Wielki Sfinks, czyli starożytny strażnik Egiptu. Dlaczego warto go zobaczyć?

Wielki Sfinks to monumentalny posąg, będący jednym z symboli Egiptu. Należy do kompleksu piramid, znajdującego się w Gizie. Chcesz dowiedzieć się co przedstawia i kiedy powstał? Przeczytaj nasz artykuł!

Wielki Sfinks
Ocena

Wielki Sfinks przedstawia mityczne stworzenie – sfinksa. Charakteryzuje się on tułowiem lwa oraz głową człowieka, prawdopodobnie faraona Chefrena. Według badaczy to on zlecił wykucie rzeźby.

Wielki Sfinks – opis

Posąg sfinksa powstał najprawdopodobniej około 2550r. p.n.e. i możemy podziwiać go do dziś. Znajduje się w Gizie, wśród innych monumentalnych piramid pochodzących ze starożytności. Wielki Sfinks ma około 73 metrów długości i 20 m wysokości. Został wykuty w skale wapiennej, będącej pozostałością po blokach potrzebnych wówczas do budowy piramidy Cheopsa. Posiada kształt leżącego lwa o głowie faraona (o czym świadczy nemes – charakterystyczne nakrycie głowy). Badacze odkryli, że pod ogromną rzeźbą znajduje się wiele komnat i labiryntów.

Wielki Sfinks – legendy

Najwięcej legend powstało w czasach średniowiecza. Jedna z najbardziej znanych dotyczyła snu o skarbie w uchu sfinksa. Ubogi mężczyzna, któremu przyśniła się tajemnicza przepowiednia, wybrał się do Gizy i zaczął poszukiwania. Na miejscu został złapany przez strażnika, który po wysłuchaniu historii sam chciał znaleźć skarb. Spotkała go jednak kara – w uchu rzeźby czyhał wąż, który go ukąsił, co doprowadziło do szybkiej śmierci. Człowiekowi, który przybył w poszukiwaniu skarbu poniekąd spełnił się sen – został strażnikiem i nie musiał już żyć w ubóstwie.

Sfinksy w mitologii

W starożytnym Egipcie sfinksy były symbolem siły i władzy, pełniły rolę strażników. W mitologii greckiej sfinks pilnował wejścia do Teb. Śmiałkowie, którzy chcieli przejść dalej, musieli rozwiązać słynną zagadkę, która brzmiała Co to za zwierzę, które rano chodzi na czterech nogach, w południe na dwóch, a wieczorem na trzech?”. Prawidłowa odpowiedź brzmiała: człowiek. Tak też odpowiedział mitologiczny Edyp, co poskutkowało rzuceniem się sfinksa w przepaść.

Zwiedzanie Wielkiego Sfinksa

Chcąc odwiedzić zabytkowego Sfinksa, warto przeznaczyć na wycieczkę cały dzień i poświęcić trochę czasu na pozostałe starożytne budowle, należące do kompleksu piramid w Gizie. Aby wejść na ten teren należy zakupić bilet wstępu (obejmuje on cały plac). Warto zabrać ze sobą zapas wody oraz przekąski, ponieważ pomimo tego, że w okolicy są sklepy i restauracje – jest w nich dosyć drogo.

Ciekawostki

Posąg Wielkiego Sfinksa był wielokrotnie odrestaurowywany, jednak przez silne wiatry pustynne i deszcze, w pewnym momencie został niemalże całkowicie zasypany! Odkopano go całkowicie dopiero w 1817r, a do tego czasu widać było jedynie głowę i fragment klatki piersiowej. Do dziś nie wiadomo, dlaczego sfinks nie ma nosa. Pierwsza teoria mówi, że został on zniszczony przez wojska napoleońskie. Kolejna, że pewien człowiek dostał misję zniszczenia Sfinksa, jednak zanim został schwytany, zdążył uszkodzić wyłącznie nos.

Wielki Sfinks – podsumowanie

Monumentalna rzeźba znajduje się na liście światowego dziedzictwa UNESCO i jest ważnym punktem wycieczki po Egipcie. Sfinks w Gizie powstał ok. 2550r. p.n.e. na życzenie faraona Chefrena. Jeśli chodzi o kształt posągu, posiada ciało lwa, a głowa sfinksa przedstawia ówczesnego władcę. Wielki Sfinks, wraz z otaczającymi go piramidami, są obiektami wielu pseudonaukowych spekulacji. Niektórzy uważają, że stworzyli go kosmici, inni zaś, że podziemne komnaty skrywają tajemne informacje dotyczące mitycznej Atlantydy. Jedno jest pewne – rzeźba robi ogromne wrażenie i zdecydowanie warto zobaczyć ją na żywo!


Zobacz też:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *