Fajum – stolica oazy, leżącej na Pustyni Libijskiej

Fajum to miasto leżące w północnym Egipcie. Jest stolicą oazy oraz gubernatorstwa o tej samej nazwie. Przeczytaj nasz artykuł i poznaj historię miasta oraz dowiedz się, co warto w nim zobaczyć!

fajum
Ocena

Fajum jest ciekawym miejscem, ponieważ znajdziemy w nim nie tylko zachwycającą i bujną przyrodę, lecz również pozostałości po starożytnym mieście Szedet.

Fajum – stolica oazy

Fajum znajduje się w północnej części Egiptu, niecałe 100 km od Kairu. Leży na terenie Pustyni Libijskiej. Obecnie liczy ok. 316 000 mieszkańców. Ludzie żyją tu głównie z rolnictwa i rybołówstwa. Fajum nie jest typowo turystycznym miastem, dlatego największa część przyjezdnych to Egipcjanie, którzy przyjeżdżają tu, by odpocząć nad starożytnym jeziorem Karun. Nad brzegiem stoją hotele, ośrodki wędkarskie oraz wioski turystyczne. Goście mają szeroki wybór sportów wodnych, takich jak windsurfing, żeglowanie czy pływanie łodzią. Kąpiele nie są zalecane, ponieważ stale wzrasta zasolenie jeziora.

Powstanie Oazy Fajum

Oaza powstała wskutek przypadkowego przedostania się wody z Nilu, około 70 tysięcy lat temu. Wówczas Fajum było naturalną depresją. Wpływająca woda utworzyła tam jezioro Karun (w starożytności zwane Moeris). Niedługo po tym wybudowano kanał Józefa (Bahr Jusuf), który zaczął na stałe odprowadzać wodę z Nilu. W taki sposób rośliny zyskały idealne warunki do rozwoju, tworząc bajeczną oazę. Nie bez przyczyny, Fajum jest nazywane „ogrodem Egiptu”

Rozwój oazy i pierwsi mieszkańcy

Pierwsze ślady osadnictwa pochodzą z okresu paleolitu, jednak zorganizowane zagospodarowywanie terenu rozpoczął dopiero faraon Amenemhat I, założyciel XII dynastii, około 1980r. p.n.e. Kolejny faraon – Senuseret II – kontynuował opiekę nad terenem, tworząc system kanałów nawadniających ziemię. Jego następcy również kontynuowali pracę poprzednich władców, dzięki czemu obszar oazy stał się najbardziej żyznym terenem Egiptu.

Pustynia Libijska

Zajmuje wschodnią część Sahary, obejmując państwa, takie jak: Libia, zachodni Egipt oraz północno-zachodni Sudan. Ma powierzchnię rozciągającą się na ok. 2 mln km². Teren Pustyni Libijskiej należy do strefy klimatu zwrotnikowego, skrajnie suchego.

Fajum – co zobaczyć?

Główną atrakcją Fajum jest starożytne jezioro Karun. Powstało w czasach, gdy Saharze nie brakowało wody. Badacze odnaleźli ślady pobytu ludzi sprzed kilkudziesięciu tysięcy lat. Jednak przez susze jezioro zaczęło się kurczyć, aż niemal całe wyschło. Mieszkańcy byli zmuszeni do opuszczenia terenu. Oazę odratował wspomniany wcześniej Amenemhat I. Obecnie, jezioro jest dostępne dla turystów. Można uprawiać windsurfing i pływać łodzią, jednak kąpiel jest utrudniona, ponieważ z roku na rok rośnie jego zasolenie.

Starożytne miasto Szedet

Szedet, zwane również Krokodylopolis, w antyku zajmowało teren pomiędzy jeziorem Moeris, a Nilem. Faraon, odpowiedzialny za rozwój oazy Fajum, zbudował tu świątynię boga Sobka. W mitologii egipskiej Sobek był opiekunem wód i jezior, a także symbolem siły królewskiej. Był przedstawiany z głową krokodyla, stąd nazwa miasta – Krokodylopolis. Do dziś można zwiedzać ruiny świątyni boga Sobka.

Pozostałe atrakcje Fajum

Poza ruinami starożytnego miasta oraz jeziorem Karun, w Fajum można zobaczyć również sporo pozostałości po antycznych świątyniach, budowanych w większości przez Ptolemeuszy. Pamiątkami z czasów ptolemejskich są również dwie piramidy: Amenemhata III oraz Senusereta II. Dodatkowo w Fajum znajduje się piętnastowieczny meczet Asil Beya.

Fajum – podsumowanie

Fajum jest jedną z najbardziej znanych i największych oaz w Afryce Północnej. Jest świetnym miejscem na odpoczynek, choć trzeba pokonać sporo kilometrów, by do niej dotrzeć. Fajum nie roi się od turystów, gdyż przyciąga w większości Egipcjan, spragnionych wypoczynku nad bajecznym jeziorem Karun. Jeśli wybierasz się do oazy Fajum, polecamy wzbogacić wycieczkę o zwiedzanie ruin starożytnych świątyń.

Fot. główne: cynic zagor (Zorbey Tunçer) via Wikipedia, CC BY-SA 2.0


Zobacz też:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *