El Quseir – miejscowość wypoczynkowa pełna pięknych raf koralowych

El Quseir to świetne miejsce na wypoczynek w promieniach słońca. Kurort znajduje się pomiędzy dwoma miastami: Hurghada i Marsa Alam. Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się, co warto zobaczyć będąc w tej części Egiptu!

el quseir
Ocena

W El Quseir życie płynie raczej spokojnie. Co prawda jest miejscowością turystyczną, jednak jest tu zdecydowanie mniej ludzi i hoteli, niż w pobliskich miastach. Dodatkowo, El Quseir to raj dla fanów nurkowania!

El Quseir – najważniejsze informacje

El Quseir to przede wszystkim miasto z bogatą przeszłością. W starożytności było jednym z najważniejszych portów Egiptu. Znajdziesz tu wiele zabytków, które przetrwały do dziś. Najważniejszym jest Stary Port, powstały już za czasów Rzymian. Później, w czasach osmańskich, Turcy wznieśli tu imponującą fortecę, którą również można obecnie zwiedzać. Kolejnym, choć sporo młodszym zabytkiem, jest szpital z XIX wieku, w którym zwykle zajmowano się pielgrzymami, podrużującymi do Mekki. Obecnie El Quseir jest miastem nastawionym na turystów spragnionych relaksu w pełnym słońcu. Do głównych atrakcji miasta należy nurkowanie wśród raf koralowych i snorkeling.

El Quseir – historia

Miasto leży 160 km na południe od Hurghady, nad Morzem Czerwonym. W starożytności było jednym z najważniejszych portów międzynarodowych Egiptu. Niegdyś rządziła nim królowa Hatszepsut, która w czasie swoich rządów wysyłała emisariuszy do okolicznych miast w celu nabycia, m.in. hebanu, mirry, egzotycznych zwierząt czy kości słoniowej. Największy rozkwit miasta miał miejsce za czasów otomańskich. Turcy chcieli jak najlepiej bronić El Quseir przed najeźdźcami. W tym celu wybudowali fortecę, którą można zwiedzać do dziś. El Quseir przez tysiąclecia odgrywał rolę łącznika między Orientem, a Zachodem. Tej funkcji pozbawiła go dopiero budowa Kanału Sueskiego.

El Quseir – atrakcje

Największą atrakcją miasta jest nurkowanie, dlatego na każdym kroku znajdują się centra nurkowania i snorkelingu. Będąc w El Quseir warto się skusić, ponieważ tutejsza rafa Elphinstone zaliczana jest do 20 najlepszych miejsc do nurkowania na świecie. Jest to świetna okazja do przyjrzenia się podwodnemu światu. Można tu zaobserwować krowy morskie, rekiny, żółwie, skrzydlice i barakudy. Poza tym, jeśli lubisz aktywny wypoczynek, możesz spróbować swoich sił w surfingu, kitesurfingu, windsurfingu czy żeglowaniu. Po wysiłku polecamy relaks na piaszczystej plaży wśród bajecznych krajobrazów.

Wycieczka po okolicy

Podczas podróży w tej części Egiptu warto również udać się do kilku ciekawych miejsc w okolicy. Należy do nich, m.in. Wadi Hammamat, czyli dolina, będąca najkrótszą drogą do wybrzeża Nilu. Ściany doliny są ozdobione wieloma obrazami i inskrypcjami. Kolejnym ważnym punktem jest Mons Claudionus. Jest to sporych rozmiarów obóz rzymski, pochodzący z II w. n.e. Poza obozem, znajdziemy również małą wioskę, zamieszkiwaną niegdyś przez górników, pracujących przy wydobyciu złota w lokalnej kopalni.

El Quseir – podsumowanie

El Quseir to turystyczne miasto z bogatą historią sięgającą antyku. Jest to świetne miejsce na wakacje dla osób, które nie przepadają za tłumami, ponieważ, mimo świetnych hoteli i plaż, nie jest tak zatłoczone, jak sąsiadująca Hurghada. Miasto słynie ze świetnych miejsc do nurkowania oraz bajecznych krajobrazów.

Fot. główne: J. Hutsch via Wikipedia, CC BY-SA 3.0


Zobacz też:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *