Gibraltar – atrakcje i zabytki, które warto poznać!

Gibraltar to niewielkie terytorium brytyjskie położone na południowym wybrzeżu Hiszpanii. Z powierzchnią nieco ponad 6 kilometrów kwadratowych jest jednym z najmniejszych krajów w Europie. Czym się charakteryzuje to miejsce? Dlaczego warto je odwiedzić?

gibraltar
Ocena

Gibraltar jest znany ze swojego ważnego położenia u wejścia do Morza Śródziemnego. Skała Gibraltarska, która dominuje w krajobrazie, od wieków jest kluczowym miejscem strategicznym i została po raz pierwszy ufortyfikowana przez Maurów w VIII wieku. Gibraltar jest terytorium należącym do Wielkiej Brytanii. Czytaj dalej!

Gibraltar – co warto wiedzieć o tym miejscu?

Gibraltar to brytyjskie terytorium zamorskie położone na południowym krańcu Półwyspu Iberyjskiego. Terytorium zajmuje powierzchnię 6,8 km kwadratowych i zamieszkuje je około 34 000 osób, co czyni go jednym z najgęściej zaludnionych terytoriów na świecie. Od północy graniczy z hiszpańskim miastem La Línea de la Concepción.

Jest to terytorium zamorskie Wielkiej Brytanii, więc teoretycznie językiem urzędowym w tym miejscu powinien być angielski. Na co dzień w kontaktach formalnych ludzie faktycznie używają języka angielskiego, jednak po powrocie domu rozmawiają po hiszpańsku!

Gibraltar jest najbardziej znany ze swojej ikonicznej Skały Gibraltarskiej, która ma 426 metrów wysokości i służy jako naturalna forteca z widokiem na Cieśninę Gibraltarską. Skała jest również domem dla różnorodnej flory i fauny, w tym małpy gibraltarskiej, gatunku małpy, który występuje tylko w tym miejscu.

Gibraltar jest zamieszkany od ponad 7000 lat i był kontrolowany przez szereg różnych cywilizacji, w tym Fenicjan, Kartagińczyków, Rzymian, Maurów i Brytyjczyków. Obecnie stanowi ważny ośrodek gospodarczy i turystyczny. Wjazd na terytorium tego miejsca odbywa się po okazaniu ważnego paszportu lub dowodu osobistego. Podstawowy transport publiczny po Gibraltarze zapewnia rządowa firma, która obsługuje linie autobusowe.

Zdecydowana większość mieszkańców Gibraltaru jest pochodzenia brytyjskiego lub gibraltarskiego, choć jest też spora liczba imigrantów z Hiszpanii i Maroka. Gibraltar jest dobrze znany ze swojego strategicznego znaczenia, ponieważ przez wieki był wykorzystywany jako placówka wojskowa zarówno przez imperium brytyjskie, jak i hiszpańskie.

Z Gibraltarem wiąże się także pewna tragedia istotna z punktu widzenia Polaków. Nocą z 4 na 5 lipca 1943 r. w katastrofie liberatora u wybrzeża Gibraltaru zginął premier Rządu Rzeczpospolitej na Uchodźstwie i Naczelny Wódz gen. Władysław Sikorski.

Historia Gibraltaru

Gibraltar został zdobyty przez Wielką Brytanię w 1704 roku podczas wojny o sukcesję hiszpańską i od tego czasu pozostaje pod brytyjską kontrolą. Jest terytorium samorządowym z własnym parlamentem, chociaż obrona i sprawy zagraniczne są nadal nadzorowane przez rząd brytyjski.

Gibraltar jest częścią Unii Europejskiej, ale obecnie nie należy do strefy Schengen. Posiada własne lotnisko i walutę (funt gibraltarski), a mieszkańcy są obywatelami brytyjskimi z pełnym prawem głosu w wyborach powszechnych w Wielkiej Brytanii.

Hiszpański rząd nie ustaje w roszczeniach dotyczących Gibraltaru, wielokrotnie poruszając tę kwestię w toku negocjacji w sprawie warunków wyjścia Wielkiej Brytanii z UE. W referendum w sprawie brexitu z 2016 roku aż 96 proc. wyborców na Gibraltarze zagłosowało za pozostaniem we Wspólnocie.

Według legendy Gibraltar był jednym z Filarów Herkulesa, mitycznego pasma górskiego, które wyznaczało krawędź znanego świata. Skała była kontrolowana przez kolejne cywilizacje, w tym Fenicjan, Kartagińczyków, Rzymian i Maurów. Obecnie Gibraltar jest ważną bazą Królewskiej Marynarki Wojennej i popularnym miejscem turystycznym.

Jaka jest gospodarka Gibraltaru?

Gibraltar jest najbardziej znany ze swojego strategicznego położenia u wejścia do Morza Śródziemnego, a także ze swojej zróżnicowanej gospodarki. Gospodarka tego miejsca zdominowana jest przez sektor finansowy i turystyczny. Gibraltar jest również znaczącym importerem i eksporterem towarów, a jego port obsługuje ponad 12 milionów ton ładunków rocznie.

Ma jeden z najwyższych na świecie dochodów na mieszkańca i wysoki standard życia. Funt gibraltarski jest oficjalną walutą Gibraltaru, choć akceptowane jest również euro. System podatkowy Gibraltaru opiera się na modelu Territorial Taxation, co oznacza, że tylko Gibraltarczycy są opodatkowani od swoich dochodów pochodzących ze źródeł zlokalizowanych na Gibraltarze. To spowodowało, że stał się on popularnym miejscem dla bankowości i finansów typu offshore.

Jakie są główne wyzwania stojące przed Gibraltarem?

Gibraltar jest najbardziej znany ze swojego strategicznego znaczenia, ponieważ w całej swojej historii był wykorzystywany jako baza morska zarówno przez wojska brytyjskie, jak i hiszpańskie. W ostatnich latach Gibraltar stał się popularnym miejscem wśród turystów, którzy przyjeżdżają, aby poznać jego wyjątkową kulturę i cieszyć się słonecznym klimatem.

Gibraltar stoi jednak przed kilkoma wyzwaniami takimi jak status kolonii, ograniczone rozmiary i zasoby oraz położenie. Gibraltar jest kolonią Wielkiej Brytanii, co oznacza, że nie posiada pełnej autonomii. Może to utrudniać temu miejscu podejmowanie decyzji dotyczących jego własnej przyszłości i rozpoczynania nowych inwestycji.

Gibraltar jest również bardzo mały, jego powierzchnia wynosi nieco ponad 6 kilometrów kwadratowych. Ten ograniczony rozmiar może utrudniać realizację projektów infrastrukturalnych i ograniczać zdolność terytorium do rozszerzania swojej gospodarki.

Wreszcie, położenie Gibraltaru może być zarówno błogosławieństwem, jak i przekleństwem. Z jednej strony Gibraltar korzysta z faktu, że znajduje się na styku Oceanu Atlantyckiego i Morza Śródziemnego. Dzięki temu jest to idealne miejsce dla żeglugi i handlu. Jednakże położenie Gibraltaru czyni go również podatnym na złe warunki pogodowe i konflikty w otaczającym go regionie. Pomimo tych wyzwań Gibraltar pozostaje ważnym terytorium zarówno dla Wielkiej Brytanii, jak i Hiszpanii i jest domem dla żywej i zróżnicowanej społeczności.

Jakie są główne atrakcje turystyczne Gibraltaru?

Gibraltar to brytyjskie terytorium zamorskie położone na południowym wybrzeżu Hiszpanii. Obszar ten jest popularny wśród turystów ze względu na łagodny klimat, piękne plaże i bogatą historię. Jest domem dla różnorodnych dzikich zwierząt, w tym makaków barbarzyńskich, jedynych dzikich małp w Europie.

Bardzo popularną atrakcją jest przejażdżka gibraltarską kolejką linową. Stacja kolejki linowej została zbudowana w 1966 roku i jest w stanie przewozić grupy do 30 pasażerów jednocześnie na wysokości 412 metrów. Jest to zapierająca dech w piersiach podróż i mimo, że trwa tylko sześć minut, oferuje jedne z najlepszych widoków na Morze Śródziemne, jakich kiedykolwiek można doświadczyć w trakcie wakacji. Dodatkowo pomocny audio przewodnik zawiera szczegóły dotyczące najważniejszych zabytków, które mija się po drodze.

Z górnej stacji można dostać się do wielu atrakcji, a także skorzystać z kawiarni i tarasów, z których roztacza się wspaniały widok na Morze Śródziemne aż do Maroka.

Kolejną atrakcją turystyczną, którą warto zobaczyć, jest Jaskinia Św. Michała. Jest to największa z ponad 150 jaskiń na wyspie. Znajduje się ona na wysokości 274 metrów n.p.m. i jest pełna spektakularnych stalaktytów i stalagmitów. Po raz pierwszy została odnotowana w 45 roku n.e. (mówi się, że dawała schronienie neandertalczykom ponad 40 000 lat temu). Z jaskinią wiąże się wiele legend, w tym jedna sugerująca, że wyspa jest potajemnie połączona z Afryką 24-kilometrowym tunelem.

Największy obszar jaskini, Sala Górna, jest połączony pięcioma korytarzami z mniejszą salą, gdzie można zobaczyć spadki o wysokości od 12 do 45 metrów. Podczas prac wykopaliskowych w czasie II wojny światowej odkryto Dolną Jaskinię, zawierającą wiele innych, równie zapierających dech w piersiach komór, jak również małe podziemne jezioro.

Warto też przeżyć niesamowity koncert w przepięknej Jaskini Katedralnej, naturalnej podziemnej sali koncertowej mieszczącej 400 osób. Odbywają się w niej przedstawienia baletowe, muzyczne i teatralne. Dostępne są różne opcje zwiedzania, a w jaskiniach można nawet organizować wesela.

Kolejna warta uwagi atrakcja, to Zamek Maurów, fortyfikacja stworzona z rozmaitych budynków, murów fortyfikacyjnych i bram. Znajduje się on wysoko nad starym miastem Gibraltaru. Pierwotnie został zbudowany w VIII wieku i przebudowany w XIV wieku. Duża część zamku została zniszczona z biegiem czasu, chociaż te części, które pozostały z pewnością wskazują na dawną świetność tej niezwykłej budowli. W niektórych miejscach można jeszcze zobaczyć ślady po licznych oblężeniach wyspy.

Natomiast miłośnicy sztuki koniecznie powinni odwiedzić Muzeum Narodowe Gibraltaru, które skupia się na historii Gibraltaru, w tym Cieśniny Gibraltarskiej. Muzeum zostało założone w 1930 roku i mieści się w Bomb House, dawnej rezydencji głównego oficera artylerii. Najważniejszy punkt tego muzeum to dobrze zachowane XIV-wieczne łaźnie mauretańskie. Jest to miejsce, które koniecznie musisz zobaczyć w trakcie wycieczki po Gibraltarze.

Warto też zobaczyć na żywo Europa Point Lighthouse, czyli latarnię morską położoną na południowym skraju Gibraltaru. Dodatkowo można tu również zobaczyć typowo brytyjską atrakcję turystyczną, czyli czerwone budki telefoniczne. Inna popularna atrakcja turystyczna to Wielkie Tunele Oblężnicze, seria tuneli wykutych w skale w XVIII wieku.

Jak widać, Gibraltar jest przyjemnym miejscem dla wszystkich typów podróżników. Ilość atrakcji i zabytków z pewnością zadowoli każdego turystę.

Gibraltar to bardzo popularne miejsce wśród turystów, które co roku odwiedza ponad 10 milionów osób. Znajdująca się w nim Skała Gibraltarska jest wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO i jest jedną z najpopularniejszych atrakcji turystycznych. Inne popularne atrakcje turystyczne to Jaskinia Świętego Michała, Wielkie Tunele Oblężnicze i Jaskinia Gorhama. Mamy nadzieję, że po lekturze naszego artykułu Gibraltar trafił na twoją listę miejsc wartych odwiedzenia!


Zobacz też:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *