Oaza Siwa rzadko gości podróżników. Wszystko dlatego, że znajduje się około 300 km od wybrzeża. Dzięki temu mieszkańcy osady zachowali tradycje i zwyczaje sprzed wieków, rzadko spotykane obecnie w miastach.

Oaza Siwa – opis

Nazwa pochodzi z języka arabskiego i oznacza „Krainę Palm”. Wszystko dlatego, że w Oazie Siwa rośnie ok. 250 000 palm daktylowych. Poza tym znajdują się tu również krzewy pomarańczy i innych cytrusów, a także mnóstwo oliwek. Na jej terenie znajdziemy ponad 200 źródeł wody. Jest położona w północno-zachodniej części Egiptu, nieopodal granicy z Libią, a także 300 km od wybrzeża Morza Śródziemnego. Zamieszkuje ją ponad 20 000 ludzi. Pierwsza droga asfaltowa powstała tu w latach 80. XX wieku. Położenie oazy sprawia, że nie docierają tutaj turyści. Często nazywana jest nieznaną perłą Egiptu.

Czym jest Oaza?

Oazą nazywamy teren o bujnej roślinności, znajdujący się na obszarze pustyń. Oazy nadrzeczne występują w miejscach, gdzie woda z rzek przenika do gruntu, stwarzając warunki do wzrostu roślinności. Czasem zakłada się również oazy sztuczne. Zwykle powstają one przez zasilanie gruntu wodami pozyskiwanymi przez specjalne studnie (studnie artezyjskie). Tworzenie sztucznych oaz pozwala powiększyć obszar tych naturalnych. Oazy występują głównie w Afryce Północnej i zachodniej Azji.

Wielkie Morze Piasku

Oaza Siwa znajduje się na północnym skraju Wielkiego Morza Piasku, czyli ogromnej pustyni w Afryce Północnej. Od południa ograniczona jest masywem Dżilf al-Kabir. Mimo że o jej istnieniu wiedziano już od starożytności, pierwszy europejski badacz dotarł tu dopiero w 1874 roku. Wyruszył on w ekspedycję, która trwała 36 dni, w czasie których pokonał 600 km.

Oaza Siwa bilety

Kup bilet na 7-dniową wycieczkę do Siwa, Bahariya i Białej Pustyni!

Oaza Siwa – czy można ją zwiedzić?

Aby dostać się do oazy, najlepiej wykupić wycieczkę ze sprawdzonego biura podróży. Tereny te są niebezpieczne dla osób, którym pustynny klimat jest obcy. Wycieczki zwykle są dosyć drogie, ponieważ samo dotarcie do Siwy jest skomplikowane. Jednak warto się tam wybrać, by zobaczyć piękną faunę i florę, a także Shali, czyli główne miasto, otoczone przez starożytne ruiny fortyfikacji.

Oaza Siwa – podsumowanie

Oaza Siwa jest nazywana ukrytą perłą Egiptu. Wynika to głównie z tego, że przez tysiące lat była niedostępna dla turystów i podróżników. Obecnie można wykupić wycieczkę, podczas której czeka nas kilkusetmetrowa podróż do miejsca docelowego.

Fot. główne: Michael Hermann via Wikipedia, CC BY-SA 4.0

Archiwum: sierpień 2022

Zaplanuj swoją podróż!

Znajdź nocleg i zarezerwuj pobyt!

W serwisie Booking.com masz do wyboru niezliczone hotele, apartamenty, pensjonaty, hostele i wiele innych obiektów turystycznych. Komfortowe noclegi, atrakcyjne ceny na każdą kieszeń!

Tanie loty – bilety na samolot

Skyscanner to najpopularniejsze wyszukiwarki połączeń lotniczych na świecie. Znajdziesz tu oferty najważniejszych linii i przewoźników. Wybierz terminy, lokalizacje, poszukaj promocji i kup bilet na tani lot samolotem!

Jeżeli nie wiesz jak dostać się z lotniska do centrum miasta skorzystaj z możliwości rezerwacji biletów autobusowych na transfer. Dzięki temu bez problemu dostaniesz się do swojej miejscowości docelowej.

Jeżeli na lotnisko w Polsce dojeżdżasz własnym samochodem, zarezerwuj również online parking przy lotnisku w atrakcyjnej cenie.

Zabezpiecz swoją podróż

Niezależnie od celu podróży, warto wykupić ubezpieczenie, które ochroni Ciebie na wypadek niespodziewanych zdarzeń (np. zdrowotnych, OC czy związanych z kradzieżą bagażu). Skorzystaj z wygodnej porównywarki, ceny zaczynają się już od 2,63 zł dziennie.

Zwiedzanie. Ciekawe miejsca, wejściówki, kupony rabatowe

GetYourGuide to świetny internetowy przewodnik turystyczny. Zamówisz oprowadzanie przez cicerone, zapiszesz na zorganizowaną wycieczkę, kupisz bilety ze zniżkami do zabytków, muzeów, teatrów, galerii sztuki i wielu innych miejsc! Na GoCity.com wykupisz kartę miejską, dzięki której na miejscu zapłacisz mniej za wiele rzeczy!

Zobacz atrakcje i zarezerwuj bilety


Zobacz także: