Świątynia Luksorska w południowym Egipcie – jak do niej dotrzeć oraz kiedy została wybudowana?

Świątynia Luksorska to jeden z najważniejszych zabytków wschodniego brzegu antycznych Teb. Jej budowę rozpoczął Amenhotep III, a zakończył dopiero Ramzes II. Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się, co obecnie można podziwiać w Luksorze!

świątynia luksorska
Ocena

Według wielu podróżników, Świątynia Luksorska należy do najpiękniejszych starożytnych zabytków, które przetrwały próbę czasu. Charakteryzuje ją przede wszystkim gigantyczny rozmiar oraz ciekawe połączenie z inną, egipską świątynią.

Świątynia Luksorska – opis

Zwana jest również Świątynią Narodzin Amona. Jest położona wzdłuż koryta rzeki Nil. Na zewnątrz zdobią ją kolumny z reliefami, piękne wejścia oraz liczne sale i otwarte place. Przy wejściu znajdują się dwie kolumnady (pylony), liczące 53m długości oraz niecałe 13m wysokości. Przed pylonem znajdują się posągi prezentujące Ramzesa II wraz z rodziną. W dalszej części możesz znaleźć miejsca ku czci Chonsu i Mut – matki oraz żony Amona. Znajduje się tam również wiele rzeźb i płaskorzeźb władców starożytnego Egiptu. Cały kompleks jest symetryczny i bardzo dokładnie wykonany. Rozciąga się na długość ponad 250m.

Świątynie Amona

Budowla powstała na cześć boga Amona, utożsamianego z bogiem Ra/Re. Był najważniejszą postacią w mitologii egipskiej. Według dawnych wierzeń, był bogiem płodności i obfitości, a także uosobieniem niewidzialnych elementów natury, czyli powietrza i wiatru. W Egipcie znajdują się dwie świątynie wzniesione ku czci boga Ra. Jedna znajduje się w Luksorze, a druga w Karnaku. Są połączone Aleją Sfinksów, która ma aż 3km długości. Aleja ciągnęła się od Luksoru, wzdłuż brzegu Nilu, aż do szerokich, monumentalnych kolumn, ustawionych już za czasów Ramzesa II.

Historia Świątyni w Luksorze

Budowę świątyni rozpoczął Amenhotep III ok. 1400r. p.n.e. Całość została wykończona dopiero za czasów faraona Ramzesa II. W późniejszym czasie dalszą budową zarządzał Tutanchamon. Świątynia wiele razy zmieniała swoje zastosowanie. Po raz pierwszy przekształcili ją rzymianie tworząc na tym terenie siedzibę rządu i obóz wojskowy. W kolejnych latach była chrześcijańskim kościołem, a następnie meczetem Abu Al-haggag. Przez tysiące lat była zasypana i schowana pod luksorskimi domami i drogami, do momentu, gdy nie odkryli jej na nowo archeolodzy.

Świątynia Luksorska – podsumowanie

Świątynia Luksorska jest świetnie zachowanym, antycznym obiektem sakralnym, który musisz koniecznie zobaczyć, będąc w tej części Egiptu. Liczne kolumny z ozdobnymi reliefami oraz posągi królewskie będą świetną lekcją historii, szczególnie, gdy wybierzesz się tam z przewodnikiem. Zwiedzanie Świątyni Luksorskiej jest możliwe po zakupie biletu. Ze świątyni w Luksorze polecamy wybrać się na 3 kilometrowy spacer Aleją Sfinksów do świątyni w Karnaku, która również jest poświęcona Amonowi.


Zobacz też:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *