Piramida Dżesera, czyli piramida schodkowa w egipskiej Sakkarze

Piramida Dżesera to monumentalna, kamienna budowla, pochodząca najprawdopodobniej z 2650 r. p.n.e. Została zaprojektowana przez pierwszego w historii architekta – Imhotepa. Przeczytaj nasz artykuł, by dowiedzieć się więcej!

piramida dżesera
Ocena

Czasy starożytnego Egiptu przyniosły wiele niesamowitych budowli. Choć na tle innych znanych nekropolii, wielkość piramidy Dżesera nie robi wrażenia, warto zobaczyć obiekt będąc w okolicy! W końcu, to pierwszy projekt znakomitego architekta – Imhotepa.

Faraon Dżeser i jego wezyr – Imhotep

Dżeser był królem III dynastii okresu Starego Państwa. Różne źródła podają inne daty, jeśli chodzi o okres jego panowania. Najprawdopodobniej był to 2690-2670 r. p.n.e. lub 2720-2700 r. p.n.e. Jego imię oznacza „święty”, co jest bardzo adekwatne, ponieważ do końca historii starożytnego Egiptu uznawano go za wzór władcy. Faraon zasłynął również z tego, że to właśnie mu jako pierwszemu wzniesiono grobowiec w kształcie piramidy.

Pierwszy architekt

Imhotep, pierwszy znany z imienia lekarz i architekt, stworzył dla faraona Dżesera stojący do dziś zespół grobowy. Architekt wzorował się na swych wcześniejszych konstrukcjach, jednak w tym projekcie wykonał wiele innowacji, jak np. wykończenia kolumn imitujące kwiaty lotosu. Nowością było także przykrycie mastaby sześciostopniową piramidą oraz złączenie w jedną całość grobowca wraz z dziedzińcami i kaplicami. Wcześniej zwykle rozdzielano grobowiec od pozostałych miejsc kultu grobowego.

Piramida Dżesera – położenie, wielkość, historia

Piramida Dżesera uważana jest za pierwszą w historii budowlę tego typu, w której na taką skalę wykorzystano cięty kamień, jako główny budulec. Znajduje się w Sakkarze. Jest to mała miejscowość znajdująca się niedaleko Kairu. Swoją nazwę zawdzięcza bogowi Sokarisowi. Niegdyś wierzono, że strzegł on znajdującą się tam nekropolię.

Rozmiary i plan budowli

Cały kompleks obejmuje 15 ha. Składa się nie tylko z piramidy, lecz również z otaczających ją kaplic oraz dziedzińców. Całość została otoczona 10,5 metrowym murem z białego wapienia. Wysokość piramidy to 58,8 m, a wymiary podstawy wynoszą 121 x 109 m. Budowla została zbudowana z sześciu segmentów na planie prostokąta. Piramida jest pierwszą, tak dużą budowlą w historii wykonaną z kamienia. Jej struktura imituje cegłę mułową.

Z czego składa się kompleks?

Kompleks posiada struktury pełniące funkcje życiowe oraz pośmiertne, co w tamtym okresie było dosyć innowacyjnym rozwiązaniem. Do kompleksu wiedzie korytarz z zadaszoną kolumnadą, która prowadziła od ściany obudowy do południowej części kompleksu. Znajdowała się tam sala składająca się z dwudziestu par wapiennych kolumn, wkomponowanych w ściany, które swym wyglądem przypominały wiązki łodyg. Na końcu kolumnady (prowadzącej do południowego dziedzińca) znajduje się kolejna sala. W jej skład wchodzi osiem kolumn połączonych w pary wapiennymi blokami.

Południowy dziedziniec, grób i labirynty

Południowy dziedziniec to przestrzeń pomiędzy grobem a piramidą. Pośrodku znajdują się dwa okrągłe kamienie związane z obchodami święta Sed. Było ono ważnym rytuałem władców egipskich, zazwyczaj obchodzonym po 30 letnim panowaniu. Na jednym z krańców dziedzińca znajduje się grób południowy. Jego główną funkcją było stworzenie domu dla Ka, czyli duszy zmarłego faraona. Dodatkowo, pod piramidą znajduje się labirynt tuneli i komór, o łącznej długości prawie 6 km! Ta przestrzeń zapewniała miejsce dla pochówku króla oraz członków jego rodziny.

Sakkara – bogata nekropolia

Sakkara ma więcej do zaoferowania niż samą piramidę! Badacze twierdzą, że na jej terenie był pochowany pierwszy znany z imienia król Egiptu – Narmer. Dodatkowo, można tam znaleźć pierwsze mastaby, z czasów władców I dynastii oraz Serapeum, czyli świątynię boga Serapisa, ważnej postaci dla Ptolemeuszy. W 1861r. w jednym z grobowców znaleziono słynną Tablicę z Sakkary. Jest to spis imion władców Egiptu od Anedżiba z I dynastii do Ramzesa II z dynastii XIX.

Nekropolie w Memfis

Sakkara jest jedną z trzech rozległych nekropolii obok Dahszur oraz Abusir. W starożytności podlegały one pod jedno miasto – Memfis. W czasach starożytnego Egiptu miasto było jednym z najważniejszych ośrodków politycznych, handlowych i administracyjnych. Współcześnie, trzy nekropolie stanowią osobne, malutkie miejscowości, a w Memfis znajdziemy jedynie fundamenty świątyni, kilka posągów oraz pozostałości po królewskim placu. Cały starożytny obszar Memfis został wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO w 1979r.

Piramida Dżesera – podsumowanie

Egipt jest prawdziwą perełką, jeśli chodzi o zabytki, które zachowały się do dziś, po antycznych cywilizacjach i kulturach. Oczywiście, nie sposób zwiedzić wszystkie podczas jednych wakacji, jednak warto zaplanować wycieczkę tak, by zobaczyć jak najwięcej. Z tego też powodu, zwiedzając monumentalne budowle w Gizie, warto przejechać kilkanaście kilometrów dalej, by móc zobaczyć najstarszą piramidę schodkową, zbudowaną w całości z kamienia. Dodatkowo, kilka lat temu piramida została poddana renowacji, dzięki czemu ponownie można ją zwiedzać.


Zobacz też:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *