Changuu – wyspa żółwi i niewolników. Co możesz tu zobaczyć?

Changuu to niewielka wyspa leżąca w pobliżu stolicy Zanzibaru, której turyści bardzo chętnie poświęcają swój czas. Dlaczego? Zobacz, jakie atrakcje czekają na tym skrawku ziemi.

changuu
Ocena

Wyspa Changuu to częsty cel turystycznych wypraw. Jeśli wypoczywasz w rejonie Stone Town, koniecznie musisz tu zajrzeć. Piękne widoki, przyrodnicze skarby oraz cenne pamiątki z dawnych czasów – oto atrakcje, którymi zaskoczy cię ten niewielki skrawek lądu. Co koniecznie trzeba zobaczyć na Changuu? 

Changuu w pigułce. Co musisz wiedzieć o tej wyspie?

Wyspa Changuu, często nazywana też Prison Island, to niewielki skrawek lądu, na terenie którego czekają wspaniałe atrakcje. Wyspa ta jest chętnie odwiedzana przez turystów, głównie ze względu na bliskość Stone Town. Od tej pełnej zabytków dzielnicy miasta dzieli ją jedynie 6 km. Sama wyspa ma zaledwie 800 metrów długości, a jej szerokość osiąga zaledwie 230 m. Changuu zbudowana jest z wapienia koralowego, a jej piękne wybrzeże zachęca do wypoczynku. 

Changuu i jej atrakcje 

Changuu była niegdyś wykorzystywana jako więzienie dla buntujących się niewolników, a następnie miejsce, w którym izolowano osoby chorujące na żółtą febrę. Dziś Prison Island jest ważną atrakcją turystyczną i rajem dla amatorów nurkowania wśród wspaniałych raf koralowych. Co koniecznie musisz tu zobaczyć? Oto atrakcje, które czekają na lądzie.

Śladami dawnych niewolników

Więzienna przeszłość wyspy wzbudza zainteresowanie, turyści chętnie zatem poświęcają czas tym zabytkom, które przypominają o najtrudniejszych epizodach w dziejach Afryki. Warto tu zaznaczyć, że Changuu do połowy XIX wieku była wyspą bezludną. Dopiero w 1860 roku sułtan sprzedał wyspę zamożnym osobom, czerpiącym spore zyski z handlu niewolnikami. Efekt?

W drugiej połowie XIX wieku spokojna wyspa zmieniła się w więzienie przeznaczone dla nieposłusznych niewolników. Później służyła jako brytyjskie więzienie dla recydywistów, a w ostateczności jako miejsce izolacji dla chorych. Do dziś zachowały się tu  takie zabytki, jak budynek dawnego więzienia oraz dom generała Matthewsa. Obiekty te są obecnie wykorzystywane w celach turystycznych, dzięki czemu w trakcie zwiedzania wyspy możesz odpocząć w restauracji i nacieszyć się smakiem lokalnych potraw. 

Żółwie sanktuarium i inne ciekawostki przyrodnicze

Changuu to nie tylko mroczna historia, ale i przyrodnicze ciekawostki. Jeśli wybierzesz się na wycieczkę połączoną z nurkowaniem lub snurkowaniem, odkryjesz piękno otaczających wyspę raf koralowych. Jeśli wolisz pozostać na stałym lądzie, niezapomnianych wrażeń dostarczy ci żółwie sanktuarium.

Na czym polega fenomen sanktuarium na Changuu? Na tym, że rządzą w nim żółwie olbrzymie. Długość skorupy tych zwierząt może wynieść nawet 150 cm, a waga największych osobników dochodzi do 250 kg. Spacer w takim towarzystwie będzie zatem świetną przygodą dla każdego. Skąd takie giganty wzięły się za Changuu? To sprawka gubernatora Seszeli, który w 1919 roku podarował mieszkańcom Zanzibaru cztery osobniki tego gatunku. Dziś jest ich ponad 100. Dzięki troskliwej opiece, żółwie mają się doskonale. Lubią też pokazywać się turystom, dla których są  wyjątkową atrakcją. 

Jak dostać się na Changuu? 

Bez względu na to, czy zwiedzasz Zanzibar indywidualnie, czy jesteś uczestnikiem zorganizowanej wyprawy, na Changuu dostaniesz się bez problemu. Możesz skorzystać z przeprawy łódką, która odpływa z przystani znajdującej się w pobliżu Ogrodów Forodhani, możesz zapisać się na wycieczkę z przewodnikiem, w trakcie której zwiedza się i Stone Town, i Prison Island. Ta druga opcja to idealne rozwiązanie dla osób interesujących się historią i przyrodą, które w czasie egzotycznych wakacji chcą poszerzyć swoją wiedzę o świecie.

Wyspa Changuu to raj dla turystów, którzy w czasie wakacji na Zanzibarze chcą przeżyć wyjątkową przygodę i nacieszyć wspaniałymi widokami. Ten niewielki skrawek lądu ma się czym pochwalić, a pobyt na Prison Island na długo zapisuje się w pamięci zwiedzających.


Zobacz też:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *