Według wielu podróżników, Świątynia Luksorska należy do najpiękniejszych starożytnych zabytków, które przetrwały próbę czasu. Charakteryzuje ją przede wszystkim gigantyczny rozmiar oraz ciekawe połączenie z inną, egipską świątynią.

Świątynia Luksorska – opis

Zwana jest również Świątynią Narodzin Amona. Jest położona wzdłuż koryta rzeki Nil. Na zewnątrz zdobią ją kolumny z reliefami, piękne wejścia oraz liczne sale i otwarte place. Przy wejściu znajdują się dwie kolumnady (pylony), liczące 53m długości oraz niecałe 13m wysokości. Przed pylonem znajdują się posągi prezentujące Ramzesa II wraz z rodziną. W dalszej części możesz znaleźć miejsca ku czci Chonsu i Mut – matki oraz żony Amona. Znajduje się tam również wiele rzeźb i płaskorzeźb władców starożytnego Egiptu. Cały kompleks jest symetryczny i bardzo dokładnie wykonany. Rozciąga się na długość ponad 250m.

Świątynie Amona

Budowla powstała na cześć boga Amona, utożsamianego z bogiem Ra/Re. Był najważniejszą postacią w mitologii egipskiej. Według dawnych wierzeń, był bogiem płodności i obfitości, a także uosobieniem niewidzialnych elementów natury, czyli powietrza i wiatru. W Egipcie znajdują się dwie świątynie wzniesione ku czci boga Ra. Jedna znajduje się w Luksorze, a druga w Karnaku. Są połączone Aleją Sfinksów, która ma aż 3km długości. Aleja ciągnęła się od Luksoru, wzdłuż brzegu Nilu, aż do szerokich, monumentalnych kolumn, ustawionych już za czasów Ramzesa II.

świątynia luksorska malowidła na ścianach

Kup bilet na wycieczkę po Luksorze!

Historia Świątyni w Luksorze

Budowę świątyni rozpoczął Amenhotep III ok. 1400r. p.n.e. Całość została wykończona dopiero za czasów faraona Ramzesa II. W późniejszym czasie dalszą budową zarządzał Tutanchamon. Świątynia wiele razy zmieniała swoje zastosowanie. Po raz pierwszy przekształcili ją rzymianie tworząc na tym terenie siedzibę rządu i obóz wojskowy. W kolejnych latach była chrześcijańskim kościołem, a następnie meczetem Abu Al-haggag. Przez tysiące lat była zasypana i schowana pod luksorskimi domami i drogami, do momentu, gdy nie odkryli jej na nowo archeolodzy.

Świątynia Luksorska – podsumowanie

Świątynia Luksorska jest świetnie zachowanym, antycznym obiektem sakralnym, który musisz koniecznie zobaczyć, będąc w tej części Egiptu. Liczne kolumny z ozdobnymi reliefami oraz posągi królewskie będą świetną lekcją historii, szczególnie, gdy wybierzesz się tam z przewodnikiem. Zwiedzanie Świątyni Luksorskiej jest możliwe po zakupie biletu. Ze świątyni w Luksorze polecamy wybrać się na 3 kilometrowy spacer Aleją Sfinksów do świątyni w Karnaku, która również jest poświęcona Amonowi.

Archiwum: sierpień 2022

Zaplanuj swoją podróż!

Znajdź nocleg i zarezerwuj pobyt!

W serwisie Booking.com masz do wyboru niezliczone hotele, apartamenty, pensjonaty, hostele i wiele innych obiektów turystycznych. Komfortowe noclegi, atrakcyjne ceny na każdą kieszeń!

Tanie loty – bilety na samolot

Skyscanner to najpopularniejsze wyszukiwarki połączeń lotniczych na świecie. Znajdziesz tu oferty najważniejszych linii i przewoźników. Wybierz terminy, lokalizacje, poszukaj promocji i kup bilet na tani lot samolotem!

Jeżeli nie wiesz jak dostać się z lotniska do centrum miasta skorzystaj z możliwości rezerwacji biletów autobusowych na transfer. Dzięki temu bez problemu dostaniesz się do swojej miejscowości docelowej.

Jeżeli na lotnisko w Polsce dojeżdżasz własnym samochodem, zarezerwuj również online parking przy lotnisku w atrakcyjnej cenie.

Zabezpiecz swoją podróż

Niezależnie od celu podróży, warto wykupić ubezpieczenie, które ochroni Ciebie na wypadek niespodziewanych zdarzeń (np. zdrowotnych, OC czy związanych z kradzieżą bagażu). Skorzystaj z wygodnej porównywarki, ceny zaczynają się już od 2,63 zł dziennie.

Zwiedzanie. Ciekawe miejsca, wejściówki, kupony rabatowe

GetYourGuide to świetny internetowy przewodnik turystyczny. Zamówisz oprowadzanie przez cicerone, zapiszesz na zorganizowaną wycieczkę, kupisz bilety ze zniżkami do zabytków, muzeów, teatrów, galerii sztuki i wielu innych miejsc! Na GoCity.com wykupisz kartę miejską, dzięki której na miejscu zapłacisz mniej za wiele rzeczy!

Zobacz atrakcje i zarezerwuj bilety


Zobacz także: