Marzy ci się Zanzibar? Kiedy jechać tam na wakacje, by spędzić czas możliwie najlepiej i przy dobrej pogodzie? Jak przygotować się do podróży, jakie atrakcje oferuje ta popularna wyspa? O wszystkim dowiesz się z lektury naszego poniższego tekstu!

Czym charakteryzuje się klimat Zanzibaru?

zanzibar kiedy jechać most z domkiem

Zanzibar leży w strefie równikowej wilgotnej. Obszary położone w tej części świata charakteryzują wysokie temperatury przez cały rok i dość duża ilość opadów. Może się okazać, że dla mieszkańców chłodniejszych krajów europejskich w niektóre dni na Zanzibarze będzie zbyt gorąco, szczególnie gdy wilgotność powoduje wzrost temperatury odczuwalnej. Ogólnie jednak można stwierdzić, że pogoda i klimat rajskiej wyspy na Oceanie Indyjskim pozwalają na komfortowy wypoczynek praktycznie przez cały rok.

Charakterystyczna dla klimatu równikowego jest mała zmienność. Roczna amplituda wynosi zaledwie kilka stopni. Niewielkie są także wahania pomiędzy dniem i nocą. Podczas gdy średnie temperatury w ciągu dnia wynoszą około 26–30 stopni, to w nocy rzadko spadają poniżej 20 stopni.

Pogoda na Zanzibarze a sporty wodne

zanzibar kiedy jechać kitesurfing

Wakacje na Zanzibarze kojarzą się przede wszystkim z relaksem na pięknych białych plażach i kąpielami w oceanie. Wiele osób decyduje się na wyjazd na Zanzibar, aby uprawiać sporty wodne: nurkowanie, kitesurfing czy windsurfing.

Czy przed wyjazdem na Zanzibar powinieneś sprawdzić, czy woda nie jest zbyt chłodna? Nie jest to konieczne – możesz mieć pewność, że woda będzie zawsze wystarczająco ciepła. Przez cały rok temperatura wody jest zbliżona i wynosi około 23–37 stopni. To doskonałe warunki do nurkowania i kąpieli.

Sprawdź przed wyjazdem na Zanzibar – pora sucha i pora deszczowa

Klimat równikowy wilgotny charakteryzuje się naprzemiennym występowaniem pory suchej i deszczowej. W przypadku Zanzibaru możemy mówić o dwóch porach deszczowych i dwóch porach suchych.


Rok na archipelagu zaczyna się krótką porą suchą. Trwa ona od stycznia do lutego. Nazwa może być myląca – mimo że opady w tym czasie są niewielkie, to w powietrzu panuje duża wilgotność. Warto mieć na uwadze, że może to wiązać się z wyższą temperaturą odczuwalną. Na początku roku odnotowuje się najwyższe temperatury powietrza (około 30 stopni) i wody (około 28 stopni).

Długa pora deszczowa trwa od marca od maja. Charakterystyczne dla tego czasu są obfite opady deszczu, trwające nawet przez kilka dni z rzędu.

Długa pora sucha na Zanzibarze zaczyna się w czerwcu, a kończy w październiku. To właśnie w tym czasie na Zanzibarze panują idealne warunki dla osób, które chcą wypoczywać na wczasach. Jest wówczas tylko nieco chłodniej niż w innych miesiącach roku, ale dzięki niskiej wilgotności to okres bardziej przyjazny dla osób, które nie są przyzwyczajone do upałów.

Od listopada do grudnia na Zanzibarze trwa krótka pora deszczowa. Opady są wówczas mniejsze niż w czasie długiej pory deszczowej, okres ten charakteryzuje się za to wysoką wilgotnością i temperaturami. Woda w tym czasie jest najcieplejsza.

Monsuny na wyspie Zanzibar – kiedy jechać na wyspę, żeby ich uniknąć?

Na panujący na Zanzibarze i w całej Tanzanii tropikalny klimat duży wpływ mają monsuny. To właśnie te bardzo silne wiatry sprawiają, że pogoda zmienia się w ciągu roku i decydują o sile oraz częstotliwości opadów.

Wiatry monsunowe pojawiają się w wyniku różnic w temperaturze powietrza i wody. Latem, gdy powietrze nagrzewa się i unosi do góry, ciśnienie na lądzie się obniża. Wówczas wiatr wieje od morza w kierunku lądu. W chłodniejszych miesiącach roku jest odwrotnie. Gdy woda jest cieplejsza niż ląd, wiatr wieje tam, gdzie jest niższe ciśnienie, czyli w kierunku oceanu.

Ma to wpływ na sezon turystyczny. Jeśli nie lubisz silnych wiatrów, unikaj wyjazdu na wyspę Zanzibar w grudniu, styczniu i czerwcu. Zdecydowanie lepiej będzie wybrać się na wakacje na Zanzibarze w szczycie sezonu turystycznego: w lipcu, sierpniu lub wrześniu.

Pogoda i temperatury na Zanzibarze i w Tanzanii w poszczególnych miesiącach

Chcesz odwiedzić Zanzibar? Kiedy jechać, by móc cieszyć się idealną pogodą? Poznaj warunki atmosferyczne panujące w poszczególnych miesiącach roku.

zanzibar kiedy jechać widok z lotu ptaka

Styczeń

W pierwszym miesiącu roku rozpoczyna się krótka pora sucha. Na jaką pogodę możesz liczyć w tym czasie?

 • temperatury powietrza: 26–31 stopni, średnio 28 stopni, w nocy około 22 stopni;
 • woda – około 26 stopni;
 • wilgotność powietrza – 75%;
 • liczba dni deszczowych: 10.

Luty

Luty nie różni się znacząco pod względem pogody od stycznia. Nieco mniejsza jest średnia liczba dni z deszczem – 8 i wilgotność powietrza – 73%.

Marzec

Pogoda wyraźnie zmienia się za to w marcu. Jakich warunków możesz się spodziewać w tym czasie? Dużej wilgotności powietrza towarzyszą wówczas ulewy i lekkie ochłodzenie:

 • średnie temperatury: 27–28 stopni, w nocy 22 stopnie;
 • woda – około 27 stopni,
 • wilgotność powietrza – 78%;
 • liczba dni z opadami: 17.

Kwiecień

To, że na wakacjach w kwietniu zmokniesz na plaży lub w czasie zwiedzania, jest niemal pewne. Deszcz pada wtedy przez większość czasu, robi się wówczas także nieco chłodniej.

Warunki na Zanzibarze w kwietniu to:

 • średnie miesięczne temperatury: 25–31 stopni, w nocy – 22 stopnie;
 • woda – 26–27 stopni;
 • liczba dni deszczowych – 19;
 • średnia wilgotność powietrza – 83%.

Maj

Maj jest ostatnim miesiącem długiej pory deszczowej. Panują wówczas dość przyjemne temperatury, ale nadal odnotowuje się wysokie opady. Podczas podróży na Zanzibar w tym miesiącu możesz się spodziewać:

 • temperatur w granicach 24–28 stopni w dzień i 21 stopni w nocy;
 • wilgotności powietrza do 81%;
 • liczby dni, kiedy pada: 16.

Czerwiec

W czerwcu liczba dni deszczowych znacząco spada. Pada głównie na początku miesiąca. Jakiej pogody możesz spodziewać się w czasie czerwcowych wakacji?

 • Temperatury: średnio 23–28 stopni w dzień i 20 stopni w nocy;
 • woda – około 24 stopni;
 • liczba dni z deszczem: 11;
 • wilgotność powietrza: 76%.

zanzibar kiedy jechać domki na wybrzeżu

Lipiec

W lipcu ilość opadów jest znacznie mniejsza niż w czerwcu. Brak upałów i deszczu zachęca nie tylko do odpoczynku na plaży, ale również zwiedzania. Właśnie w tym czasie warto odwiedzić słynne Stone Town, park narodowy Johani, zobaczyć żółwie na wyspie Prison Island czy wybrać się na safari. Pogoda w lipcu charakteryzuje się:

 • temperaturami w granicach 24–28 stopni w dzień i 20 stopni w nocy,
 • temperaturą wody 20 stopni,
 • liczbą dni z opadami: 9;
 • wilgotnością powietrza około 74%.

Sierpień

Pogoda na Zanzibarze w sierpniu nie zmienia się znacząco. W tym czasie odnotowuje się niezbyt wysokie (jak na klimat równikowy) temperatury, dość rzadko również pada.

zanzibar kiedy jechać łódki na płyciźnie

Wrzesień

Czy warto lecieć na Zanzibar we wrześniu? Zdecydowanie tak – na wyspie panują wówczas następujące warunki pogodowe:

 • temperatura: średnio około 25°c;
 • woda – około 24 stopni;
 • liczba dni deszczowych: 8;
 • średnia wilgotność powietrza: 74%.

Październik

To ostatni dzwonek, by odwiedzić Zanzibar w porze suchej. W październiku pod koniec miesiąca może zacząć się już mała pora deszczowa, trwająca od listopada do końca grudnia. Typowe dla października są:

 • ciepłe dni (24–29 stopni) i chłodniejsze noce (średnio 19 stopni);
 • liczba dni deszczowych – 10;
 • wilgotność – 74%.

Listopad

To czas, gdy pada często i intensywnie (do 16 dni w miesiącu, nawet do 200 mm), a powietrze i woda są dość ciepłe (25–29 stopni w dzień i 20 stopni w nocy).

Grudzień

Opadów możesz spodziewać się przede wszystkim w pierwszych 20 dniach miesiąca. Później stopniowo ustają. Pod koniec roku na Zanzibarze robi się ciepło – nawet do 30 stopni w ciągu dnia. To także czas na ciepłe kąpiele (woda wtedy ma nawet 27 stopni).

Wiesz już, czym przywita cię Zanzibar. Kiedy jechać na tę egzotyczną wyspę, jeśli chcesz skorzystać z pogody? To zależy od tego, jaki wypoczynek preferujesz! Sprawdź, który miesiąc będzie dla ciebie najlepszym wyborem i zaplanuj wycieczkę marzeń!

 

Archiwum: maj 2022

Zaplanuj swoją podróż!

Znajdź nocleg i zarezerwuj pobyt!

W serwisie Booking.com masz do wyboru niezliczone hotele, apartamenty, pensjonaty, hostele i wiele innych obiektów turystycznych. Komfortowe noclegi, atrakcyjne ceny na każdą kieszeń!

Tanie loty – bilety na samolot

Skyscanner to najpopularniejsze wyszukiwarki połączeń lotniczych na świecie. Znajdziesz tu oferty najważniejszych linii i przewoźników. Wybierz terminy, lokalizacje, poszukaj promocji i kup bilet na tani lot samolotem!

Jeżeli nie wiesz jak dostać się z lotniska do centrum miasta skorzystaj z możliwości rezerwacji biletów autobusowych na transfer. Dzięki temu bez problemu dostaniesz się do swojej miejscowości docelowej.

Jeżeli na lotnisko w Polsce dojeżdżasz własnym samochodem, zarezerwuj również online parking przy lotnisku w atrakcyjnej cenie.

Zabezpiecz swoją podróż

Niezależnie od celu podróży, warto wykupić ubezpieczenie, które ochroni Ciebie na wypadek niespodziewanych zdarzeń (np. zdrowotnych, OC czy związanych z kradzieżą bagażu). Skorzystaj z wygodnej porównywarki, ceny zaczynają się już od 2,63 zł dziennie.

Zwiedzanie. Ciekawe miejsca, wejściówki, kupony rabatowe

GetYourGuide to świetny internetowy przewodnik turystyczny. Zamówisz oprowadzanie przez cicerone, zapiszesz na zorganizowaną wycieczkę, kupisz bilety ze zniżkami do zabytków, muzeów, teatrów, galerii sztuki i wielu innych miejsc! Na GoCity.com wykupisz kartę miejską, dzięki której na miejscu zapłacisz mniej za wiele rzeczy!

Zobacz atrakcje i zarezerwuj bilety


Zobacz także: