Piramidy w Gizie to intrygujące, majestatyczne i trochę przerażające budowle, która stanowią zarówno kąsek turystyczny, jak i nie lada gratkę dla archeologów i historyków. Na czym polega ich fenomen?

Piramidy w Gizie to ostatni cud starożytnego świata. Przez prawie 4000 lat niezwykły kształt, nienaganna geometria i ogromna masa piramid w Gizie nasuwały oczywiste pytanie: „Jak zostały zbudowane i dlaczego?”. Wieki badań dostarczyły nam części odpowiedzi. Zbudowane jako masywne grobowce na rozkaz faraonów, zostały zbudowane przez zespoły pracowników, które liczyły dziesiątki tysięcy ludzi. Dziś stanowią swoisty hołd złożony potędze, organizacji i osiągnięciom starożytnego Egiptu.

Piramidy w Gizie – po co je wzniesiono?

Trwające wykopaliska na płaskowyżu Gizy, wraz z odkryciem osady budowniczych piramid, wraz z obszarami do produkcji żywności na dużą skalę i placówkami medycznymi, dostarczyły dowody na to, że robotnicy nie byli niewolnikami, ale zorganizowaną siłą roboczą egipskich rolników. W sezonie powodziowym, kiedy Nil pokrył ich pola, ci sami rolnicy mogli zostać przesunięci przez ustrukturyzowaną biurokrację, do pracy przy grobie faraona. W ten sposób budowę piramid można postrzegać jako starożytny plan tworzenia miejsc pracy. Transport kamienia budowlanego na miejsce ułatwiły wody powodziowe.

Piramidy w Gizie, kim byli budowniczowie?

Ale pomimo dowodów, niektórzy nadal nie akceptują, że starożytni Egipcjanie byli zdolni do takich osiągnięć. Tak zwani piramidolodzy wskazują na rzeźbienie i umieszczanie kamieni z dokładnością do milimetra i argumentują numerologiczne znaczenie wymiarów budowli jako dowód na to, że piramidy zostały zbudowane przez anioły lub kosmitów. Łatwo się śmiać z tych pomysłów, ale kiedy obserwuje się pomniki z bliska, zwłaszcza w środku, łatwiej zrozumieć, dlaczego tak wielu ludzi wierzy, że tak niezwykłe budowle muszą mieć nieziemskie pochodzenie.

Piramidy w Gizie – zwiedzanie

Większość odwiedzających jedzie prosto do czterech najsłynniejszych zabytków, tzn.: Wielka Piramida Chufu (Cheopsa), Piramida Chefrena, Piramida Mykerinosa i Sfinks. Jednak dla tych, którzy chcą zwiedzać dalej, pustynny płaskowyż otaczający piramidy jest zasypany rozmaitymi grobowcami, ruinami świątyń i mniejszymi piramidami satelitarnymi.

Wielka Piramida Chufu (Cheopsa)

Najstarsza piramida w Gizie i największa w Egipcie, Wielka Piramida Cheopsa w Gizie mierzyła 146 m wysokości, ale po 46 wietrznych wiekach jej wysokość zmniejszyła się o 9 m. Wewnątrz piramidy nie ma wiele do zobaczenia, ale doświadczenie wspinaczki przez starożytną kamienną strukturę jest niezapomniane – aczkolwiek niemożliwe, jeśli ktoś cierpi na najmniejszy stopień klaustrofobii. Osoby starsze i niezdolne do takiego wysiłku nie powinny podejmować prób wspinaczki, ponieważ jest ona bardzo stroma.

piramidy w Gizie bilety

Kup bilet na zwiedzanie piramid w Gizie!

Piramida Cheopsa – zwiedzanie

Najpierw trzeba wspiąć się po ścianie piramidy, po prymitywnych schodach na lewo od wejścia. Na skrzyżowaniu w tunelu przejście schodzi do niedokończonego grobowca (zwykle zamkniętego) o długości około 100 m i głębokości 30 m w podłożu skalnym. Stąd idzie kolejny korytarz o wysokości 1,3 m i szerokości 1 m wznosi się na około 40 m, aby dotrzeć do Wielkiej Galerii, imponującej wąskiej przestrzeni o długości 47 m i wysokości 8,5 m. Na początku galerii mały poziomy korytarz prowadzi do tzw. Komory Królowej.

W trakcie wycieczki po Wielkiej Galerii można zauważyć, jak dokładnie pasują do siebie kamienne bloki w suficie. W końcowej części komora Króla o długości 10 m ściany z bloków z czerwonego granitu. Sam sufit składa się z dziewięciu ogromnych płyt granitowych, które ważą ponad 400 ton. Nad tymi płytami cztery kolejne płyty są oddzielone szczelinami, które mają na celu rozłożenie ogromnego ciężaru z dala od komory. Dobry przepływ powietrza z nowoczesnego systemu wentylacyjnego (zbudowanego w dwóch maleńkich, starożytnych szybach powietrznych) ułatwia odwiedzającym oddychanie.

Na wschód od piramidy Cheopsa znajdują się ruiny z innej epoki: Dom Wypoczynku Króla Farouka – wielka neofaraoniczna budowla zbudowana w 1946 roku przez Mustafę Fahmy. Obecnie panuje tam bałagan, ale z sąsiedniego podwórka jest dobry widok na miasto. W połowie 2017 r. rząd wyznaczył to miejsce do odrestaurowania.

Wzdłuż wschodniej ściany piramidy znajdują się trzy małe konstrukcje, wysokie na około 20 metrów, które wyglądem przypominają sterty gruzu – to piramidy królowych, grobowce żon i sióstr Cheopsa. Do niektórych z nich można wejść, ale wewnątrz jest dość duszno. Warto zwrócić także uwagę na słoneczne doły między piramidami, w których niegdyś znajdowały się gigantyczne łodzie rytualne.

Piramida Chefrena (Khafre)

Khafre to druga piramida. Wydaje się większa niż ta, którą miał ojciec Chefrena – Cheops. Mierzy zaledwie 136 m wysokości, ale nie jest, po prostu stoi na wyższym poziomie. Pierwotnie wszystkie trzy piramidy były całkowicie zatopione w tym gładkim białym kamieniu, jakim jest wapień, który sprawiał, że lśniły w słońcu. Przez wieki ta obudowa była zdejmowana do użytku w pałacach i meczetach, odsłaniając bardziej miękki kamienny rdzeń na działanie żywiołów.

Komnaty i przejścia tej piramidy są mniej skomplikowane niż te w Wielkiej Piramidzie, ale prawie tak samo klaustrofobiczne. Wejście schodzi do przejścia, a następnie do komory grobowej, w której wciąż znajduje się duży granitowy sarkofag Cheopsa. W czasie badań wnętrze tej piramidy było zamknięte. Zwykle dzieje się tak na przemian z Piramidą Mykerinosa. Na wschód od piramidy, znajdują się znaczne pozostałości świątyni grobowej Chefrena i wyłożone płytami chodniki grobli, które zapewniały dostęp wody z Nilu do grobowca.

Piramida Mykerinosa

Mierząca 62 metrów wysokości, ta piramida jest najmniejszą z trzech w Gizie, stanowi tylko około jednej dziesiątej masy Wielkiej Piramidy. Faraon Mykerinos zmarł, zanim konstrukcja została ukończona – wokół dna znajduje się kilka warstw granitowych okładzin, które nigdy nie zostały odpowiednio wygładzone. Wewnątrz schodzi się na trzy różne poziomy i można zajrzeć do głównego grobowca.

Na zewnątrz piramidy zobaczysz wykopane pozostałości Świątyni Pogrzebowej Faraona Mykerinosa, a dalej na wschód ruiny jego świątyni w dolinie. Na południu znajduje się kompleks Piramid Królowych. Jeśli pójdzie się zbyt daleko, dojdzie się do naganiaczy koni i wielbłądów, którzy będą chcieli zwabić każdego turystę na pustynię. W ten sposób można uzyskać lepsze zdjęcia wszystkich trzech piramid. Jeśli tam pojedziesz, miej pod ręką swój bilet wstępu na wypadek, gdyby policja zażądała go po powrocie.

Wielki Sfinks w Gizie

Reźba znana po arabsku jako Abu Al Hol, czyli Ojciec Terroru. To posąg przedstawiający człowieka z zadem lwa, który został nazwany przez starożytnych Greków Sfinksem, ponieważ przypominał ich mitycznego skrzydlatego potwora, który zadawał zagadki i zabijał każdego, kto nie był w stanie na nie odpowiedzieć. Badania archeologiczne i geologiczne wykazały, że najprawdopodobniej został wyrzeźbiony z podłoża skalnego na dnie grobli za panowania Cheopsa, więc prawdopodobnie przedstawia jego rysy.

Gdzie Wielki Sfinks ma nos?

Jak wynika z relacji wczesnych arabskich podróżników, nos odkuto między XI a XV wiekiem, chociaż niektórzy nadal lubią obwiniać Napoleona o ten czyn. Część brody została wywieziona przez XIX-wiecznych poszukiwaczy przygód i jest obecnie wystawiona w British Museum w Londynie. Aktualnie Sfinks ma większe problemy, m.in. zanieczyszczenia i podnoszące się wody gruntowe powodują pęknięcia wewnętrzne i jest w ciągłym stanie restauracji.

piramidy w Gizie bilety

Kup bilet na zwiedzanie piramid w Gizie!

Legendy i przesądy o Sfinksie narastają, a tajemnica otaczająca jego dawno zapomniany cel jest prawie tak intrygująca jak jego wygląd. Widząc go po raz pierwszy, wielu odwiedzających zgadza się z angielskim dramatopisarzem Alanem Bennettem, który zanotował w swoim pamiętniku, że oglądanie Sfinksa jest jak spotkanie z osobowością telewizyjną na żywo: „jest mniejszy, niż sobie wyobrażano”.

Piramidy w Gizie wybudowano tysiące lat temu, a swoim wyglądem i ogromnymi rozmiarami zadziwiają do dzisiaj. Piramida Cheopsa, Chefrena i Mykerinosa to główne piramidy, które zostały postawione na płaskowyżu w Gizie. Trudno jest opisać słowami, jakim kunsztem wykazali się Egipcjanie w trakcie budowy kompleksów grobowych dlatego najlepiej przekonać się na własne oczy, jak imponujące są to budowle.

Archiwum: czerwiec 2022

Zaplanuj swoją podróż!

Znajdź nocleg i zarezerwuj pobyt!

W serwisie Booking.com masz do wyboru niezliczone hotele, apartamenty, pensjonaty, hostele i wiele innych obiektów turystycznych. Komfortowe noclegi, atrakcyjne ceny na każdą kieszeń!

Tanie loty – bilety na samolot

Skyscanner to najpopularniejsze wyszukiwarki połączeń lotniczych na świecie. Znajdziesz tu oferty najważniejszych linii i przewoźników. Wybierz terminy, lokalizacje, poszukaj promocji i kup bilet na tani lot samolotem!

Jeżeli nie wiesz jak dostać się z lotniska do centrum miasta skorzystaj z możliwości rezerwacji biletów autobusowych na transfer. Dzięki temu bez problemu dostaniesz się do swojej miejscowości docelowej.

Jeżeli na lotnisko w Polsce dojeżdżasz własnym samochodem, zarezerwuj również online parking przy lotnisku w atrakcyjnej cenie.

Zabezpiecz swoją podróż

Niezależnie od celu podróży, warto wykupić ubezpieczenie, które ochroni Ciebie na wypadek niespodziewanych zdarzeń (np. zdrowotnych, OC czy związanych z kradzieżą bagażu). Skorzystaj z wygodnej porównywarki, ceny zaczynają się już od 2,63 zł dziennie.

Zwiedzanie. Ciekawe miejsca, wejściówki, kupony rabatowe

GetYourGuide to świetny internetowy przewodnik turystyczny. Zamówisz oprowadzanie przez cicerone, zapiszesz na zorganizowaną wycieczkę, kupisz bilety ze zniżkami do zabytków, muzeów, teatrów, galerii sztuki i wielu innych miejsc! Na GoCity.com wykupisz kartę miejską, dzięki której na miejscu zapłacisz mniej za wiele rzeczy!

Zobacz atrakcje i zarezerwuj bilety


Zobacz także: