Bezpieczny Egipt – rekiny a turystyka. Jak zadbać o bezpieczeństwo?

Odwiedzasz Egipt? Rekiny sprawiają, że boisz się korzystać z morskich kąpieli? Sprawdź, czy lęk jest uzasadniony, zapoznaj się też z podstawowymi zasadami bezpieczeństwa.

egipt rekiny

O Egipcie i rekinach żyjących w tamtejszych wodach zrobiło się głośno w lipcu 2022 roku, gdy dwie turystki przepłaciły takie spotkanie życiem. Dwa ataki w bardzo krótkim czasie – to musiało wywołać panikę. Czy słusznie? Zobaczmy!

Egipt – rekiny a bezpieczeństwo. Co wiemy o dotychczasowych atakach na ludzi?

Naukowcy konsekwentnie podkreślają, że opowieści o rekinach ludojadach są przesadzone, a człowiek nie stanowi dla nich atrakcyjnego źródła pokarmu. Nie można jednak lekceważyć tych zwierząt, nie można też prowokować ich do ataku. Niestety, to nieodpowiedzialność jest jedną z głównych przyczyn tragedii, do których dochodzi w morskich głębinach.

Od końca XIX wieku w rejonie Egiptu zanotowano zaledwie 34 ataki rekinów, w tym 9 skończyło się śmiercią człowieka. Jakie były ich przyczyny? Nieświadome naruszenie terytorium rekina. W ostatnim czasie atakom sprzyjają jednak problemy związane z wabieniem tych zwierząt, w celu pokazania ich turystom podczas wycieczkowych rejsów. Niestety, ma to swoje przykre konsekwencje – zarówno dla morskich zwierząt, jak i dla ludzi.

Zobacz też:
Świątynia Luksorska w południowym Egipcie – jak do niej dotrzeć oraz kiedy została wybudowana?

Egipt a rekiny. Z jakimi gatunkami możesz się spotkać?

Egipt to przede wszystkim Morze Czerwone, w rejonie którego funkcjonują najpopularniejsze kurorty. Akwen ten znany jest z pięknych raf koralowych i wraków statków, przez co staje się obszarem bardzo atrakcyjnym dla nurków. Wody Morza Czerwonego są jednocześnie domem dla około 40 gatunków rekinów. Jakich?

Egipt – rekiny, które mogą być zagrożeniem

Najgroźniejszym rekinem w Egipcie jest żarłacz tygrysi. Wraz z żarłaczem białym otwiera on listę rekinów, wobec których człowiek musi zachować szczególną ostrożność. Gdzie możesz się z nim spotkać? Zarówno w morskich głębinach, jak i w wodach przybrzeżnych. Pamiętaj jednak, że rekin ten poluje głównie w nocy, zatem korzystanie w ciągu dnia z wytyczonych dla turystów kąpielisk nie będzie stanowiło zagrożenia.

Drugim gatunkiem rekina, który może stanowić zagrożenie dla człowieka, jest żarłacz białopłetwy. Choć atakuje on człowieka bardzo rzadko, uznawany jest za zwierzę niebezpieczne. Pamiętaj jednak, że ten gatunek rekina zwykle trzyma się z daleka od wód przybrzeżnych, nie stanowi zatem zagrożenia dla zwykłego turysty, zażywającego morskiej kąpieli w pobliżu znanego kąpieliska.

Zobacz też:
Safari Hurghada – przeżyj niezapomnianą przygodę podczas wycieczki po egipskiej Saharze!

Potencjalnym zagrożeniem dla człowieka może być również rekin młot. Ta zadziwiająca ryba, wyróżniająca się kształtem głowy i polem widzenia osiągającym 360 stopni, uwielbia wody przybrzeżne i zatoki. Żywi się głównie rybami i skorupiakami, czasem poluje na inne rekiny. Ilość odnotowanych ataków młota na człowieka jest niewielka. To zaledwie 34 przypadki, w tym jeden śmiertelny.

Jakie rekiny żyją jeszcze w wodach Morza Czerwonego?

Wśród innych gatunków rekinów, z jakimi możesz się spotkać w Morzu Czerwonym, zaliczają się:

  • żarłacze białopłetwe;
  • rekiny wielorybie;
  • rekiny leopardzie;
  • rekiny szare rafowe.

Te gatunki raczej unikają kontaktu z człowiekiem, jednak i tu musisz pamiętać  zdrowym rozsądku. Pamiętaj, że każde zwierzę może zaatakować w chwili, gdy poczuje się zagrożone, musisz zatem podejść do niego z odpowiednim szacunkiem.

Masz zamiar odwiedzić Egipt? Rekiny i ich obecność w tutejszych wodach nie muszą być przeszkodą. Pamiętaj o zdrowym rozsądku i przestrzegaj podstawowych zasad bezpieczeństwa, a spędzisz udane i bezpieczne wakacje w Kraju Faraonów.


Zobacz też:

Zobacz też:
Luksor i najlepsze zabytki starożytnego Egipt. Poznaj atrakcje Luksoru: Dolina Królów, Świątynie i grobowiec Tutenchamona

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *