Pemba, czyli kameralne oblicze Tanzanii. Jakie atrakcje czekają na tej wyspie?

Pemba to magiczny skrawek Tanzanii, idealny dla tych, którzy marzą o egzotycznych wakacjach i kameralnym nastroju. Czy warto spędzić tu wczasy? Co warto zobaczyć? Przekonaj się!

pemba
Ocena

Wyspa Pemba pachnie egzotycznymi przyprawami, których plantacje spotykać będziesz na każdym kroku. Cynamon, imbir i kardamon są tu wszechobecne. Jakie atrakcje zasługują tu na szczególne wyróżnienie? Podpowiadamy!

Pemba i jej miejsce na mapie Tanzanii

Pemba mapa

Wyspa Pemba zajmuje powierzchnię 984 km² i uchodzi za jedno z najpiękniejszych miejsc na Oceanie Indyjskim. Leży ona w pobliżu wschodnich wybrzeży Afryki, w odległości 50 km od wyspy Zanzibar. Razem wyspy te tworzą autonomiczny region Tanzanii, który cieszy się wielkim powodzeniem wśród turystów. I choć Pemba pozostaje w cieniu Zanzibaru, to staje się coraz popularniejszym celem podróży.

Co warto zobaczyć na wyspie Pemba?

Pemba zachód

Pemba to tropikalne lasy i potężne baobaby. W takiej scenerii możesz ujrzeć fascynujące zwierzęta, w tym unikalne gatunki małp, nietoperzy zwanych latającymi lisami, czy antylop. Miłośników przyrody zachwyci rezerwat Ngezi Forest będący dumą wyspy. Nie brak tu również miejsc idealnych dla osób szukających relaksu oraz dla tych, którzy najlepiej czują się w otoczeniu zabytków. 

Wyspiarskie zabytki

Jeśli w czasie wakacji w Tanzanii zechcesz poznać historię tej wyspy, masz sporo możliwości. Jedną z ważniejszych ciekawostek historycznych są tu ruiny Pugini z podziemnym grobowcem. Na przylądku Ras Mukumba zobaczysz pozostałości pierwszych osiedli suahili, a w Chake-Chake ciekawy fort z XVIII wieku, dziś służący jako muzeum poświęcone wyspie i jej historii. Odwiedź też ruiny Chwaka i latarnię morską Ras Kigomasha, zbudowaną w początkach XX wieku przez Brytyjczyków. 

Pemba dla amatorów sportów wodnych

Wyspa ta nie zwala z nóg liczbą plaż, jednak te, do których dotrzesz, zrobią na tobie wrażenie. Na liście najważniejszych atrakcji tego typu znajduje się Vumavimbi – piaszczysta plaża o długości 2 km.

Wyspa Pemba sprzyja też amatorom sportów wodnych, a w szczególności nurkowania. Najlepsze warunki miłośnicy podwodnych przygód znajdą w rejonie miasta Manta Point. Na liście podwodnych atrakcji wyróżniają się natomiast dwa punkty: Rafa Samaki i Szmaragdowa Rafa, z kolei w rejonie Wielkiej Niebieskiej Rafy często pojawiają się gigantyczne płaszczki. 

Pemba – informacje praktyczne

Pemba lodz

Chcesz spędzić wakacje w tej części świata? Oto najważniejsze wiadomości

Jak dotrzeć na wyspę Pemba?

Samoloty tanzańskich linii docierają do lotniska w mieście Chaki-Chaki, możesz zatem skorzystać z takiego wsparcia. Wielu turystów odwiedza jednak wyspę Pemba podczas wypoczynku na Zanzibarze, z którego możesz się tu dostać promem lub wynajętą łodzią. 

Niezbędne dokumenty

Pemba wyspa

Sprawdź jeszcze, jakie dokumenty musisz posiadać, aby swobodnie poruszać się po terenie Tanzanii. Tym najważniejszym jest turystyczna wiza, którą możesz otrzymać w Tanzanii na lotnisku (jej koszt to 50 dolarów) oraz paszport ważny przez 6 miesięcy od chwili zakończenia planowanego pobytu w tym kraju. 

Pemba ma wiele uroku, a jej atrakcje zrobią na tobie wrażenie. Jeśli marzysz o egzotycznych wakacjach, a nie chcesz wypoczywać na popularnym Zanzibarze, ten skrawek Tanzanii będzie dla ciebie idealny.


Zobacz też:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *