Almeria – andaluzyjskie miasto, które warto odwiedzić. Costa de Almería i dużo więcej!

Znajdująca się w południowo–wschodniej Hiszpanii Almeria to pięknie położona miejscowość. Jest nie tylko ośrodkiem akademickim i przemysłowym, ale również zachwycającym przykładem miasta turystycznego. Pełnego atrakcji, słońca i dobrego jedzenia.

almeria

Almeria (hiszp. Almería) to miasto położone w Andaluzji, w południowo–wschodniej Hiszpanii. W 2015 roku mieszkało w nim ponad 194 tys. osób. Ta malownicza miejscowość położona jest nad Morzem Śródziemnym, u podnóża Gór Betyckich. Ponieważ dominuje tam łagodny klimat, a średnia roczna temperatura nie przekracza 18°C, nie tylko jest świetnym miejscem do uprawy cytrusów, ale również celem wielu wypraw turystycznych. Miasto jest popularne nie tylko wśród Hiszpanów, ale również przyjezdnych z całej Europy. Nie bez powodu – coś dla siebie znajdą tam miłośnicy zabytków, historii i słonecznych plaż. Czytaj dalej!

Almeria – historia, położenie, gospodarka

Założona przez Arabów Almeria początkowo nazywała się Al-Mariy-yat (tłum. Strażnica). Wszystko dlatego, że osada powstała w celach stricte obronnych. Stanowiła największą fortecę wzniesioną przez muzułmanów na terenie Hiszpanii. Wewnątrz solidnych, potrójnych murów znajdowały się pałace i meczety.

Zobacz też:
Hiszpański alkohol, czyli czego warto spróbować, będąc na wakacjach?

W X wieku Almeria była głównym portem handlowym Kalifatu Kordoby

Najlepiej widać, w jakim celu wzniesiono miasto, gdy spojrzy się na nie ze wzgórza San Cristóbal. Pozostałości murów obronnych i starego miasta, pełnego zabytków, to dowód na to, jaką funkcję pełniło miasto przed wiekami. Oczywiście do dzisiaj nie pozostało z tego zbyt wiele, ale jest kilka historycznych perełek, które warto zobaczyć w Almerii. Miasto stało się ośrodkiem turystyczno-wypoczynkowym w latach 60. XX wieku, wcześniej słynęło z uprawy cytrusów, przemysłu chemicznego, spożywczego i skórzano-obuwniczego. Jest ważnym ośrodkiem akademickim.

Almería – atrakcje turystyczne. Plaże, zabytki, parki i wiele więcej

Jeśli szukasz słonecznych plaż i ciepłej wody, to Costa de Almería jest miejscem idealnym dla ciebie. Plaże są szerokie, a infrastruktura wybrzeża rozbudowana – możliwe jest wypływanie wynajętymi łodziami, nurkowanie i wiele więcej. Dla miłośników kultury i historii również znajdzie się kilka miejsc, które powinni odwiedzić.

Centrum Sztuki

Jest to instytucja miejska, która podzielona została na dwie lokalizacje w Almerii. Pierwsza to stary dom Doña Pakyta – wystawiane są w nim związane z miastem dzieła sztuki pochodzące z lat 1870–1970. Drugim jest natomiast budynek w stylu neomudejar, w którym znajdują się dzieła awangardowe (najstarsze pochodzą z lat 80. XX wieku) i wystawy czasowe.

Zobacz też:
Castellfollit de la Roca – miasteczko zawieszone nad skalną krawędzią. Co warto zobaczyć? Mini przewodnik.

Muzeum Almerii

W muzeum znajdują się przedmioty pochodzące z okresu od paleolitu do czasów współczesnych. Największym uznaniem cieszą się oczywiście te związane z prehistorią, ponieważ mają wyjątkową wartość naukową i historyczną. W muzeum znajdują się również obszerne wystawy broni, ceramiki czy ubrań z różnych epok.

Zabytkowa katedra

Katedra w Almerii to jeden z nielicznych przykładów świątyń, które miały za zadanie bycie również twierdzą obronną. Jej twórcą jest prawdopodobnie Diego de Siloé. Miała ona stanowić przeszkodę nie do zdobycia dla atakujących miasto piratów. Świątynia jest przede wszystkim w stylu gotyckim (modyfikowano ją w późniejszych wiekach). Najciekawiej wewnątrz prezentuje się ołtarz główny, który utrzymany jest w stylu barokowym i zdobiony cennymi obrazami i rzeźbami.

Alcazaba

To tak zwana forteca-ogród. Powstała na zlecenie Adb al-Rahmana III, a jej budowę rozpoczęto w 955 roku. Powstała na ruinach znajdującej się tam twierdzy. Alcazaba to rozległy kompleks, który składa się z trzech części. W całości uznana została za zabytek w 1989 roku. Dostępna jest do zwiedzania dla turystów. Wewnątrz znajdują się bogato zdobione wnętrza utrzymane w różnych stylach, a także niesamowity ogród.

Zobacz też:
Bilbao – hiszpańskie miasto awangardy. Muzeum Guggenheima w Bilbao i inne atrakcje

Aktywne wakacje

Nie oddalając się zbytnio od Almerii, natrafić będziesz mógł na świetnie przygotowane szlaki piesze, które znajdują się na terenie obszaru chronionego krajobrazu – Cabo de Gata-Níjar. Nie mniej ciekawie jest w Parku Narodowym Sierra Nevada. Oznacza to, że atrakcji miłośnicy pieszych wędrówek na pewno znajdą w okolicy miasta coś dla siebie!

Stolica prowincji Almería ma do zaoferowania wiele różnego rodzaju atrakcji. Nie brakuje oczywiście pięknych plaż, ale zawiedzeni nie będą miłośnicy aktywnego spędzania czasu. Muzea, zabytki i centra sztuki to doskonałe miejsca do zgłębiania hiszpańskiej kultury. Lubisz spacerować po bezdrożach? W okolicach miasta jest wiele interesujących szlaków – dobrze oznaczonych i z perfekcyjnie przygotowaną infrastrukturą. Musisz sprawdzić to sam!


Zobacz też:

Zobacz też:
Czemu warto odwiedzić Gwadalkiwir w Hiszpanii? Poznaj przydatne informacje do wykorzystania podczas planowania wyjazdu!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.