Kadyks – Hiszpania w swoich początkach. Sprawdź, co warto zwiedzić!

Historia i zabytki – z tym kojarzy się Kadyks. Hiszpania na tym obszarze ma jednak o wiele więcej do zaproponowania. Sprawdź, co warto odwiedzić i jak zaplanować wakacje w Kadyksie.

kadyks hiszpania

W dziejach Hiszpanii Kadyks odegrał bardzo ważną rolę. To tu 1000 lat p.n.e. Fenicjanie założyli osadę Gadir, którą następnie władali Kartagińczycy, Rzymianie, Wizygoci i Maurowie. To tu narodziło się flamenco, a w 1812 r. uchwalona została pierwsza hiszpańska konstytucja. Gdzie musisz się wybrać, aby poczuć magię miasta będącego dumą południowej Hiszpanii?

Kadyks i jego miejsce na mapie Hiszpanii

Słoneczna Andaluzja ze stolicą w Sewilli to region, któremu znane biura podróży nie bez powodu tak chętnie poświęcają swój czas. Świetna pogoda, malownicze wybrzeża i miasta pełne zabytków – takie połączenie skutecznie przyciąga turystów. Tym bardziej wyróżnia się tutaj Kadyks.

 

 

Hiszpańska stolica prowincji kusi położeniem. To jedno z najważniejszych letnisk na terenie Costa de la Luz – malowniczego Wybrzeża Światła, które rozciąga się od Kadyksu aż do po Gibraltar. Ten skrawek wybrzeża przyciąga też mniejszymi ośrodkami, takimi jak Tarifa, chętnie odwiedzana przez fanów kitesurfingu.kup bilety

Zobacz też:
Hiszpańska Sewilla – atrakcje turystyczne. Czym wyróżnia się stolica Andaluzji?

Miasto zajmuje półwysep leżący w miejscu połączenia wód Zatoki Kadyksu i Oceanu Atlantyckiego. Ze stałym lądem łączą go trzy wąskie drogi. Dzięki takiej lokalizacji Kadyks rozwijał się jako miasto portowe. Z czasem stał się ważnym ośrodkiem turystycznym, a letnicy docenili jego dobrą pogodę i piękne plaże. Tą najważniejszą jest Playa de la Victoria, która zajmuje większą część zachodniego wybrzeża. Wrażenie robi też Playa de la Caleta, znajdująca się w centralnej części miasta, oraz szeroka Santa María del Mar.

Zobacz atrakcje Kadyksu i kup bilet online na wycieczkę autobusową w najciekawsze miejsca!

Najlepsze atrakcje Kadyksu. Co warto zobaczyć w tym mieście?

Kadyks to liczne atrakcje turystyczne, obok których nie możesz przejść obojętnie. Miasto, które rozsławił swym opisem Arcos de la Frontera, może zachwycać. Sprawdź najważniejsze obiekty, którym musisz się bliżej przyjrzeć podczas zwiedzania de Cadiz.

Stare Miasto – Casco Histórico de Cádiz

Największe atrakcje Kadyksu czekają na terenie starówki. Choć nie jest to najstarsze miasto w Europie, gęsta sieć wąskich uliczek dostarczy niezapomnianych wrażeń wszystkim miłośnikom historii. W tej części Kadyksu warto odwiedzić dwie obronne budowle, które w dawnych czasach strzegły dostępu do miasta od strony morza. Zamki Castillo de San Sebastian i Castillo de Santa Catalina do dziś zachwycają, a ich majestatyczne sylwetki zajmują ważne miejsce w panoramie miasta. Aby dostać się na teren starówki, musisz pokonać Puerta de Tierra (Drzwi Ziemi) – bramę miejską z XVIII wieku, do dziś zachwycającą swą formą.

Zobacz też:
El Caminito del Rey, czyli Andaluzja dla aktywnych. Jak przygotować się do spaceru Ścieżką Króla??

Catedral Nueva – Nowa Katedra i jej skarby

Kadyks to miasto, na którego terenie nie brak ciekawych świątyń. Catedral de Cádiz, znana jako Nowa Katedra, jest najważniejszą budowlą sakralną na terenie miasta. W XVIII wieku zastąpiła ona swoją gotycką poprzedniczkę. Sam kościół jest połączeniem różnych stylów, głównie barokowego i rokoko, a jego potężna kopuła skutecznie przyciąga uwagę turystów.

Innym ważnym zabytkiem sakralnym jest Iglesia de Santa Cruz. To dawna gotycka katedra, która w XVIII wieku zyskała obecną, barokowo-manierystyczną formę.

Teatr Rzymski

Miasto Kadyks może się pochwalić również ciekawymi zabytkami z okresu rzymskiego. W 1980 troku odkryto tu rzymski teatr, a po dokładnych badaniach ustalono, iż jest on najstarszym i największym zabytkiem tego typu na terenie Półwyspu Iberyjskiego. Powstał w I wieku, a rozmiarami przewyższa go tylko rzymski Teatr Pompejusza.

Barrio de Santa María

Ta część miasta jest idealna dla fanów flamenco oraz tych, którzy chcą pospacerować w pięknym otoczeniu. W lipcowe wtorki o godzinie 22:00 możesz posłuchać tej pieśni na żywo. Ważnym obiektem w tej części miasta jest Oratorio de la Santa Cueva – świątynia, w której zobaczysz obrazy Goi i inne cenne dzieła sztuki.

Zobacz też:
Wakacje w Hiszpanii? Prowincja Huelva w Andaluzji kusi turystów atrakcjami i zabytkami. Jest tu co zwiedzać!

Klasztor San Francisco i Muzeum Kadyksu

Klasztor franciszkański przy Plaza de Mina to miejsce, w którym odpoczniesz od miejskiego gwaru, a przy okazji poszerzysz swoją wiedzę na temat miasta. Przyciąga tu ogród z potężnymi drzewami oraz Muzeum Kadyksu. Ta placówka zawiera cenne zbiory, dzięki którym poznasz kulturę fenicką i rzymską, a przy okazji zobaczysz kolekcję obrazów datowanych od XVI do XX wieku. Jeśli szukasz zieleni, wybierz się również w takie miejsca jak park Parque Genovés oraz ogrody Jardines de la Alameda Apodaca.kup bilety

Plaza de San Juan de Dios

To jeden z najpiękniejszych placów, z jakimi spotkasz się na terenie Kadyksu. Prace nad jego zabudową rozpoczęto w XV wieku, choć obecny wygląd jest efektem przebudowy z XX stulecia. Co możesz tu zobaczyć? Pomnik miejscowego polityka Segismundo Moreta oraz ratusz Starego Miasta (Ayuntamiento), który powstał na przełomie XVIII i XIX stulecia.

Zwiedzanie miasta – informacje praktyczne

Chcesz poznać Kadyks i jego najcenniejsze skarby? Dojedziesz tu autobusem z El Puerto de Santa María lub pociągiem z Jerez de la Frontera. Co dalej? Możesz przemieszczać się na własnych nogach lub korzystać z komunikacji miejskiej.

Zobacz też:
Setenil de las Bodegas – miasto słynące z wina i białych domów

Jesteś pierwszy raz w życiu w tej części Andaluzji? Wygodnym rozwiązaniem będzie wycieczka piętrowym autobusem, którym dotrzesz do najważniejszych zabytków miasta. Dodatkowo posłuchasz ciekawych nagrań audio i otrzymasz zniżkę na zwiedzanie niektórych atrakcji.

 

Kadyks – Hiszpania w ciekawostkach

Oto kilka ciekawostek na temat Kadyksu w Hiszpanii:

  • miasto to zachwyciło filmowców. Kręcono tu m.in. „Śmierć nadejdzie jutro – James Bond”, w którym Kadyks wystąpił jako Hawana;
  • jedną z ciekawszych atrakcji miasta jest Torre Tavira. Możesz tam poczuć się jak Wielki Brat i dzięki camera obscura oglądać przechodzące w pobliżu osoby;
  • urodził się tutaj Enrique el Mellizo, znany jako ojciec pieśni flamenco;
  • mieszkańcy Kadyksu uwielbiają uroczyste pochody, a jednym z najważniejszych wydarzeń jest Pochód Trzech Króli;
  • podstawą menu w tutejszych restauracjach są owoce morza;
  • karnawał w Kadyksie jest najsłynniejszą zabawą w całym kraju, a jego historia sięga XVII wieku;
  • z Kadyksu odpływa prom Santa Cruz, którym możesz dostać się na Teneryfę;
  • w pobliżu Kadyksu znajduje się miasto Jerez de la Frontera, znane z produkcji sherry.
 

 

Najstarsze miasto w Hiszpanii – Kadyks – zachwyca, a wycieczki po jego terenie na długo pozostają w pamięci turystów. Jest jednym z najważniejszych ośrodków turystycznych w tej części świata. Jeśli postanowisz poznać to miasto, odkryjesz dzieje Hiszpanii i poczujesz magię Andaluzji. Spędzisz też czas na dobrej zabawie, która jest równie ważna, jak poszerzanie wiedzy o świecie.

Zobacz też:
Museo Picasso Malaga, czyli śladem wielkiej sztuki przez hiszpańskie wybrzeże

Zobacz też:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.