Gdzie leży Zanzibar? Kiedy lecieć na wczasy? Poznaj wyspę pachnącą goździkami

Zanzibar, wyspa na Oceanie Indyjskim, ma wszystko, czego potrzeba do udanych wakacji: białe plaże z turkusową wodą i rafy koralowe. Miłośnicy aktywnego wypoczynku także nie będą się tam nudzić. Gdzie leży Zanzibar? Poznaj lepiej tę niezwykłą wyspę!

gdzie leży zanzibar
Ocena

Zanzibar, archipelag składający się z kilku wysp, należy administracyjnie do Tanzanii, kraju w Afryce Wschodniej, położonego nad Oceanem Indyjskim. Co ciekawe, nazwa tego kraju pochodzi częściowo właśnie od Zanzibaru – jest połączeniem pierwszych sylab nazw dawnych kolonii (Tanganiki i Zanzibaru). Tanzania to kraj, który wymaga wizy. Jej uzyskanie nie jest jednak skomplikowane – Polacy mogą ubiegać się o wizę elektroniczną. Wniosek składa się na stronie internetowej, a wiza jest przesyłana mailowo. Można ją uzyskać również na przejściu granicznym.

Osobom, które odwiedzają Zanzibar w celach turystycznych, wystarczy standardowa wiza na 90 dni, uprawniająca do jednokrotnego wjazdu na teren kraju. Dokument jest płatny – koszt jego uzyskania to 50 USD. Gdzie leży Zanzibar i co jeszcze powinieneś o nim wiedzieć?

Gdzie leży Zanzibar? Co warto wiedzieć przed przyjazdem?

Gdzie leży Zanzibar lot

Zanzibar znajduje się na Oceanie Indyjskim. Osoby, które chcą wybrać się tam na egzotyczne wczasy, mogą być spokojne o własne bezpieczeństwo. Zarówno w większych miastach, jak i na prowincji rzadko zdarzają się kradzieże czy inne nieprzyjemne dla turystów sytuacje. Tanzania jest jednak dla nas dość egzotycznym krajem i aby w pełni cieszyć się jego atrakcjami, warto zachować pewne środki ostrożności i dobrze przygotować się do wyjazdu.

Polskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych zaleca osobom podróżującym na Zanzibar szczepienia na choroby tropikalne. Najpóźniej na 4–6 tygodni przed wyjazdem na Zanzibar powinno się odwiedzić lekarza medycyny tropikalnej, aby umówić się na obowiązkowe i zalecane szczepienia, między innymi przeciwko żółtej febrze. Pamiętaj, że to, gdzie leży Zanzibar, ma bezpośredni wpływ na to, na jakie mikroby będziesz narażony! Nie występują one w Polsce, dlatego nie jesteś na nie odporny.

W czasie pandemii obowiązują dodatkowe obostrzenia dla osób przylatujących na Zanzibar. Aktualnie konieczne jest posiadanie negatywnego wyniku testu na COVID-19, możliwe jest także wykonanie szybkiego testu na lotnisku. Wymogi dla turystów mogą się zmieniać w zależności od sytuacji – aktualne informacje na ten temat znajdują się zawsze na stronie polskiego MSZ.

Zanzibar to archipelag – które wyspy wchodzą w jego skład?

Gdzie leży Zanzibar wybrzeże

Wiele osób nie zdaje sobie sprawy, że Zanzibar to tak naprawdę nie jedna duża wyspa, ale cały archipelag. Jego największą częścią jest wyspa Unguja, potocznie zwana Zanzibarem. Drugą co do wielkości wyspą archipelagu Zanzibar jest Pemba, miejsce, gdzie od wieków uprawia się goździki. Archipelag składa się także z wielu mniejszych wysp, o niewielkim znaczeniu turystycznym.

Rajskie plaże, małpki i motyle. Czym wyróżnia się przyroda Zanzibaru?

Zanzibar to wyspa kojarzona przede wszystkim z niezwykłą przyrodą. Egzotyczne wakacje na Zanzibarze są atrakcyjne przede wszystkim w czasie polskiej zimy – kilkugodzinny lot na Zanzibar pozwala przenieść się w krainę zachwycającą bujną zielenią, plażami o białym piasku i turkusowych wodach oceanu.

Jakie atrakcje przyrodnicze warto zobaczyć na tej rajskiej wyspie? Turyści chętnie odwiedzają m.in.:

  • park narodowy Jozani Forest – to najsłynniejszy zanzibarski teren znajdujący się pod ochroną. Słynie przede wszystkim z gerez rudych (red colobus), niewielkich i przyjaźnie usposobionych małp. Park warto odwiedzić również ze względu na roślinność – typowe dla wyspy endemiczne lasy namorzynowe rosnące na podłożu ze skał koralowych;
  • Zanzibar Butterfly Center – ośrodek, w którym można obserwować motyle we wszystkich stadiach rozwoju, a także podziwiać bajecznie kolorowe dorosłe osobniki;
  • plantacje przypraw – Zanzibar słynie z upraw cynamonu, wanilii, kardamonu, gałki muszkatołowej. Podczas wczasów na Zanzibarze warto zwiedzić przynajmniej jedną z plantacji i przekonać się, jak pachną świeże przyprawy;
  • żółwie na Prison Island – wyspę, która w przeszłości była więzieniem i miejscem kwarantanny dla chorych, upodobały sobie w szczególności żółwie olbrzymie. To gatunek, który przybył na wyspę z Seszeli. Żółwie olbrzymie to jeden z największych i najbardziej długowiecznych gatunków;
  • delfiny – na północnym wybrzeżu Zanzibaru odbywają się rejsy łódkami, podczas których można nie tylko zobaczyć delfiny, ale również popływać w towarzystwie tych sympatycznych zwierząt;
  • rafa koralowa – Zanzibar jest znany również jako miejsce doskonałe do uprawiania sportów wodnych, w tym kitesurfingu i nurkowania. Podczas rejsu połączonego z nurkowaniem na północy wyspy można zobaczyć prawdziwe, doskonale zachowane rafy koralowe.

Co warto zobaczyć na Zanzibarze?

Gdzie leży Zanzibar miastko

Ze względu na to, gdzie leży Zanzibar, białe plaże i obcowanie z przyrodą podczas safari to tylko kilka powodów, dla których warto wybrać się na tę egzotyczną wyspę. Ten należący do Tanzanii teren ma także bogatą historię, którą zdecydowanie warto poznać bliżej. Będąc na Zanzibarze, koniecznie trzeba zobaczyć Stone Town. To największe miasto Zanzibaru, a zarazem jego stolica. Znane jest przede wszystkim z wpisanej na listę UNESCO części Stone Town, dawnego miejsca handlu niewolnikami. Obecnie to urokliwa dzielnica z wąskimi uliczkami i budynkami, w których architekturze widać wpływy arabskie, indyjskie, europejskie i afrykańskie. Ciekawostką jest fakt, że to właśnie w Stone Town przyszedł na świat słynny piosenkarz Freddie Mercury.

W Stone Town warto wybrać się także do Forodhani Gardens. To miejsce chętnie odwiedzane przez turystów i mieszkańców ze względu na odbywający się po zachodzie słońca targ, na którym można spróbować owoców morza i innych przysmaków kuchni zanzibarskiej oraz suahili.

Klimat na Zanzibarze – pogoda idealna na wakacje

Gdzie leży Zanzibar brzeg

Kiedy najlepiej jechać na Zanzibar? Planując wyjazd na tę położoną na wschodnim wybrzeżu Afryki wyspę, warto uwzględnić zmiany warunków pogodowych w ciągu roku. Na Zanzibarze występuje pora sucha i pora deszczowa (marzec–kwiecień i listopad–grudzień). Krótka pora sucha to czas od stycznia do lutego. Panuje wtedy dość duża wilgotność, która sprawia, że temperatura odczuwalna jest wyższa niż w rzeczywistości. W marcu i kwietniu następuje z kolei pora deszczowa, w czasie której turyści rzadko odwiedzają wyspę. Znacznie lepszym czasem na wakacje jest okres od czerwca do października. Na ten czas przypada tzw. długa pora sucha, charakteryzująca się temperaturami w granicach 27–30°C, sporadycznymi opadami i niską wilgotnością. Te idealne do wypoczynku i zwiedzania warunki sprawiają, że to właśnie na ten czas przypada szczyt sezonu turystycznego.

Na Zanzibarze na pewno nie będziesz się nudzić. Oprócz wspaniałych egzotycznych plaż czeka tam na ciebie także wiele atrakcji turystycznych i piękna przyroda, którą warto poznać bliżej. To wymarzone miejsce na egzotyczne wakacje!


Zobacz też:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *