Zanzibar – co zobaczyć? Poznaj największe atrakcje turystyczne rajskiej wyspy na Oceanie Indyjskim

Wybierasz się na Zanzibar? Co zobaczyć na tej wyspie? Jeśli Zanzibar kojarzy ci się wyłącznie z plażami o białym piasku i turkusowej wodzie, wakacje na tej największej wyspie Tanzanii mogą cię zaskoczyć!

zanzibar co zobaczyć

Planujesz wyprawę na dość odległy Zanzibar? Co zobaczyć na tej pięknej wyspie, by wakacje były naprawdę udane? Odpowiedź na to pytanie znajdziesz w naszym tekście. Zapraszamy do lektury! Sprawdź, czym może zaskoczyć cię Zanzibar!

Dla szukających odpoczynku: najpiękniejsze plaże Zanzibaru

Nawet jeśli planujesz aktywny wypoczynek na Zanzibarze, koniecznie zaplanuj przynajmniej kilka dni na relaks na egzotycznych plażach. Atrakcyjne miejsca do plażowania znajdują się głównie na wschodnim wybrzeżu, choć nie brakuje ich także w okolicach miasta Zanzibar i jego zabytkowej dzielnicy Stone Town.

Kup bilet na wycieczkę do niesamowitego parku Jozani!

Miejsca położone w zachodniej i północnej części wyspy są często wybierane ze względu na niewielkie pływy (choć występujące na wschodzie wyspy odpływy i przypływy mogą stanowić dla niektórych dużą atrakcję) oraz możliwość podziwiania malowniczych zachodów słońca. Na plażach we wschodniej części wyspy zachwycają z kolei intensywnie turkusową barwą wody.kup bilety

Chcesz odwiedzić Zanzibar? Co zobaczyć jeszcze, oprócz egzotycznych plaż? Oto lista polecanych miejsc:

 • Kiwengwa – turyści znajdą tu wszystko, co kojarzy się z rajskimi widokami: jasny, niemal biały piasek, bujne palmy kokosowe i ocean we wszystkich odcieniach turkusu. Pobliska wioska Kiwengwa jest nazywana „Małymi Włochami” – ze względu na architekturę i klimatyczne restauracje.
 • Jambiani – to miejsce, w którym można obserwować ciekawe zjawisko przypływów i odpływów. W pobliżu znajdują się także liczne algowe poletka, uprawiane przez mieszkanki okolicznych wiosek.
 • Paje – miejsce we wschodniej części wyspy, słynące z płytkiej wody. Jest określane mianem mekki windsurferów i kitesurferów.
 • Nakupenda – to plaża, która zdobyła pierwsze miejsce w rankingu Trip Advisor w 2017 roku. Wyróżnia się krystalicznie czystą wodą i białym piaskiem. Na rejs na Nakupendę można wybrać się z Kamiennego Miasta (Stone Town), wypoczynek w tym miejscu można również połączyć z wizytą na Prison Island, gdzie żyją słynne żółwie olbrzymie.
 • Matemwe – to spokojne, wolne od masowej turystyki miejsce. Plażę w Matemwe warto odwiedzić ze względu na widoczne podczas odpływu rafy koralowe.

Zanzibar – co zobaczyć w czasie wakacji?

Gdy błogi odpoczynek na zanzibarskim wybrzeżu już ci się znudzi, koniecznie wybierz się na zwiedzanie wyspy. Wycieczki możesz wykupić w biurze podróży, które organizuje twój wyjazd, lub na miejscu.

Atrakcje Zanzibaru to zarówno zachwycająca afrykańska przyroda, jak i zabytki świadczące o bogatej historii regionu, obecnie należącego do Tanzanii.

Co warto zobaczyć na wyspie w wolnym czasie? Oto kilka propozycji dla osób lubiących kontakt z naturą i zwiedzanie historycznych budynków:

 • Stone Town – najstarsza część stolicy Zanzibaru, wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Dawne miejsce targu niewolników jest obecnie jednym z najpopularniejszych celów wycieczek turystów. Spacer uliczkami Stone Town pozwala poznać niezwykłą architekturę o wpływach afrykańskich, indyjskich i arabskich. Wizyta w zabytkowej części miasta Zanzibar to także okazja do zakupu lokalnych pamiątek i żywności.
 • Darajani Market – to położony niedaleko Stone Town targ, na którym można kupić świeże owoce morza i aromatyczne przyprawy. To nie tylko atrakcyjne miejsce na zakupy, ale również na zrobienie barwnych zdjęć. Targ odbywa się w dużym miejskim parku.
 • Wycieczka na plantację przypraw. Zanzibar nie bez powodu nazywany jest Wyspą Przypraw. Na tamtejszych polach uprawia się znane z egzotycznej kuchni: cynamon, goździki, kardamon, gałkę muszkatołową. Podczas wycieczki na plantację przypraw na Zanzibarze można nie tylko poznać egzotyczne rośliny, ale również spróbować lokalnej kuchni i kupić pamiątki: mydełka czy perfumy.
 • kup bilety

Nurkowanie i inne propozycje dla miłośników aktywnego spędzania czasu

Archipelag Zanzibaru to prawdziwa mekka dla wszystkich, którzy kochają sporty wodne. Aby spróbować snorkelingu, windsurfingu czy kitesurfingu, nie potrzebujesz sprzętu ani doświadczenia. Potrzebne akcesoria wypożyczysz na plaży, na miejscu skorzystasz także z pomocy instruktorów.

Na całej wyspie Zanzibar panują dobre warunki do uprawniania sportów wodnych, jednak miłośnicy aktywnego wypoczynku szczególnie upodobali sobie kilka miejsc.

Nurkowanie jest szczególnie popularne w miejscach, gdzie niedaleko od brzegu znajduje się rafa koralowa. Przykładem jest rezerwat przyrody na Mnemba, niewielkiej wyspie położonej kilka kilometrów na północ od głównej wyspy archipelagu, Unguji. Nurkowanie pozwala dokładnie przyjrzeć się nie tylko rafom, ale także wodnej faunie i florze, m.in. delfinom, płaszczkom, rybom rafowym.

Najlepsze warunki do kitesurfingu i windsurfingu panują na szerokich piaszczystych plażach Nungwi, Paje i Pwani – Mchangani. Aby w pełni cieszyć się możliwościami, jakie dają te sporty wodne, najlepiej wybrać się na Zanzibar w okresie silnych wiatrów: w styczniu, lutym i czerwcu.

Zanzibar z dziećmi – ciekawe miejsca dla całej rodziny

Wyjazd na Zanzibar z dziećmi? To doskonały pomysł! Ta największa wyspa Tanzanii jest miejscem, gdzie zarówno najmłodsi, jak i ci trochę starsi nie będą się nudzić. Zanzibar oferuje wiele atrakcji przyrodniczych, do których można łatwo dojechać samochodem lub dopłynąć łódką. Taka wycieczka na pewno nie będzie męcząca, za to przyniesie dużo radości całej rodzinie.

Zabrałeś dzieci i wyjechałeś na Zanzibar? Co zobaczyć, żeby twoje pociechy były zadowolone?

 • Jozani Forest, jedyny park narodowy na Zanzibarze. Dzieci będą zachwycone wizytą w tym miejscu przede wszystkim ze względu na gerezy rude – niewielkie, sympatyczne małpy, które chętnie pokazują się turystom. Wizyta w parku narodowym Jozani to także okazja do podziwiania tropikalnej roślinności, w tym endemicznych lasów namorzynowych. Kup bilet i zobacz to niezapomniane miejsce!
 • Zanzibar Butterfly Centre – do tego położonego w południowej części wyspy ośrodka warto się wybrać przy okazji wycieczki do parku Jozani Forest. Wizyta w Butterfly Centre to dla dzieci fascynująca lekcja przyrody. Mogą tam obserwować różne stadia rozwoju motyli, a także podziwiać różnobarwne dorosłe okazy.
 • Prison Island – wyspa, która dawniej była miejscem kwarantanny dla chorych na żółtą febrę, stała się domem dla żółwi olbrzymich. To jeden z największych i najbardziej długowiecznych gatunków na świecie.

Plażowanie, przygoda ze sportami wodnymi czy zwiedzanie? Na Zanzibarze nie musisz wybierać! Ta egzotyczna wyspa oferuje ci więcej, niż myślisz. Zaplanuj wakacje tak, jak lubisz!


Zobacz też:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *