Zanzibar – zabytki i budowle, które musisz zobaczyć!

Lubisz historię i odwiedzasz Zanzibar? Zabytki znajdujące się na tej wyspie zrobią na tobie wrażenie. Na jakie obiekty musisz zwrócić szczególną uwagę? Podpowiadamy!

zanzibar zabytki
Ocena

Zabytki na Zanzibarze zaskakują różnorodnością i w ciekawy sposób przypominają o historii tej wyspy. Jest ona długa i ciekawa, szczególnie gdy odkrywasz ją w trakcie spacerów wśród zabytków. Zanzibar na ich brak nie może narzekać, choć większość turystów kojarzy go z plażami i nurkowaniem. Gdzie warto się wybrać, by lepiej poznać dzieje tej części świata? Oto nasze propozycje. 

Zanzibar – zabytki wyspiarskiej stolicy

Największą ilością zabytków może się pochwalić miasto Zanzibar, a dokładniej jego starówka. Ten skrawek wyspy cieszy się wielkim powodzeniem wśród turystów, a historyczny spacer po jego terenie jest obowiązkowym punktem w programie każdej wycieczki. W jej trakcie przekonasz się, jak różnorodna jest kultura wyspy.

Stone Town (Kamienne Miasto) to przede wszystkim takie budowle, jak :

 • Stary Fort, zwany też Arabskim Fortem; 
 • Dom Cudów, zbudowany pod koniec XIX wieku dla sułtana Barghasza;
 • gmach dawnego Ambulatorium, wyróżniający się piękną elewacją; 
 • katedra anglikańska z lat 70. XIX wieku;  
 • rzymskokatolicka katedra św. Józefa; 
 • hinduska Świątynia Śaktyjska, jedna z najstarszych i najciekawszych świątyń hinduskich na terenie Stone Town; 
 • ruiny domu Tippu Tipa, znanego handlarza niewolnikami;
 • szyicki meczet Ithna Asheri;
 • Perskie Łaźnie Hamamni.

Zabytki na Zanzibarze. Co jeszcze warto zobaczyć? 

Stone Town robi wrażenie, jednak ciekawe pamiątki z dawnych czasów znajdziesz też poza jego terenem. Gdzie warto się wybrać? Oto kilka propozycji dla każdego.

Zanzibar – zabytki mniej znane

Wśród mniej znanych, za to bardzo ciekawych zabytków wyspiarskiej stolicy, znajduje się Dom Davida Livingstone’a. Jest on dumą dzielnicy Ng’ambo, która urzeka już typowo afrykańskim charakterem. Wspomniany już dom powstał w 1860 roku z woli sułtana, jednak przez lata był wykorzystywany przez badaczy i misjonarzy, którzy często odpoczywali na Zanzibarze przed wyprawą w głąb Afryki kontynentalnej.

W rejonie Stone Town warto też odwiedzić Prison Island, czyli wyspę Changuu. Miłośnicy przyrody odwiedzają ją ze względu na sanktuarium żółwi olbrzymich, jednak miłośnicy historii koncentrują się na zabytkach przypominających o handlu niewolnikami. O tym przypomina budynek więzienia, dziś służący turystom, oraz dom generała Matthewsa, wykorzystywany obecnie jako restauracja. Dumą wyspy pozostaje jednak żółwie sanktuarium cieszące się znacznie większą popularnością niż wspomniane zabytki.

 Co jeszcze warto zobaczyć?

Obok wymienionych już zabytków, na Zanzibrze czeka sporo innych ciekawych budowli. Ciekawą grupę  stanowią pałace sułtańskie, z którymi spotkasz się i na terenie Stone Town, i poza wyspiarską stolicą.

W rejonie miejscowości Bubu możesz zobaczyć ruiny aż trzech budowli tego typu. To m.in. pałac Mruhubi, zbudowany w latach 80. XIX wieku dla kochanek sułtana. To również ruiny pałacu Beit el Mtoni, pochodzącego z lat 20. XIX stulecia. To najstarszy pałac sułtański na Zanzibarze, zatem turyści chętnie poświęcają mu swój czas. Mogą cię również zainteresować ruiny pałacu Chuini.

Co jeszcze warto zobaczyć? Wśród atrakcji dla koneserów znajdują się m.in.:

 • pozostałości perskich łaźni Kidichi, znajdujących się na terenie Kizimbani Spice Farm największej na wyspie plantacji przypraw;
 • meczet Kizimkazi, będący jednym z najstarszych zabytków na Zanzibarze;
 • ruiny pałacu Dunga;
 • ruiny Fukuchani (Dom Portugalski) koło Kendwy;
 • latarnia morska Hog Point w Nungwi. Pochodzi ona z 1881 roku i jest najstarszą latarnią morską na Zanzibarze.

Zanzibarskie zabytki mają wiele uroku, a spacery ich śladem będą dla ciebie wspaniałą lekcją historii. Spacery po wiekowych uliczkach i wizyty w mniej znanych miejscowościach będą świetnym uzupełnieniem pobytu na wyspie, która zaskoczy cię nie tylko plażami i rafami koralowymi, ale i bogatą kolekcją pamiątek z dawnych czasów.


Zobacz też:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *