Wizyta w Zagrzebiu może się dla każdego miłośnika podróży okazać wspaniałym doświadczeniem. W jaki sposób możesz spędzić czas u stóp Medvednicy? W tym artykule znajdziesz informacje na temat tych zabytków i atrakcji, dzięki którym pobyt w centrum Chorwacji stanie się dla ciebie wspaniałą przygodą.

Zagrzeb – najważniejsze informacje na temat miasta

Zanim dowiesz się, co warto zobaczyć w Zagrzebiu, zapoznaj się z najważniejszymi informacjami na jego temat.

Zagrzeb i jego położenie geograficzne

Zagrzeb leży nad rzeką Sawą, u stóp malowniczego pasma górskiego Medvednica. To największe miasto w Chorwacji, mogące się pochwalić sporą ilością mieszkańców (ponad 800 tysięcy). Stolica kraju leży w jego centralnej części, co jest sporym udogodnieniem i dla Chorwatów, i dla zaglądających tu turystów. Dawniej kierowali się oni prosto w stronę modnych kurortów, dziś coraz częściej zatrzymują się na spacer po stolicy. Bliskość autostrad oraz port lotniczy to czynniki, dzięki którym Zagrzeb jest coraz chętniej odwiedzany przez turystów. Jakie zabytki czekają w stolicy Chorwacji?

Zagreb i jego dzieje

Zagrzeb to miasto o ciekawej przeszłości, której warto poświęcić nieco więcej uwagi. Współczesny Zagrzeb powstał z połączenia dwóch osad: Gradec i Kaptolu, które są dziś ścisłym centrum miasta. O osadach tych wspominają dokumenty z XI wieku, z których wynika, im między ich mieszkańcami toczyła się ostra rywalizacja. Już w XII wieku Zagrzeb został ogłoszony wolnym miastem królewskim, co przyczyniło się do jego rozwoju. Mimo to podział miasta na część należącą do duchownych oraz na dzielnicę kupców przetrwał jeszcze przez wiele wieków.

Dopiero w 1851 roku dwie wrogo nastawione do siebie dzielnice zostały połączone, a dzieląca je rzeczka zasypana. Od tego momentu Zagrzeb zaczął się jeszcze szybciej rozwijać, choć niepokoje na Bałkanach odbijały się negatywnie na mieście. Podobnie jak wiele innych miast w Chorwacji, tak i ono poważnie ucierpiało w XX wieku: najpierw podczas II wojny światowej, później w trakcie wojny na Bałkanach, której skutkiem był rozpad Jugosławii. Dziś Zagrzeb stanowi administracyjne centrum kraju, jest też bardzo ważnym ośrodkiem turystycznym. Chcesz poznać jego dzieje? Postaw na historyczny spacer po jego najpiękniejszych dzielnicach.

Zagrzeb i jego atrakcje turystyczne

Najważniejszy chorwacki ośrodek miejski ma się czym pochwalić, przy czym już samo położenie miasta i jego układ robią wrażenie. Wyraźny podział na Dolne i Górne Miasto, piękne zabudowania i ciekawe placówki muzealne – wszystko to sprawia, że wycieczki po Zagrzebiu będą dla ciebie wspaniałą przygodą. Co musisz zobaczyć?

Zagrzeb Jeziora Plitwickie bilety

Kup bilet na wycieczkę do Jezior Plitwickich!

Kolejka Zagrebačka uspinjača

Dolne Miasto i Górne Miasto są ze sobą połączone kolejką linowo-terenową. Długość trasy wynosi 66 metrów, a przejażdżka trwa 64 sekundy. Mimo to kolejka ta stała się obowiązkowym punktem w programie każdej wycieczki po Zagrzebiu. Co jeszcze warto odwiedzić w Zagrzebiu?

Kościół św Marka

Świątynia ta powstała w XIII wieku, a jej znakiem rozpoznawczym jest kolorowy dach. Umieszczono na nim herby Chorwacji i Zagrzebia. Świątynia ta może się pochwalić również dość charakterystycznym portalem, który pochodzi z XIV wieku. Zachwyt wzbudza jego dekoracja rzeźbiarska, a wśród przedstawionych tu świętych miejsce szczególne zajmuje Marek – patron historycznej dzielnicy Gradec. We wnętrzu kościoła zobaczysz zarówno piękne rzeźby, jak i freski (przedstawiające m.in. Synod w Splicie). Ciekawostką jest tu również figura Matki Bożej, która została przedstawiona jako chorwacka wieśniaczka. To nietypowe przedstawienie, które od lat intryguje miłośników sztuki sakralnej.

Katedra Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny

Ten średniowieczny kościół może się pochwalić historią sięgającą XIII wieku. Wzniesiona na fundamentach jeszcze starszej, romańskiej świątyni, swoją dzisiejszą formę zawdzięcza przebudowie przeprowadzonej pod koniec XIX wieku. Dzięki niej katedra przyciąga uwagę neogotycką sylwetką oraz wieżami, które dumnie górują nad miastem. Jeśli zdecydujesz się zajrzeć do jej wnętrza, ujrzysz ciekawą kolekcję dzieł sztuki sakralnej oraz sprzętów liturgicznych. Pamiętaj, że katedra ta stała się też ważną nekropolią, a wśród pochowanych w niej osobistości znajdują się m.in.: chorwacki ban Petar Zrinski oraz książę Fran Krsto Frankopan.

Pałac Bana

Pałac ten w istocie składa się z dwóch rezydencji, które dawniej służyły banom – królewskim namiestnikom. Dziś jest to oficjalna siedziba prezydenta Chorwacji, której warto się przyjrzeć uważniej. Jest to jedna z najważniejszych budowli przy placu św Marka, a o jej obecnej roli najlepiej przypomina stojąca przed wejściem gwardia.

Kościół św Katarzyny

Na liście ważnych zabytków sakralnych, z którymi kojarzony jest Zagrzeb, ważne miejsce zajmuje też kościół św. Katarzyny. Zbudowany w pierwszej połowie XVII wieku, pierwotnie służył jezuitom. Dziś jest jedną z wielu atrakcji turystycznych, którymi Zagrzeb przyciąga miłośników sztuki sakralnej. W tym kościele na szczególne wyróżnienie zasługują obrazy, na których w ciekawy sposób przedstawiono najważniejsze sceny z życia patronki kościoła.

Ogród botaniczny

Jeśli chcesz odkryć Zagrzeb pełen zieleni i odpocząć wśród pięknych roślin, ogród botaniczny stanie się dla ciebie ważnym punktem w programie wycieczki. Krótki wypad do królestwa roślin sprawi ci wiele radości. Na 4,7 ha powierzchni czekają na ciebie szklarnie oraz arboretum, w którym odpoczniesz w cieniu starych drzew. W ogrodzie tym nie brak też oczek wodnych oraz ogródków skalnych, w których skupiono się na chorwackich roślinach endemicznych.

Muzeum Zerwanych Związków

Zagrzeb posiada wiele ciekawych placówek muzealnych, w których możesz poszerzać wiedzę na temat kultury ludowej tego kraju lub jego historii. Szukasz miejsc nietypowych?

Muzeum Zerwanych Związków (znane też jako Muzeum Złamanych Serc) to jedna z najbardziej oryginalnych atrakcji miasta. Jego ekspozycja powstała na bazie przedmiotów przekazanych przez zwykłych ludzi po tym, jak rozpadły się ich związki. Skąd pomysł na gromadzenie pamiątek po zakończonych związkach i prezentowanie ich publiczności? O to trzeba zapytać założycieli muzeum. Są nimi Olinka Vištica i Dražen Grubišić, którzy w 2003 roku zakończyli swój kilkuletni romans, a z przypominających o nim rzeczy stworzyli muzeum. Dziś w barokowym pałacu Kulmer na Górnym Mieście zobaczysz pamiątki po wielu innych zakończonych związkach. Trafiają tu zarówno zaręczynowe pierścionki, jak i różne drobiazgi, które niegdyś miały znaczenie dla zakochanych.

Zagrzeb Jeziora Plitwickie bilety

Kup bilet na wycieczkę do Jezior Plitwickich!

Co jeszcze warto zobaczyć w chorwackiej stolicy?

Wspomniane już zabytki i atrakcje mają wiele uroku, na nich jednak lista godnych polecenia miejsc w Zagrzebiu się nie kończy. Co jeszcze warto zobaczyć? Takie atrakcje, jak:

 • Wieża Lotrščak – baszta miejska, która znajduje się na terenie dzielnicy Gradec;
 • Kamienna Brama – jedna z dawnych bram miejskich, kojarzona przede wszystkim z cudownym obrazem Marki Bożej;
 • pomnik bojownika Bana Josipa Jelacicia;
 • Muzeum Poczty i Telekomunikacji;
 • gmach Teatru Narodowego, dla którego inspiracją była paryska opera;
 • Plac bana Josipa Jelačicia – główny plac miasta;
 • Cmentarz Mirogoj – najważniejsza nekropolia w Chorwacji, na którym spoczywają osoby znane i zasłużone dla kraju;
 • gmach Chorwackiej Akademii Nauki i Sztuki;
 • Jezioro Jarun, znajdujące się w południowej części miasta;
 • neoklasycystyczny gmach dworca głównego, zbudowanego w 1890 roku;
 • Pałac Vojkoviciów z połowy XVIII wieku, dziś służący jako siedziba Muzeum Historycznego Chorwacji;
 • Galeria Sztuki Naiwnej, w której znalazły się m.in. prace Nikifora z Krynicy;
 • Targ Dolac – największy targ spożywczy na terenie Zagrzebia, chętnie odwiedzany przez miłośników lokalnych specjałów.

Warto też wybrać się na Medvedgrad (593 m n.p.m.) – malownicze wzgórze znajdujące się w północnej części miasta. Wciąż możesz tu dostrzec pozostałości średniowiecznego zamku i zamkowej kaplicy. Wzgórze to jest jednocześnie rewelacyjnym punktem widokowym, a Zagrzeb podziwiany z jego szczytu prezentuje się wspaniale.

– najlepsze noclegi:

Booking.com

Stolica Chorwacji ma się czym pochwalić, a wycieczki po jej terenie będą dla ciebie wyjątkową lekcją historii. Tutejsze skarby architektury zachwycają, podobnie jak muzealne zbiory. Jeśli poświęcisz im swój czas, z pewnością nie będziesz żałować.

Archiwum: lipiec 2022

Zaplanuj swoją podróż!

Znajdź nocleg i zarezerwuj pobyt!

W serwisie Booking.com masz do wyboru niezliczone hotele, apartamenty, pensjonaty, hostele i wiele innych obiektów turystycznych. Komfortowe noclegi, atrakcyjne ceny na każdą kieszeń!

Tanie loty – bilety na samolot

Skyscanner to najpopularniejsze wyszukiwarki połączeń lotniczych na świecie. Znajdziesz tu oferty najważniejszych linii i przewoźników. Wybierz terminy, lokalizacje, poszukaj promocji i kup bilet na tani lot samolotem!

Jeżeli nie wiesz jak dostać się z lotniska do centrum miasta skorzystaj z możliwości rezerwacji biletów autobusowych na transfer. Dzięki temu bez problemu dostaniesz się do swojej miejscowości docelowej.

Jeżeli na lotnisko w Polsce dojeżdżasz własnym samochodem, zarezerwuj również online parking przy lotnisku w atrakcyjnej cenie.

Zabezpiecz swoją podróż

Niezależnie od celu podróży, warto wykupić ubezpieczenie, które ochroni Ciebie na wypadek niespodziewanych zdarzeń (np. zdrowotnych, OC czy związanych z kradzieżą bagażu). Skorzystaj z wygodnej porównywarki, ceny zaczynają się już od 2,63 zł dziennie.

Zwiedzanie. Ciekawe miejsca, wejściówki, kupony rabatowe

GetYourGuide to świetny internetowy przewodnik turystyczny. Zamówisz oprowadzanie przez cicerone, zapiszesz na zorganizowaną wycieczkę, kupisz bilety ze zniżkami do zabytków, muzeów, teatrów, galerii sztuki i wielu innych miejsc! Na GoCity.com wykupisz kartę miejską, dzięki której na miejscu zapłacisz mniej za wiele rzeczy!

Zobacz atrakcje i zarezerwuj bilety


Zobacz także: