Waluta Kuby – co nią jest i jaki jest kurs? Jaką walutę zabrać na kubańskie wakacje? Płatności, waluta i jej kurs

waluta kuby
Ocena

Waluta Kuby nie jest powszechnie znana, niemniej przed wyjazdem należy się w nią zaopatrzyć. Jaka jest obowiązująca waluta na Kubie?

Waluta Kuby, jej kurs i dostępność kantorów w miejscu wypoczynku to kluczowe kwestie dla turystów przyjeżdżających na wakacje do Republiki Kubańskiej. Wiadomo, że zawsze dobrze jest mieć przy sobie gotówkę, ale może lepiej wymienić ją na miejscu? Odpowiedź na to i wiele innych pytań dotyczących kubańskiej waluty znajdziesz w artykule.

Jaka jest obowiązująca waluta na Kubie?

Z dniem 1 stycznia 2021 roku na Kubie zaczęła obowiązywać wyłącznie jedna waluta, czyli peso kubańskie – CUP, tym samym zlikwidowano walutę CUC. To środek płatniczy, którego od 2021 roku powszechnie używają zarówno Kubańczycy, jak i turyści. Z bankomatów można wybrać gotówkę wyłącznie w CUP, a płatności kartą są możliwe również w tej walucie. Mimo to warto w podróż wziąć ze sobą również euro, ponieważ w niektórych miejscach płatność w tej walucie będzie bardziej oczekiwana niż w CUP.

Jaka waluta na Kubie była przed reformą walutową?

Przed czerwcem 2021 roku na Kubie obowiązywały dwie waluty:

  • CUP – peso kubańskie (peso cubano), w której obywatele otrzymywali i otrzymują nadal wypłatę.
  • CUC – peso wymienialne (moneda nacional), zanim CUC zostało wycofane, używali jej turyści, a także uprzywilejowani mieszkańcy wyspy.

Waluta Kuby – wymiana waluty

Polskich złotówek (PLN) nie można wymienić w Republice Kubańskiej i z wzajemnością. Kubańskich CUP nie można wymienić praktycznie w żadnym kantorze znajdującym się na terenie Polski. Zatem jaką walutę najlepiej zabrać ze sobą z Polski? Jest to uwarunkowane aktualnym kursem walut, niemniej jednak na ogół najkorzystniejsze jest zabranie ze sobą gotówki w euro i wymiana jej na miejscu. Pozostałymi opłacalnymi walutami, które z łatwością można wymienić na Kubie, są:

  • franki szwajcarskie (CHF),
  • brytyjskie funty szterlingi (GBP),
  • jeny japońskie (JPY),
  • pesos meksykańskie (MXN).

W czerwcu 2021 roku rząd kubański wprowadził reformę walutową i oficjalnie wstrzymał obrót gotówką w dolarach amerykańskich. Od tamtej pory zarówno kantory, jak i banki nie przyjmują dolarów. Na czarnym rynku handel dolarami amerykańskimi kwitnie, ale ich wartość może ulegać zmianie, ponadto to nielegalny proceder.

Czym płacić na Kubie? Metody płatności na wyspie

Do wybuchu pandemii koronawirusa na Kubie płatność kartą nie była tak popularna jak w Europie czy Stanach Zjednoczonych. Oczywiście były miejsca, w których taka możliwość była dostępna – głównie miejsca turystyczne, takie jak: hotele, duże restauracje i sklepy. Jednak nie była to standardowa metoda płatności, dlatego poruszając się po wyspie, trzeba było mieć ze sobą gotówkę.

Aczkolwiek wraz z rozszerzeniem się pandemii płatności kartą zaczęły się popularyzować na Kubie, przede wszystkim ze względów bezpieczeństwa. W efekcie do tej pory nieustannie pojawiają się nowe miejsca na mapie Republiki Kubańskiej, w których można dokonać płatności kartą. Oczywiście nadal są to turystyczne atrakcje, sklepy, hotele i restauracje.

Transakcje kartą na Kubie – co trzeba wiedzieć?

Ważną informacją dla podróżujących jest fakt, że w trakcie pobytu na Kubie może wystąpić problem z płatnością kartą, która została wydana przez bank amerykański, albo taki, w którym część udziałów należy do amerykańskiego podmiotu. Warto mieć to na uwadze planując wyjazd, bowiem amerykańskie banki mogą zablokować operacje wykonane kartą płatnicza na Kubie – dotyczy to zarówno płatności, jak i wypłat gotówki z bankomatów.

Dlatego dobrze jest zgłosić wcześniej w swoim banku planowaną podróż (wraz z dokładnym terminem pobytu) i upewnić się, że w trakcie wyjazdu będzie można korzystać z karty i nie zostanie ona zablokowana ze względów bezpieczeństwa. A jeszcze lepiej zabrać ze sobą kilka kart wydanych przez różne banki. Po spełnieniu powyższych wymogów respektowane są zarówno karty Mastercard jak i Visa.

Waluta Kuby to dużo bardziej złożony temat niż zagadnienie walut europejskich. Wyjeżdżając, należy pamiętać, że wymiany pieniędzy najlepiej dokonać na miejscu, na Kubie nie można płacić dolarami, za atrakcje turystyczne można zapłacić kartą pod warunkiem, że nie została wydana przez amerykański bank lub bank, w którym udziały ma amerykański podmiot. Ponadto warto ze sobą zabrać euro, ponieważ jest to pożądana waluta przez wielu Kubańczyków.


Zobacz też:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *