Zapamiętaj!

 • Mérida, nazywana „hiszpańskim Rzymem”, znajduje się na zachodzie Hiszpanii i jest znana z bogatej historii.
 • Założone za czasów Augusta jako stolica prowincji rzymskiej Luzytania, miasto przechodziła przez wiele epok i znajdowało się pod panowaniem wielu narodów.
 • Najważniejsze zabytki miasta to m.in. Teatr Rzymski, Basílica de Santa Eulalia i Acueducto de los Milagros, wszystkie na liście UNESCO.
 • Festiwal Teatru Klasycznego to jedna z najważniejszych imprez organizowanych w Meridzie.
 • Hiszpania dba o wielokulturowe dziedzictwo. W mieście są liczne muzea, w tym Muzeum Narodowe Sztuki Rzymskiej.
 • Mérida jest łatwo dostępna samolotem, z przesiadką w Madrycie lub Sewilli.

Mérida, Hiszpania – położenie geograficzne i administracyjne miasta

Mérida, to urokliwe miasto położone w prowincji Badajoz, będącej częścią regionu Estremadura. Znajduje się na zachodzie Hiszpanii, blisko granicy z Portugalią. Jest doskonałą bazą wypadową do odkrywania zarówno hiszpańskich, jak i portugalskich atrakcji. Z uwagi na położenie nad rzeką Gwadianą, miasto cieszy się szczególnie malowniczym krajobrazem. Leży na Wyżynie Nowej Kastylii, nieco ponad 200 m n.p.m. Położenie ma wpływ na pogodę, jaka panuje w Méridzie.

Hiszpania w swojej południowo-zachodniej części charakteryzuje się typowo śródziemnomorskim klimatem. Lata są tu gorące i suche, z temperaturami często przekraczającymi 30 stopni Celsjusza. Zima jest zdecydowanie łagodniejsza, z temperaturami rzadko spadającymi poniżej 10 stopni. Dla osób, które nie przepadają za upałem, najlepszym okresem na odwiedzenie Méridy są wiosna i jesień, kiedy temperatury są umiarkowane, a tłumy turystów nieco mniejsze.

Krótka historia Méridy. Od hiszpańskiego Rzymu – podróż do przeszłości

Mérida powstała za czasów panowania Augusta, którego imieniem ozdobiono ówczesne miasto – Augusta Emerita. Założona w 25 r. p.n.e., Mérida była stolicą prowincji rzymskiej Luzytania, a dziś możemy podziwiać wspaniałe zabytki z tamtej epoki. To jedno z tych miejsc, które pozwala przenieść się w czasie do starożytnego Rzymu i poczuć ducha tamtych czasów.

W kolejnych stuleciach miasto wielokrotnie przechodziło z rąk do rąk. Swoje ślady pozostawili tutaj m.in. Swewowie (plemię germańskie), Wizygoci, Swewowie czy Maurowie. W 1228 roku stała się częścią chrześcijańskiego Królestwa Leónu pod panowaniem Alfonsa XI. Swoją siedzibę miał tutaj Zakon Santiago, jednak do dziś zachowały się tylko jej ruiny.

Teatr Rzymski w Méridzie – zabytek, który warto zobaczyć

Zbudowany w 16-15 r. p.n.e. na polecenie Marka Agrypy. To jeden z najlepiej zachowanych teatrów rzymskich na świecie. W swoim czasie mógł pomieścić nawet 6000 widzów. Od 1910 r. przeprowadzono mnóstwo wykopalisk archeologicznych i prac restauracyjnych, dzięki którym Teatr Rzymski Méridy w dużym stopniu powrócił do dawnej świetności.

Dziś  jest miejscem Festiwalu Teatru Klasycznego, podczas którego wystawiane są sztuki nawiązujące do starożytnych tradycji. To jedno z najważniejszych wydarzeń kulturalnych w Hiszpanii. Festiwal, organizowany rokrocznie w sezonie letnim, gromadzi miłośników teatru z całego świata, którzy mają okazję obejrzeć spektakle na tle majestatycznego Teatru Rzymskiego. To unikalne wydarzenie, które każdemu miłośnikowi kultury antycznej warto zaznaczyć w kalendarzu.

Puente Romano – najdłuższy rzymski most na świecie

Puente Romano, czyli Rzymski Most w Méridzie, to niezwykła budowla, której nie można przegapić. Jest to najdłuższy zachowany rzymski most, składający się z 60 łuków i o długości 792 metrów. Obiekt jest nieczynny dla ruchu kołowego, co umożliwia zwiedzanie go pieszo i podziwianie piękna rzeki Gwadiana.

Merida Hiszpania rzymski amfiteatr

Merida: wycieczka z przewodnikiem po rzymskim teatrze

Rzymskie akwedukty w Méridzie – dzieła starożytnych inżynierów

Acueducto de los Milagros w Méridzie to jedno z najbardziej spektakularnych dzieł inżynierii rzymskiej w Hiszpanii. Zbudowany prawdopodobnie w I wieku n.e., akwedukt składa się z serii łuków kołowych, które do dziś robią wielkie wrażenie swoją wielkością i precyzją wykonania. Kolejny obiekt tego typu to Acueducto de San Lázaro – wzniesiony wprawdzie w czasach rzymskich, jednak w XVI wieku zbudowany praktycznie od nowa. To jedne z tych miejsc, które zasługują na miejsce w każdym przewodniku po Méridzie.

Pozostałe zabytki z czasów imperium w Méridzie – lista UNESCO

Wśród doskonale zachowanych obiektów, w 1993 r. wpisanych na listę światowego dziedzictwa, są także:

 • Anfiteatro Romano – amfiteatr, na którym organizowano przede wszystkim walki gladiatorów;
 • Circo Romano – cyrk na obrzeżach dawnego miasta, który mógł pomieścić 30 tys. widzów
 • Puente Romano sobre el Albarregas – 145-metrowy, kamienny nad potokiem Albarregas;
 • Templo de Diana – pozostałości świątyni Diany z imponującą kolumnadą (i renesansowym pałacem);
 • brama Arco de Trajano;
 • El Foro – kolumny dawnego forum;
 • strefa archeologiczna Columbarios – starożytna nekropolia.

Z czasów starożytnego Rzymu pochodzą także:

 • kanały i wodociągi Conducción Hidraúlica Aqua Augusta;
 • zapory wodne i sztuczne zbiorniki Embalse de Cornalvo oraz Embalse de Proserpina;
 • skansen archeologiczny Zona Arqueológica de Morerías;
 • Casa del Mitreo – pozostałości dawnej, bogato zdobionej rezydencji z basenem termalnym;
 • pozostałość publicznych term de San Lázaro oraz Termas de la Calle Pontezuelas y Zona Arqueológica de las Siete Sillas.

Basílica de Santa Eulalia – świadectwo historii Méridy

Choć Mérida jest najbardziej znana ze swoich rzymskich zabytków, miasto ma również wiele do zaoferowania z okresu Wizygotów i Maurów. Jednym z takich miejsc jest Alcazaba de Mérida, czyli arabska twierdza z 835 r. n.e. Jednak o skomplikowanych dziejach miasta najlepiej świadczy Basílica de Santa Eulalia.

Kościół wzniesiono w IV wieku, w czasach, gdy panowali Wizygoci wyznający arianizm. Ta budowla przetrwała liczne zmiany, została przekształcona w meczet za czasów Maurów, a po rekonkwiście i przebudowie ponownie stała się kościołem. Jego patronką została święta hiszpańska męczennica Eulalia. Mimo tego Do dziś zachowały się niektóre oryginalne elementy, w tym romańska chrzcielnica i mozaiki z czasów Wizygotów.

Muzea w Méridzie

Jeżeli interesuje cię historia i kultura, warto odwiedzić Muzeum Narodowe Sztuki Rzymskiej w Méridzie. Znajdziesz tu m.in. bogate kolekcje mozaik, rzeźb i monet z okresu panowania Rzymian. Dawny kościół biskupi Santa Clara z XVII w. przekształcono na potrzeby Kolekcji Sztuki Wizygockiej, z eksponatami ze wczesnego średniowiecza. Ciekawe ekspozycje oferują również Muzeum Otwarte Méridy oraz Muzeum Wody.

Merida Hiszpania rzymski amfiteatr

Merida: wycieczka z przewodnikiem po rzymskim teatrze

Jak dostać się do Méridy? Podróż do Hiszpanii z Polski

Dojazd do Méridy z Polski jest najłatwiejszy samolotem. Można polecieć do Madrytu, a stamtąd przesiąść się na pociąg lub autobus. Czas lotu z Warszawy do Madrytu wynosi około 4 godzin. Pociąg z Madrytu do Méridy jedzie około 4 godzin.

Można również polecieć do Sewilli i stamtąd dojechać do Méridy samochodem lub autobusem. Jazda trasą E-803 i A-66 to ok. 200 km do pokonania w 2 godziny.

Przy okazji podróży warto pamiętać o innych atrakcjach turystycznych w Hiszpanii:

Mérida, Hiszpania – hotele, apartamenty i inne noclegi

Serwis Booking.com wyróżnia następujące obiekty:

 • Hotel Ilunion Mérida Palace;
 • Hotel Zeus;
 • Hotel Ilunion Las Lomas;
 • Velada Mérida;
 • Parador de Mérida;
 • Hotel Rambla Emérita, Centro Ciudad;
 • Nova Roma;
 • Hotel Romero Merida;
 • Hotel Lusitania;
 • Hotel Spa Adealba.

Jeśli szukasz miejsca, gdzie możesz zanurzyć się w atmosferze starożytnego Rzymu, a jednocześnie podziwiać urok hiszpańskiego krajobrazu i kultury, Mérida w Hiszpanii jest miejscem dla ciebie!

– najlepsze noclegi:

Booking.com
Archiwum: maj 2023

Zaplanuj swoją podróż!

Znajdź nocleg i zarezerwuj pobyt!

W serwisie Booking.com masz do wyboru niezliczone hotele, apartamenty, pensjonaty, hostele i wiele innych obiektów turystycznych. Komfortowe noclegi, atrakcyjne ceny na każdą kieszeń!

Tanie loty – bilety na samolot

Skyscanner to najpopularniejsze wyszukiwarki połączeń lotniczych na świecie. Znajdziesz tu oferty najważniejszych linii i przewoźników. Wybierz terminy, lokalizacje, poszukaj promocji i kup bilet na tani lot samolotem!

Jeżeli nie wiesz jak dostać się z lotniska do centrum miasta skorzystaj z możliwości rezerwacji biletów autobusowych na transfer. Dzięki temu bez problemu dostaniesz się do swojej miejscowości docelowej.

Jeżeli na lotnisko w Polsce dojeżdżasz własnym samochodem, zarezerwuj również online parking przy lotnisku w atrakcyjnej cenie.

Zabezpiecz swoją podróż

Niezależnie od celu podróży, warto wykupić ubezpieczenie, które ochroni Ciebie na wypadek niespodziewanych zdarzeń (np. zdrowotnych, OC czy związanych z kradzieżą bagażu). Skorzystaj z wygodnej porównywarki, ceny zaczynają się już od 2,63 zł dziennie.

Zwiedzanie. Ciekawe miejsca, wejściówki, kupony rabatowe

GetYourGuide to świetny internetowy przewodnik turystyczny. Zamówisz oprowadzanie przez cicerone, zapiszesz na zorganizowaną wycieczkę, kupisz bilety ze zniżkami do zabytków, muzeów, teatrów, galerii sztuki i wielu innych miejsc! Na GoCity.com wykupisz kartę miejską, dzięki której na miejscu zapłacisz mniej za wiele rzeczy!

Zobacz atrakcje i zarezerwuj bilety


Zobacz także: