O Egipcie i rekinach żyjących w tamtejszych wodach zrobiło się głośno w lipcu 2022 roku, gdy dwie turystki przepłaciły takie spotkanie życiem. Dwa ataki w bardzo krótkim czasie – to musiało wywołać panikę. Czy słusznie? Zobaczmy!

Egipt – rekiny a bezpieczeństwo. Co wiemy o dotychczasowych atakach na ludzi?

Naukowcy konsekwentnie podkreślają, że opowieści o rekinach ludojadach są przesadzone, a człowiek nie stanowi dla nich atrakcyjnego źródła pokarmu. Nie można jednak lekceważyć tych zwierząt, nie można też prowokować ich do ataku. Niestety, to nieodpowiedzialność jest jedną z głównych przyczyn tragedii, do których dochodzi w morskich głębinach.

Od końca XIX wieku w rejonie Egiptu zanotowano zaledwie 34 ataki rekinów, w tym 9 skończyło się śmiercią człowieka. Jakie były ich przyczyny? Nieświadome naruszenie terytorium rekina. W ostatnim czasie atakom sprzyjają jednak problemy związane z wabieniem tych zwierząt, w celu pokazania ich turystom podczas wycieczkowych rejsów. Niestety, ma to swoje przykre konsekwencje – zarówno dla morskich zwierząt, jak i dla ludzi.

Egipt a rekiny. Z jakimi gatunkami możesz się spotkać?

Egipt to przede wszystkim Morze Czerwone, w rejonie którego funkcjonują najpopularniejsze kurorty. Akwen ten znany jest z pięknych raf koralowych i wraków statków, przez co staje się obszarem bardzo atrakcyjnym dla nurków. Wody Morza Czerwonego są jednocześnie domem dla około 40 gatunków rekinów. Jakich?

Egipt – rekiny, które mogą być zagrożeniem

Najgroźniejszym rekinem w Egipcie jest żarłacz tygrysi. Wraz z żarłaczem białym otwiera on listę rekinów, wobec których człowiek musi zachować szczególną ostrożność. Gdzie możesz się z nim spotkać? Zarówno w morskich głębinach, jak i w wodach przybrzeżnych. Pamiętaj jednak, że rekin ten poluje głównie w nocy, zatem korzystanie w ciągu dnia z wytyczonych dla turystów kąpielisk nie będzie stanowiło zagrożenia.

Drugim gatunkiem rekina, który może stanowić zagrożenie dla człowieka, jest żarłacz białopłetwy. Choć atakuje on człowieka bardzo rzadko, uznawany jest za zwierzę niebezpieczne. Pamiętaj jednak, że ten gatunek rekina zwykle trzyma się z daleka od wód przybrzeżnych, nie stanowi zatem zagrożenia dla zwykłego turysty, zażywającego morskiej kąpieli w pobliżu znanego kąpieliska.

Potencjalnym zagrożeniem dla człowieka może być również rekin młot. Ta zadziwiająca ryba, wyróżniająca się kształtem głowy i polem widzenia osiągającym 360 stopni, uwielbia wody przybrzeżne i zatoki. Żywi się głównie rybami i skorupiakami, czasem poluje na inne rekiny. Ilość odnotowanych ataków młota na człowieka jest niewielka. To zaledwie 34 przypadki, w tym jeden śmiertelny.

Jakie rekiny żyją jeszcze w wodach Morza Czerwonego?

Wśród innych gatunków rekinów, z jakimi możesz się spotkać w Morzu Czerwonym, zaliczają się:

  • żarłacze białopłetwe;
  • rekiny wielorybie;
  • rekiny leopardzie;
  • rekiny szare rafowe.

Te gatunki raczej unikają kontaktu z człowiekiem, jednak i tu musisz pamiętać  zdrowym rozsądku. Pamiętaj, że każde zwierzę może zaatakować w chwili, gdy poczuje się zagrożone, musisz zatem podejść do niego z odpowiednim szacunkiem.

Masz zamiar odwiedzić Egipt? Rekiny i ich obecność w tutejszych wodach nie muszą być przeszkodą. Pamiętaj o zdrowym rozsądku i przestrzegaj podstawowych zasad bezpieczeństwa, a spędzisz udane i bezpieczne wakacje w Kraju Faraonów.

Archiwum: październik 2022

Zaplanuj swoją podróż!

Znajdź nocleg i zarezerwuj pobyt!

W serwisie Booking.com masz do wyboru niezliczone hotele, apartamenty, pensjonaty, hostele i wiele innych obiektów turystycznych. Komfortowe noclegi, atrakcyjne ceny na każdą kieszeń!

Tanie loty – bilety na samolot

Skyscanner to najpopularniejsze wyszukiwarki połączeń lotniczych na świecie. Znajdziesz tu oferty najważniejszych linii i przewoźników. Wybierz terminy, lokalizacje, poszukaj promocji i kup bilet na tani lot samolotem!

Jeżeli nie wiesz jak dostać się z lotniska do centrum miasta skorzystaj z możliwości rezerwacji biletów autobusowych na transfer. Dzięki temu bez problemu dostaniesz się do swojej miejscowości docelowej.

Jeżeli na lotnisko w Polsce dojeżdżasz własnym samochodem, zarezerwuj również online parking przy lotnisku w atrakcyjnej cenie.

Zabezpiecz swoją podróż

Niezależnie od celu podróży, warto wykupić ubezpieczenie, które ochroni Ciebie na wypadek niespodziewanych zdarzeń (np. zdrowotnych, OC czy związanych z kradzieżą bagażu). Skorzystaj z wygodnej porównywarki, ceny zaczynają się już od 2,63 zł dziennie.

Zwiedzanie. Ciekawe miejsca, wejściówki, kupony rabatowe

GetYourGuide to świetny internetowy przewodnik turystyczny. Zamówisz oprowadzanie przez cicerone, zapiszesz na zorganizowaną wycieczkę, kupisz bilety ze zniżkami do zabytków, muzeów, teatrów, galerii sztuki i wielu innych miejsc! Na GoCity.com wykupisz kartę miejską, dzięki której na miejscu zapłacisz mniej za wiele rzeczy!

Zobacz atrakcje i zarezerwuj bilety


Zobacz także: