Oaza Siwa rzadko gości podróżników. Wszystko dlatego, że znajduje się około 300 km od wybrzeża. Dzięki temu mieszkańcy osady zachowali tradycje i zwyczaje sprzed wieków, rzadko spotykane obecnie w miastach.
Oaza Siwa – opis
Nazwa pochodzi z języka arabskiego i oznacza „Krainę Palm”. Wszystko dlatego, że w Oazie Siwa rośnie ok. 250 000 palm daktylowych. Poza tym znajdują się tu również krzewy pomarańczy i innych cytrusów, a także mnóstwo oliwek. Na jej terenie znajdziemy ponad 200 źródeł wody. Jest położona w północno-zachodniej części Egiptu, nieopodal granicy z Libią, a także 300 km od wybrzeża Morza Śródziemnego. Zamieszkuje ją ponad 20 000 ludzi. Pierwsza droga asfaltowa powstała tu w latach 80. XX wieku. Położenie oazy sprawia, że nie docierają tutaj turyści. Często nazywana jest nieznaną perłą Egiptu.
Czym jest Oaza?
Oazą nazywamy teren o bujnej roślinności, znajdujący się na obszarze pustyń. Oazy nadrzeczne występują w miejscach, gdzie woda z rzek przenika do gruntu, stwarzając warunki do wzrostu roślinności. Czasem zakłada się również oazy sztuczne. Zwykle powstają one przez zasilanie gruntu wodami pozyskiwanymi przez specjalne studnie (studnie artezyjskie). Tworzenie sztucznych oaz pozwala powiększyć obszar tych naturalnych. Oazy występują głównie w Afryce Północnej i zachodniej Azji.
Wielkie Morze Piasku
Oaza Siwa znajduje się na północnym skraju Wielkiego Morza Piasku, czyli ogromnej pustyni w Afryce Północnej. Od południa ograniczona jest masywem Dżilf al-Kabir. Mimo że o jej istnieniu wiedziano już od starożytności, pierwszy europejski badacz dotarł tu dopiero w 1874 roku. Wyruszył on w ekspedycję, która trwała 36 dni, w czasie których pokonał 600 km.
Oaza Siwa – czy można ją zwiedzić?
Aby dostać się do oazy, najlepiej wykupić wycieczkę ze sprawdzonego biura podróży. Tereny te są niebezpieczne dla osób, którym pustynny klimat jest obcy. Wycieczki zwykle są dosyć drogie, ponieważ samo dotarcie do Siwy jest skomplikowane. Jednak warto się tam wybrać, by zobaczyć piękną faunę i florę, a także Shali, czyli główne miasto, otoczone przez starożytne ruiny fortyfikacji.
Oaza Siwa – podsumowanie
Oaza Siwa jest nazywana ukrytą perłą Egiptu. Wynika to głównie z tego, że przez tysiące lat była niedostępna dla turystów i podróżników. Obecnie można wykupić wycieczkę, podczas której czeka nas kilkusetmetrowa podróż do miejsca docelowego.
Fot. główne: Michael Hermann via Wikipedia, CC BY-SA 4.0
Dodaj komentarz