San Jerónimo.

Grenada – pozostałe atrakcje turystyczne

Będąc w tym regionie Andaluzji, z pewnością warto odwiedzić liczne znajdujące się tu punkty widokowe, czyli tzw. miradores. Rozciągają się tu przepiękne krajobrazy z wiecznie ośnieżonymi szczytami. Niezwykłe połączenie architektury i natury zobaczysz chociażby z:

  • mirador de San Nicolás – przez wielu uznawane jest za miejsce, w którym można podziwiać najpiękniejsze zachody słońca w całej Hiszpanii. Jest to jednocześnie najpopularniejszy i najczęściej odwiedzany punkt widokowy w okolicy;
  • mirador de San Miguel Alto – zobaczysz stąd z daleko zespół pałacowy oraz panoramę miasta na tle gór;
  • Carmen de los Mártires – ogrody w angielskim i francuskim stylu, z których także rozpościerają się przepiękne widoki.

Warto także odwiedzić Parque de las Ciencias, które jest pierwszym w całej Andaluzji interaktywnym muzeum naukowym. Zostało założone w 1999 roku w centrum miasta Granada. Wewnątrz znajduje się planetarium, motylarium oraz wysoka na 50 metrów wieża widokowa.

Będąc w Granadzie nie sposób pominąć jedną z najbardziej rozpoznawalnych hiszpańskich budowli – czerwony zamek Alhambra. Warto jednak poznać miasto także od innej strony, zwiedzając jego biedne dzielnice i okoliczne punkty widokowe. Granada to wyjątkowe miejsce, w którym łączą się różne kultury, style sztuki i architektury oraz niesamowita natura. Podczas zwiedzania, koniecznie spróbuj też lokalnej kuchni i udaj się na tradycyjny pokaz tańca flamenco.


Zobacz też:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *