Zapamiętaj!
- Mérida, nazywana „hiszpańskim Rzymem”, znajduje się na zachodzie Hiszpanii i jest znana z bogatej historii.
- Założone za czasów Augusta jako stolica prowincji rzymskiej Luzytania, miasto przechodziła przez wiele epok i znajdowało się pod panowaniem wielu narodów.
- Najważniejsze zabytki miasta to m.in. Teatr Rzymski, Basílica de Santa Eulalia i Acueducto de los Milagros, wszystkie na liście UNESCO.
- Festiwal Teatru Klasycznego to jedna z najważniejszych imprez organizowanych w Meridzie.
- Hiszpania dba o wielokulturowe dziedzictwo. W mieście są liczne muzea, w tym Muzeum Narodowe Sztuki Rzymskiej.
- Mérida jest łatwo dostępna samolotem, z przesiadką w Madrycie lub Sewilli.
Mérida, Hiszpania – położenie geograficzne i administracyjne miasta
Mérida, to urokliwe miasto położone w prowincji Badajoz, będącej częścią regionu Estremadura. Znajduje się na zachodzie Hiszpanii, blisko granicy z Portugalią. Jest doskonałą bazą wypadową do odkrywania zarówno hiszpańskich, jak i portugalskich atrakcji. Z uwagi na położenie nad rzeką Gwadianą, miasto cieszy się szczególnie malowniczym krajobrazem. Leży na Wyżynie Nowej Kastylii, nieco ponad 200 m n.p.m. Położenie ma wpływ na pogodę, jaka panuje w Méridzie.
Hiszpania w swojej południowo-zachodniej części charakteryzuje się typowo śródziemnomorskim klimatem. Lata są tu gorące i suche, z temperaturami często przekraczającymi 30 stopni Celsjusza. Zima jest zdecydowanie łagodniejsza, z temperaturami rzadko spadającymi poniżej 10 stopni. Dla osób, które nie przepadają za upałem, najlepszym okresem na odwiedzenie Méridy są wiosna i jesień, kiedy temperatury są umiarkowane, a tłumy turystów nieco mniejsze.
Krótka historia Méridy. Od hiszpańskiego Rzymu – podróż do przeszłości
Mérida powstała za czasów panowania Augusta, którego imieniem ozdobiono ówczesne miasto – Augusta Emerita. Założona w 25 r. p.n.e., Mérida była stolicą prowincji rzymskiej Luzytania, a dziś możemy podziwiać wspaniałe zabytki z tamtej epoki. To jedno z tych miejsc, które pozwala przenieść się w czasie do starożytnego Rzymu i poczuć ducha tamtych czasów.
W kolejnych stuleciach miasto wielokrotnie przechodziło z rąk do rąk. Swoje ślady pozostawili tutaj m.in. Swewowie (plemię germańskie), Wizygoci, Swewowie czy Maurowie. W 1228 roku stała się częścią chrześcijańskiego Królestwa Leónu pod panowaniem Alfonsa XI. Swoją siedzibę miał tutaj Zakon Santiago, jednak do dziś zachowały się tylko jej ruiny.
Teatr Rzymski w Méridzie – zabytek, który warto zobaczyć
Zbudowany w 16-15 r. p.n.e. na polecenie Marka Agrypy. To jeden z najlepiej zachowanych teatrów rzymskich na świecie. W swoim czasie mógł pomieścić nawet 6000 widzów. Od 1910 r. przeprowadzono mnóstwo wykopalisk archeologicznych i prac restauracyjnych, dzięki którym Teatr Rzymski Méridy w dużym stopniu powrócił do dawnej świetności.
Dziś jest miejscem Festiwalu Teatru Klasycznego, podczas którego wystawiane są sztuki nawiązujące do starożytnych tradycji. To jedno z najważniejszych wydarzeń kulturalnych w Hiszpanii. Festiwal, organizowany rokrocznie w sezonie letnim, gromadzi miłośników teatru z całego świata, którzy mają okazję obejrzeć spektakle na tle majestatycznego Teatru Rzymskiego. To unikalne wydarzenie, które każdemu miłośnikowi kultury antycznej warto zaznaczyć w kalendarzu.
Puente Romano – najdłuższy rzymski most na świecie
Puente Romano, czyli Rzymski Most w Méridzie, to niezwykła budowla, której nie można przegapić. Jest to najdłuższy zachowany rzymski most, składający się z 60 łuków i o długości 792 metrów. Obiekt jest nieczynny dla ruchu kołowego, co umożliwia zwiedzanie go pieszo i podziwianie piękna rzeki Gwadiana.
Rzymskie akwedukty w Méridzie – dzieła starożytnych inżynierów
Acueducto de los Milagros w Méridzie to jedno z najbardziej spektakularnych dzieł inżynierii rzymskiej w Hiszpanii. Zbudowany prawdopodobnie w I wieku n.e., akwedukt składa się z serii łuków kołowych, które do dziś robią wielkie wrażenie swoją wielkością i precyzją wykonania. Kolejny obiekt tego typu to Acueducto de San Lázaro – wzniesiony wprawdzie w czasach rzymskich, jednak w XVI wieku zbudowany praktycznie od nowa. To jedne z tych miejsc, które zasługują na miejsce w każdym przewodniku po Méridzie.
Pozostałe zabytki z czasów imperium w Méridzie – lista UNESCO
Wśród doskonale zachowanych obiektów, w 1993 r. wpisanych na listę światowego dziedzictwa, są także:
- Anfiteatro Romano – amfiteatr, na którym organizowano przede wszystkim walki gladiatorów;
- Circo Romano – cyrk na obrzeżach dawnego miasta, który mógł pomieścić 30 tys. widzów
- Puente Romano sobre el Albarregas – 145-metrowy, kamienny nad potokiem Albarregas;
- Templo de Diana – pozostałości świątyni Diany z imponującą kolumnadą (i renesansowym pałacem);
- brama Arco de Trajano;
- El Foro – kolumny dawnego forum;
- strefa archeologiczna Columbarios – starożytna nekropolia.
Z czasów starożytnego Rzymu pochodzą także:
- kanały i wodociągi Conducción Hidraúlica Aqua Augusta;
- zapory wodne i sztuczne zbiorniki Embalse de Cornalvo oraz Embalse de Proserpina;
- skansen archeologiczny Zona Arqueológica de Morerías;
- Casa del Mitreo – pozostałości dawnej, bogato zdobionej rezydencji z basenem termalnym;
- pozostałość publicznych term de San Lázaro oraz Termas de la Calle Pontezuelas y Zona Arqueológica de las Siete Sillas.
Basílica de Santa Eulalia – świadectwo historii Méridy
Choć Mérida jest najbardziej znana ze swoich rzymskich zabytków, miasto ma również wiele do zaoferowania z okresu Wizygotów i Maurów. Jednym z takich miejsc jest Alcazaba de Mérida, czyli arabska twierdza z 835 r. n.e. Jednak o skomplikowanych dziejach miasta najlepiej świadczy Basílica de Santa Eulalia.
Kościół wzniesiono w IV wieku, w czasach, gdy panowali Wizygoci wyznający arianizm. Ta budowla przetrwała liczne zmiany, została przekształcona w meczet za czasów Maurów, a po rekonkwiście i przebudowie ponownie stała się kościołem. Jego patronką została święta hiszpańska męczennica Eulalia. Mimo tego Do dziś zachowały się niektóre oryginalne elementy, w tym romańska chrzcielnica i mozaiki z czasów Wizygotów.
Muzea w Méridzie
Jeżeli interesuje cię historia i kultura, warto odwiedzić Muzeum Narodowe Sztuki Rzymskiej w Méridzie. Znajdziesz tu m.in. bogate kolekcje mozaik, rzeźb i monet z okresu panowania Rzymian. Dawny kościół biskupi Santa Clara z XVII w. przekształcono na potrzeby Kolekcji Sztuki Wizygockiej, z eksponatami ze wczesnego średniowiecza. Ciekawe ekspozycje oferują również Muzeum Otwarte Méridy oraz Muzeum Wody.
Jak dostać się do Méridy? Podróż do Hiszpanii z Polski
Dojazd do Méridy z Polski jest najłatwiejszy samolotem. Można polecieć do Madrytu, a stamtąd przesiąść się na pociąg lub autobus. Czas lotu z Warszawy do Madrytu wynosi około 4 godzin. Pociąg z Madrytu do Méridy jedzie około 4 godzin.
Można również polecieć do Sewilli i stamtąd dojechać do Méridy samochodem lub autobusem. Jazda trasą E-803 i A-66 to ok. 200 km do pokonania w 2 godziny.
Przy okazji podróży warto pamiętać o innych atrakcjach turystycznych w Hiszpanii:
- Caceres;
- Casa de Pilatos;
- pokazy flamenco Sewilla;
- Isla Magica oraz Aqua Magica;
- katedra w Sewilli;
- Getafe (miasto)
- Muzeum Thyssen Bornemisza;
Mérida, Hiszpania – hotele, apartamenty i inne noclegi
Serwis Booking.com wyróżnia następujące obiekty:
- Hotel Ilunion Mérida Palace;
- Hotel Zeus;
- Hotel Ilunion Las Lomas;
- Velada Mérida;
- Parador de Mérida;
- Hotel Rambla Emérita, Centro Ciudad;
- Nova Roma;
- Hotel Romero Merida;
- Hotel Lusitania;
- Hotel Spa Adealba.
Jeśli szukasz miejsca, gdzie możesz zanurzyć się w atmosferze starożytnego Rzymu, a jednocześnie podziwiać urok hiszpańskiego krajobrazu i kultury, Mérida w Hiszpanii jest miejscem dla ciebie!
Dodaj komentarz