Wyspa Zanzibar to autonomiczna część Tanzanii, a dla turystów z pewnością jedno z najpiękniejszych miejsc na świecie. Co można zobaczyć na Zanzibarze? Kilometry cudownych, piaszczystych plaż obmywanych przez turkusowe fale Oceanu Indyjskiego. Tuż obok są palmowe lasy i wioski, zamieszkałe przez afrykańskie plemiona Bantu. Mieszkańcy rozmawiają w języku angielskim i w suahili, a swoją wyspę nazywają „Unguja”. Jak wygląda pobyt na Zanzibarze? Jedni turyści wolą spędzić urlop na przyhotelowej plaży. Inni poznają miejscową kulturę i tradycję, podziwiają dziewiczą przyrodę i biorą udział w wycieczkach na safari. Zainteresowały Cię atrakcje Zanzibaru? Poznaj bliżej ciekawe miejsca na tej rajskiej wyspie.

Gdzie leży Zanzibar?

zanzibar atrakcje plaża

To największa wyspa w Archipelagu Zanzibar. Leży ona na Ocenie Indyjskim, nad Kanałem Zanzibarskim, który oddziela wyspy od wybrzeża środkowo-wschodniej Afryki, a konkretnie od wybrzeża Tanzanii. Powierzchnia Zanzibaru wynosi 1658 km², a stolicą jest miasto Zanzibar (lokalna nazwa Sansibar). Są tu hotele, restauracje, sklepy, kluby, muzea, międzynarodowe lotnisko i wypożyczalnie samochodów. Jest też zabytkowa dzielnica Stone Town z uroczymi kamiennymi uliczkami, zabytkowymi katedrami i meczetami. Wybrzeże to szerokie, piaszczyste plaże, a w głębi wyspy są lasy pełne egzotycznej roślinności oraz uprawy owoców i przypraw. A co konkretnie warto obejrzeć, będąc na Zanzibarze?

Zanzibar — atrakcje dla turystów

zanzibar atrakcje łódka przy brzegu

Większość atrakcji turystycznych znajduje się w obrębie wyspy. Warto także skorzystać z usług miejscowych przewodników i zwiedzić sąsiednie wyspy oraz wziąć udział w safari. Takie atrakcje to też część programu wycieczek, organizowanych przez biura podróży. Co zobaczyć podczas wakacji? Oto przykładowy plan zwiedzania:

  • miasto Zanzibar i jego dzielnica, zwana Kamiennym Miastem;
  • wycieczka na plantację przypraw i egzotycznych owoców;
  • Park Narodowy Jozani;
  • nurkowanie i oglądanie raf koralowych;
  • plażowanie, kąpiele i podziwianie odpływów oceanu;
  • wycieczka do Tanzanii, na przykład do Parku Narodowego Serengeti;
  • uprawianie sportów wodnych;
  • wycieczka na Prison Island.

Zainteresowały Cię wymienione atrakcje? Chcesz dowiedzieć się o nich więcej? Czytaj dalej.

Zanzibar — wyspa pachnąca wanilią i goździkami

zanzibar atrakcje trawy

Zanzibar słynie nie tylko z gorącego klimatu i cudownych, bielutkich plaż, ale także z uprawy mango, palm kokosowych, daktylowych, ananasów, kawowców i czerwonych bananów. Są tu także plantacje przypraw, takich jak: wanilia, goździki, pieprz, a także cynamon, gałki muszkatołowej i kardamonu. Takie farmy istniały tu przed wiekami, a pracowali na nich głównie niewolnicy. Obecnie przy zrywaniu plonów pracują rodziny farmerów i zatrudnieni robotnicy. Kilka takich plantacji udostępniono turystom do zwiedzania. Oprowadza po nich przewodnik w towarzystwie pomocnika, który przy pomocy sznurka na stopach potrafi wspiąć się na czubek palmy, aby zerwać dla turystów kokos. Opowiadają ciekawostki o sposobach uprawy i codziennym życiu mieszkańców wyspy. Na miejscu można zwykle kupić te przyprawy, a także drobne rękodzieło na pamiątkę. Mieszkańcy sprzedają swoje plony również na straganach. Taka wycieczka nazywana jest „spice tour”. To dlatego Zanzibar nazywany jest wyspą przypraw. Wyobraź sobie, jaki tam jest cudny zapach!

Największe atrakcje miasta Zanzibar

zanzibar atrakcje mała łódka na wodzie

Z pewnością spodoba Ci się spacer po klimatycznych, kamiennych uliczkach Stone Town. Ta część miasta Zanzibar znajduje się na liście światowego dziedzictwa UNESCO. Co ciekawe, urodził się tu Freddie Mercury, solista zespołu Quenn. W Kamiennym Mieście warto zwiedzić również katedry: katolicką i anglikańską oraz meczet i budynek łaźni perskich. Za anglikańską katedrą znajduje się pomnik poświęcony niewolnikom, którzy na wyspie mieszkali i pracowali. Kamienne postacie ustawione w prostokątnym wgłębieniu, połączone są oryginalnymi łańcuchami. W pobliżu pomnika zachowały się oryginalne piwnice, w których przetrzymywano niewolników przed wystawieniem ich na sprzedaż na targu. Te miejsca wprawdzie nie służą rozrywce. Nie mniej jednak warto je zobaczyć, bo to część historii tej wyspy. Inne ciekawe miejsca to Muzeum Historii Sułtanatu przy Mizingani Road czy park rozrywki przy Felix Moumie Road. Warto zwiedzić również zabytkowy budynek szkoły i centrum kultury przy porcie. To zabytek z XIX wieku, będący przykładem mieszanki stylów architektury orientalnej z afrykańską. Chcesz popatrzeć z góry na port i wybrzeże oceanu? Wejdź na najwyższe piętro tej oryginalnej kamienicy.

Plażowanie i kąpiel w oceanie

zanzibar atrakcje zabawy na plaży podczas zachodu słońca

To, co Zanzibar oferuje turystom, to przede wszystkim błogi wypoczynek w cudnej scenerii lazurowych fal i piaszczystych plaż. Możesz godzinami spacerować po plaży, patrząc na turkusową wodę. Baza hotelowa i gastronomiczna jest doskonała. Są hotele o różnym standardzie, podobnie jak restauracje i bary, serwujące dania miejscowej kuchni, pachnącej przyprawami i owocami morza. W pobliżu stoją często parasole z bambusa i trzciny cukrowej. Plażowanie to też okazja do obserwacji przypływów i odpływów oceanu. Fale cofają się w zależności od fazy księżyca średnio co 6 godzin, odsłaniając płytką lagunę i kępy alg. Turyści chwalą najczęściej plażę w Jambiani, a także w Kiwengwa, Paje i Kendwa. Z kolei wielbiciele kitesurfingu polecają plażę w Paje.

Park Narodowy Jozani

Jozani Forest czyli Park Nardowy Jozani, znajduje się w środkowej części wyspy i zajmuje powierzchnię 50 km². Obejmuje ochroną las tropikalny i rezerwat endemicznych małp z gatunku red colobus, czyli gerezy rude. Zobaczysz tu też sympatyczne małpiatki, koczkodany, antylopy oraz wiele gatunków ptaków. Największe wrażenie robi tropikalna roślinność, w tym paprocie, palmy, zwisające liany. Dżunglę zwiedza się z przewodnikiem. Wycieczkę możesz zorganizować samodzielnie, dojeżdżając na miejsce wynajętym autem, lub wykupić w jednym z lokalnych biur podróży w Zanzibarze.

Nurkowanie i oglądanie raf koralowych

 
 
 
 
 
Wyświetl ten post na Instagramie
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Post udostępniony przez DivePointZanzibar (@divepointznz)

Wakacje na Zanzibarze mogą być świetną okazją do nurkowania, zarówno dla osób wprawionych i posiadających licencję nurka, jak i początkujących. Ci ostatni mogą spróbować swoich sił w snorkelingu, czyli nurkowaniu pod nadzorem profesjonalnego nurka. Jest to forma pływania tuż pod powierzchnią wody bez akwalungu. Wyposażenie to rurka do oddychania, zwana też fajką oraz okulary i płetwy. Przejrzyste wody oceanu skrywają rafy koralowe oraz są środowiskiem życia przeróżnych kolorowych rybek, rozgwiazd i innych morskich żyjątek. Nurkując, można często zobaczyć z daleka delfiny. Ośrodkiem oferującym usługi transportu do podwodnych raf koralowych oraz opiekę nurków jest Safari Blue, które mieści się nad zatoką Kiwani Bay. Kolejnym ciekawym miejscem do nurkowania jest wybrzeże wyspy Mnemba, która sąsiaduje z Zanzibarem od strony północno-wschodniej.

Rejs na Wyspę Więzienną

zanzibar atrakcje żółw z wyspy więziennej

Chcesz zobaczyć kilkusetletnie, olbrzymie żółwie? Wynajmij łódź i popłyń na Prison Island – niewielką wyspę na zachód od Zanzibaru. Nazwa tej wysepki pochodzi stąd, że miała ona służyć jako więzienie. Budynki więzienne w II połowie XIX wieku zaadaptowano jednak na potrzeby izolacji i szpitala dla chorych na żółtą febrę. Obecnie zaś teren jest rezerwatem olbrzymich, długowiecznych żółwi. Przywieziono je tu z Seszeli w 1919 roku. Niektóre z nich mają widoczny na pancerzu numer, który oznacza ich wiek.

Wycieczka na safari do Tanzanii

Będąc na Zanzibarze, koniecznie trzeba zobaczyć afrykańskie zwierzęta w ich naturalnym środowisku. Safari organizowane są na kontynencie Afryki, zazwyczaj w Kenii lub w Tanzanii. Takie wyjazdy są często punktem programu wycieczki organizowanej przez biura podróży. Jeśli nie chcesz nadwyrężać budżetu urlopowego, możesz wykupić taką atrakcję u lokalnych przewodników.

Urlop na Zanzibarze — praktyczne wskazówki

zanzibar atrakcje zachód słońca

Jak rozsądnie zaplanować taką wycieczkę? Przede wszystkim unikaj wyjazdu podczas pory deszczowej. Najwięcej opadów jest tam w listopadzie i w marcu. Najlepsza pogoda na Zanzibarze jest w czasie europejskiej zimy. Najgorętsze i suche miesiące to grudzień, styczeń i luty. Kolejna ważna sprawa to szczepienia przeciwko chorobom, takim jak dur brzuszny, żółtaczka czy tężec. Przed wyjazdem warto odwiedzić lekarza medycyny tropikalnej. Będąc na miejscu, pamiętaj, aby pić tylko wodę butelkowaną. Unikaj też picia drinków z lodem. Śpij pod moskitierą i używaj środków odstraszających komary. Jeśli wycieczkę organizujesz samodzielnie, to pamiętaj także o ubezpieczeniu turystycznym i zdrowotnym. Zgodnie z przepisami wjazdowymi, wjeżdżając na teren Tanzanii, musisz mieć wizę i paszport, ważny co najmniej 6 miesięcy od daty planowanego powrotu. Wiza turystyczna kosztuje 50$, a kupić ją można online lub na lotnisku po przylocie.

 
 
 
 
 
Wyświetl ten post na Instagramie
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Post udostępniony przez PiliPili Zanzibar (@pili_pili_zanzibar)

Choć wakacje na Zanzibarze wymagają sporych przygotowań, to jednak warto je podjąć. Nieco uciążliwy dla turystów jest również długi lot samolotem z przesiadką lub postojem na tankowanie. Czego jednak się nie robi, aby solidnie wypocząć w rajskiej scenerii?

Archiwum: grudzień 2021

Zaplanuj swoją podróż!

Znajdź nocleg i zarezerwuj pobyt!

W serwisie Booking.com masz do wyboru niezliczone hotele, apartamenty, pensjonaty, hostele i wiele innych obiektów turystycznych. Komfortowe noclegi, atrakcyjne ceny na każdą kieszeń!

Tanie loty – bilety na samolot

Skyscanner to najpopularniejsze wyszukiwarki połączeń lotniczych na świecie. Znajdziesz tu oferty najważniejszych linii i przewoźników. Wybierz terminy, lokalizacje, poszukaj promocji i kup bilet na tani lot samolotem!

Jeżeli nie wiesz jak dostać się z lotniska do centrum miasta skorzystaj z możliwości rezerwacji biletów autobusowych na transfer. Dzięki temu bez problemu dostaniesz się do swojej miejscowości docelowej.

Jeżeli na lotnisko w Polsce dojeżdżasz własnym samochodem, zarezerwuj również online parking przy lotnisku w atrakcyjnej cenie.

Zabezpiecz swoją podróż

Niezależnie od celu podróży, warto wykupić ubezpieczenie, które ochroni Ciebie na wypadek niespodziewanych zdarzeń (np. zdrowotnych, OC czy związanych z kradzieżą bagażu). Skorzystaj z wygodnej porównywarki, ceny zaczynają się już od 2,63 zł dziennie.

Zwiedzanie. Ciekawe miejsca, wejściówki, kupony rabatowe

GetYourGuide to świetny internetowy przewodnik turystyczny. Zamówisz oprowadzanie przez cicerone, zapiszesz na zorganizowaną wycieczkę, kupisz bilety ze zniżkami do zabytków, muzeów, teatrów, galerii sztuki i wielu innych miejsc! Na GoCity.com wykupisz kartę miejską, dzięki której na miejscu zapłacisz mniej za wiele rzeczy!

Zobacz atrakcje i zarezerwuj bilety


Zobacz także: